print header

כל מה שצריך לדעת על צינון ושפעת ילדים

החורף מתקרב ואיתו שלל הבעיות הרפואיות המוכרות, ובראשן הצטננות ושפעת. הבעיות הללו חמורות כפליים אצל ילדים ולכן יש כמה דברים שחשוב לדעת כשמטפלים בילד חולה. לפניכם שאלות נפוצות על שפעת והצטננות וכמובן התשובות עליהן. את התשובות ערכה ד"ר האנסה בהרגווה, רופאת ילדים מומחית ועורכת ראשית של מחלקת ילדים במגזין WebMD.

חשוב לציין: כל המידע במאמר זה הינו בגדר המלצה בלבד ואין לראות בו כייעוץ רפואי מקצועי. בכל מקרה של ספק או סתירה עם דברי הרופא, יש להישמע להוראות הרופא.

1. מה צריך לעשות אם לילד שלי יש חום?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

רופאי ילדים אומרים כי חום הוא משמעותי כשהוא 38 מעלות ומעלה. אם לילד יש חום גבוה, כדאי ללכת לרופא בהתקיים אחד או יותר מהתנאים הבאים: אם הילד מתחת לגיל חצי שנה, אם יש תסמינים נוספים (כמו למשל, שיעול), אם החום נמשך יותר מיומיים ואם הילד לא חוסן. בכל מקרה אחר, בדרך כלל יהיה ניתן להשתמש באקמול לילדים או בתרופה מסוג דומה. לעולם אין לתת לילד אספירין, שכן יש בו סיכון לגרימת סינדרום ריי, מחלה נדירה אך חמורה שפוגעת בכבד ובמוח.

 

2. מה עוד ניתן לעשות כדי להוריד את החום של הילד?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

העברת ספוג שנטבל במים פושרים על המצח יכולה לעזור. אל תשתמשו במים קרים, קרח או אלכוהול. הלבישו את הילד בבגדים קלים ואל תעמיסו עליו שמיכות. נסו לזהות סימני התייבשות. במידה ומדובר בתינוק, גשו לרופא או למיון באופן מיידי. במידה ובנוסף לחום, גם החיתולים שלו יבשים, הפה או הלשון שלו יבשים, או שהוא לא אוכל כמו שצריך, גשו לרופא. אם הילד מעט מבוגר, גשו לרופא במידה והוא נראה כסובל מהתייבשות, לא משתן מספיק, לא שותה מספיק או מתנהג בצורה משונה.

 

3. מתי צריך לדבר עם רופא הילדים?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

מלבד מה שנאמר לעיל לגבי חום והתייבשות, יש פעמים נוספות בהן כדאי לדבר עם הרופא. אם הילד בן פחות משנה ויש חשש לשפעת, או שהוא לא שותה ומשתן מספיק. אם הנזלת מופיעה בגוונים של צהוב או ירוק, גם אז יש מקום להיוועץ ברופא. בכל מצב של הפרשה מהעיניים או הפרשה כלשהי שנמשכת מעל 10 ימים. חום שנמשך מעל יומיים גם הוא סיבה לגשת לרופא. במידה ולילד יש גם קשיי נשימה, הוא מסרב לאכול ולשתות לחלוטין, יש לו פריחה או שלפי תחושת הבטן נראה כי הוא מאוד חולה, בכל המצבים האלה יש לגשת לחדר מיון.

 

4. האם מרק עוף באמת עוזר לצינון של הילד?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

התשובה היא כן. מחקרים הראו כי מרק עוף יכול להוריד דלקת. כך או אחרת, המרק מזין ויכול לסייע במניעת התייבשות. כדאי להוסיף לתפריט נוזלים אחרים, כמו מים, חלב, או אפילו מיצי פירות טבעיים. יש תרופות סבתא נוספות ששווה לנסות. שאיפת אדים חמים (אך לא מדי!) יכולה לעזור לגודש באף ובדרכי הנשימה. לא לילדים מתחת לגיל שנתיים. שפשוף מנטול על החזה יכול לסייע להוציא נזלת בשיעול. מריחת וזלין סביב האף יכולה להקל על עור מגורה.

 

5. מה עושים כדי להקל על כאבי גרון ושיעול?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

רוב כאבי הגרון נגרמים כתוצאה מצינון ונמשכים 4-5 ימים. לילדים מעל גיל שנתיים כדאי לשתות תה חם ללא קפאין או תמהיל של מים חמים עם חצי כפית דבש ולימון, כדי להקל על גרון כואב ושיעול. אצל ילדים מעל גיל שנה, אפשר לנסות להרגיע את השיעול עם דבש-כוסמת (דבש מיוחד המופק מפרחי הכוסמת בלבד). אצל ילדים מעל גיל 6, תרופות ללא מרשם עם חומר מאלחש יכולות לעזור לכאב (טבליות דוגמת קלגרון). במידה ואתם לא מעוניינים בתרופות, אפשר לתת לילד לגרגר מי מלח חמים. דלקת גרון נוטה להופיע בהפתעה ללא ליווי של תסמיני צינון. אם אתם חושדים בדלקת גרון, גשו לרופא, הילד יצטרך לקחת אנטיביוטיקה.

 

6. מאיזה גיל מותר לתת לילדים תרופות לצינון ושפעת?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

אין לתת לילדים מתחת לגיל 4 תרופות ללא מרשם. מחקרים הראו כי תרופות ללא מרשם לא באמת עוזרות לילדים כה צעירים. למעשה, הן אף יכולות לגרום לתופעות לוואי חמורות ואף מסכנות חיים במקרים מסויימים. כדי להקל על תסמיני צינון, תנו לילד לצרוך הרבה נוזלים, השתמשו במשאף ובמכשיר אדים.

 

7. במידה והילד סובל גם מצינון וגם משיעול, האם לתת תרופה אחת או שתיים?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

תרופה יש לתת רק לפי התסמינים הקיימים אצל הילד. ניתן לתת תרופה ללא מרשם המטפלת בסימפטומים מרובים, במידה והיא מתאימה לאלה המופעים אצל הילד. חשוב לקרוא היטב את העלון המצורף לתרופה בכדי לא לעבור את המידה המומלצת. כמו כן, יש להשתמש בכלי המדידה שמצורף ולהימנע משימוש בתרופות לתסמינים שאינם מופיעים אצל הילד. לצורך העניין, אל תתנו תרופה לטיפול בסימפטומים מרובים, לילד שסובל מכאב גרון בלבד.

 

8. האם אפשר לתת שתי תרופות לאותם תסמינים אך מסוג שונה?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

מומלץ שלא. לא כדאי לתת שתי תרופות ללא מרשם המכילות את אותם חומרים פעילים. בצעו השוואה או היוועצו ברוקח כדי לוודא שאתם לא נותנים לילד תרופות עם רכיבים חופפים.

 

9. מתי צריך לתת תרופה לגודש ומתי תרופה מכייחת?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

תרופות לגודש מכווצות מעברי אף מלאים. הן מגיעות כטיפות אף או כתרופה לבליעה. בטיפות אף לא כדאי להשתמש יותר מיומיים-שלושה ברצף. תרופות מכייחות מסייעות לדלל נזלת, כך שיהיה ניתן לפלוט אותה החוצה בשיעול. כדי שהתרופה המכייחת תעבוד, הילד צריך לשתות כמות גדולה של נוזלים. תרופות מדכאות שיעול אינן עוזרות להיפטר מהנזלת. אפילו אם השיעול מפריע לילד לישון, עדיף לא לדכא אותו. מומלץ לא לתת תרופות צינון לילד מתחת לגיל 4.

 

10. איך יודעים מה הכמות הנכונה של תרופה?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

בניגוד לתרופות במרשם רופא, בהן הוא ממליץ על הכמות, בתרופות ללא מרשם קשה יותר לדעת מה המינון המומלץ. אינדיקציה טובה היא ההוראות המופיעות בעלון המצורף, בהתחשב בגילו ובמשקלו של הילד. חשוב גם לשים לב לסעיף האזהרות כדי להימנע מהרעלות, אלרגיות, מתופעות לוואי ומינון יתר. שימו לב למידות המוצגות בהתוויה, הן עשויות להשתנות ממוצר למוצר. כמו כן, השתמשו בכלי המדידה המצורף, אל תקחו כלי מתרופה אחרת או ישנה. כשאתם מורידים חום בעזרת תרופה, התמקדו באחת ואל תחליפו סוגים רבים.

 

11. האם להעיר את הילד כדי לתת לו תרופה?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

הרבה תרופות מצריכות נטילה במרווחי זמן קבועים, אבל שינה היא אחת מהתרופות היעילות ביותר נגד צינון. הניחו לילד לישון גם אם זה כרוך בדילוג על מנה של תרופה ללא מרשם. תמיד אפשר לתת את המנה הבאה כשהילד מתעורר, או אפילו בבוקר. בכל אופן, אם הילד לקח תרופה ללא מרשם מעל 3 ימים, גשו לרופא.

 

12. האם משנה באיזו כפית משתמשים כדי לתת תרופה?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

זה יכול לשנות. כדי להיות בטוחים, השתדלו שלא להשתמש בכפיות מטבח רגילות, שכן הן מגוונות בגודל. רוב התרופות ללא מרשם מגיעות עם כלי מדידה משלהן, העדיפו להשתמש בו. ומה אם אין כלי מדידה? השתמשו בכוס מדידה לבישול, עליה מצויינת המידה של כפית. חשוב להקפיד על המידה מכיוון שאסור לנו לשכוח שמדובר בילדים קטנים וגם חריגה קטנה יכולה להיות משמעותית עבור גופם ומשקלם.

 

13. אם הילד הקיא את התרופה, צריך לתת לו עוד מנה?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

לא. אל תתפתו לתת תרופה נוספת לילד שהקיא או ירק אותה החוצה. הסיבה לכך היא שאתם לא יודעים בוודאות כמה מהתרופה הילד ירק וכמה ממנה כבר נספג בגוף. במקרה כזה, בקשו הנחיות מרופא הילדים. אם הילד לא יכול לשאת את הטעם, שאלו רוקח אם ניתן לערבב את התרופה עם שתייה או עם אוכל.

 

14. אם אין לי תרופות לילדים, האם מותר לתת חצי מנה של תרופה למבוגרים?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

חד משמעית - לעולם לא! תרופות לילדים נוצרות תוך התחשבות בגורמים רבים שאינם קיימים אצל מבוגרים. יתרה מכך, יש להשתמש בכל תרופה על פי קבוצת הגיל המצויינת עליה. כך למשל, אין לתת לתינוק תרופה המיועדת לילד בן 6.

 

15. האם כדאי לשכנע את הילד לקחת את התרופה כמסווה של ממתק?

צינון ושפעת ילדים - שאלות ותשובות

ילדים נוטים לחקות מבוגרים ולכן יש לנקוט בכמה אמצעי זהירות הקשורים לתרופת וממתקים. ראשית, לעולם אל תכנו את התרופה ממתק. הילד לא יודע להפעיל שיקול דעת ועלול להתייחס אל התרופה כממתק אמיתי. שנית, אל תקחו את התרופות שלכם ליד הילדים. כאמור, הם מחקים מבוגרים ועשויים לעשות זאת כן גם במקרה הנ"ל. דבר אחרון, הימנעו משימוש בתרופות ממותקות, כמו ויטמינים, או טבליות לגרון כפרס על התנהגות טובה. הילד לא בהכרח ידע להבדיל בינן לבין תרופה רגילה.

 

ילדים נמצאים בהתפתחות מתמדת ולכן הם יותר פגיעים למחלות מחד, אך יכולים גם להינזק מאידך. מערכת החיסון שעוד לא הבשילה לחלוטין הופכת אותם חשופים יותר ולכן צריך להשגיח עליהם ביתר תשומת לב. כפי שפתחנו ואמרנו, אין לראות במידע שהובא כאן ייעוץ רפואי מקצועי, אלא כטיפים והמלצות בלבד. בכל מצב בו יש לכם ספק, פנו לרופא הילדים.

והעיקר - שיהיו בריאים!

 
מקור: יעל זיגדון
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.