print header

איך להפוך ילד למבוגר אחראיאיך מודדים הצלחה בחינוך ילדים? כמובן שבלתי אפשרי לענות על השאלה הזו בתשובה אחת, אולם ישנם כמה מדדים מרכזיים שיעשו כל הורה מאושר. אחד התפקידים הבסיסיים ביותר של כל הורה הוא להפוך את הילד לעצמאי. גם בטבע, בעלי החיים נשארים עם הצאצאים שלהם עד הזמן בו הם מסוגלים לדאוג לעצמם. בסופו של יום, זוהי גם המטרה הבסיסית אצלנו, בני האדם.

ישנן דרכים ושיטות רבות דרכן אפשר להשיג עצמאות. אנו ננסה, כתמיד, להתמקד בשיטה החיובית.
אחת הדרכים היעילות לפתח אחריות אצל ילדים היא שיטת המטלות. לתת משימות לילדים נשמע כמו עניין פשוט, אך יש לעשות זאת נכון ובחוכמה.

אם נודה באמת, מטלות הן לא דבר כיף ואף אחד לא נהנה מהן, גם לא מבוגרים, אך אנו עושים אותן בכל זאת. כיצד ניתן לגרום לילדים לבצע פעילות שאינה נתפסת כמהנה בעיניהם? על פי רוב, ציות להוראות ההורים מהווה מקור למריבות וחיכוכים בתוך הבית ואנו צריכים לדעת איך לרכך את התנגדות הילדים לביצוע המטלות. הנה מספר עצות שימושיות שיהפכו את המשימה שלכם כהורים ליותר נעימה ופשוטה:

גיל צעיר
חשוב מאוד להבין ששיטת המטלות היא בעלת משמעות מכרעת בחיי הילד ומקנה לו הרגלים שיהפכו אותו לאדם העומד ברשות עצמו כבר בגיל מוקדם. האחריות שהשיטה מפתחת, תהפוך את ילדכם לעצמאי, אחראי, בעל התחשבות בסביבה, בעל ביטחון עצמי ותקנה לו ערכים חיוביים נוספים. לכן, חשוב להתחיל עם השיטה בגיל צעיר, כדי להרגיל את הילד לתפיסת העולם שהוא חלק משלם ועליו לתרום את חלקו. כך, בגיל מבוגר יותר, דרך החיים הזו תהיה חלק מובנה מהאופי שלו ותלווה אותו בכל שלב בחיים.
מומלץ להתאים את אופי המשימה ורמת הקושי שלה לגיל, אך לא להתחיל מגיל מבוגר, כשהילד כבר סיגל לעצמו הרגלים שליליים.

פירוק לג
ורמים
כאשר ילד ניצב בפני בלאגן גדול, כמו ערימת כלים בלתי נגמרת או סידור החדר אחרי שהגיעו חברים, הוא יכול להירתע בקלות. לכן, חשוב מאוד לפרק את הבלאגן למשימות קטנות וממוקדות. הילדים ישתפו פעולה ביתר קלות אם יקבלו הראות פשוטות ומדוייקות, כיוון שלא תמיד הם יודעים איך להכיל משימות גדולות. אם ניקח למשל כיור עמוס כלים, אז נבקש מאחד הילדים רק לסבן, בעוד אחיו או אפילו ההורה, ישטוף במים, כאשר מישהו אחר מסדר במייבש הכלים.

 

תחום אחריות אישי
אם ניקח זווית נוספת של הדוגמא הזו, נגלה כי כאשר מגדירים לילד תחום ממוקד עליו הוא אחראי, הוא מפתח מעין חוש טבעי. כלומר, כאשר אם תתנו לילד אחריות על משימה מאוד מסויימת ותגרמו לו להבין כי המשימה הזו
שייכת לו בלעדית והוא "הריבון" שלה, הילד יפתח מידה של גאווה פנימית וישקיע במשימה. לכן חשוב לעודד אחריות אישית על משימה מסויימת.


חופש בחירה
דבר נוסף שחשוב להקפיד עליו הוא חופש הבחירה. כאשר אנו ניגשים לילד, כדאי לבחור מקבץ מצומצם של מטלות, מהן הוא יכול לבחור. השיטה הזו תסייע להוריד את המחסום שנוצר כאשר מישהו מכריח אותנו לבצע משהו שאינו נעים. כדאי לשאול את הילד במה הוא טוב וכיצד הכישורים שלו יכולים לבוא לידי ביטוי בעזרה בבית. דרך זו גם מעודדת התמקצעות בתחום מסויים, כך שהרווח הוא כפול.


שכר ועונש
מומלץ שלא להשתמש במטלות בשיטת השכר והעונש. המסר שעובר הוא שביצוע מטלות הוא דבר שלילי. זה עלול להטמיע אצל הילד את ההבנה שמטלות אינן משהו שצרי
ך לעשות כדי לחיות בצורה מסודרת, אלא משהו שקורה אם עשית טעות. כלומר, זה יוצר את ההיפוך מאחריות ומביא להימנעות.
 

חיקוי
עוד נושא חשוב מאוד הוא מודל החיקוי. כאן מדובר בהתנהגות הילד לאור התנהגות ההורה. חיקוי הינה אחת משיטות ההטמעה היעילות ביותר אצל ילדים, אך הרבה פעמים זה קורה בחוסר מודעות ולכן חשוב להקפיד על כך. ילד שיצפה בהוריו מארגנים, מסדרים, מחלקים משימות ותורמים לבית, בסופו של דבר יספוג את הערכים הללו באופן עצמאי. לכן חשוב ביותר לעבוד ביחד עם הילדים. אם יש לנו משימה שצריך לבצע כמו שטיפת האוטו, כדאי לשטוף יחד עם הילד ולא לבקש ממנו לעשות זאת לבד, לפחות בגילאים צעירים.

הקשר החיובי
כאמור, מומלץ לא להפוך מטלות לעונש, מה שכן ניתן לעשות הוא לקשר את המטלו
ת עם פעילות מהנה. דוגמא לכך היא הפיכת מטלה מסויימת להרגל משפחתי שבעקבותיו או במהלכו מבצעים פעילות כיפית. ניתן למשל לקחת את שבת בבוקר ולקבוע שעת ניקיון שלאחריה מתקיים טיול משפחתי באופן קבוע, או סרט ביום חמישי בערב לאחר שטיפת הכלים. אלמנט הזמן יכול לעזור להרגיל את הילדים גם לעמידה בלוח זמנים.
 

פידבק
כדאי לתמוך ולגבות את הפעלת הילדים במשוב חיובי. צריך לתת לילד להבין שזה לא מובן מאליו שהוא מוותר על פעילויות מהנות בכדי לבצע את המטלה שלו. הוא צריך להבין שלפעולה שלו יש ערך חיובי וההורה מעריך את זה.

לעיתים רבות התהליך יקח זמן והתוצאות לא יהיו מיידיות, אך ההשקעה שווה את המאמץ כיוון שביצוע מטלות הוא לא רק כלי כדי להשאיר בית מסודר, אלא דרך ליצירת אופי חזק וחיובי של ילדיכם. הפיכת הילד לאחראי ועצמאי תביא תועלת גם לכם, בשקט הנפשי שהילד יכול להסתדר לבד בחיים וכמובן גם לילד שידע לנצל את הכלים שהקנתם לו כדי להתקדם ולהצליח בחיים.


תמונה ראשית:  EvelynGiggles

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.