print header

7 עובדות שקר שכנראה לא הכרתם

עצם זה שרעיון הפך נפוץ ושגור בפי רבים, אינו אומר שהוא עובדה מוכחת וחד משמעית. ככלל, אמת היא עניין של פרספקטיבה. כמו שאדם נחשב אשם עד שמוכחת חפותו, כך גם תיאוריות נחשבות בטעות לעובדות, עד שמישהו מצליח להפריך או לאשש אותן. לפניכם 7 עובדות-שקר שקרוב לוודאי שיפתיעו אתכם...
 

בוטנים
עובדת שקר: מחקר מדעי על בוטנים שמוגשים בברים מצא עקבות של מעל 100 דגימות ייחודיות של חיידקי שתן.

עובדות שקר


לאחר חיפוש קפדני במטרה למצוא מידע נוסף, התברר כי אין מחקר מדעי על בוטנים שמוגשים בברים. עם כבר, יש מחקר על קוביות קרח. המחקר שנעשה בבריטניה בשנת 2003 גילה כי 44% מקוביות הקרח שנבדקו הכילו חיידקי קוליפורמים (הנמצאים בצואה) ו-5% היו נגועים בפוטנציה בחיידקי האי קולי. אם ככה, בפעם הבאה שאתם בלונדון, ותרו על הקרח, תאכלו בוטנים במקום.

 

 

דובי הקוטב
עובדת שקר: דובי הקוטב הם שמאליים.

עובדות שקר

אומנם לא ברור מאיפה הגיע המיתוס הזה אבל זו טעות נפוצה - כנראה אנשים שצפו בדובי הקוטב וראו כי הם עובדים יפה עם יד שמאל, הניחו כי הם שמאליים, אך הם לא הבחינו כי הם עובדים יפה באותה המידה גם עם יד ימין. מדענים רבים הקדישו את חייהם ללמוד את דובי הקוטב ואיבחנו כי הם נוטים להשתמש בשתי הידיים באותה המידה.

 

 

פילים קופצים
עובדת שקר: פילים הם היונק היחיד שלא יכול לקפוץ.

עובדות שקר

אומנם, פיל מבוגר לא יכול לקפוץ (אם מגדירים קפיצה כמצב בו ארבעת רגליו באוויר בזמן שהוא דוחף עצמו ממצב נייח). אך בניגוד למיתוס הפופולארי שהוא היונק היחיד, אין זה נכון; גם העצלן לא מסוגל לקפוץ, גם לא הקרנף או ההיפופוטם. אם כי בניגוד לפיל, כאשר הקרנף וההיפופוטם רצים, זה אפשרי שארבעת הרגליים שלהם לא יהיו על הקרקע.

 

 

שנות כלב
עובדת שקר: שנת כלב שווה לשבע שנות אדם.

עובדות שקר

העובדה הזו מקורה ברצון להשוות בין חיי כלב לחיי האדם - אך אם מחשבים שנת כלב ל-7 שנים של אדם, הסכום לא יוצא שווה. תוחלת החיים של האדם הממוצע היא 78 ואילו תוחלת החיים של הכלב (לפי החישוב המופרך) תהיה בסביבות 90. יתר על כן, לגזעי כלבים שונים יש תוחלת חיים שונים - החל מ-6 שנים ועד 13 שנים (בדרך כלל ככל שהכלב קטן יותר, כך תוחלת החיים שלו ארוכה יותר). בנוסף, יש כלבים שתקופת "הילדות" שלהם קצרה מאוד ביחס ל"גיל העמידה" ולכן ההשוואה לא חוקית בעליל.

 

 

קיפולי נייר
עובדת שקר: לא ניתן לקפל פיסת נייר לחצי יותר מ-7 פעמים.

עובדות שקר

אם נבקש לבחון את עובדה זו, קרוב לוודאי שנעצר אחרי 7 קיפולים, אך מידה של סבלנות יכולה להוליד תוצאה אחרת, כך למשל במקרה של תלמידת התיכון בריטני גאליבן שבשנת 2002 הצליחה לקפל פיסת נייר מזהב יותר מ-7 פעמים, בעזרת פינצטה. כדי להמשיך ולהוכיח שזה לא היה מקרי ושהיא מסוגלת לעשות זאת, היא קנתה גלילי ענק של נייר טואלט והלכה יחד עם בני משפחתה לקניון מקומי, בו ניסתה לעיני קהל להוכיח זאת מחדש; אחרי 7 שעות של קיפול, הם הצליחו לקפל נייר טואלט ל-12 קפלים.

 

 

מעלית בין שמיים לארץ
עובדת שקר: כאשר כבל של מעלית נקרע, היא צונחת צניחה חופשית במורד הפיר ויכולה להרוג בני אדם. מעליות כבר עשו זאת בעבר.

עובדות שקר

בעובדת שקר זו יש אלמנט קטן של אמת. ראשית, חשוב להבין כי למעליות בדרך כלל יש לפחות 4 כבלי הפעלה, כמו גם מערכת בלימה בתוך המעלית ומערכת גיבוי לבלימה בפיר, כדי למנוע ירידה מהירה מדיי. במידה וכל הכבלים נקרעים בבת-אחת (דבר שאינו סביר) מערכת הבלימה האוטומטית אמורה לזהות את האירוע ולעצור אוטומטית. אם גם המערכת הזו נכשלת, מערכת הבלימה שבפיר משתלטת. כעת, אלמנט קטן של אמת - בשנת 1945, התרחש אירוע של צניחת מעלית בבניין האמפייר סטייט, בו מערכות הבלימה כשלו מלהגיב. בטי לו אוליבר, הנוסעת היחידה שהייתה במעלית, שרדה את נפילת 75 הקומות בגלל לחץ אוויר בתחתית הפיר.

 

החומה הסינית
עובדת שקר: החומה הגדולה של סין היא המבנה היחיד מעשה ידי אדם הנראה מן החלל.

עובדות שקר

ובכן זה לא נכון בכמה רמות. ראשית, כאשר החללית קרובה לכדור הארץ ניתן לראות גם כבישים ואובייקטים גדולים אחרים שנוצרו על ידי בני אדם. שנית,
לא ייתכן מרחק מכדור הארץ שבו ניתן לראות רק את החומה הגדולה וככל שאתה מתרחק כבר לא ניתן לראות שום דבר שנעשה על ידי האדם.

האסטרונאוט אלן בין סיפר: "הדבר היחיד שאפשר לראות זה את הירח, ומלבדו - משטח לבן (עננים) ומשטח כחול (אוקינוסים), משטחים צהובים (מדבריות) ומפעם לפעם גם שטחים ירוקים של צמחיה. אין שום אתר שנעשה על ידי אדם שניתן לראות בבירור"

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.