print header

45 עובדות מעניינות על תינוקות

מהו האיבר היחיד שמתפתח בגופו של תינוק בזמן ההריון? האם רך שנולד יודע לזהות את אימו? האם תינוקות מעדיפים קול נשי על פני קול גברי? כל כמה דקות נולד תינוק? ומהו הסיכוי הגבוה ביותר של עובר לשרוד הריון? לפניכם 45 עובדות מדעיות מעניינות על תינוקות...


1. תינוק לא יכול לטעום מלח עד גיל 4 חודשים. העיכוב עלול להיות קשור להתפתחות הכליות שמתחילות לעבד נתרן רק בסביבות הגיל הזה.

2. באירופה של ימי הביניים, עלוקות שימשו לטיפול במחלות של תינוקות. כך למשל: עלוקות הונחו על קנה הנשימה של תינוק שסבל משיעול.

3. בסין, בכל 30 דקות נולד תינוק עם מום. המומים המולדים במדינה נמצאים במגמת עלייה של כמעט 40% מאז 2001.

4. החלבון שמחבר את גולגולת התינוק נקרא - Noggin.

5. עיניו של תינוק הן כ-75% מגודלן בחייו הבוגרים. הראייה שלו בצעירותו אינה חדה, אך בגיל חצי שנה מגיעה ל-6/6.

6. לילדים ימניים יש נטייה גבוהה יותר לסובב את ראשם לימין מאשר לשמאל.

7. האוזן הפנימית היא איבר החישה היחיד שמתפתח באופן מלא לפני הלידה. הוא מגיע לגודלו המלא באמצע ההריון.

8. לתינוק יש כ-10,000 בלוטות טעם. הרבה יותר משיש למבוגרים. אלה, לא נמצאות רק על הלשון אלא גם בצדדים ובחלל הפה. בסופו של דבר, בלוטות הטעם הנוספות נעלמות.

9. למבוגרים יש 206 עצמות, אך כאשר תינוק נולד יש לו 300. עצמות התינוק מתחברות אלו לאלו במהלך תהליך הגדילה מה שמסביר את "הירידה" בכמות העצמות בגוף.

10. המעיים של תינוק הם בערך בגודל של 29 ס"מ. האורך יוכפל עד שהתינוק יהפוך לאדם בוגר.

תינוק

11. תינוק שרק נולד מטיל שתן כל 20 דקות, ובגיל חצי שנה הוא מטיל שתן בערך כל שעה.

12. תינוקות אנושיים הם היחידים שמחייכים אל הוריהם.

13. בכל 3 דקות, תינוק נולד בעולם.

14. פגים מפורסמים: אלברט איינשטיין, צ'ארלס דארווין, אייזיק ניוטון, ז'אן ז'אק רוסו, נפוליאון בונפרטה, מארק טוויין, פבלו פיקאסו, סטיבי וונדר, יהאן גתה, סר וינסטון צ'רצ'יל.

15. המספר הגדול ביותר של ילדים שנולדו לאישה הוא 69. משנת 1725-1765 אישה כפרית מרוסיה הולידה 6 זוגות תאומים, 7 סטים של שלישיות ו-4 סטים של רביעיות.

16. מדענים סבורים שטלטול הראש המציין "לא" נובע מכך שכתינוקות היינו מסיטים את הראש מהמזון, כאשר היינו שבעים.

17. תינוק יכול לזהות את הריח והקול של אמא שלו זמן קצר לאחר הלידה. יחד עם זאת, לוקח לו מספר שבועות להבדיל בין המראה שלה לבין המראה של נשים אחרות.

18. החיוך החברתי הראשון של תינוק מופיע בין 4-6 שבועות לאחר הלידה.

19. בזמן לידה לתינוקות אין ברכיים. הברכיים מתפתחות לגמרי רק כעבור 6 חודשים.

20. תינוקות שנולדו בחודש מאי, שוקלים בממוצ כ-200 גרם יותר מאשר ילדים שנולדו בחודשים אחרים.

תינוק

21. מחקרים מראים כי תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי עשויים לסבול מקשיי נשימה, כיוון שהם עשויים להחמיץ תהליכי שינויים הורמונליים ופזיולוגיים חשובים המתרחשים במהלך הלידה.

22. במהלך תשעה חודשים בין התעברות ללידה, המשקל של התינוק גדל פי 3000. מרגע הלידה ועד סוף השנה השניה, הוא גדל פי 4.

23. ראשו של תינוק הוא עצום באופן יחסי ומהווה רבע מאורך הגוף הכולל. בהשוואה לכך, אצל אדם בוגר, הראש מהווה רק שמינית מאורך הגוף.

24. ברגע הלידה, פעימות הלב של תינוק מגיעות ל-180 פעימות לדקה. בתוך כמה שעות, הדופק יורד ל-140. בגיל שנה, קצב הלב עומד על 115 פעימות לדקה. דפיקות הלב הממוצעות של מבוגר בזמן מנוחה נעות בין 70-80 פעימות לדקה.

25. עד גיל 7 חודשים, תינוק יכול לנשום ולבלוע באותו הזמן.

26. תינוק מחליף בממוצע 7,500 חיתולים בשנה.

27. בממוצע, תינוקות ממין נקבה נמצאים ברחם יום יותר מאשר תינוקות ממין זכר. תינוקות לבנים נמצאים ברחם 5 ימים יותר מאשר תינוקות שחורים ותינוקות הודיים נמצאים שישה ימים יותר מאשר תינוקות לבנים.

28. מחקרים מראים כי הסיכוי הטוב ביותר של עובר לשרוד הריון הוא כאשר האמא היא בת 22 - גיל שמוגדר "כגיל הפוריות".

29. הסיכויים ללדת תאומים גבוהים במיוחד בחלקים שונים במדינות מערב אפריקה. כך למשל בניגריה הסיכוי הוא 1 ל-22. לעומת זאת, ביפן הנטייה ללדת תאומים נמוכה יותר, עם סיכוי של 1 ל-200.

30. באופן כללי, תינוקות ממין זכר כבדים יותר מתינוקות ממין נקבה.

31. המוח של תינוק שזה עתה נולד מהווה 10% ממשקל גופו. בסוף השנה הראשונה לחייו, המוח של התינוק גדל פי שניים וחצי, ובסוף השנה החמישית הוא גדול פי 3 ממה שהיה בלידה. בכל השלבים, המוח של הזכר גדול במעט מזה של הנקבה. אצל מבוגרים המשקל יורד ל-2%.

32. תינוקות נולדים עם כישורי שחייה טבעיים ויכולים להחזיק את נשימתם מתחת למים. עם זאת, היכולת הזו נעלמת במהירות ככל שהם גדלים.

33. בסביבות גיל חצי שנה, תינוק לומד שכל אובייקט הוא ייחודי. עד תקופה זו הוא מניח בכל פעם שהוא רואה ציפור על עץ, שזו תמיד אותה הציפור.

34. סריקות מוח מגלות כי לתינוקות זכרים יש יותר אונות מוח אסימטריות מאשר אלו שנמצאות אצל תינוקות ממין נקבה. עוד נמצא כי המוח של תינוקות ממין נקבה נוטה לסימטריה גדולה יותר בחלק של המוח שעוסק בתהליכים נפשיים מורכבים.

35. המונח "תינוק" (באנגלית - Infant) לקוח מהמילה הלטינית infans - כלומר "לא יכול לדבר".

36. רוב התינוקות יאבדו את פלומת השיער איתה נולדו בשלושה-ארבעה חודשים הראשונים של חייהם.

37. מנהג קדום של היוונים היה לירוק על עצמם כדי להדוף עין הרע. פולחן זה הופעל גם על תינוקות. אחיות בימי הביניים נהגו ללקק את פניהם של התינוקות בעוד שאיכרים ברחבי העולם היו יורקים בפניהם.

38. היסטוריונים מעריכים כי לתינוקות במאה ה-18 היה סיכוי גדול פי 4 למות כקורבנות רצח.

39. באירופה של ימי הביניים, תינוקות מופרעים הוגדרו כתולדה של חלב אם מקולקל.

40. עד המאה ה-19 תינוקות לא נחשבו לבעלי אישיות, ולכן לא היו זקוקים לטיפוח פיזי ופסיכולוגי כפי שמוכר לנו היום.

תינוק

41. עד המאה ה-19 הורים נמנעו משימוש במיניקות ג'ינג'יות, כיון שנהוג היה לחשוב באותה התקופה שתינוקות סופגים את המאפיינים של האדם שמטפל בהם, והורים רבים חששו שהתינוקות שלהם ידבקו במצבי הרוח הקשים של הג'ינג'ים.

42. בחלקים שונים באנגליה, ראשו של תינוק נשטף ברום לצורך מזל. מנהג נפוץ בכל רחבי אירופה הוא לתת לתינוק טעימה של חמאה ומעט סוכר כדי לסמל את העושר שמאחלים לו.

43. פסיכולוגים מאמינים כי המודעות העצמית של תינוק מתפתחת סביב גיל שנה.

44. תינוקות באירופה של ימי הביניים היו לעיתים קרובות מחותלים בחוזקה ברצועות פשתן, משום שחשבו שהדבר יעזור לזרועות ולרגליים שלהם לגדול ישר. החתלה זו שימשה גם כדי לרסן את תנועות התינוק.

45. תינוקות בדרך כלל מעדיפים קול נשי על פני קול גברי, מה שעשוי להסביר מדוע אנשים נוטים להעלות את גובה הצליל של הקול שלהם כשהם מדברים עם תינוקות.


 

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.