print header

10 נקודות שיחה מרתקות על מקקים!

נכון, אתם בטח חושבים שהשתגענו, אבל דעו לכם שהיצורים המבחילים האלה יכולים לשמש נושא שיחה מעולה. אז רגע לפני שאתם פוסלים את הרעיון -
הושיטו יד למקק הנחמד!

תחילה, בואו נבחן מספר עובדות חשובות על מקקים: מדענים מדווחים כי יש בעולם כ-4000 זנים של מקקים. הם נחשבים ליצורים מזיקים, כיוון שהם מסוגלים לשאת מחלות, כמו גם לפגוע בצמחים. כמו רוב בעלי החיים, גם אצל המקקים, הנקבה היא זו שמסוגלת להתעבר, אך אחרי שהתעברה פעם אחת, היא אוגרת בתוכה את הזרע ויכולה להשתמש בו להפרייה בכל עת. המקקים יכולים לחיות חודש ואפילו קצת יותר ללא אוכל, אך רק שבוע ללא מים. אומנם הם נחשבים יצורים ליליים אך הם אינם חוששים מאור. אם כבר, הם חוששים מאיתנו, בני האדם. קרוב לוודאי שהסיבה העיקרית בגללה אנחנו כל כך סולדים מהם היא הידיעה כי הם יכולים לחיות בכל מקום וכמעט בכל תנאי!

הנה לכם 10 נקודות שיחה מרתקות על מקקים - דברים שלא העזתם להודות שמעניין אתכם לדעת...
 

1. ג'וקים מעופפים

מקקים

קרוב לוודאי כי לא מעט מכם יסכימו שהדבר היחיד שגרוע יותר מג'וק על הריצפה או על המיטה זה ג'וק מעופף! אך דעו לכם כי לא כל הג'וקים יכולים לעוף. נכון להיום, אחד הזנים היחידים שמסוגל לכך הוא של  ‘Megaloblatta longipennis’ המסוגל לפרוש כנפיו לכ-185 מ"מ! לשמחתנו, הוא מצוי בעיקר במרכז אמריקה ודרום אמריקה.

 

2. תיקנים והתחממות כדור הארץ

מקקים

מחקרים מראים כי מקקים משחררים גזים בכל 15 דקות בממוצע. מסתבר שאפילו אחרי שהם מתים, הם ממשיכים לפלוט גז מתאן עד 18 שעות. בקנה מידה עולמי, גזים שפולטים כלל החרקים מוערך בכ-20% מכלל פליטות המתאן על פני כדור הארץ. זה בעצם שם את המקקים כאחד התורמים הגדולים להתחממות הגלובאלית. תורמים עיקריים נוספים הם טרמיטים ופרות.

 

3. מתים על הגב

מקקים

על פי רוב, מקקים מתים בקיבה של ציפור או של חיה אחרת שחושבת אותם למזון. בבית שלנו לעומת זאת, הם יכולים למות בצורה פשוטה יותר - כתוצאה מכך שנפלו על גבם ולא הצליחו להסתובב. בעוד שבטבע יש עלים, ענפים ואבנים שמאפשרים להם להיאחז לצורך קבלת תנופה, הרי שעל המרצפות החלקות שלנו, היצורים האומללים פשוט תקועים. בנוסף, חומרי ההדברה שאנו מפזרים סביב גורמים להם להתכווצות שרירים כמו גם לניוון שרירים, מה שגורם להם להתהפך על גבם מבלי יכולת להסתובב או להניע שרירים ובסופו של דבר למות מוות אכזר מאוד.

 

4. מקקים בינלאומיים
 

מקקים

השם האנגלי למקק ‘cockroach’ מקורו בספרדית cucaracha והחלו להשתמש בו בשפה האנגלית בתחילת המאה ה-17. מכיוון שמדובר בחרק בינלאומי, כל לשון תרגמה אותו לשפתה. בעברית - אנו מכנים אותו מקק, תיקן, רמש, שרץ או בשפת הדיבור: ג'וק, במקור מהשפה הרוסית.

 

5. על מסך הקולנוע

מקקים

הזן המפורסם Madagascar Hissing Cockroach הוא היחיד כנראה שמשתמש בנתיבי האוויר שלו כדי להשמיע צליל. שאר הזנים נוטים להשתמש בשפשוף חלקי גופם. ה- Hissing המפורסמים משמיעים שני צלילים נפרדים - האחד כאשר הם רוטנים והשני כאשר הם רוצים שיפנו להם את הדרך. כיוון שהם נפוצים וגדולים (בין 5-8 ס"מ) ואין להם כנפיים, הם נוטים להיות ניצבים בסרטים.

 

6. חסרי ראש
מקקים

 

מקקים לא זקוקים לראש כדי לשרוד. לשם השוואה וגם מנקודת מבט ביולוגית, אנו בני האדם משתמשים בראש לצורך שלוש פונקציות עיקריות: 1. נשימה דרך האף והפה שנשלטת על ידי המוח שלנו 2. ללא הראש אנו נאבד הרבה מאוד דם שחיוני ללחץ הדם ולהעברת חמצן וחומרים מזינים בגופינו 3. אנו אוכלים באמצעות הפה. אצל מקקים זה אחרת: 1. הם נושמים דרך תאים שנצמאים בכל גופם. המוח אינו שולט בפונקציה זו.
2. חרקים לא סובלים מלחץ דם והם לא מדממים. 3. כחיה בעלת דם קר, בטמפרטורה סבירה, החיה יכולה לשרוד חודש גם בלי לאכול. לכן, בלי ראש, מקק יכול להסתובב זמן מה.

 

7. מקקים גורמים לאסטמה

מקקים

מקרה של אלרגיה למקקים דווח לראשונה לפני 50 שנה. זה אמיתי ויכול להיות מסוכן מאוד. בישראל נמצא כי בין 5%-10% מהאנשים שסובלים מתופעות אלרגיות ובפרט מקוצר נשימה ואסטמה, רגישים גם למקקים. מדענים מאמינים שהעלייה במספר האנשים שאלרגים נובעת מכך שהרבה מאוד ילדים משחקים בתוך הבית וחשופים למעשה לאלרגנים של המקקים. מחקרים מראים כי בכל בית עירוני יש בין 900 ל-300,000 חרקים ועוד נמצא כי השכיחות של ילדים אפרו-אמריקנים לסבול מאלרגיה זו גבוה יותר. בניגוד לאלרגיות עונתיות, אלרגיה למקקים היא שנתית.

 

8. עשו את החשבון

מקקים

המקק הנפוץ ביותר Blatella germanica (התיקן הגרמני) הוא הבן דוד של המקק המעופף מסעיף 1. הוא חי בערך כשישה חודשים, אך יש לו הספק מרשים. בתמונה מופיעה נקבה בהריון הנושאת תיק ביצים שמכיל כ-40 ביצים. נקבה מסוגלת ללדת בין 6-8 פעמים במחזור חיים של חצי שנה. זה יוצא סכום של בין 240 ל- 320 צאצאים. מספיק שרק 10 מצאצאיה יהיו נקבות לרבייה (סיכוי סביר שיהיו לה לפחות 100) אז אנחנו מדברים על אלפי יצורים מזעזעים שמתעוררים לחיים תוך מספר חודשים.

 

9. הם מהירים
מקקים

מחקרים מראים שהמהירות המירבית שרשם תיקן אמריקני מתקרב ל-75 ס"מ בשנייה. כמובן שהוא לא הולך להביס חיה גדולה במרתון עם כזו תוצאה, אך ביחס לגופו, מדובר על מהירות גבוהה. באופן יחסי, אם מקק היה בגודל של צ'יטה הוא היה עובר מרחק של 50 קילומטר בשעה. חלק מהמהירות מיוחסת ל"תקשורת" המצוינת שיש למקקים בין האנטנות לרגליים.

 

10. תיקנים וקרינה

מקקים

יש לא מעט דיבורים על כך שאם תהיה הפצצה גרעינית, מקקים יהיו היחידים לשרוד. אומנם אין לכך הוכחה מדעית ברורה, אך נמצאו ראיות הגיוניות להצדיק את התפיסה הזו, אם כי לא באופן בלעדי עבור מקקים. בעוד שבני אדם מסוגלים לעמוד בקרינה של עד 500 ראד (יחידת מדידה לחשיפת קרינה), נמצא כי מקקים מסוגלים לעמוד בקרינה של 6,400 ראד!

 

ליקטה וערכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.