print header

8 סימנים להתנהגות רעילה אצל בני נוער וכיצד לפתור את הבעיה

מרדנות היא מאפיין נפוץ וכמעט טבעי בתהליך ההתבגרות של כל נער ונערה, אך יש הבדל בין ניסיון למרוד בחוקים לבין זלזול מוחלט בהם, בכם ובכל דבר אחר. מרדנות לעולם לא צריכה להתלוות להתנהגות אלימה, בין אם פיזית ובין אם מילולית, והיא לא אמורה לדחוף את הילדים שלכם לשימוש באלכוהול או בסמים. במצבים שכאלה מדובר בבעיה שעליכם לפתור, מכיוון שההתנהגות הזו מזיקה לכם, לילדים שלכם ולאחרים שסביבם, והיום אנחנו נסקור 8 סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים, כמו גם את הגורמים האפשריים להתנהגות שכזו ואת הדברים שעליכם לעשות כדי לפתור את הבעיה.
 

8 סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים

1. חוסר כבוד וגסות רוח

בני נוער יכולים להיות גסי רוח וחסרי כבוד, וזה חלק מתהליך התבגרותם כשהם לומדים כיצד לצבור ביטחון כאנשים צעירים-מבוגרים אל מול מבוגרים, אך יש גבול שאותו אסור לעבור בשום צורה. אם הבן או הבת שלכם אומרים לכם דברים משפילים ומלגלגים בבוז על החוקים שלכם, אתם לא יכולים לתת לזה להימשך. אם אתם מרגישים שהילדים שלכם מזלזלים בכם, מתעלמים לחלוטין מהחוקים שאתם קובעים להם וחושבים שמגיע להם הכול על חשבונכם, זה כבר עובר את הגבול לעבר התנהגות רעילה.
סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים: אימא מדברת עם נערה שמרוכזת בטלפון

2. אתם מפחדים מהם

אם הילדים שלכם מאיימים עליכם באופן מילולי ואף פיזי ואתם מוצאים את עצמכם ממש פוחדים מהם, זה לא מצב טבעי ונורמלי. יתכן שההתנהגות שלהם בלתי צפויה ושהם נוטים להתפרצויות זעם בלתי נשלטות, ואתם כבר נמצאים בשלב שאתם חוששים לנסות להחדיר בהם משמעת עקב התגובה האפשרית שלהם, וזה לא מצב שיכול להיות מקובל. הורים לעולם לא צריכים לפחד מהילדים שלהם.

3. הם נוטים להתווכח על כל דבר קטן

ילדים נוטים להתווכח, אך לאו דווקא על כל דבר קטן ופעוט. לדוגמה, אם אתם מבקשים מהבת שלכם לפנות את השולחן וכתוצאה מכך היא מתפרצת עליכם בזעם, או אם אתם מבקשים מהבן שלכם לשים את הבגדים שלו בסל הכביסה והוא מסרב בתוקף לציית להוראותיכם, זה סימן לכך שהם נמצאים תמיד במגננה, כאילו שכל העולם נגדם - ההתנהגות הזו אינה תקינה.

4. הם פוגעים בבני המשפחה האחרים

האם אתם חוששים שהבן או הבת שלכם יפגעו באחיהם או באחיותיהם, בין אם באופן מילולי ובין אם באופן פיזי? זהו אחד הסימנים הברורים ביותר להתנהגות רעילה של הנערים, אשר גורמת לקונפליקטים לא רק איתכם, אלא גם בינם לבין בני המשפחה האחרים. יתכן אפילו שהם מפעילים מניפולציות על האחים שלהם כדי להסית אותם אחד כנגד השני או אפילו כנגדכם. אם תמיד יש אווירה מתוחה יותר כשהם בבית, זה סימן לכך שמשהו בהתנהגות שלהם לא בסדר.

5. שום דבר אף פעם לא באשמתם

מתבגרים שלא יכולים לקחת אחריות על המעשים וההתנהגות שלהם בדרך כלל מאשימים אחרים בבעיות, נזקים וכשלונות. הם מאמינים שהגורל שלהם נמצא מחוץ לידיהם, ושכל מה שקורה להם ולאנשים שסביבם הוא אף פעם לא באשמתם, אלא עקב נסיבות חיצוניות אחרות או באשמת אנשים אחרים. אפילו אם מדובר בבחירה מאוד ברורה שהם עשו והובילה לתוצאות שליליות, הם עלולים להכחיש כל אחריות שהייתה להם לכך, וזה פוגע לא רק בכם, אלא בעיקר בהם.
סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים: אימא ובת מנהלות שיחה כעוסה

6. אתם תשושים פיזית ורגשית כל הזמן

התמודדות עם נערים שמציגים התנהגות רעילה זה לא דבר קל, ובמצב שכזה אתם תמיד דרוכים ומחכים לדרמה הבאה. האם הבת תצעק כשתחזור הביתה, האם מה שתגידו לבן יוביל לעוד ריב? יתכן שההתנהגות שלהם אף משפיעה לרעה על היחסים שלכם עם בני זוגכם או עם ילדיכם האחרים, או שאתם כל הזמן מקבלים שיחות מבית הספר הנוגעות להתנהגות הבעייתית שלהם. כל אלה גוזלים מכם אנרגיות רבות.

7. הם גורמים לכם לחוש רגשות אשמה

אם הילדים שלכם מנצלים שיטות מניפולטיביות, הם עלולים לגרום לכם לחשוב שאתם אלה שלא בסדר ולא הם. אל תחשבו שהתנהגות מניפולטיבית זה משהו שרק מבוגרים מסוגלים אליו, כי מתבגרים יכולים להיות אינטואיטיביים מאוד, והם קולטים היטב על אילו כפתורים עליהם ללחוץ כדי להפעיל עליכם לחץ. הם ישתמשו בנושאים כמו הגירושין שלכם או העיסוק שלכם בעבודה כדי לגרום לכם להרגיש שאתם אשמים בדבר מה כאשר אתם לא נכנעים לדרישות שלהם.

8. הם משקרים כל הזמן

ילדים משקרים לא מעט משלל סיבות וכמעט בכל גיל, במיוחד בני נוער, כשלרוב הם עושים זאת כדי להתחמק מעונש. עם זאת, יש מקרים שבהם ילדים משקרים גם מסיבות אחרות, לדוגמה מבטיחים דבר מה ללא שום כוונה לקיים את ההבטחה, או שהם פשוט מסתירים מכם את האמת כדי לשמור על הכוח בידיים שלהם. אם אינכם יכולים לסמוך על שום דבר שהילדים שלכם אומרים, זה לא מצב תקין.
סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים: אימא מעירה לנערה ששמה רגליים על השולחן

למה נערים מפתחים התנהגות רעילה?

הילדים שלנו הם תוצר של שיטת החינוך וההורות שלנו ושל הסביבה שבה הם גדלים. אלו הם שני גורמים שיכולים להוביל להתנהגות רעילה, ולמעשה כל דבר שקורה בחייהם של הנערים וכל אדם שהם נמצאים באינטראקציה איתו יכולים להשפיע עליהם לטובה או לרעה – אף אחד לא גדל בתוך ואקום. אל תתייחסו רק לתסמינים של ההתנהגות הרעילה, ונסו למצוא גם את הגורם לה, מכיוון שכאן יתחיל הפתרון לבעיה. במקום להתרכז במה שהילדים שלכם עושים, קחו צעד אחורה ונסו להבין איזה מהגורמים הבאים עלול להיות מקור הסיבה להתנהגות שלהם.

1. סגנון ההורות שלכם

שאלו את עצמכם אילו מן הורים אתם? האם פינקתם את המתבגרים שלכם ונתתם להם עדיפות פעמים רבות על פני ילדיכם האחרים? או שאולי הייתם נוקשים מדי איתם ועשיתם את כל ההחלטות בשבילם עד שכבר נמאס להם מזה לחלוטין? לרוב הבעיה היא בסגנון הורות ההליקופטר, שבו ההורים מנסים לפקח ולנהל כל צעד קטן של הילדים. מקרה אחר יכול להיות הפוך לחלוטין, אז ההתנהגות הרעילה נובעת מהזנחה, בין אם עקב חוסר אנרגיות ויכולת להתמודד עם הילדים בגילים שונים ובין אם עקב הורות שלילית. הדרך שבה גידלתם את הילדים שלכם לימדה אותם להבין את ההתנהגות שעליהם לפעול על פיה כלפיכם.

2. אלימות בבית

מחקרים מראים שילדים אשר עדים לאלימות בבית והתעללות מצד ההורים עלולים לסבול מבעיות בהתנהגות. בעיות אלו כוללות תוקפנות יתר, דיכאון, חרדה ועוד. לכל ילד יכולה להיות דרך אחרת להתמודד עם הרגשות השליליים שעולים בו עקב האלימות שהוא נחשף אליה בבית, וזה עלול אף להוביל לשתיית אלכוהול או שימוש בסמים, כמו גם להתנהגות בריונית.

3. בעיות נפשיות

יתכן שהילדים שלכם סובלים מבעיה נפשית שאינה מאובחנת, כמו הפרעת אישיות גבולית, תסמונת אספרגר או אפילו הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. אלו הם הסימנים שיכולים להעיד על כך:
  • שינויים תכופים במצב הרוח
  • קושי בניהול הרגשות או בהסתגלות לשינויים בשגרה
  • התנהגות אימפולסיבית
  • רגישות יתר לרעשים חזקים
  • קשרים חברתיים מצומצמים
סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים: אימא גוערת בנערה שסותמת את האוזניים

4. השפעה של אנשים אחרים

אם הילדים שלכם לא מרגישים שיש להם ערך או שמקבלים אותם בתוך משפחתם, הם עלולים לחפש את האישורים האלה במקומות אחרים. יתכן שבחוגים מסוימים הם זוכים לאהבה ללא תנאים כמו שהם אמורים לקבל בבית, אולם הסביבה שבה הם מוצאים אותה היא אינה חיובית, והאנשים האלה הם לא האנשים שהייתם רוצים שיסתובבו איתם. הם משנים את נקודת המבט של הילדים שלכם וגורמים לכם להיראות כמו אויב בשבילם, מה שמוביל להתנהגות הרעילה שהם מפגינים כלפיכם.

מה עושים אם הילדים מתנהגים בצורה רעילה?

1. שימו את הדגש עליהם ולא על ההתנהגות שלהם

כשהילדים שלכם מתנהגים בצורה רעילה ומזיקה, זה אומר שמשהו לא בסדר מבחינתם, אך יתכן שאין להם את היכולת לבטא זאת ולדבר על כך בצורה אחרת. עם זאת, קשה להם להבדיל בין התנהגות פוגענית לבין דרך טובה יותר לבטא את רגשותיהם. לכן עליכם לשבת לשיחה עם הילדים שלכם כדי לנסות להבין למה הם מתנהגים כך, וכמובן שעליכם לעשות זאת ברגע שבו הם רגועים ולא כשהם נסערים. תוכלו להגיד למשל ״אנחנו מבינים שמשהו לא בסדר. לא משנה מה תגיד/י לנו, אנחנו לא נשפוט אותך, רק נקשיב לך. אנחנו דואגים לך ואוהבים אותך, אנחנו כאן בשבילך ואנחנו אוהבים אותך״.

2. בחנו את עצמכם ואת סגנון ההורות שלכם

מתבגרים נוטים למרוד בהורים נוקשים מדי, והתערבות יתר בחיי הילדים עלולה לפגוע ביכולת שלהם לעשות החלטות בעצמם ואף לבטא את עצמם, מה שמוביל לפחדים ולחרדות. מצד שני, אם ההורים לא מספקים מספיק חוקים וגבולות ברורים, גם זה עלול לגרום לילדים לנהוג בחוסר שליטה. יתכן גם שהילדים שלכם לא מקבלים מכם את תשומת הלב והחיבה שנדרשת להם, והם יחפשו אותם במקומות אחרים, מה שיוכל אף להוביל אותם למערכות יחסים הרסניות שיפגעו בהם מאוד. 

3. קבעו גבולות ברורים והיצמדו אליהם

בין אם הילדים שלכם בני 13 ובין אם הם בני 18, חשוב מאוד להציב להם גבולות ברורים. אם הם חיים בביתכם ונחשבים לקטינים, עליכם להציב להם שעה שבה הם צריכים להתייצב בבית מדי ערב, ואם הם יאחרו, יהיו לכך השלכות. אם מנגד מדובר בילדים גדולים יותר, הם צריכים לדעת שלא תמיד תתמכו בהם ותחלצו אותה מכל צרה שהם ימצאו את עצמם בתוכה. אם הם מפשלים עקב בחירותיהם ועל אף ההנחיות שלכם, עליהם לפתור את הבעיות שלהם בעצמם. זכרו שאתם הורים ולא שק החבטות של הילדים שלכם.
סימנים להתנהגות רעילה אצל נערים: אימא גוערת בבנה

4. פנו לגורם מקצועי

לפעמים אפשר לפתור בעיות שכאלה רק בעזרת עזרה מקצועית, ואם הילדים שלכם מזיקים לעצמם ולכם או אם הם מסכנים אחרים, בין אם בבית ובין אם בבית הספר, זוהי אחריותכם לפנות לגורם מקצועי שיוכל לסייע לפתור את הבעיה. גשו איתם לפסיכולוג שיסייע להבין מה מקור ההתנהגות הרעילה שלהם וכיצד אפשר לפתור אותה.

כמה מילים לסיכום

התנהגות רעילה אצל מתבגרים יכולה להתבטא בשלל דרכים, אך הסימנים שהראנו לכם הם לא הבעיה, אלא רק התסמינים שלה. יתכן שתצליחו לפתור את הבעיה בעצמכם ויתכן שתזדקקו לעזרה מקצועית, אך מה שבטוח זה שההתנהגות הזו חייבת להיפסק. עשו כל שביכולתכם כדי למנוע מהילדים שלכם להמשיך לפגוע בכם, באחרים ובעצמם, ועזרו להם לחזור למוטב וללמוד כיצד לבטא את עצמם בצורה טובה ובריאה יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.