print header

7 סימנים שהבן או הבת שלכם נמצאים במערכת יחסים שמזיקה להם

אם יש לכם תחושה רעה בנוגע לאדם שאיתו יוצאים הבן או הבת שלכם, יכול להיות שאין לזה בסיס אמיתי ושזה סתם דחף שקיים בכם לגונן עליהם, אך תמיד יתכן שהילדים שלכם נמצאים במערכת יחסים שאינה בריאה ואף הרסנית עבורם. נערים ומערות הם פחות מנוסים בזיהוי אנשים שלא באמת ראויים לאהבה שלהם ושעלולים לפגוע בהם, במערכות היחסים האחרות שלהם, בהישגיהם בלימודים ואף בבריאותם, ויתכן שגם לכם ההורים קצת קשה לזהות את זה. הסכנה של מערכת יחסים הרסנית יכולה לרחף מעל ראשם של בנים ובנות כאחד, אז איך תדעו האם הילדים שלכם נמצאים במערכת יחסים שפוגעת בהם עם אדם שמזיק להם? הנה 7 הסימנים שעלולים להעיד על כך.
 

1. בן / בת הזוג של הילדים שלכם רכושניים מאוד

אם הילדים שלכם מפסיקים לבלות עם חברים אחרים שנהגו לבלות איתם בעבר או אם נראה שבן או בת הזוג שלהם מנסים לבודד אותם, יתכן שהם נמצאים במערכת יחסים מזיקה עם אדם רכושני. שאלו את הילדים שלכם על בני זוגם ובררו האם חבריהם לא אוהבים אותם – זה יכול להיות סימן ברור לכך. אפילו אם בני הזוג של ילדיכם נראים כמו אנשים נפלאים, הם יכולים להיות שתלטניים ברמה שאינה בריאה, ולפעמים קנאה גורמת להם לדרוש מילדיכם לעשות דברים שהם לאו דווקא רוצים או מעוניינים בהם. 
 
לדוגמה, יתכן שילדיכם הפסיקו ללבוש בגדים מסוימים שעשויים למשוך תשומת לב של אחרים, או שהפסיקו להשתמש ברשתות חברתיות ברמה שבה השתמשו בהן בעבר. אלו אמנם נראים כמו סימנים לשינויים חיוביים, אך הם מגיעים ממקום שאינו טוב כלל וכלל, וזוהי רק ההתחלה. בהמשך בן או בת הזוג הרכושניים יבודדו עוד יותר את ילדיכם מהעולם ומהרצונות שלהם, וגם מכם.
האם הילד שלי נמצא במערכת יחסים מזיקה: נערה לבדה מול נערים שמחייכים

2. הילדים שלכם שינו את ההרגלים שלהם

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, כמובן שזה טוב להפסיק הרגלים רעים אך זה לא בריא להשתנות רק עבור אדם אחר, ובטח שלא לוותר על הרגלים בריאים, טובים ומועילים. לדוגמה, יתכן שהילדים שלכם הפסיקו לעסוק בתחביבים שאהבו בעבר, או אפילו שהאופי שלהם השתנה לחלוטין, וזה עלול להיות סימן לכך שבן או בת הזוג שלהם מנסים לשנות אותם כדי להתאים אותם יותר אליהם. ללא התערבות שלכם, ילדיכם עלולים לאבד את הזהות שלהם ויהפכו להיות אנשים שהם לאו דווקא רוצים להיות באמת.

3. ילדיכם מעדכנים באופן קבוע את בני הזוג שלהם איפה הם נמצאים

הטכנולוגיה של היום משנה את כל חוקי המשחק ברומנטיקה ובאהבה, ולא תמיד בצורה טובה. חוסר ביטחון וקנאה שקיימים בבן או בת הזוג של ילדיכם עלולים לגרום להם לדרוש לדעת תמיד איפה נמצאים בן או בת זוגם, מה שיצריך מילדיכם לעדכן אותם איפה הם, מה הם עושים ועם מי הם נמצאים. אם נראה שזה המצב ושהילדים שלכם מתקשרים לעיתים קרובות מאוד לבני זוגם רק כדי לעדכן אותם בנוגע למצבם, יתכן שישנה בעיה. הסמארטפון מקל על כך מאוד, אך גם מקשה עליכם לזהות זאת, מכיוון שזה יכול להיעשות פשוט בהודעות, אך עליכם להיות ערים לאפשרות שכזו.

4. בני הזוג של ילדיכם מחבלים במטרות שלהם

אם הילדים שלכם רוצים להצליח בספורט מסוים או בלימודים, אך נראה שבן או בת הזוג שלהם מזלזלים במטרות האלה, זה לא סימן טוב. לפעמים נערים שלא מרגישים מוצלחים בעצמם עלולים לגרור את בני הזוג שלהם מטה יחד איתם, והם יחבלו בחלומות של ילדיכם אם לא תתערבו ותעצרו את זה בזמן. עודדו את ילדיכם להישאר נאמנים למטרותיהם כפי שהיו במהלך כל חייהם ואל תאפשרו לבני הזוג שלהם לעצור בעדם מלהשיג אותם. אם לבני הזוג שלהם באמת אכפת מהם, הם ירצו את מה שהכי טוב בשבילם, אפילו אם זה דורש מילדיכם להשקיע פחות בזוגיות ויותר בדברים שתמיד היו חשובים להם.
האם הילד שלי נמצא במערכת יחסים מזיקה: ילדה יושבת על רצפה במסדרון בית הספר עם ראשה מורכן בין ידייה

5. הילדים שלכם מתנצלים בתדירות גבוהה מדי

בני זוג רעילים הם לרוב בעלי מזג רע, וכתוצאה מכך, הילדים שלכם צריכים להיות זהירים כשהם איתם כדי שלא להכעיס אותם. לעיתים קרובות, הם יתנצלו על כל דבר קטן שיעשו בניסיון למנוע את התקף הזעם הבא. אם נראה שהילדים שלכם מתנצלים ללא הרף כשהם עם בני הזוג שלהם, זה עלול להיות סימן לכך שהם מנסים להרגיע אותם מראש. זו יכולה להיות התנצלות על כך שלא התקשרו, התנצלות שהתקשרו מאוחר מדי, התנצלות שבילו יותר מדי זמן עם חברים או כל התנצלות אחרת שאין בה באמת צורך, לפחות לא בתדירות גבוהה. זה סימן לכך שהם חוששים, וזה לא סימן טוב.

6. מערכת היחסים מתקדמת מהר מדי

בעוד שאצל נערים מערכות יחסים יכולות לפרוח תוך לילה, אם העניינים מתקדמים מהר מדי זה עלול להיות סימן לצרות. אם נראה שהילדים שלכם מדברים על אהבה כבר אחרי דייט ראשון ואף מעלים תוכניות למעבר דירה משותף אחרי מספר שבועות בודדים שבהם היו יחדיו, זה סימן לכך שמערכת היחסים מתקדמת בקצב שאינו בריא. בעוד שעל פני השטח זה אולי לא נראה כמו סימן מדאיג ופשוט תסמין של אהבת נעורים, מערכת יחסים שכזו עלולה להפוך לאובססיבית ולא בריאה.

7. הילדים שלכם סובלים מפציעות לא מוסברות

סימן שכזה הוא בהחלט מדאיג, מכיוון שהוא עלול להעיד על כך שבן או בת הזוג של ילדיכם מפעילים עליהם אלימות פיזית. אם אתם רואים חבורות על גופם, אל תחששו לשאול מאיפה קיבלו אותם, ובדקו היטב את ההסבר של ילדיכם כדי לוודא שיש בו היגיון. בגד קרוע, סימן כחול על הגוף או שריטות – כל אלו יכולים להיות סימנים לאלימות פיזית. סביר להניח שהילדים שלכם יתביישו או יפחדו לדבר על הפציעות האלה, ואף יגוננו על בן או בת הזוג שלהם במקום להגיד את האמת באופן ישיר.
האם הילד שלי נמצא במערכת יחסים מזיקה: נער מביט על נערה במבט מאיים

איך להגן על הילדים שלכם מפני מערכות יחסים מזיקות?

כהורים, מפתה מאוד להציב אולטימטום לילדים בסגנון ״אסור לך להיפגש איתו/איתה יותר לעולם״, או ״אסור לך לצאת מהבית עד שאתם נפרדים״, אך תגובה שכזו היא לאו דווקא הפתרון הנכון. ניסיון קיצוני שכזה לסיים את מערכת היחסים עלול דווקא לעשות את ההפך ולגרום לילדיכם להישאר באותה מערכת יחסים כדי להוכיח לכם שאתם טועים. 
 
עליכם קודם כל לדבר עם הילדים שלכם על מה שמדאיג אתכם, ולהתרכז בפעולות של בני הזוג שלהם ולא בבני הזוג עצמם. עדיף לדוגמה להגיד משפט כמו ״מדאיג אותי שבן הזוג שלך דורש לדעת איפה את נמצאת בכל שעה במהלך היום – זה לא ממש בריא״. הימנעו מלהגיד דברים רעים על בן או בת הזוג ולקרוא להם בשמות כמו ״הוא בן אדם רע״ או ״היא מכשפה״ – זה רק עלול ליצור אנטגוניזם מצד ילדיכם. 
 

הנה עוד מספר טיפים שיעזרו לכם להגן על ילדיכם:

היו סקרנים בנוגע למערכת היחסים: שאלו שאלות, בררו מה הילדים שלכם מקבלים מהיחסים שלהם וגם מה הם מביאים איתם לתוכה, אך נסו שלא להיכנס לפרטים שעלולים להיות אישיים מדי.

פקחו על מערכת היחסים: אפשרו לחבר או לחברה של הבן או הבת שלכם לבוא אליכם הביתה ואל תנסו להרחיק אותם מביתכם. ככל שהם יהיו יותר קרובים אליכם, כך תוכלו להיות מודעים יותר למה שקורה במערכת היחסים ביניהם. כמובן שמומלץ שלא לנסות לחטט יותר מדי, אך אם יהיו ריבים למשל אתם בהחלט תשמעו אותם גם מאחורי דלת סגורה.

העניקו לילדיכם תשומת לב חיובית: ככל שילדיכם ירגישו קרובים יותר אליכם, כך יהיה להם קל יותר להיפתח בפניכם ולספר לכם אם משהו אינו כשורה, כמו גם להקשיב לעצותיכם. תנו לילדיכם להרגיש שהם בטוחים איתכם.

דברו עם ילדיכם על מה שמרכיב מערכת יחסים תקינה: תקשורת בריאה, כבוד הדדי, אמון ואדיבות הם רק כמה מהדברים שצריכים להיות עמודי התווך של מערכת יחסים בריאה. אם הם לא קיימים במערכת היחסים של ילדיכם, זה סימן לכך שמשהו אינו כשורה בה.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.