print header

האמת על עולם הדייטים של מתבגרים - 9 דברים שהורים צריכים לדעת

באופן טבעי, כמעט כל הורה נלחץ במידה מסוימת כשהילד או הילדה שלו מתחילים לצאת לדייטים. אתם חוששים שהלב של ילדיכם יישבר, שהם ימצאו את עצמכם במערכת יחסים הרסנית או שימצאו את עצמם במצבים שלא מתאימים לגילם, אך לא משנה מה אתם חושבים, עליכם לזכור שזה חלק טבעי ובריא בהתפתחותם ובתהליך התבגרותם. ככל שתהיו פתוחים, כנים ותומכים יותר בתהליך, כך יהיה טוב יותר לילדיכם, ואם משהו ישתבש, הם ידעו שתמיד תהיו שם בשבילם, גם אם זה יגיע למצב שבו יצטרכו להתמודד עם פרידה קשה או מערכת יחסים רעה. ובכל זאת, האופן שבו נערים ונערות יוצאים כיום לדייטים הוא קצת שונה מהאופן שבו אתם יצאתם לדייטים בזמנכם, לכן לא בטוח שתדעו איך לעשות את זה הדרך הכי נכונה. אז כדי להכיר את הנושא הזה קצת יותר, הבאנו בפניכם 9 דברים שעליכם לדעת על עולם הדייטים המודרני, כך שתוכלו לדעת כיצד לגשת לנושא ולתמוך בילדים המתבגרים שלכם.
 

1. זה נורמלי לפתח מערכת יחסים רומנטית בגיל הנעורים

דבר ראשון וחשוב, ואולי גם לא כל כך שונה ממה שהיה בזמנכם, זה שילדים מפתחים התעניינות ברומנטיקה בגיל צעיר מאוד. חלקם ידברו איתכם על כך בצורה פתוחה, בעוד שאחרים יסתירו זאת מכם מסיבות כאלה ואחרות.
 
בשנת 1991 14% מתלמידי התיכון טענו שלא יצאו לדייט מעולם, ואילו בשנת 2013 האחוז הזה קפץ ל-38%. כיום כ-35% מבני הנוער בגיל 13-17 כבר יהיו לפחות במערכת יחסים רומנטית אחת, ולא משנה מתי זה קורה, בסופו של דבר ישנו סיכוי גבוה שהילדים שלכם יכנסו למערכת יחסים רומנטית, אם לא בתיכון, אז בתקופת הצבא. כשזה יקרה, עליכם להיות מוכנים להגדיר מה הציפיות שיש לכם מהם בקשר שיפתחו, ועליכם לדבר איתם על זה בפתיחות.
דברים שצריך לדעת על עולם הדייטים של נערים: נער מביא פרחים לנערה

2. דייטים בונים כישורים שחשובים למערכות יחסים

מערכות יחסים רומנטיות משהו חדש עבור ילדים בגיל ההתבגרות, הם פותחים את עצמם בפני דחייה וצריכים להבין מה הם מחפשים בבני זוגם ומה המשמעות של מערכת יחסים רומנטית עבורם. לשם כך הם יצטרכו בין היתר לפתח יכולות תקשורת חדשות שמתקשרות לדחפים המיניים שהם חווים, ועל אף שהם מביאים איתם הרבה אתגרים, בזכות הדייטים ילדיכם לומדים כיצד עליהם לפעול ולתקשר עם אחרים בתחום הרומנטי והמיני.
 
כמובן שאתם תרצו לבסס חוקים סביב הנושא הזה, אך נסו שלא לעמוד בדרכם ולמנוע מהם לצאת לדייטים. הרשו להם להתחיל לצאת עם אחרים, כי בסופו של דבר הם זקוקים לזה כדי ללמוד כיצד להתמודד עם עולם הדייטים לא רק בהווה, אלא גם בעתיד.

3. יתכן שיהיו לילדיכם ציפיות לא מציאותיות

הילדים שלכם לומדים קודם כל ממה שהם ראו בסרטים, קראו בספרים או נחשפו אליו ברשת, אך מערכות יחסים אמיתיות לאו דווקא מחקות בצורה מדויקת את מה שראו בנטפליקס, בסרטי דיסני או אפילו בפורנו, והילדים שלכם צריכים להבין את זה. תוכלו לדבר על כך ולהסביר מה ההבדלים, לדוגמה דייט ראשון עלול לגרום לתחושת מבוכה בשני הצדדים ולא תמיד מסתיים ברומנטיקה, אהבה ונשיקה.
 
יחד עם זאת, ידעו אותם שאפשר לצאת לדייטים גם בקבוצה ולא רק אחד על אחד, והרגשות שיעלו במהלך דייט שכזה הם אמיתיים בדיוק כמו בדייט אישי יותר. העיקר הוא שתאפשרו לילדיכם לפתח ציפיות יותר מציאותיות בכל הנוגע למערכות יחסים.

4. הרשתות החברתיות משחקות תפקיד משמעותי

הילדים ובני הנוער של היום מעבירים זמן רב מול המסך של הטלפון וברשתות חברתיות, ומתכתבים עם בני ובנות זוג אפשריים גם בלי להיות בסביבתם באופן פיזי. יש כאלה שגישה שכזו מקלה עליהם, מאחר שהיא מסייעת להם להכיר אחד את השני באופן שנראה להם בטוח יותר, אך עליכם לנסות לעודד אותם גם להיפגש באופן אישי עם מי שהם מחבבים.
 
רק ודאו שהילדים שלכם באמת יודעים מי נמצא בצד השני של המסך ושלא ייפגשו עם אנשים שהם הכירו רק דרכו ושעלולים להיות חשודים – יתכן אפילו שתרצו לפגוש את אותם נערים בעצמכם כדי לוודא שהם אכן בני גילם של ילדיכם ולא אנשים שמנסים לנצל את תמימותם.
דברים שצריך לדעת על עולם הדייטים של נערים: נער משתמש בסמארטפון

5. הילדים שלכם צריכים שתדברו איתם על יחסי מין

יש נושאים שהילדים שלכם לא ילמדו עליהם במלואם בבית הספר, ויחסי מין הוא אחד מהם. אמנם לרוב יש שיעורי חינוך מיני בבית הספר, אך לא תמיד מלמדים במסגרתם נושאים כמו הסכמה הדדית לקיום יחסי מין, אז נדרש מכם למלא את החלל הזה בשיחות וביצירת מרחב בטוח לשאלות. שאלו את ילדיכם מה המשמעות של יחסי מין עבורם במערכת היחסים, ותוכלו אפילו לחלוק חוויות משלכם באופן שמתאים לגילם.
 
מה שחשוב זה שתעבירו להם את המסר שעליהם להרגיש תמיד בטוחים ושידעו כיצד להציב גבולות כשזה נדרש. דברו גם על הדרך שבה עליהם לפעול כדי לכבד את הצד השני, כך שלא יהיו אלו שפוגעים באחרים באופן מיני.

6. הילדים שלכם מגלים כעת מי הם באמת

אל תשערו שאתם יודעים או שעליכם לבחור או להשפיע על מי שהילדים שלכם ירצו לצאת איתו לדייט. יתכן שתחשבו שיתאים לילדיכם לצאת עם מישהו או מישהי בעלי אופי מסוים, אך יתכן שהם יתעניינו באנשים מסוג אחר לחלוטין. כמו בתחומי חיים אחרים, גם כאן זה בלתי נמנע שהם יעשו טעויות או יחוו אכזבות שאתם לא באמת יכולים למנוע, ועלול להיגרם לא מעט נזק אם תנסו לעשות זאת.
 
זה הזמן שלהם לגלות מי הם ולמה הם באמת נמשכים, וככל שתדחפו אותם למה שאתם חושבים שלא בהכרח מתאים להם באמת, כך תרחיקו אותם מכם ומעצמם. תנו להם את החופש לחקור את עצמם, וכן את הביטחון לעשות זאת מבלי לחשוש ממה שיגלו. 

7. פרטיות היא הכרחית עבור ילדיכם

את רמת הפרטיות שילדיכם יקבלו תצטרכו לקבוע על פי גילם ורמת בגרותם, וכן על פי המצב הנתון, כשלעיתים הם יצטרכו את הליווי שלכם, אך במקרים אחרים הם יוכלו, ירצו ויצטרכו לבלות לבד עם האדם שאיתו הם יוצאים. בגיל ההתבגרות  הילדים שלכם נמצאים בשלב שבו הם מפתחים את עצמאותם, ואתם צריכים לאפשר להם לעשות את הבחירות שלהם, כל עוד הם עושים זאת בצורה בטוחה. מה שחשוב זה ההדרכה שלכם ופחות ההשגחה שלכם.
 
עודדו את ילדיכם להביא את מי שהם יוצאים איתם הביתה כך שתוכלו להכיר אותם ולראות מה הדינמיקה שביניהם, ואל תהיו עוינים כלפיהם. כך יש סיכוי גבוה יותר שהילדים שלכם יהיו פתוחים איתכם ויספרו לכם איך מתקדמת מערכת היחסים, בין אם לטוב ובין אם לרע.
דברים שצריך לדעת על עולם הדייטים של נערים: נערה מלטפת נער על גג

8. הילדים שלכם זקוקים להדרכתכם

זה לא בריא להתערב יותר מדי בחיי הזוגיות של הילדים שלכם, אך יש נושאים שאתם בהחלט צריכים לדבר עליהם. אם אתם שומעים שהילדים שלכם אומרים או חווים דבר מה שדומה למניפולציה רגשית למשל, עליכם לדבר איתם על זה, בין אם זה נעשה עליהם ובין אם הם עשו זאת בעצמם. יש לכם חלון זמן קטן מהרגע שבו הילדים שלכם מתחילים לצאת לדייטים ועד שהם יכנסו לעולם המבוגרים, ועליכם לספק להם את הכלים הנדרשים כמה שיותר מוקדם כך שיוכלו לזכות במערכות יחסים מוצלחות ובריאות בהמשך.

9. הילדים שלכם זקוקים לחוקים שישמרו עליהם בטוחים

כהורים, זה תפקידכם לוודא שילדיכם יחיו חיים בריאים מכל הבחינות, וככל שהם גדלים, כך הם ידרשו מכם פחות חוקים שנוגעים לדייטים, אך את זה אתם תקבעו לפי רמת בגרותם. אם הם לא כנים איתכם או אם הם לא מצייתים לחוקים שקבעתם כבר לפני, יתכן שאין להם את הבגרות שתאפשר להם לקבל את החופש שהם שואפים אליו.
 
לאחר עוד כמה שנים והתנסויות הילדים שלכם יוכלו לקבל פחות חוקים, אך עליכם להראות להם שהחופש שאתם מעניקים להם הוא זכות ולא משהו מובן מאליו. סביר להניח שילדיכם ישאפו לכמה שיותר חופש מכם בכל הנוגע לדייטים, ואם זה מגיע להם ואתם באמת רואים שביכולתכם לסמוך עליהם, אתם בהחלט יכולים לשחרר קצת את המושכות, אך אם לא, אל תוותרו להם, ועזרו להם לעשות בחירות שיהיו נכונות ובטוחות יותר עבורם בעזרת חוקים וכללים ברורים.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.