print header

20 משפטים שעוזרים להרגיע ילדים ולהימנע מריבים

ניסיון לשלוט על התנהגותו של ילד קטן או מתבגר יכול להיות דבר מתסכל, ולפעמים ככל שאנחנו מנסים יותר, כך המצב רק נהיה גרוע יותר. יתכן שבסופו של דבר אתם בעצמכם תתחילו להתעצבן ולהרים את הקול כשילדכם חווה התקף זעם, אך ניתן לעזור לו לצאת ממנו ברוגע ובלי כעס בעזרת 20 המשפטים הבאים שמתאימים למצבים שהורים רבים מכירים טוב מאוד. נסו אותם בפעם הבאה שילדכם צועק וכועס, ותיווכחו לגלות את הכוח העוצמתי שיש למילים הנכונות...
 
משפטים שעוזרים להרגיע ילדים: ילד צועק

1. "זה בסדר להיות עצבני / עצוב."

אסור להדחיק רגשות, אפילו כאלה שאיש לא רוצה לחוות ושנחשבות לשליליות. אמרו לילדכם "זה בסדר להרגיש מצוברח" או "זה טוב לשחרר את העצב" כדי שיבין את הרגשות שלו וידע שיש להן חשיבות.

2. "גם אני כועס לפעמים – בוא נצעק את העצבים החוצה."

תוכלו לקרוא לזה "שאגת אריה", "צעקת לוחם" או בכל שם אחר שתבחרו, אך המטרה העיקרית היא פשוט לשחרר צעקה. כעס יכול להגיע מתוך כאב, ובמחקרים נמצא שחשוב לבטא את הכאב בקול כדי להפוך את התחושה לנסבלת – כמובן זאת כל עוד אתם נמצאים במקום שבו תוכלו לעשות זאת.

3. "נראה שעצוב לך / נראה שאתה מאוכזב."

לפעמים קשה לנו, ההורים, להבין למה הילד שלנו מתנהג בצורה לא נאותה, פשוט מכיוון שהוא בעצם לא יודע איך לבטא את הרגש שהוא חווה. ד"ר דן סיגל, נוירופסיכולוג מאוניברסיטת הרווארד, ממליץ שלא תנסו לשער בעצמכם איזה רגש הם חש, ובמקום נסו להציע לו תחושות שונות – עצב, כעס, אכזבה ועוד... כשהוא ידע עם מה הוא מתמודד, יהיה לו קל יותר וכך גם לכם.

4. "כשאתה זורק את הצעצועים שלך, זה נראה כאילו שאתה לא אוהב לשחק איתם – זה מה שקורה?"

במקום לצעוק "תפסיק לזרוק דברים!" נסו לעזור לילדכם לבטא את רגשותיו ולהעביר אותם בצורה נכונה במילים. על ידי כך שתשתמשו במשפט הזה, אתם תראו לו נקודת מבט מסוימת וגם תעודדו אותו לספר מה נקודת המבט שלו.
משפטים שעוזרים להרגיע ילדים: ילדה משלבת ידיים ומצמידה את הסנטר לחזה שלה

5. "נפלת ושרטת את הברך? אווץ'!"

במקום להסיח את הדעת מהכאב או לנסות להקטין את התחושות של הילד בעזרת משפטים כמו "קום, אתה בסדר", עדיף לעזור לו להבין את הרגשות שלו. כך, הוא ידע בסופו של דבר גם כיצד להתמודד עם רגשות אחרים ועוצמתיים יותר כשיגדל.

6. "זה בסדר לכעוס, אבל לא אתן לך להכות אותי. כולם צריכים להישאר בטוחים."

בעוד שעליכם לנסות להבין את ילדכם כמה שיותר, עליכם גם להגביל את האופן שבו הוא מבטא רגשות, בעיקר כשזה מגיע לאלימות. במקום להגיד "אל תעז להכות אותי!" או אזהרות כאלה ואחרות, המשפט שהצענו לכם כאן משדר מסר ברור לכך שיש הבדל בין רגשות שונים ובין דרכים שבהן ניתן לבטא אותן. אתם בעצמם אומרים "הרגש הוא בסדר, אבל לא התגובה אליו".

7. "ההרגשה הזאת לא תימשך לנצח. הרגש יעבור ואתה תרגיש טוב בקרוב."

בלהט הרגע, הרגשות עלולים להיות חזקים מאוד ולגרום לילדכם לחשוב שמתרחש הדבר הכי נורא שאי פעם קרה לו, ושזה ממש "סוף העולם" – יתכן שגם אתם אפילו מרגישים כך לפעמים. הזכירו לו שהרגש הוא זמני, שבסופו של דבר הוא עובר ושבסוף הכול משתפר.

8. "אני אלך לשבת על הספה – אם תרצה חיבוק, אני שם."

גם ילדים צריכים קצת מרחב בשביל עצמם. אם אתם מציעים לילדכם עזרה והוא דוחה אותה, תנו לו לדעת שאתם מעניקים לו זמן להתמודד עם מה שהוא חווים ולחזור לעצמו, אך הזכירו לו שאתם עדיין שם אם הוא צריך תמיכה.
משפטים שעוזרים להרגיע ילדים: ילד מסתתר בין כריות ספה

9. "אולי נתחיל מחדש?"

הציעו לילדכם להתחיל את מה שעשיתם או את הפעולה שהוא מבצע עוד לפני שהזעם שלו יעוור אותו ויגרום לו לכעוס בלי להבין אפילו למה. זוהי דרך פשוטה ומהירה להימנע מכעס, במיוחד כששיטות אחרות לא עובדות.

10. "מה אנחנו יכולים ללמוד מזה?"

עודדו את ילדכם ללמוד מהאתגרים איתם הוא מתמודד ולצמוח, וכך תיצרו תוצאה חיובית להימנעות מהתקף הזעם שלו. למידה מניסיון תעזור לו לזהות את המצבים שהביאו אותו לרגשות רעים ולדעת כיצד להתמודד איתם גם בהמשך החיים.

11. "אתה רוצה לשאול אותו אם אתה יכול לשחק עם הצעצוע שלו אחר כך? בזמן שנחכה נוכל לשחק בזה..."

כשהילד שלכם רוצה צעצוע שילד אחר משחק איתו, תוכלו לעזור לו להתמודד עם דחיית הרצון שלו בעזרת הצעת חלופה. תנו לו לדעת שעדיין יש אפשרות שיקבל את מה שהוא רוצה, כל עוד יפגין סבלנות ויבקש את זה בצורה הנכונה. יחד עם זאת, יתכן שיספיק לו פשוט לשחק עם צעצוע דומה.

12. "בוא נלך לאזור ההירגעות שלנו."

במקום להיות סמכותיים ולהגיד "זהו, אתה צריך פסק זמן!", השתמשו במשפט הזה כדי שילדכם לא ירגיש מבודד ובעונש – זה יחסוך לכם מאבקי כוח מיותרים ויעזור לכם להרגיע את הילד בדרך הנכונה.
משפטים שעוזרים להרגיע ילדים: פעוטה עם פנים זעופות

13. "אני רואה שעוד לא צחצחת שיניים. אתה רוצה לצחצח שיניים לבובה לפני שנצחצח את שלך?"

ילדים לרוב עוברים התקפי זעם בעקבות ניסיון כושל לשלוט על הסביבה והחיים שלהם. על ידי כך שתתנו לילדכם בחירה, אתם תספקו לו תחושת שליטה על חייו ותרגיעו את התחושה הרעה שמציפה אותו.

14. "אתה בטוח / שום דבר לא יקרה לך."

סיבה נוספת שבגללה ילדים חווים התקפי זעם היא פחד. יתכן אפילו שהם פוחדים מההשלכות של התקף הזעם שלהם. אם תגידו לילדכם ברוגע שהוא בטוח וששום דבר רע לא יקרה לו, יש סיכוי גבוה יותר שהוא יצליח להתנהג יפה.

15. "אני רואה שאתה עדיין לא רוצה לעזוב את חצר המשחקים. מה אתה צריך כדי להיות מוכן לעזוב?"

מעבר לפעילות חדשה יכול להיות דבר קשה ומאתגר עבור ילדכם. השתמשו במשפט הזה על כל גרסאותיו האפשריות כדי להימנע ממאבקי כוחות ועל מנת להקל על ילדכם להסתגל לשינוי שעומד לבוא.

16. "היום אתה רואה שכשאתה נופל, אתה תמיד יכול לקום. בפעם הבאה שתיפול, תזכור שזו לא בעיה."

חשוב שתעבירו את המסר הזה לילדכם – הוא יכול להשתנות, ושום כישלון לא נשאר איתו לנצח. זה יעזור לו לשלוט על הרגשות שלו ולנסות להתמודד עם אתגר טוב יותר בפעם הבאה.
משפטים שעוזרים להרגיע ילדים: ילד בוכה

17. "אתה רוצה שאעזור לך?"

תנו לילדכם לבחור האם הוא צריך את עזרתכם כדי לפתור את הבעיה שאליה נקלע. כשתעשו זאת, הוא ירגיש שיש לו אחריות על הרגשות שלו ושאתם תמיד שם אם הוא צריכים עזרה בשליטה עליהם.

18. "אני רואה שלא שמעת אותי בפעם הראשונה. בוא נעשה ככה: כשאני אגיד לך משהו, אתה תלחש לי אותו בחזרה."

להורים קשה להישמע כשהילד מנסה ללכוד את תשומת הלב שלהם אך לא מספק להם תשומת לב בעצמו. עם זאת, כל עוד ילדכם יחזור על המילים שלכם, יש סיכוי הרבה יותר גבוה לכך שהן יצליחו להיכנס לו לראש.

19. "בוא ניקח נשימות עמוקות לכמה רגעים."

תנו לילדכם את הזמן שהוא זקוק לו כדי להרגיע את עצמו, ותנו לו לדעת שזה יכול לקחת כמה שניות או כמה דקות – כמה זמן שהוא צריך. בזמן הזה תוכלו לעזור לו להירגע עם נשימות עמוקות או תרגילי נשימה אחרים.

20. "אתה לא אוכל? מה אפשר לעשות כדי להפוך את האוכל שלך לטעים יותר?"

מלחמה על אוכל בשולחן ארוחת הערב יכולה להיות סיוט. מפתה מאוד לוותר ולהעניש ופשוט להגיד, "תאכל את האוכל שלך, אם לא אתה תלך למיטה רעב!", אך במקום ליצור מלחמה שכזו, תוכלו להעביר את האחריות למציאת הפתרון אל ילדכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.