print header

התפתחות הראיה בתינוקות - מתי צריך להיבדק?

ד"ר אריה נמט

דר' אריה נמט הינו רופא בכיר ואחראי על יחידת האוקולופלסטיקה במחלקת עיניים של בית החולים מאיר בכפר סבא, וכן במרפאותיו בכפר סבא ותל אביב.
משמש כיועץ על ניתוחי אוקולופלסטיקה, מכבי ואסותא תל אביב. כמו כן יועץ ומנתח פלסטיקה של העיניים בכללית מושלם, לאומית ומאוחדת.


לפני מספר חודשים הגיעה למרפאה אמא עם ילד בן 9 שנים. הילד נבדק בבית הספר ונמצא כי הוא סובל מעין ימין עצלה. לשאלתי האם הילד נבדק ע"י רופא עינים בעבר, ענתה האם כי היא זוכרת שבגיל 3 היא הופנתה ע"י טיפת חלב לבדיקת רופא עיניים, אך היא העדיפה שלא לתת לו טיפות מרחיבות אישונים הגורמות לסינוור ושורפות. "האם לא נבדק שוב בכיתה א'?" שאלתי. והיא ענתה - "הפעם הילד התנגד למתן הטיפות, וחוץ מזה הוא ראה אז די טוב בשתי העיניים."

אשתמש בדוגמא זו כדי להמחיש היכן נעשו הטעויות וכיצד ניתן למנוע אותן.

בתינוקות וילדים צעירים קיים קושי טכני בבדיקה בשל העובדה כי אין שיתוף פעולה, ולעיתים קיימת אף התנגדות. לפיכך, הערכת הממצאים הינה אובייקטיבית, כלומר- ניתן למצוא כי נתוני הבדיקה הינם תקינים, וסביר מאד כי הילד רואה טוב, אך אין נתונים סובייקטיבים המעידים על איכות הראיה.

התקופה הקריטית הראשונה בהתפתחות מערכת הראייה היא מגיל אפס ועד 10 חודשים לערך. בתקופה זו חלים שינויים ניכרים בגודל העין, במבנה הרשתית ומרכז חדות הראייה שברשתית ובתנועות העיניים במקביל להתפתחות המהירה של הקשרים העצביים במוח. התקופה השניה של התפתחות הראיה בילדים הינה בין גיל 10 חודשים ועד 9 שנים. לכן יש לטפל בבעיות של התפתחות הראיה עד גיל זה. מקובל כיום כי ניתן לטפל בבעית "עין עצלה" עד גיל 9. כאשר הגיעה האם עם הילד בן ה-9, אין יותר יכולת להציע טיפול לעין.

אמא צעירה הגיעה לאחרונה למרפאה עם תינוק בן חודש בטענה כי הוא איננו עוקב בעיניו. מה רואים תינוקות?
בלידה הילודים אמורים לראות בחדות אובייקטים במרחק 40 ס"מ שהוא בערך מרחק ההנקה - המרחק מהתינוק היונק לפני האם. יכולת הילדים לראות בחדות הולכת ועולה. מרכז חדות הראייה בעין מוכן לקליטת תמונה חדה כבר בסביבות גיל חצי שנה, אז הם מסוגלים לזהות ממרחק שישה מטרים אובייקטים בגודל של 30 על 30 ס"מ, ומקרוב יותר הם רואים אובייקטים קטנים יותר. ואולם, תהליך הבשלת מסילות העין לכיוון המוח הינו איטי יותר, ועל כן רק בסביבות גיל שלוש הם מגיעים לראיית מבוגר. בדומה לכך, בעוד שכבר בגיל חצי שנה מסוגל התינוק להבחין בצבעים, הרי שיכולת החיבור בין שם הצבע לצבע מתפתחת עד גיל 4.

מתי יש לבדוק את מערכת הראייה של התינוק?
כבר מיד לאחר הלידה, בגיל של שבוע-שבועיים, יש לבדוק את העיניים בכדי לוודא כי אין לתינוק עכירות ברפלקס העין העשוי להצביע למשל על קטרקט. בדיקה כזו יכול לבצע רופא עיניים או רופא ילדים מיומן.
בגיל כחצי שנה יש לבצע בדיקה נוספת המבוצעת על ידי רופא עיניים בלבד וכוללת הרחבת האישונים של העיניים בעזרת טיפות.
בבדיקה זו מוערכת חדות הראיה, נעשית הערכת פזילה ע"י מקור אור הבודק את רפלקס העין וכן את יחס החזר הרפלקס בין 2 העיניים, ומבוצעת בדיקה לאחר הרחבת אישונים – הכוללת הערכת הרפרקציה (ה"מספר") של העין וכן בדיקת תקינות מבנית של עצב הראייה והרשתית.
במידה וכל שלושת חלקי הבדיקה תקינים, ניתן לומר בוודאות כמעט גמורה כי מערכת הראייה הינה תקינה. בדיקה זו אינה נוחה לתינוק ולהורה. טיפות הרחבת האישונים צורבות לכ-20-30 שניות, האור המוקרן לכיוון העין מסנוור ומציק, והאישונים המורחבים למשך מספר שעות לאחר ההרחבה גורמים לסינוור. עם זאת, בדיקה זו חשובה מאד לצורך מציאת ליקויים אפשריים וטיפול מוקדם.
במידה והבדיקות הללו הינן תקינות, מומלץ על בדיקה נוספת בגיל 3 שנים, וכן בדיקה לפני הכניסה לבית הספר.

שאלה נפוצה בין המטופלים היא: "שמעתי שיש טיפול חדש לעין עצלה במבוגרים - האם יש בזה משהו?"
זוהי שאלה טובה.
 ראשית - מהי עין עצלה ומה שכיחותה? 
עין עצלה הוא מצב בו עין בריאה למראה (ללא פגם חיצוני, פגיעה במבנה העין או מחלה) אינה מצליחה להגיע לאיכות ראייה תקינה לאחר תיקון אופטי הכולל משקפיים או עדשות מגע. הוא נובע מחוסר התפתחות מערכת הראיה במוח (על אף שהעין תקינה!) באופן תקין בזמן התפתחות מערכת הראיה (עד גיל 9 ). השכיחות באוכלוסיה הכללית עומדת על בין 2-4%.

מה יכול לגרום להתפתחות עין עצלה?
כל מצב בו אין ראייה חדה או בו יש שוני בראיה בין שתי העיניים יכול לגרום לכך. תינוקות רבים נולדים עם צורך במשקפיים, וללא משקפיים אין הם רואים היטב. לצופה מהצד קשה להבחין בכך כיוון שהתינוק בדרך כלל מתנהג כרגיל. רק כאשר הוא נבדק על ידי רופא עיניים, בעזרת טיפות עיניים מיוחדות, ניתן לאבחן צורך כזה. לעתים יש צורך במשקפיים רק לעין אחת, והתינוק שרואה היטב בעינו השניה מתפקד היטב מבלי שנדע כי אין הוא רואה היטב באחת מעיניו. חשוב שנדע כי אם יש צורך בכך, ניתן להתאים משקפיים לתינוק כבר בחודשי חייו הראשונים, והוא יתרגל אליהם ללא קושי.

במקרים נדירים יותר נולד התינוק עם עכירויות בקרנית או בעדשה (קטרקט), או שהעפעף צונח ומסתיר את ציר הראיה. במצב כזה ישנה הפרעה של חדירות האור לעין, ויכולה להתפתח עין עצלה במהירות רבה. זהו מצב חירום בו יש לנתח ולתקן את הראייה מוקדם ככל האפשר.

ראיה דו עינית
תהליך חשוב נוסף הקורה בחודשי החיים הראשונים הוא התפתחות הראייה הדו-עיינית. לכולנו שתי עיניים, הפועלות בתאום זו עם זו. בזכות התיאום הזה יש לבני האדם, בניגוד לחיות אחרות, ראיית עומק מדויקת. התיאום הזה בין העיניים נרכש בחודשי החיים הראשונים. עד גיל 4 חודשים לעיתים עדיין אין העיניים מתואמות זו עם זו, ולעיתים כאשר עין אחת צופה קדימה, העין השנייה פונה פנימה או החוצה, או במילים אחרות - פוזלת. ואולם לאחר גיל 6 חודשים, פזילות כאלה צריכות להעלם. אם הן קיימות אין זה מצב תקין ויש לפנות לרופא באופן מיידי. הפזילה יכולה לגרום לעין עצלה וכן לפגם בהתפתחות הראייה הדו עינית. לכן חשוב לטפל בכך ללא דיחוי.

שנים רבות היה מקובל כי אין טיפול לעין עצלה לאחר גיל 9. לפני שנים ספורות הוקמה חברה עם טכנולוגיה טיפולית חדשנית ולא פולשנית לעין עצלה, המתאימה למבוגרים ולילדים מגיל 9. הטכנולוגיה החדשה מבוססת על מחקר ופיתוח ישראליים. מדובר במכשיר שפיתחה חברת נוירוויז'ן, שמאפשר את שיפור הראייה על ידי אימון המוח באמצעות תרגול שמפצה על לקות הראייה. האימון מתבצע באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת, שיוצרת תהליך למידה נוירולוגי שמאפשר למוח לעבד תמונות לא חדות שמועברות אליו מהעין העצלה. באוגוסט 2001 קיבלה הטכנולוגיה את אישור ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקני) וביולי 2002 את אישור CE של האיחוד האירופי. החברה מדווחת שמחקרים קליניים שנמשכו יותר משני עשורים הראו ששיעור ההצלחה בטיפול גבוה מ-80%.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו