print header

נראה ונעשה – על לימוד דרך חיקוי בגיל הרך

 איך ילד בגיל הרך לומד להתנהג לטוב ולרע? איך הוא רוכש ערכים ודרכי פעולה מטיבות, או לחילופין פחדים ועכבות: האם דרך דיבורים והטפות או דרך חיקוי המחנכים בחייו (הורים וגננות)? על כך בכתבה שלפניכם
 
שאלת מיליון הדולר עבור הורים לילדים היא כיצד הם בעצם לומדים להתנהג. בעבר למשל נהוג היה להאמין שהילדים לומדים דרך עונשים, כי כך לכאורה הם יכולים להפריד בין טוב לרע. עם הזמן התקדמנו והבנו שיש צורך בסוג של למידה משמעותית. כאן, המטרה היא כבר לא להנחית את ההוראות על הילדים, אלא לגרום להם להפנים דרכי פעולה רצויות ולאמץ אותן מתוך הבנה והפנמה אמיתיות.
 
אחד היתרונות של לימודי גננות למשל, הוא שמתייחסים לשאלות האלה כבר בתהליך ההכשרה. נקודת המבט העיקרית בתחום קובעת, שככל שמקדימים להעניק דוגמה אישית לילדים וילדות, כך מסייעים להם לשכלל ולפתח את יכולות החיקוי. בהמשך, הדור הצעיר יכול להשתמש בכלים הללו גם כאשר הוא פוגש את המורים בבית הספר, וכמובן ממשיך לבלות עם אחים גדולים או עם ההורים בבית.
 
לימוד דרךך חיקוי בגל הרך: אימא וילדה מול מחשב

המשמעות של מקור לחיקוי

לימוד דרך חיקוי אינו ייחודי רק לבני אדם. יש שורה ארוכה של מחקרים שמראים איך זאבים, קופים ואפילו דולפינים לומדים כיצד להתנהג ומה עליהם לעשות רק מעצם היותם קרובים פיזית להורים שלהם. ההבדל הוא שאצלנו, בני האדם, המקור לחיקוי גם משפיע על הנפש. ילדים מסתכלים על המחנכים בחיים שלהם ולומדים איך להגיב. בתהליך הזה, כל פעולה של הורים או גננות משפיעה על הלך הרוח הנפשי. אם ההורים מגיבים בחרדה, גם בלי לבטא אותה במילים, זה בדיוק מה שהילדים יקלטו. בין היתר, ילדים בגיל הרך חווים זאת דרך מגע, מבע, קול ועוד. 

כך תגרמו לילד להפנים התנהגות נכונה

הרגישות הגדולה הזו של ילדים והיכולת שלהם לקרוא אותנו, מסכלות את יכולתנו להסתיר רתיעה או איבה כלפי אנשים אחרים. כך למשל, אם ההורים אינם רוחשים עודף סימפתיה לגננת, הילד ירגיש בכך. מצד שני, ההורים יכולים להשתמש באותה יכולת קליטה של הילד כדי לחנך אותו ולכוון אותו להתנהגות הרצויה. לדוגמה, אם נעמוד יד ביד עם הילד על שפת הכביש ונמשוך אותו לאחור בכל פעם שעוברת מכונית, הוא יפנים את הרתיעה גם בלי שנצטרך לעשות דבר. מכאן והלאה, כל מה שיישאר לנו לעשות הוא לקשר את אותה רתיעה, או כל פעולה רצויה אחרת שאותה אנחנו מדגימים, אל מילות הכוונה ואזהרה ולהבניית התנהגות נכונה. 

מהם "שביעונים" ואיך הם משפיעים על הילד שלכם?

הפסיכולוגיה המודרנית גורסת שלכל שלב התפתחות של הילד יש אופני למידה אופטימאליים אחרים וייחודיים. העניין הוא שהקפיצה בין השלבים נעשית כל 7 שנים, או במילים אחרות – "שביעונים". 
 
בשביעון הראשון, הלמידה היא מתוך ספיגה של הסביבה והילד בכלל לא בוחר מה לחקות. הביטוי הכי מובהק לכך היא השפה: ילדים מדברים כמו שדיברו איתם, כולל הניב, הז'רגון, העגה ועוד. בשביעונים מאוחרים יותר, אפשר כבר לשלב תכנים פדגוגיים ולהשתמש בכלים שניתנים על ידי מערכת החינוך. במקביל, צריך להמשיך להראות דוגמה אישית טובה לילדים כדי לאפשר להם ללמוד איך להתנהג דרך החיקוי.
 
לסיכום, כמעט כל יצור חי לומד כיצד להתנהג באמצעות חיקוי. אצל בני אדם, מה שמיוחד זו השפעת ההתנהגות המחקה גם על הגוף וגם על הנפש. אבל את זאת בדיוק כדאי להורים ולאנשי החינוך לנצל, על מנת לעזור לילדים להפריד בין טוב לרע, ולאמץ לחיקם התנהגות נכונה ברמה האישית והחברתית.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.