print header

10 המאכלים האלו יעזרו לכם לשמור על בריאות הריאות שלכם

 זוג ריאות המתפקדות כראוי הן לא משהו שאנחנו צריכים לקחת כמובן מאליו, וזה הוכח ביתר שאת בחודשים האחרונים בהם נגיף הקורונה תוקף אותנו ועלול להביא לקריסת המערכת החיונית הזאת, בעיקר אצל הסובלים ממחלות רקע כדוגמת אסתמה ובקרב מעשנים. את הקורונה אמנם קשה לעת עתה לעצור, אך בכל מה שקשור למחלות ולבעיות ריאה אחרות – יש כיצד למנוע אותן, להגן על הריאות שלכם ולהותיר אותן בריאות, שלמות ואיתנות ככל הניתן. כדי לעשות זאת עליכם להתרכז בתחום מוכר ופשוט לשינוי - התזונה שלכם. יש כמה וכמה מאכלים שהוכחו כיעילים מאוד לתפקוד הריאות, לשמירה על בריאותן לאורך השנים וכן להאטת הנזק שנגרם להן עם הזמן וגם אצל אלו הסובלים ממחלות נשימה שונות והנוהגים לעשן. לפניכם 10 מאותם מאכלים, שכדאי לכם להכניס לתפריט שלכם באופן קבוע כי הריאות שלכם זקוקות לרכיבים שבהם ממש כמו אוויר לנשימה.

מאכלים לבריאות הריאות: איור של הריאות בגוף האדם

1. סלק

מאכלים לבריאות הריאות: סלק

צמח הסלק, על צבעו האדום העז וטעמו המריר אך האהוב, מכיל לא מעט רכיבים שמעניקים תרומה רבה לבריאות הריאות שלכם. כך למשל תרכובת החנקה המצויה בסלק הוכחה כבעלת יתרונות לריאות – מאחר והיא מרגיעה את כלי הדם ומשחררת אותם, מצמצמת את לחץ הדם ומשפרת את צריכת החמצן. במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2018 ניתן למשתתפים הלוקים ביתר לחץ דם ריאתי לשתות מיץ סלק עשיר בחנקה למשך 7 ימים, ונמצא כי חל שיפור ניכר בפעילות הריאות שלהם בעקבות צריכת המשקה. בנוסף, הסלק הוא גם מקור נהדר לשלל רכיבים חיוניים כדוגמת מגנזיום, אשלגן, ויטמין C  וקרוטונואידים – כולם תורמים לשיפור תפקודי הגוף והריאה באופן כללי.

2. פלפל אדום

מאכלים לבריאות הריאות: פלפלים אדומיםבכל מה שקשור לריאות שלכם, כוחם של הפלפלים הוא בכך שהם מקור נהדר ועשיר לוויטמין C, נוגד חמצון עוצמתי שחשוב במיוחד למעשנים שביניכם. למעשה, לאור הנזקים שגורם עישון הסיגריות למאגרי נוגדי החמצון בגופכם, ההמלצה למעשנים היא לצרוך עוד 35 מ"ג יותר ויטמין C ליום מהכמות היומית המומלצת - שהיא 90 מ"ג לגברים ו-75 מ"ג לנשים מעל גיל 19. במחקרים שונים, כמו זה שנערך באוניברסיטת יונסיי בסיאול, דרום קוריאה, נמצא כי מעשנים הצורכים כמויות גדולות של ויטמין C  מדי יום, מציגים מדדי תפקוד טובים יותר, על אף העישון, ממעשנים שלא עושים זאת. אם אתם צורכים רק פלפל אדום מתוק אחד ליום – אתם כבר מקבלים 169% מצריכת ויטמין ה-C המומלצת ליום, כך שגם אם אתם לא מעשנים כדאי לכם לאכול ממנו למען ריאותיכם.

3. תפוח עץ 

מאכלים לבריאות הריאות: תפוחי עץהפרי העסיסי, המתוק והנפוץ כל כך נמצא נמצא כמסייע מאוד לשיפור בריאות הריאות. כך למשל תוצאותיהם של מחקרים שונים מצביעים על כך שאכילת תפוחים מקושרת להאטת קצב הירידה בתפקוד הריאות אצל מעשנים לשעבר; בנוסף נמצא כי צריכת 5 תפוחים או יותר מכך בשבוע מקושרת לעלייה בתפקודי הריאות ולירידה בסיכון ללקות במחלת ריאות חסימתית כרונית. הודות לריכוז הגבוה של נוגדי חמצון כוויטמין C ופלבונואידים בתפוח העץ, הפרי מקושר גם לירידה בסיכון לחלות באסתמה ובסרטן הריאה.

4. כורכום

מאכלים לבריאות הריאות: כורכום

כורכום הוא לא רק תבלין אהוב – הוא גם רכיב שידוע בסגולות הבריאותיות הרבות שלו, בעיקר בזכות נוגדי החמצון והדלקות שבו. הכורכומין, החומר הפעיל בכורכום, עשוי להיות יעיל במיוחד לסיוע לתפקוד ריאות תקין – כך על פי מחקר שפורסם בשנת 2019. יתר על כך, במסגרת מחקר מקיף שנערך באוניברסיטה הלאומית של סינגפור משנת 2012, נבדקו לא פחות מ-2,478 בוגרים בגילאי 55 ומעלה ונמצא כי צריכת כורכום משפרת את תפקוד הריאות. גם במחקר הזה הוכח שבקרב מעשנים אלו שצרכו כמויות גבוהות יותר של כורכום נהנו מריאות בריאות יותר מאשר אלו שצריכת התבלין אצלם הייתה נמוכה.

5. עגבניות

מאכלים לבריאות הריאות: עגבניות בסלמי לא אוהב עגבניות – בין אם כחלק מסלט ובין אם כרוטב על מנת פסטה, או בכל דרך אחרת למען האמת. עכשיו גם מתברר שהן טובות לריאות, ואלו חדשות מצוינות. העגבניות הן מקור עשיר לליקופן, נוגד חמצון עשיר בעל יתרונות רבים עבור איבר הנשימה החיוני שלנו; כך למשל עולה ממחקר שפורסם בשנת 2017 במסגרתו עלו מסקנות שצריכת מוצרי עגבניות למיניהם עוזרת בצמצום דלקות בדרכי הנשימה אצל אנשים הסובלים מאסתמה ומשפרת את תפקודי הריאות אצל הלוקים במחלת ריאות חסימתית כרונית. ממחקרים עדכניים אף עולה כי תזונה עשירה בעגבניות מובילה לירידה בכמות התקפי האסתמה הבלתי נשלטים. זאת ועוד, צריכת עגבניות גם מקושרת לירידה איטית ומתונה יותר בתפקוד הריאות אצל מעשנים לשעבר.  

6. אוכמניות

מאכלים לבריאות הריאות: אוכמניות בקערה

האוכמניות הקטנות והחמצמצות מכילות תרכובות רבות שמשפרות את הבריאות, ובין שלל היתרונות השונים שיש להן ניתן למנות גם את יכולתן להגן על תפקוד הריאות. בתוך אוכמניות יש מספר תרכובות ממשפחת האנתוציאנין, כדוגמת מלבידין, פאונידין, פטונידין ועוד; כל אלו הם פיגמנטים שהוכחו כבעלי יכולת לגונן על רקמת הריאות מפני לחץ חמצוני. במחקר שפורסם בשנת 2016 ונערך בין היתר על ידי חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, נבדקו 839 אזרחים ותיקים ונמצא כי אלו שצרכו 2 מנות של אוכמניות או יותר בשבוע חוו ירידה איטית יותר ב-38% בתפקוד הריאות שלהם, מאשר אלו שלא אכלו כמות שכזו וסבלו מירידה מהירה יותר.

7. שמן זית

מאכלים לבריאות הריאות: שמן זית בספל עם זיתיםאחד הרכיבים הבסיסיים והנפוצים ביותר בתזונה הים תיכונית שגם אנחנו נהנים ממנה הוא שמן הזית, ולצריכתו מתברר יש השפעה חיובית על הריאות. שמן הזית הוא מקור מרוכז לנוגדי חמצון ודלקות כפוליפנולים וויטמין E, שאחראים ליתרונות הבריאותיים המשמעותיים שלו. מתוצאות מחקר שנערך בשנת 2019 באוניברסיטת ורונה שבאיטליה וסקר 871 אנשים, עולה כי אלו שצרכו שמן זית ברמה גבוהה נמצאו בסיכון נמוך יותר להתפתחות אסתמה. בנוסף, במחקרים גם הוכח כי התזונה הים תיכונית רווית שמן הזית מטיבה עם תפקוד הריאות אצל מעשנים ואצל הסובלים מאסתמה וממחלת ריאות חסימתית.

8. אגוזי ברזיל

מאכלים לבריאות הריאות: אגוזי ברזילבכל מה שנוגע לאגוזי ברזיל, כדאי לדעת שהם אחד מהמקורות העשירים בעולם למינרל הסלניום – אגוז ברזיל אחד מכיל 150% מהצריכה היומית המומלצת של הרכיב החיוני הזה, שעומדת על 55 מיקרוגרם מגילאי 14 ומעלה (על אף שהריכוז באגוזים משתנה בתלות בתנאי הגידול). מהמחקרים שנעשו בנוגע לצריכת סלניום, עולה כי הוא עוזר להגן על הריאות מפני סרטן, לשפר את תפקודי הנשימה אצל הסובלים מאסתמה ולחזק את המערכת החיסונית ואת מערכת נוגדי החמצון בגוף – כך שצריכת אגוזי ברזל שכה עשירים בו בהחלט יכולה לייצר אצלכם הגנה מקיפה לריאות ולבריאות בכלל.

9. מנגולד

מאכלים לבריאות הריאות: עלי מנגולד על צלחתהירק הירוק הנהדר הזה, שתשמחו להוסיף לשלל מנות ותבשילים, ניחן בריכוז גבוה של מגנזיום; המינרל המשמעותי הזה עוזר לגוף לאבטח את עצמו כנגד דלקות ומסייע לסימפונונות – כלי נשימה זעירים בתוך הריאות שלכם – להישאר רגועות ולהימנע מבעיות. מספר מחקרים הצביעו על הקשר שבין צריכת מגנזיום גבוהה לתפקוד יעיל יותר של הריאות, ויתרה מכך – ישנן גם הוכחות כי אכילת ירקות ירוקים כדוגמת מנגולד מצמצמת את הסיכון ללקות בסרטן הריאות ובמחלת ריאות חסימתית.

10. קקאו

מאכלים לבריאות הריאות: פולי קקאו ושוקולד על שולחןמי לא אוהב לשתות כוס שוקו טובה או לנגוס בקוביית שוקולד איכותית? מתברר שיש לזה גם ערך בריאותי! קקאו ומוצריו גדושים בנוגדי חמצון פלבונואידים ומכילים תרכובת בשם תאוברומין שעוזרת להרגיע את דרכי הנשימה. צריכת קקאו ומוצריו נמצאה כמסייעת להורדת הסיכון לחוות תסמיני נשימה אלרגיים והיא עשויה גם לסייע לגוף להתגונן מפני סרטן הריאות. בנוסף במחקר רחב היקף במיוחד, שכלל 55,000 משתתפים ושנעשה בשיתוף פעולה בין חוקרים מאוניברסיטאות בארה"ב ובאירופה, נמצא כי המקפידים על צריכה גבוהה של פלבונואידים ממזונות כדוגמת מוצרי שוקולד נהנים ממצב ריאות טוב יותר מאשר אנשים שתזונתם לוקה בחסר מהבחינה הזו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.