print header

הכירו את פרי האמאלאקי ו-9 מיתרונותיו הבריאותיים החשובים

 כיום - כשהחיפוש אחרי אוכל בריא ורכיבי מזון בעלי סגולות רפואיות רק הולך וגובר, והנהירה אחרי מזונות-על גדושי יתרונות רפואיים מוכיחה כי לא מדובר בטרנד חולף אלא ברצון וצורך אמיתי של אנשים לשמור על בריאותם - תמיד טוב להכיר עוד סוגים של מזונות על מרחבי העולם, גם כאלו שרובנו טרם שמענו עליהם. זהו המצב עם האמאלאקי, פרי קטן שגדוש ביתרונות בריאותיים משמעותיים, כאלו שללא ספק הופכים אותו לכזה ששווה לכם להכיר. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על פרי האמאלקי, מניין הוא בא ומה הם 9 מהיתרונות הבריאותיים המרכזיים שלו.

יתרונות האמאלאקי: פירות אמאלאקי

הכירו את האמאלאקי

האמאלקי הוא פרי קטן דמוי ענב, הנקרא בעברית גם "חזרזר הודי" או "אמלה"; מוצאו במזרח אסיה, מעץ קטן המגיע לגובה של 1-8 מטרים. טעמו של הפרי עצמו הוא חמוץ-מריר ועפיץ, מה שמשתלב היטב עם מרקמו שהוא סיבי במעט. לאמאלאקי משמעות סמלית עבור המאמינים בבודהיזם, כשבדת זו הוא נתפס כעץ המשמש להשגת הארה רוחנית. בנוסף, סגולותיו הרפואיות של הפרי ידועות במסגרת הרפואה ההודית המסורתית, ולאורך ההיסטוריה מטפלים רבים עשו בו שימוש וממשיכים לעשות זאת עד היום. בהודו נוהגים לאכול את האמאלאקי לאחר שמשרים אותו במלח ואבקת פלפל צ'ילי כדי להפוך את טעמו לטוב יותר עבורם, אך פה בארץ סביר להניח שתמצאו את האמאלקי כאבקה או כרכיב מרכזי בתוספי תזונה כאלו ואחרים, שניתן לרכוש בחנויות הטבע והבריאות וכן בחנויות המשווקות מוצרים מן המזרח הרחוק.

יתרונות האמאלאקי: עץ אמאלאקי

9 יתרונותיו הבריאותיים של האמאלאקי

1. מונע מחלות לב

האמאלאקי נמצא זה מכבר כבעל סגולות לשיפור בריאות הלב בזכות יכולתו לפרק את הצטברויות הכולסטרול שנוצרות בכלי דם ובכך לצמצם את הסיכויים להיווצרות סתימות וקרישי דם, וכך גם למנוע את הופעתן של מחלות לב למיניהן, טרשת נפוצה, שבץ והתקפי לב. בנוסף תכולת הברזל באמאלקי מעודדת את יצירתם של תאי דם חדשים ומחזקת את שרירי הלב, ובכך מקדמת את התחדשות מחזור הדם ואת העברת החמצן החיוני לאיברי הגוף השונים.

2. מסייע בתהליך העיכול

ראשית חשוב לומר שבאמאלאקי יש תכולה גבוהה של סיבים – מה שכידוע אומר שהוא יעיל מאוד עבור עידוד פעילותה של מערכת העיכול, מספק תרומה לפעילות מעיים תקינה, מאפשר מעבר נכון יותר של רכיבי המזון דרך הקיבה ומונע היווצרותן של עצירויות. מחקרים שונים הראו שלאמאלקי יש השפעה מצוינת על תפקודה הכללי של מערכת העיכול, שהוא מסייע במניעת היווצרותן של מחלות גסטרולוגיות, בולם את הנזק שיוצרים נגעים שונים בקיבה ומגן על רירית הקיבה. תוצאותיו של מחקר שפורסם בשנת 2002 ונערך על חולדות, הצביעו על כך שלאמאלאקי יכולת למנוע את הופעתו של כיב קיבה, הידוע בשם אולקוס.

יתרונות האמאלאקי: אישה מניחה את ידיה על בטנה

3. פועל כמשתן

השתן עוזר לגופנו להיפטר מרעלנים בלתי רצויים ומרמות עודפות של נוזלים וחומצה אורית – ולכן אם יש לכם בעיה כלשהי במתן שתן כדאי לכם מאוד לצרוך אמאלאקי, שמעודד פעולה זו ועוזר למערכת השתן לתפקד בקלות ובצורה נכונה. לכן ניתן לומר שגם כחומר משתן יש לאמאלאקי יתרונות רבים, כשהוא מסייע בשמירה על בריאות הכליות שלכם ומונע סיבוכים כדוגמת דלקות בדרכי השתן.

4. מווסת את רמות הסוכר בדם ומסייע לחולי סוכרת

בזכות תכולת הסיבים הגבוהה שבאמאלאקי אותה הזכרנו קודם ורכיבים נוגדי חמצון חזקים, אכילתו מסייעת לגוף באופן משמעותי לווסת את רמות הסוכרים במחזור הדם ולמנוע עליות או ירידות חדות שלהם. במחקר שהתפרסם בשנת 2014 נמצא כי האמאלקי יעיל בצמצום הסיכון לסיבוכים בעקבות מחלת הסוכרת, כדוגמת נזק לכליות או למערכת העצבים כתוצאה מרמות בלתי מפוקחות של סוכרים בדם, ולכן חיוני עבור הלוקים במחלה.

יתרונות האמאלאקי: קוביות סוכר מונחות זו על זו

5. משפר את תפקוד הכבד ובריאותו

הכבד, וזה לא סוד, הוא מהאיברים החשובים ביותר למערכת שנקראת גוף האדם; הוא עוזר בסינון הרעלים מגופנו ואחראי על שחרור מיצי המרה המסייעים בתהליך עיכול השומנים וביצירת חלבונים המשחקים תפקיד חיוני מאוד בהיבטים שונים של בריאותנו. אם אתם דואגים לבריאותו של האיבר המשמעותי הזה, כדאי לכם לשקול ברצינות להתחיל לצרוך מהאמאלאקי, מאחר שמחקרים מצאו כי הוא מחזק את הכבד, משפר את תפקודו ומגן עליו מפני פגע. למשל, במחקר שנערך בשנת 2013 נמצא שהאמאלאקי יעיל במניעת השפעותיהן המזיקות של נטילת יתר של תרופות וחשיפה למתכות מסוכנות על הכבד.

6. מאט את תהליך ההזדקנות ומצעיר את העור

במשך מאות שנים שימש פרי האמאלאקי ברפואה המסורתית כרכיב לשיפור המראה והחוזק של העור והשיער, וכעת גם מספר מחקרים מדעיים שנערכו על הפרי הוכיחו כי יש דברים בגו וכי לאמאלאקי יתרונות עוצמתיים בתחום זה. במחקרים שונים שנעשו על הפרי נמצא כי הוא תורם לייצור הקולגן – חלבון המספק חיוניות וגמישות לעור – שהוא מסייע בהחלמה מהירה של פציעות וחתכים, מעודד צמיחת שיער ומקטין את הסיכוי להתקרחות, וכן מחזק את שורשי השערה ומשמר את צבעה. כל אלו ועוד הופכים את האמאלקי לרכיב נפוץ בתכשירי טיפוח רבים המופצים כיום בשוק.

יתרונות האמאלאקי: אישה במקלחת

7. בעל תכונות נוגדות סרטן

רבים יאמרו שאחד היתרונות היותר מרשימים של האמאלאקי טמון בכך שאכילתו מצמצמת את הסיכון לחלות במחלת הסרטן הקשה ובכך שהוא בעל יכולת להילחם בה. כך למשל, במסגרת מחקר שבוצע באוניברסיטת רג'אסטן שבהודו, בו טופלו עכברים באמצעות כמות מרוכזת של תמצית אמאלאקי, נמצא שהיווצרותם של תאי עור סרטניים אצלם דעכה בכ-60%. במחקר אחר, שפורסם בשנת 2010, הממצאים הובילו את החוקרים לטענה שהאמאלאקי מסייע בבלימת התפתחותם של תאי סרטן המובילים לסרטן הריאות, הכבד, השד, השחלות והמעי הגס. בנוסף לכל אלו אפשר גם לציין את תכולת הפיטוכימיקלים ונוגדי החמצון שבאמאלקי – שני סוגי רכיבים שעוזרים בנטרול השפעתם הרעה על הגוף של הרדיקלים החופשיים, שהימצאותם מקושרת לעלייה בסיכון ללקות בסרטן.

8. שומר על הראייה

שתיית מיץ אמאלקי, העשיר בוויטמין A, עם מעט דבש, תורמת לשיפור הראייה ועוזרת בצמצום הסיכון להופעת קוצר ראיה וקטרקט באמצעות הורדת הלחץ התוך-עיני. הדבר נובע בעיקר בזכות תכולת הקרוטן המרשימה שבאמאלאקי – אותו חומר הידוע כבר זמן רב בשל השפעתו המיטיבה והעוצמתית על מצב הראייה ועל שמירת העין מפני נזקי הרדיקלים החופשיים.

יתרונות האמאלאקי: עין של אישה

9. מחזק את התפקוד הקוגניטיבי

יחד עם כל יתרונות האמאלאקי שמנינו עד כה, המדע גם עזר בחשיפת מספר ממצאים מפתיעים הנוגעים להשפעתו החיובית של הפרי על תפקודנו המוחי והקוגניטיבי. במחקר משנת 2016 שנערך על חולדות נמצא כי צריכת אמאלאקי מסייעת בשיפור יכולות שימור הזיכרון וכן בצמצום רמותיו בגוף של אצטילכולין אסטראז, אנזים המקושר למחלת האלצהיימר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.