print header

אלו התירוצים הנפוצים שמעכבים אתכם בחיים

רובנו מצטיינים בבחירת תירוצים שונים כדי להימנע מפעילויות מסוימות בכל הרבדים של חיינו – מיציאה לאימון במכון כושר, דרך למידה למבחן ועד לאימוץ הרגלי אכילה בריאה ועוד. התירוצים משמשים אותנו כדי להצדיק את הפעולה או חוסר הפעולה שלנו ולהרגיע את ה"אני הפנימי" שלנו שרוצה לראות תוצאות, אך למעשה התירוצים שאנו ממציאים הם הסיבה האמתית לכך שאיננו עומדים ביעדים שלנו. הפתרון הכי טוב למצב זה הוא פשוט להפסיק לתרץ ולהתחיל לעשות, לחדול מלהאשים אחרים או את נטייתכם לדחות דברים, ולהתחיל לנקוט צעדים הנחוצים כדי להשיג את מה שאתם רוצים. כדי להבין כיצד תוכלו לעשות זאת נחשוף ראשית כל את המניעים לתירוצים שלכם, כמו גם את סוגי התירוצים הנפוצים ביותר, ונפרט כיצד ניתן להימנע מהם על מנת להתחיל ולהגשים את כל החלומות והשאיפות שלכם.
 
להיפטר מתירוצים: אישה הולכת לכיוון צומת שבילים
 

למה אנחנו משתמשים בתירוצים?

האם אנחנו מתרצים רק כדי להימנע מלעשות דבר מה? לעיתים זה אכן המצב, אבל למעשה במרבית המקרים יש מניעים נסתרים העומדים מאחורי התירוצים שלנו. לפניכם שמונה מניעים נפוצים שבגללם אנחנו בוחרים לתרץ תירוצים:
  • פחד – הפחד גורם לנו להישאר באזור הבטוח שלנו ומונע מאיתנו לפרוץ את הגבולות לעבר הלא נודע. בנוסף, אנשים רבים מפחדים מדברים מסוימים רק בגלל שהם לא מבינים אותם, או שאין להם את כל הידע הנדרש כדי להתמודד איתם.
  • כישלון – חווית הכישלון היא בלתי נמנעת לאורך החיים, כשבין אם אנחנו מנסים משהו חדש או לוקחים סיכונים - הסבירות שאנו עלולים להיכשל תמיד קיימת. עם זאת, חשוב לזכור שכישלון משמעו שדברים לא קורים בדרך שרצינו, אז אם אתם מתרצים כדי להפחית את הסיכוי שתיכשלו, זה רק אומר שאתם לא מנסים שום דבר חדש או מאתגר.
  • חוסר ודאות – חוסר ודאות משמעו שאנחנו מפחדים ממה שהעתיד יזמן לנו מפני שאין לנו את הניסיון הנדרש שיספק לנו את תחושת הביטחון שתעזור לנו להתמודד איתו. בלי הניסיון שיספק להם ודאות, אנשים רבים נוטים לחשוב שהמעשים שלהם יובילו לתוצאות אפשריות שעלולות להשפיע עליהם לרעה, אך שוכחים שרק ככה צוברים ניסיון.
  • אין מטרות מוגדרות – אם אין לנו מטרות מוגדרות, אז קל מאוד להמציא תירוצים כדי להימנע מפעולה שאנחנו לא רוצים לעשות. לעומת זאת, כאשר תהיה לכם מטרה מוגדרת שתנחה אתכם, הסבירות שתמציאו תירוצים כדי להימנע מעשייתה תפחת מיום ליום.
להיפטר מתירוצים: אישה עומדת וסימני שאלה מרחפים סביבה
 
  • טעויות – אנחנו עלולים לתרץ בגלל שאנו פשוט מפחדים לטעות, ואם כך יקרה נרגיש שחרב עלינו עולמנו. אך אין סיבה לפחד מטעויות, הן מעצבות את מי שאתם ואם תתרצו כדי להימנע מהן, אתם עלולים להפסיד את הטעות שיכולה ללמד אתכם את השיעור הטוב ביותר לחיים שלכם.
  • השוואה – רבים מאיתנו נוטים להשוות את עצמם לאחרים כדי למדוד אם הם מצליחים יותר או פחות. דבר זה מוביל אותנו לא פעם לתרץ, בגלל הפחד הפנימי שאם לא נעשה כן, נצטרך להשוות את ההישגים שלנו לאחרים. למעשה, עצם ההשוואה הזאת עלול לשתק אתכם ולגרום לכם לא לנקוט בצעד חיוני. מי יודע, אולי דווקא אם כן תפעלו תגלו שאתם יותר טובים ממישהו אחר...
  • הגנה עצמית – הרצון להגן על עצמנו מפגיעה פיזית, נפשית או רגשית הוא דבר הגיוני ומקובל, אך בדיוק בגללו אתם עלולים לתרץ ולא לפעול. לעיתים זה דבר חכם לעשות, אבל ברוב הפעמים זה פשוט מעכב את ההתקדמות שלכם.
  • חוסר מוטיבציה – חוסר מוטיבציה הוא בין המניעים הבולטים שמובילים אותנו להשתמש בתירוצים רבים. אין לנו חשק להכין אוכל בריא, אין לנו כוח ללכת למכון ועוד - אלו הם רק חלק מהתירוצים שעולים בגלל חוסר מוטיבציה.
להיפטר מתירוצים: גבר יושב על קצה של גג ומביט לשקיעה

8 סוגי תירוצים ודרכי ההתמודדות איתם

1. "אין לי זמן"

זהו אחד התירוצים ה"חלשים" ביותר - הרי בחירות ניצול הזמן שלכם הן בידכם בלבד, ולמעשה בכך אתם מגדירים את ההעדפות שלכם. לכן, אם אתם משתמשים בתירוץ של "אין לי זמן", זה רק אומר שאתם לא מוכנים לפנות את הזמן הנדרש כדי לעשות דבר מה. לחצו כאן אם אתם רוצים ללמוד איך לנהל את הזמן שלכם ביעילות מפי מקור לא צפוי בכלל, או לחצו כאן כדי להבין כיצד תוכלו לאמץ הרגלים שיחסכו לכם זמן ויאפשרו לכם להספיק לעשות יותר דברים.

2. "אני מבוגר מדי"

האם יש גיל שבו אדם צריך לוותר על רצונותיו? התשובה לשאלה זו היא כמובן לא! עליכם לזכור שאין דבר כזה "אני מבוגר מדי", ואין גיל נכון כדי להתחיל או להפסיק לעשות דבר מה. התירוץ הזה עלול להוביל אתכם לחיים של בינוניות ועוצר אתכם מלהגיע להישגים, רק בגלל החשש שאתם אולי מבוגרים מדי. לחצו כאן כדי לשמוע את ההרצאה המרתקת של פול טסנר, שבגיל 64 החליט להקים חברה משלו ולא להיכנע לתירוץ שכזה.

3. "אין לי מספיק כסף"

התירוץ הזה קשור באופן ישיר להעדפות שלכם – אתם בוחרים על מה להוציא את מיטב כספכם. אם אתם מעדיפים לקנות את הסמארטפון החדיש ביותר, במקום לצאת לטיול עם המשפחה שלכם או עם חברים, זוהי בחירה שלכם - לא תירוץ. לחצו כאן אם ברצונכם ללמוד טיפים חכמים שיעזרו לכם לחסוך כסף, או לחצו כאן כדי להכיר את טבלת החיסכון להוצאות החודשיות, שתעזור לכם לחסוך כסף בכל תחומי החיים.

4. "יש לי ילדים"

למרות שתירוץ זה יכול להיות קביל מדי פעם, אתם לא יכולים להשתמש בו כל הזמן. להרבה אנשים יש ילדים והם עדיין יוצאים ועושים דברים, הבחירה היא בידיכם בלבד – מצאו בייביסיטר, נצלו את הזמן שילדיכם בפעילויות או בבית הספר או אפילו קחו אותם אתכם אם זה מתאפשר, אך זכרו כי הילדים שלכם לא צריכים להיות אתכם כל יום, למשך כל היום. אם אתם לא חושבים שהם יכולים לעשות זאת, לחצו כאן כדי לרכוש טיפים שימושיים שיעזרו לכם לגדל ילדים עצמאיים ומצליחים, או לחצו כאן כדי ללמוד על הדרכים לחינוך ילדים אחראיים ומאושרים.
להיפטר מתירוצים: גבר מחזיק ילד על הידיים והולך איתו בחוף

5. "יש יותר מדי מכשולים"

במקום להשתמש בתירוץ הזה, התייחסו לכל מה שקורה לכם בחיים כחוויות מלמדות ומעשירות. זכרו כי מזל רע, מצוקה ומכשולים לעיתים מובילים לצמיחה, התפתחות והגשמה עצמית – ככל שתתמודדו עם יותר מכשולים, כך תהיו יותר חכמים יותר לקראת הניסיון הבא שלכם. לחצו כאן כדי להבין את הסיבות שמעכבות אתכם בדרך להגשמה עצמית, או לחצו כאן כדי לקרוא את הציטוטים מעוררי ההשראה של הפילוסופים היוונים הקלאסיים, שייתנו לכם כלים להתגבר על מכשולי החיים.

6. "זה לא הזמן המתאים"

במקום להשתמש בתירוץ זה, הכירו בעובדה שאף פעם אין זמן נכון כדי לעשות דבר מה - תמיד תהיה חוסר ודאות מסוימת ומשתנים שאותם לא תוכלו לצפות; יתרה מכך, ההמתנה לזמן הנכון עלולה למנוע מכם הזדמנויות שכנראה לא יקרו בדרככם שוב. לכן, חשוב שתקבלו החלטות נבונות ברגע המתאים, וכדאי לכם ללחוץ כאן אם אתם רוצים ללמוד איך לקבל החלטות טובות יותר, או כאן כדי להכיר משל מפתיע שיגרום לכם להאמין בהחלטות שלכם.

7. "זה מי שאני, אני לא יכול להשתנות"

כדאי שתשאלו את עצמכם האם אתם לא יכולים להשתנות או שאולי אתם לא רוצים להשתנות? נכון, עשיית שינויים בחייכם דורשת מאמץ עילאי והתחייבות רצינית שעלולים להיות קשים מאוד. עם זאת, אם אתם לא מרוצים מהאישיות שלכם או מהמקום בו אתם נמצאים, מבלי לעשות שום צעד כדי לשנות זאת, אז אתם רק מתרצים את הסיבות להישאר היכן שאתם. על מנת ולנסות לפתור זאת באמת, לחצו כאן כדי ללמוד על השלבים של ההתפתחות האישית שלכם, או לחצו כאן כדי לגלות מדוע המפתח להצלחה ולאושר שלכם נמצא אך ורק בידיים שלכם.

8. "נועדתי להיכשל"

התירוץ הזה מונע מאיתנו להתקדם בחיים אל עבר הצלחות אישיות, ולכן כדאי להבין שכישלון לא חייב להיות דבר רע בהכרח. קחו יוזמה ונקטו בצעדים, גם לקראת דברים שאתם חושבים שעלולים להסתיים בכישלון מוחץ, ונסו לראות מה יקרה בסוף. אולי תגלו דווקא שביכולתכם להצליח בגדול, וגם אם באמת תיכשלו תוכלו ללמוד מהחוויה מה לתקן ומה לא היה בסדר במה שעשיתם. לחצו כאן כדי ללמוד איך להפוך כל כישלון להצלחה כבירה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.