print header

כך תוכלו להימנע מ-7 גורמים מפתיעים לכאבי ראש

 את כאבי הראש שתוקפים את כולנו מפעם לפעם קל מאוד להסביר במרבית המקרים; לא שתינו מספיק מים, יש לנו חום, לא ישנו מספיק בלילה וכדומה. אך יש גם מקרים אחרים שבהם כאב הראש הוא פתאומי מאוד וקשה לנו לזהות את הגורמים שהובילו להתפתחותו, מה שיוצר תסכול רב ומובן. כדי לסייע לכם להתמודד עם מצבים שכאלה, כדאי לכם להכיר כמה סיבות מפתיעות למדי לכאבי ראש שלא כל האנשים מודעים אליהן. את חלקן אולי כבר הכרתם, אבל לא בטוח שאי פעם חשבתם על הדרכים שבהן ניתן להילחם בהן ולזכות באיכות החיים שמגיעה לכם.
 
סיבות לכאבי ראש: איור של כוונת על אישה שמחזיקה את ראשה
 

1. מזונות מעושנים, מוחמצים ומיובשים

סלמון מעושן, גבינות מיושנות, נקניקים מסוימים ומלפפונים חמוצים או מאכלים דומים הם אמנם מתאבנים אהובים ופופולריים מאוד, אבל יש להם גם חיסרון משמעותי עבור אנשים מסוימים. צריכת המזונות האלו עלולה לגרום להם לכאבי ראש משום שבחלק גדול מהם יש כמויות משמעותיות של תרכובות גופריתיות (sulfites) שעלולות להוביל להתרחבות כלי הדם. על פי ד"ר אלכסנדר מאוסקופ, מנהל המרכז לכאבי ראש של ניו יורק, הדבר מוביל לכאבי ראש ויש מחקרים שהצביעו על כך שגם צריכת יין עלולה לגרום להשפעה דומה ולהוביל לכאבי ראש. התגובה הזו ליין היא יחסית נפוצה, בעיקר בקרב נשים, והדרך לבדוק את הנושא ואת הרגישות שלכם לשאר המזונות שתוארו היא פשוט מאוד לבצע רישום מסודר של התפריט היומי שלכם. לאחר שתעשו זאת, תוכלו לראות אילו מזונות אכלתם לפני שכאבי ראש תקפו אתכם ולהפסיק לצרוך אותם.
סיבות לכאבי ראש: צלחת גבינות, נקניקים, ירקות, לחם ויין

2. קפה ושינה עד שעות מאוחרות

הגורם הזה לכאבי ראש משפיע על אנשים בעיקר בסופי שבוע וחגים, ויש לו הסבר פשוט למדי שלא רבים חושבים עליו. אם ימי החופש שלכם מתבזבזים משום שאתם קמים עם כאבי ראש באופן קבוע, יכול להיות שהסיבה לכך היא תסמין של מחסור בקפאין אותו גופכם התרגל לצרוך בשעות הבוקר. רבים מאיתנו שותים כמויות גדולות של קפה ומשקאות אחרים בעלי תכולת קפאין גבוהה כאשר הם מגיעים לעבודה, וכשהגוף לא מקבל את "המנה" הרגילה שלו מתחילים להופיע תסמיני הגמילה שכוללים בין היתר כאב ראש טורדני. כדי להילחם בתופעה הזאת ראשית עליכם לצמצם את צריכת הקפאין שלכם; כמות מתונה של כוס או שתיים ביום היא מקובלת ואף מומלצת בשל יתרונות בריאותיים רבים, אך כמויות גדולות גורמות ליותר נזק מתועלת. שנית, תוכלו לנסות להרגיל את עצמכם למחזור שינה ופעילות קבוע גם בסופי השבוע, ואם אתם מחפשים טיפים נוספים שיעזרו לכם להיגמל מקפאין, לחצו כאן.
סיבות לכאבי ראש: כוס קפה על אדן חלון

3. מסך המחשב שלכם

אם אתם בוהים במסכים במשך רוב שעות היום, העיניים שלכם מתאמצות ברמה קיצונית מאוד שעלולה להוביל לכאבי ראש, כך אומר ד"ר סימור דימונד, יושב הראש של עמותת כאבי הראש האמריקאית. בנוסף לכך, בהירות המסכים ושינויי הצבע והתמונה שאתם ודאי נחשפים אליהם מגרים את רשתית העין ואת העצבים שמאחוריה, מה שגם תורם להופעתם של כאבי ראש. הדרך הטובה ביותר להילחם בגורם הזה היא פשוט להיות מודעים אליו ולקחת הפסקות יזומות כאשר אתם עושים שימוש ממושך במסכי טלוויזיה, מחשב, טלפון חכם וכדומה. אם כאבי הראש ממשיכים, ניתן לשקול להשתמש במשקפיים מיוחדות לעבודה מול מחשב או במגני מסכים שונים. 
 
סיבות לכאבי ראש: נער מול מסכי מחשב
 

4. תחנות דלק וריחות חזקים אחרים

לאנשים רבים יש רגישות גבוהה לריחות חזקים ולא נעימים שגורמים להם לחוות כאבי ראש חזקים ופתאומיים. הרגישויות הנפוצות ביותר שניתן למצוא ברשימת הריחות האלו הן לדלק, מוצרי טבק, בשמים מסוימים, קטורת וחומרי ניקיון חזקים, זאת לפי ד"ר מאוסקופ. הוא ממשיך ומספר שמיליוני אמריקאים חווים כאבי ראש כתוצאה מחשיפה לריחות מסוימים, ורובם הגדול כלל לא מודע לכך. בדומה לסעיף התזונה שהוצג בתחילת הכתבה, גם במקרה הזה הדבר הכי חושב הוא להיות מודעים לריחות הבעייתיים כדי שתוכלו להימנע מהם. היות והדבר לא תמיד אפשרי, ניתן להצטייד בבקבוקון קטן עם תמצית מנטה או לבנדר, שני חומרים שעוזרים להרגיע לחצים ולשכך כאבי ראש. בכל פעם שאתם נחשפים לריח שגורם לכם לחוות כאבי ראש, פשוט קחו שאיפה קטנה מהבקבוקון.
סיבות לכאבי ראש: אישה אוטמת את אפה

5. התסרוקת שלכם

אנשים, ובעיקר נשים, שאוספים את השיער שלהם בצמה, זנב סוס או בכל תסרוקת הדוקה דומה מפעילים הרבה מאוד לחץ על הראש שלהם, שבמקרים רבים מוביל להתפתחות כאבי ראש. לרוב מדובר בכאב ראש מתחי (Tension headache), שהיא הצורה הנפוצה ביותר של כאבי ראש בעולם (כ-90% מכלל המקרים) ולרוב מדובר בכאב שמשפיע על שני צדי הראש ויוצר תחושה של רצועה הדוקה שלוחצת עליו. אם יש חשד בכך שזהו הגורם לכאבי הראש, החדשות הטובות הן שכחצי שעה עד שעה לאחר שחרור השיער כאב הראש אמור לחלוף.  
 
סיבות לכאבי ראש: אישה במספרה עם תסרוקת הדוקה
 

6. ימים שטופי שמש

למרות שעבור רבים מאוד מאיתנו שמיים בהירים ומזג אוויר קייצי הם ברכה, חשיפה ממושכת לאור חזק ומסנוור עלולה לגרום לכאבי ראש. קנת' פיטרס, המנהל הרפואי של מרפאה לטיפול בכאבי ראש בקליפורניה, מסביר שמדובר בתופעת לוואי של השפעת האור על התלמוס (Thalamus) במוח. זהו החלק שאחראי בין השאר על קליטת ועיבוד מרבית המידע שמגיע אל קליפת המוח, בין השאר מהעיניים. כשאנו נחשפים לאור מסנוור ובהיר מאוד, התלמוס מגורה ומתחיל לשדר אותות שגורמים לכאבי ראש ומיגרנות. משקפי שמש, הימנעות משהייה ממושכת באזורים שטופי שמש וכובעי מצחייה או אביזרים דומים הם כולם דרכים נהדרות לצמצום החשיפה לאור מסנוור, אך יש לזכור שהסכנה לא מגיעה רק מאור שמש ישיר, אלא גם השתקפות של השמש באזורים מושלגים או אורות חזקים בזמן מסיבות ואירועים עלולים להיות סיבות להופעתו של כאב ראש לא מוסבר. 
סיבות לכאבי ראש: יום שטוף שמש

7. מערכות היחסים הכי חזקות שלכם

כאב ראש שמגיע בזמן או לאחר ריב בין בני הזוג או ישיבה סוערת במקום העבודה לא מפתיע אף אחד, אך לא רבים יודעים מדוע הוא נוצר ומה הם יכולים לעשות כדי להימנע ממנו. הגורם החבוי שטמון באירועים האלו וגורם לכאב הראש הוא תחושת הלחץ, והקשר בין שני הדברים האלו כבר הוכח במסגרת מחקרים רבים. גם אם הלחץ עצמו לא יוצר כאבי ראש, תופעות לוואי ותגובות גופניות נפוצות אליו, כמו חריקת שיניים, נשימות רדודות ומהירות, שרירים נוקשים ועוד, מובילות גם הן לכאבי ראש. אז מה ניתן לעשות לאור העובדה שאין פתרון קסם שיעילים את הכאב מחיינו לחלוטין? ובכן בכל מה שקשור למערכות היחסים הקרובות שלכם יש כמה וכמה צעדים מומלצים שכדאי לנקוט בהם אם אתם מרגישים שעימות או אירוע מלחיץ דומה עומד להתרחש:
 
  • סביבת ההתרחשות: מפגש עבודה בבית קפה או בפארק ציבורי יכול להיות הרבה יותר רגוע ופורה ממפגש בחדר הישיבות הקר, המוכר והמלחיץ שבמשרד.

  • שתייה ומזון: אם אתם עומדים לדבר עם בן או בת הזוג שלכם על נושא נפיץ, הכינו לעצמכם כוסות משקה חם וחטיף מתוק שמהם תוכלו ליהנות במהלך השיחה.

  • מוזיקה: כאשר הדבר אפשרי, האזינו למוזיקה אהובה במקום העבודה כדי להפחית תחושות לחץ, או שפרו את האווירה בביתכם עם מוזיקת רקע חלשה.

  • נשימות: כאמור, בהרבה מאוד מקרים לחץ מוביל לקוצר נשימה שמוביל לכאבי ראש ולסיבוכים נוספים. אם תקפידו על נשימות עמוקות תוכלו לנטרל את הסכנה הזאת ותוכלו גם ללחוץ כאן כדי להכיר 7 תרגילי נשימה שמיועדים במיוחד כדי להילחם במצבי חרדה.

מקור התמונות: MainstreamAqua Mechanical
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו