print header

מדוע שיטת החינוך בפינלנד הופכת אותה למקור קנאה בעולם

על פי תוצאות מחקרים שנערכו בנושא, נראה כי תלמידי בתי הספר בפינלנד הם בין הטובים ביותר בעולם. בעוד שבמקומות רבים תלמידים סולדים מהמחשבה של לקום בכל בוקר ליום לימודים, בפינלנד ההיפך הוא הנכון, מה שלא מפתיע לאור העובדה שהם מבלים שעות מעטות בלמידה בהשוואה לתלמידים במדינות אחרות. מעבר לכך, התלמידים הפיניים משקיעים לא יותר מ-30 דקות לשיעורי בית ביום, וכשתראו את יתר היתרונות של החינוך במדינה הזו, תבינו מדוע התלמידים בה הם מהחכמים והמוצלחים ביותר בעולם.
 
הסבר על בתי ספר בפינלנד: תלמידים פיניים מחייכים למצלמה
רבים אומרים ששום דבר לא בא בחינם, אך בפינלנד לא מאמינים באמרה הזו, והתלמידים נהנים מחינוך חינם במוסדות הלימוד השונים. 
הסבר על בתי ספר בפינלנד: מחברת שלצידה מברשות צבע ופלטת צבעים
מעבר לכך, התלמידים מקבלים ציוד לימודי בחינם, יוצאים לטיולים ללא תשלום, אוכלים ארוחות חמות לפי הדרישות התזונתיות המיוחדות שלהם, ואם הם גרים למעלה מ-2 קילומטר מבית ספרם – יש הסעה מיוחדת עבורם.
הסבר על בתי ספר בפינלנד: ילדים לוקחים אוכל בקפיטריה
החינוך החינמי בפינלנד הוא רק קצה הקרחון של ההטבות לתלמידים במדינה הזו, כפי שניתן לראות עם תשומת הלב האישית שמקבל כל תלמיד. תלמידים בעלי בעיות גופניות או שכליות מקבלים סיוע בכיתה משלהם, ותלמידים שלא מבינים את החומר מקבלים עזרה פרטנית ממוריהם מעבר לשעות הלימוד. ואם זה לא מספיק, אם תלמיד לא אוהב שיעור מסוים, הוא יכול פשוט לעבור לשיעור אחר!
הסבר על בתי ספר בפינלנד: תלמידה כותבת במחברת
נוחות היא גם חלק מרכזי בבתי הספר בפינלנד, בהם תלמידים יכולים להגיע לבית הספר בפיג'מה ולהקשיב למורה כשהם יושבים על ספה נוחה. 
הסבר על בתי ספר בפינלנד: תלמידים פיניים לבושים בפיג'מות יושבים בשורה
בימים נעימים, ישנם שיעורים שנערכים בטבע, מה שהופך את החוויה הלימודית לנעימה במיוחד.
הסבר על בתי ספר בפינלנד: תלמידים יושבים בכיתה על כיסאות וספות
לפי המורים בפינלנד "אדם צריך להיות מוכן לחיים או למבחנים. אנו בוחרים באפשרות הראשונה", מה שאומר שאין במדינה מבחנים, ותלמידים לומדים לשם הלימוד והעשרת הידע שלהם. אם מורים מעוניינים לתת מבחנים לתלמידים הם יכולים לעשות זאת והתוצאה מדווחת לתלמיד בלבד, כשציונים אינם מופיעים במספרים, אלא נעים בין "היית יכול יותר" ל"מושלם".
הסבר על בתי ספר בפינלנד: יד של ילד פותרת שאלות כתובות
ישנם בתי ספר בפינלנד שביטלו לימוד של מקצועות שונים בכל יום, ובמקום זאת הם עושים תכניות לימודים בנות 6 שבועות שכוללות נושא אחד. במהלך התקופה הזו, מתמקדים על אותו נושא מזוויות שונות, כמו ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והכלכלה של הגירה למשל. במהלך אותם ימים "מתישים" של התלמידים בפינלנד, הם מקבלים הפסקות של רבע שעה לאחר כל שיעור של 45 דקות, בתכניות הלימודים הללו וגם בתכניות הלימוד הרגילות. 
הסבר על בתי ספר בפינלנד: תלמידים משחקים במסדרון
המורים בפינלנד, שמבינים עד כמה מערכת החינוך במדינה היא נוחה, מתחרים על משרות לימוד, כאשר על כל משרה של הוראה יש בין 10-20 דורשים!
הסבר על בתי ספר בפינלנד: מורה פינית מחייכת ורוכנת מעל שולחן עם תלמידים לצידו
יתרון נוסף בבתי הספר בפינלנד נובע מהעובדה שהם מלמדים תלמידים מקצועות שהם יצטרכו בחייהם, כמו בישול, תפירה, רתכות, בניית אתרים באינטרנט ועוד. המטרה היא לאפשר לילדים להסתדר בעולם שמשתנה ללא הרף על ידי הקניית מיומנויות שהם יצטרכו.
הסבר על בתי ספר בפינלנד: ילד עם מסיכת על פניו מרתך מתכות
לאור כל היתרונות הללו, זה לא פלא שתלמידים בפינלנד לא תמיד ששים לחזור הביתה. גם לכך יש לפינים פיתרון בדמות מסיבות מיוחדות שנערכות עבור התלמידים יחד עם המורים, שאחריהן הם יכולים לישון באולמות הספורט ולקום לארוחת בוקר שכוללת גלידה. לנו נותר רק לשאוף למערכת לימודית יעילה ומתחשבת כל כך גם עבור ילדינו, ומי יודע? אולי יום אחד זה יקרה. 

מקור התמונות: brightside.me, sais.edu.sg

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.