maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

6 סימנים מקדימים לשבץ מוחי שחשוב להכיר

 

  שבץ מוחי נחשב לאחד ממצבי החירום הרפואיים החמורים ביותר, ובין הגורמים העיקריים לנכות ואף למוות בקרב מבוגרים. מצב זה, שנגרם כתוצאה מדימום כלי דם הממוקמים באזור המוח או מחסימה בזרימת הדם למוח על ידי קריש דם או תסחיף, הוא לעתים לא קל לאבחון ותוצאותיו עלולות להיות קשות מאוד. לטיפול המידי במקרה של שבץ יש חשיבות מכרעת, והוא זה שיכול לגרום להבדל בין חזרה לתפקוד מלא לבין פגיעה שעלולה להיות קבועה, כך שחשוב מאוד להכיר את 4 השאלות שיש לשאול כדי לזהות שבץ מוחי אצל אדם אחר

עם זאת, בשעה שהמודעות לזיהוי שבץ מוחי אצל אחרים נמצאת במגמת עלייה, רבים עדיין אינם מכירים את הסימנים המקדימים המעידים על כך שהם עצמם לוקים בשבץ מוחי, ומפספסים את הרגעים בהם הם עדיין נמצאים במצב המאפשר להם להזעיק עזרה באופן עצמאי. את 6 הסימנים הבאים חשוב מאוד שתכירו, ואם אתם שמים לב להופעה של אחד מהם או יותר, פנו מיד לקבלת טיפול רפואי על מנת להימנע מסיכון לבריאותכם. 

סימנים לשבץ

1. מיגרנה או כאב ראש פתאומי

אנשים שאינם סובלים מהיסטוריה של מיגרנות או כאבי ראש שגרתיים וחשים לפתע בכאב חד שמקשה עליהם להמשיך בסדר היום, צריכים להיות קשובים מאוד לאופן בו הם מרגישים ולא להניח שמדובר בכאב ראש זניח. כאבי ראש חדים הם תסמין מקדים מוכר לשבץ, שכן מדובר בדימום פנימי במוח שגורם לשרשרת אירועים שגורמים לתחושות הלא נעימות. לפיכך, אם אתם מתקשים לתפקד בשל תחושה של כאב חזק שאינו מרפה, חשוב לפנות לרופא בהקדם.

2. קשיים בהבנה ובדיבור

שבץ מוחי עלול לפגוע ביכולות שלנו להתמקד ולחשוב באופן הגיוני וצלול, כך שרבים שסובלים ממנו מתקשים לפתע להבין מה נאמר להם, לא מצליחים לעבד משפטים של אחרים ולרוב גם לא יכולים לומר בעצמם משפט תקין. הסיבה לכך היא שאזור מסוים במוח אינו מקבל אספקת חמצן, מה שמקשה על האדם לבצע פעולות ותהליכים מחשבתיים שעוזרים לקלוט ולייצר מידע חדש. 
 
במקרים אחרים, הקשיים בדיבור יהיו תוצר של צניחה באחד מצדי הפה, מה שיהפוך את היכולת לנהל שיחה לבלתי אפשרית עקב מעבר דם בעייתי אל שרירי הפנים. אם אתם נתקלים בחוסר יכולת בהבנה או בדיבור ברמה כזו, אל תחושו מבוכה אלא זכרו שהתגובה שלכם יכולה להציל חיים. התריעו מיד בפני האנשים שמולכם על כך שאתם מתקשים להבין את דבריהם, ובקשו מהם להזעיק סיוע רפואי.
 
סימנים לשבץ

3. אובדן תחושה חלקי

רבים מאתנו סובלים מפעם לפעם מרגליים ש"נרדמו" למשך מספר דקות אחרי שישבנו או שכבנו בצורה לא נוחה, אך אם אתם חשים שאחת מהידיים או מהרגליים שלכם נרדמה והתחושה הזו לא חולפת כעבור מספר דקות, ייתכן שמדובר בתסמין לשבץ. שבץ מוחי משפיע רק על צד אחד של הגוף, כתלות במקום בו החסימה או הדימום ממוקמים במוח, ואנשים שסובלים מאובדן התחושה החלקי ירגישו במקביל גם בעייפות קיצונית שתקשה עליהם להתרומם ממקומם.

4. סחרחורת פתאומית

תמרור אזהרה רציני נוסף שעלול להצביע על סיכוי לשבץ הוא קושי בשמירה על שווי משקל. אם אתם חשים בתסמיני שכרות כמו הליכה מתנדנדת, קושי בעמידה או סחרחורת קשה כאשר אתם מנסים לעבור מישיבה לעמידה, וכל זאת מבלי שאתם מצויים תחת השפעת אלכוהול, הימנעו מלזוז ממקומכם על מנת לא להיפצע, והתקשרו מיד לרופא.
 
סימנים לשבץ
 

5. קושי בראייה בעין אחת או ראייה כפולה

הקשיים בתנועתיות ובתפקוד של צד אחד של הגוף, משפיעים לא רק על הידיים והרגליים אלא גם על הראייה. לפיכך, אם אתם חשים לפתע קושי בראייה בעין אחת בלבד, ייתכן כי מדובר בסימן לשבץ מוחי. פגיעה נוספת בראייה שקשורה לשבץ מוחי, היא הופעה של ראייה כפולה. הסיבה לכך היא שאחת מהעיניים אינה מצליחה להתמקד בחפצים שמולנו, וכיוון ששתי העיניים כבר לא עובדות יחד על מנת להתמקד בנקודה אחת, העצמים שרואים האנשים מולם ייראו להם כפולים.
 

6. עייפות או תשישות פתאומית

הסימן האחרון שמעיד על שבץ מוחי הוא גם הקשה ביותר לפענוח, שכן עייפות ותשישות יכולות לנבוע כמעט מכל דבר. עם זאת, כאשר מדובר בעייפות שהיא תוצר של חוסר זרימת דם אל החלק הפגוע במוח, תתקוף אתכם לפתע עייפות קשה במהלך היום גם אם קודם לכן הייתם רעננים ומרוכזים, כאשר מדובר בתחושה שהופכת את היכולת להמשיך ולתפקד לכמעט בלתי אפשרית. שגרת היום העמוסה של רבים מאתנו גורמת לנו להמעיט מערכה של עייפות קיצונית ולהתייחס אליה כאל דבר שיחלוף מעצמו, אך כדי להימנע מהסיכון לפגיעה קשה בגופנו, חשוב לגלות מודעות לתחושות שהגוף מנסה להעביר לנו ולהבחין בין תוצר של מיעוט בשינה לבין איתות לבעיה חמורה.
סימנים לשבץ

לסיכום

שבץ הוא אחד מהגורמים המובילים לתמותה ברחבי העולם, והעובדה שמדובר במצב שקל לפספס את התסמינים שלו מראש עלולה לגרום לרבים להתעלם מהאיתותים החשובים שיכולים להציל את חייהם. עשו כל שביכולתכם כדי לטפל בגורמי סיכון לשבץ מוחי כמו יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה, הימנעו מעישון ועברו לתזונה שמפחיתה מהסיכוי ללקות בשבץ, ובמקביל גלו מודעות לתסמינים שיכולים לעזור לכם לחיות חיים בריאים ולטפל בעצמכם ברגע הנכון. אם אתם חשים באחד או ביותר מאלו שצוינו, הזעיקו עזרה ושתפו את הרופא או את הפרמדיק בתחושותיכם. 
 

מקור תמונות: lethaargicdemoclez

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: