maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 עצות מפי מחנכים ותיקים להתנהלות נכונה עם הילדים

 לא פעם עברה בראשי התהייה, כיצד מורים וגננות מתמודדים עם כמות כה גדולה של ילדים ועוד מצליחים ללמד אותם חומר שלא בהכרח מעניין אותם? מתברר שעם השנים המחנכים השונים אימצו מספר עצות יעילות, שפועלות כמו קסם במרבית הפעמים שהם מנסים אותן על התלמידים. את החוכמה והרעיונות של המורים והגננות ניתן כמובן ליישם גם בביתכם עם ילדיכם, ותוכלו לעשות זאת בקלות הודות ל-11 העצות הבאות שנידבו מחנכים רבים באהבה גדולה... 
 
עצות ממורים להתנהלות עם הילדים
 

1. קשב וריכוז

העצה: אם אתם רוצים שילדיכם יקשיבו לכם, עליכם להנמיך את קולכם במקום להגביר אותו. זאת מאחר שהדיבור השקט יאלץ את הילדים להתמקד במילים שיוצאות מפיכם. כראייה לכך, מורים רבים מספרים כי ברגע שהם לוחשים בכיתה "אם אתם יכולים לשמוע אותי, נא לגעת באף", לא חולפות מספר שניות עד שכל התלמידים מבצעים את הפעולה. 

נסו זאת בביתכם: אם אתם צריכים לדוגמה למשוך את תשומת הלב של קבוצת ילדים במסיבת יום ההולדת של ילדכם, פשוט תלחשו: "מי שרוצה עוגה צריך לקפוץ על רגל אחת". ברגע שילד אחד יתחיל לקפוץ, במהרה ילדים נוספים יצטרפו אליו, מכיוון שקפיצות ידועות כדבר מדבק ומשעשע. ברגע שתעשו כך, הצלחתם להשיג את תשומת הלב של הילדים, ותוכלו לסייע להם להקשיב להוראות ולרצונות שלכם.

2. הפחתת תלונות

העצה: כמובן שלא מדובר רק בהתנהלות עם ילדים קטנים, אלא גם עם נערים ומתבגרים, כך שעצה זו מתאימה עבור מרבית הגילאים. אם תלמידים או סטודנטים לא אוהבים לבצע פעילות מסוימת שמתרחשת במסגרת הלימודים, ישנם מורים ומרצים שפשוט שולפים מתיקם את שעון העצר שלהם, ונותנים להם דקה אחת שלמה להתלונן על כל מה שמפריע להם בנושא זה. לאחר שהזמן תם, כולם יודעים שהגיע הזמן להתחיל ללמוד או לעבוד. 

נסו זאת בביתכם: אמנם לא תוכלו ליישם את העצה הזו בכל פעם שילדכם יתחיל משפט במילים: "אבל אני לא רוצה...", אך בהחלט תוכלו להשתמש בה פעמים רבות כדי לסיים את ה"דרמה" כמה שיותר מהר. כל שעליכם לעשות זה מדי פעם להוציא את הטלפון הנייד, לפתוח את שעון העצר, ולאפשר לילדכם לפרוק את כל התסכול שלו מהמשימה שקיבל, כדוגמת האכלת הכלב. בחלוף 60 השניות עליו לנשום עמוק, להירגע ולגשת לביצוע המשימה. 

עצות ממורים להתנהלות עם הילדים

3. שמירה על חדות המוח

העצה: ילדים שלא כותבים במהלך חופשות מבית הספר, מאבדים את החדות שלהם ומעט מהמיומנות עד הזמן שבו יחזרו לספסל הלימודים. לפיכך, חשוב לעודד אותם לכתוב משפט אחד לפחות מדי יום.

נסו זאת בביתכם: אם ילדיכם לא כל כך אוהבים לכתוב ואף מנסים להימנע מכך ככל הניתן, תוכלו לעזור להם ולתפקד כמעין חברים לעט. כתבו מכתבים זה לזה והשאירו אותם על הכרית בחדרם או על המראה, וכך ההתכתבות תהייה מפתיעה ונעימה והילדים ככל הנראה ישתפו פעולה בשמחה. 

4. שמירה על סדר וניקיון 

העצה: הטיפ הזה נהדר עבור ילדים קטנים שלא כל כך מצליחים לשמור על סדר וניקיון. מורים רבים מספרים לילדים שקיימות "פיות שולחן", שבודקות את השולחנות של הילדים בזמן שהם בהפסקה. אמנם לא ניתן לראות אותן, אך הן משאירות עקבות נפלאים: מדבקות של "כל הכבוד" או מתנה קטנה על כל שולחן מסודר ונקי. העניין הוא, שלעולם אין לדעת מתי הפיות מגיעות, כך שיש צורך לשמור על סדר וניקיון בכל עת. 

נסו זאת בביתכם: "פיית המיטה", "פיית כיור האמבטיה", "פיית ארון המשחקים" וכן הלאה... כל סוג של פייה שאתם זקוקים לה עומדת לשירותכם.

עצות ממורים להתנהלות עם הילדים
 

5. חזרה לשגרה 

העצה: לעתים לא פשוט לגרום לתלמידים בבית הספר לחזור ולהתמקד בנעשה בכיתה לאחר ארוחת הצהריים, כך שדרך נהדרת שעובדת לא רע היא עמעום האורות בכיתה, שבהחלט עושה את העבודה. האור העמום מסייע להם להירגע ולהתמקד מחדש במתרחש כעת. 

נסו זאת בביתכם: הילדים לא רגועים בערב? נסו לאכול ארוחת ערב לאור נרות, או לעמעם את האורות בביתכם.

6. שליטה על המתרחש

העצה: ככל שילדים מרגישים שיש להם שליטה על המתרחש, כך יקטן הסיכוי שיחלו להתלונן. אי לכך, מורים רבים מסבירים שהם מציעים לתלמידים מספר אפשרויות שמקובלות עליהם, ונותנים להם להחליט בעצמם על מנת שירגישו שהם לוקחים חלק בתהליך ההחלטה ושולטים במצב.

נסו זאת בביתכם: אם אתם מעוניינים למשל להפחית את כמות התלונות על ארוחת הבוקר והלבוש הנבחר מצד ילדיכם, תוכלו פשוט להציע להם מספר אפשרויות שמקובלות עליכם: "מה תעדיפו לאכול, ביצה מקושקשת, דגנים או סלט? ג'ינס או מכנס ספורטיבי?" כך הילדים יבחרו את האפשרות העדיפה עליהם, ולא ירגישו צורך להתלונן. יש לוודא שאינכם מציעים להם יותר מדי אפשרויות, כדי להימנע מהתלבטויות ארוכות ומעייפות.

עצות ממורים להתנהלות עם הילדים

7. הסבר ברור לילדים

העצה: ילדים קטנים בדרך כלל לומדים ומבינים טוב יותר הסבר ויזואלי מאשר שמיעתי. זאת אומרת שאם הגננת מעוניינת שהילדים יחזירו את הצעצועים למקום הנכון, אין טעם להשתמש בהדרכה קולית, אלא פשוט להדביק על כל קופסה או מדף את שם החפצים שצריכים להיות בהם, ולצרף תמונה ברורה שלהם. 

נסו זאת בביתכם: צלמו תמונה של הבובות, הלגו והצעצועים הנוספים של הילדים, הדפיסו אותם עם הכיתוב המתאים והדביקו במקומות הנכונים. למשל: צלמו את חלקי הלגו, הדפיסו את התמונה, הוסיפו בכתב יד את המילה "לגו", והדביקו על הקופסה במקום שנראה לעין. אם ילדיכם אוהבים לצייר, תוכלו להציע להם לצייר בעצמם את התמונות של הצעצועים, אותן תדביקו במקומות הרצויים.

8. ארגון חפצים

העצה: פעמים רבות לאחר שיעורי אומנות ויצירה, הרצפה והשולחנות מבולגנים לחלוטין ולא תמיד קל לשכנע את התלמידים לסדר ולנקות, והעצה הזו בהחלט עושה את העבודה נאמנה! המורה מאתגרת את התלמידים לחפש אחר "חפץ הקסם" אשר יכול להיות כל דבר החל מעיפרון אדום וכלה בפיסת נייר. ההוראות הינן פשוטות מאוד: כל התלמידים צריכים לסדר ולנקות את הבלגן שנותר, תוך כדי שהמורה מתבוננת בהם. במהלך "החיפושים" אסור לתלמידים לשאול: "זה חפץ הקסם?", כי אז הקסם מתפוגג. רק לאחר כשהרצפה נקייה והשולחנות מסודרים, המורה מכריזה על המלך או המלכה הקסומים, מאחר שזיהתה מי החזיק בחפץ הקסם במהלך הניקיון.

נסו זאת בביתכם: לאחר שהילדים משחקים, היכנסו לחדר והסבירו להם שיש בחדר חפץ קסם, ומי מביניהם שיחזיק בו בעת הניקיון, הוא זה שיזכה ויבחר לדוגמה מה אוכלים היום לארוחת הערב. 

עצות ממורים להתנהלות עם הילדים

9. מקלחת ללא תלונות

העצה: ילדים רבים לא מרוצים מהרעיון שעליהם להתרחץ בגן, כך שגננות רבות בוחרות להכניסם לאמבטיה יחד עם צעצועים רבים וקצף, כשעל הילדים לנקות את הצעצועים. בצורה זאת הילדים מצליחים ליהנות ומשתפים פעולה בכיף. 

נסו זאת בביתכם: אם הילדים ירצו להמשיך לשחק גם כשזמן האמבטיה נגמר, אפשרו להם לעשות זאת. פשוט הוציאו את הילדים, הכניסו לאמבטיה במקומם את כל הצעצועים שצריכים להתנקות ועמידים בפני מים, ותנו להם לנקות אותם היטב. 

10. תשומת לב מלאה של הילדים 

העצה: מחנכים רבים כבר הבינו את החשיבות של יצירת קשר עין בזמן שאומרים לילדים דברים חשובים, כך שפעמים רבות הם אומרים: "הסתכלו על הפה שלי, יש משהו שאתם חייבים לשמוע". דרך זו מסייעת להם לזכות בתשומת הלב של התלמידים.

נסו זאת בביתכם: אם תבחרו במשפט: "תסתכל עליי כשאני מדבר איתך", ככל הנראה לא תזכו בשיתוף פעולה. לעומת זאת, אם תנסו להיות קצת יותר יצירתיים ותגידו: "בואו נשב ונישען זה על זה בזמן שאנו מדברים", ככל הנראה תזכו לשיתוף פעולה מהיר יותר ובתשומת ליבם.

עצות ממורים להתנהלות עם הילדים

11. עידוד התנהגות טובה 

העצה: על מנת לשמור על נימה חיובית בכיתה, ישנם מורים שבוחרים לאמץ את "צנצנת הגולות". בזמן שהתלמידים עומלים בשקט על משימה מסוימת בכיתה ומתנהגים יפה, המורה מכניס לצנצנת שעל שולחנו גולה אחת. הצליל שנשמע מודיע לילדים שהם בדרך הנכונה, ושהמורה מרוצה מההתנהגות וההתנהלות שלהם. לאחר מספר שיעורים כשהצנצנת תתמלא, כל הכיתה תזכה בהפתעה נעימה כדוגמת מסיבת פופקורן.

נסו זאת בביתכם: אל תעירו לילדים רק בזמן שהם עושים מעשים רעים, ונסו לאתר את הרגעים שבהם הם מתנהגים יפה ומשחקים בשלווה. ברגע שתבחינו בהתנהגות חיובית שכזו, פשוט הדביקו מדבקות על טבלה שתלויה על המקרר, והם יוכלו לראות שהם התנהגו בצורה טובה. אחרי שירוויחו 20 מדבקות, הם יזכו לבחור איזו גלידה הם רוצים לאכול. 

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו