print header

12 טיפים לגידול ילדים שידעו להעריך את החיים

 
לפעמים קשה לנו להתחמק מההרגשה שהילדים של היום מפונקים ושאנשים צעירים לא יודעים להעריך את מה שיש להם. קל מאוד לשבת ולהתלונן על המצב הזה, אבל האמת היא שיש לנו הרבה מאוד כוח והשפעה על המצב הזה, כהורים, כקרובי משפחה, כבעלי מקצוע וכפרטים בחברה באופן כללי. קראו את הכתבה ולמדו כיצד אתם יכולים להשפיע על דור העתיד, ועל הילדים והנכדים שלכם בפרט, כדי שילדים של היום יגדלו להיות אנשים שיודעים כיצד להעריך, להודות ולהוקיר את כל הטוב שבחייהם.
 
חינוך ילדים להוקרת תודה
Stefano Montagner

 

1. אל תתנו לילדים את כל מה שהם דורשים

בתרבות השפע של היום אפשר להחליף כמעט כל דבר בפריט זהה או מחודש, אבל זאת לא סיבה לעשות זאת באופן קבוע וללא מחשבה. הורים שהופכים את הנתינה העודפת להרגל פוגעים בתחושת הערך של החפצים שניתנים וכך גם בתחושת הוקרת התודה שאמורה להגיע בעקבותיהם. אם הילד שבר את שתי מכוניות הצעצוע שלו, קנו לו רק אחת חדשה והבהירו לו שעליו לשמור עליה. אם הילדה רוצה תיק חדש רק בגלל ש"זה מה שראיתי בטלוויזיה" הבהירו שזו לא סיבה אמתית שצריכה לעורר צורך. 
 
 
2. תנו לילדים הזדמנות להרוויח את הדברים שאתם מעניקים להם
 
אנחנו אוהבים לקנות לילדים שלנו מתנות ולפנק אותם, אך ישנה דרך טובה יותר לנתינה הזו שמעניקה סיפוק לשני הצדדים. לפעמים כדאי לעצור לרגע ולחשוב איזה יעד או מטרה ניתן להציב בפני הילדים כדי להצדיק את האופניים או המחשב החדש שהם רוצים. המטלה יכולה להיות קטנה ומהירה כמו שטיפת הכלים כדי לקבל חטיף, או מורכבת ומתמשכת כמו שיפור הציונים בבית הספר כדי לצאת לחופשה בסוף השנה. העבודה והמאמץ שילדיכם ישקיעו כדי לקבל את מבוקשם יגבירו את ערכו וילמדו אותם שיעור לחיים על חשיבות העבודה הקשה ותגמולה.
 
 
3. כתבו להם פתקי תודה
 
כן כן, אתם תכתבו להם! אתם אולי מכירים את העצה הזאת מהצד השני שלה, שבה המבוגר מעודד את הילד להביע את הערכתו, אבל היא יעילה לא פחות גם בגישה הזו. למרות שיש נטייה לחשוב שלילדים היום יש יכולת ריכוז נמוכה, פתק קטן עם כמה מילות תודה והערכה על מטלה שביצעו, ללא ספק ישאיר בהם חותם עז. כמובן שבטיפ זה מגולם גם ערך הדוגמה האישית, ילדים שיראו שהוריהם יודעים להביע תודה יחקו אותם, אבל אסור לשכוח שהדבר גם מראה להם כמה זה נעים ומספק שאחרים מביעים את תודתם.
 
חינוך ילדים להוקרת תודה
Giorgio Montersino

 

4. עודדו אותם לחסוך

חשוב מאוד שתגרמו לילדיכם להבין שהם אחראים לכל שקל ואגורה שאתם נותנים להם. עודדו אותם לתכנן קדימה, להוציא כסף בחוכמה ולחסוך לקראת הוצאות גדולות. הנושאים האלו אולי נשמעים לכם "מבוגרים", אך האמת היא שאין גיל צעיר מדי בשביל ללמוד את חשיבותם. חלק מההורים נוהגים לשמור את הכסף של הילדים אצלם כדי שהם ישלטו עליו, אבל אז נוצר מצב שהילדים אף פעם לא לומדים כמה מהר הכסף יכול להיעלם והם יתקשו מאוד בפיתוח תחושת הערכה ותודה כלפי מתנות בעלות ערך כספי.  
 
 
5. בצעו איתם פעילויות בהתנדבות
 
על פי מומחים רבים וגם על פי ההיגיון הבריא, הוקרת תודה והערכה מתפתחים בצורה הטובה ביותר תחת תנאי מחסור. אין צורך לפגוע באיכות חייכם במכוון כדי ללמד את ילדיכם שעליהם להיות מלאי הערכה ותודה על העובדה שיש להם קורת גג מעל הראש, מזון במקרר ומקורות בידור כמו טלוויזיה ומחשב, אבל יש דרך אחרת. חפשו הזדמנויות להשתתף בפעילויות התנדבות יחד עם ילדיכם כגון חלוקת ארוחות חג, אירוח חיילים בודדים וכדומה. לא רק שהם יעזרו לזולת, הם גם יבינו כמה שפר עליהם מזלם. 
 
 
6. קבעו צפיות מוגדרות מראש
 
אני לא מכיר הורה אחד שלא מפחד במידה כזו או אחרת לצאת לקניות עם הילדים הקטנים שלו והסיבה לכך ברורה מאוד. כדי לנטרל את הסיכוי לדרמות ומאבקים בסופר או בכל חנות אחרת, הגדירו לעצמכם ולילדים מראש מה הולכים לקנות. אם יש לכם זמן, אתם יכולים אפילו להכין את רשימת הקניות ביחד איתם ולשאול אותם איזה חטיף או פינוק הם ירצו לקנות, ותכננו כיצד הם יכולים "להרוויח אותו" על פי סעיף 2. 
 
חינוך ילדים להוקרת תודה
Doug Waldron

 

7. הקפידו על כך שהם ישמעו אתכם אומרים תודה

גם סעיף זה מתייחס לחשיבות תפקידכם כמודל לחיקוי עבור ילדים, בין אם אתם הוריהם או לא. רוב הלמידה שילדים מבצעים, במיוחד בגיל צעיר, היא דרך התבוננות על התנהגותם של מבוגרים. וודאי שאנו צריכים להגיד להם כמה חשוב להודות לאחרים על מה שהם נותנים לנו, אבל כלי הרבה יותר חזק מזה הוא להראות להם אותנו עושים זאת בעצמנו. הודו לבן או בת הזוג שהביאו אוכל לשולחן, לזר שפתח בפניכם את הדלת וכמובן, לילדים עצמם כשמגיע להם.
 
 
8. שמרו על מידתיות סבירה במתנות ובפינוקים שאתם מעניקים להם
 
לא צריך הרבה כדי לשמח ילדים, אלא אם הם מקבלים ללא הרף פינוקים גדולים שיוצרים אצלם צפיות מוגזמות. אין צורך להעניק לילד את כל חבילת השוקולד אם אפשר לתת רק קובייה אחת, שכן הדגש צריך להיות על הנתינה ועל המעשה שהוביל אליה, ולא על גודל הפרס. הפעילו שיקול דעת לפני שאתם קונים מתנות, התייעצו עם שאר המשפחה במקרה של אירועים גדולים כמו ימי הולדת וזכרו שהמתנה שאתם קונים היום, ככל הנראה תהיה אמת המידה שעל פיה תישפט המתנה של מחר. 
 
 
9. אל תקבלו התנהגות מאולצת ולא כנה
 
אם אתם מרגישים שהילד אמר תודה או בבקשה רק בגלל שהערתם לו על כך, ולא מדובר במעשה כנה ואמתי, פשוט אל תקבלו אותה. הכוונה היא לא להרצות לילד, אלא פשוט להגיד לו שאתם חושבים שהוא לוקח את מה שניתן לו כמובן מאליו, ואם המצב הזה ימשך הוא פשוט יפסיק לקבל את אותו הפינוק או צ'ופר. אל תתנו למצבים האלו להתפתח לוויכוחים, אלו הן פשוט עובדות איתם הילדים צריכים להתמודד.
 
חינוך ילדים להוקרת תודה
John Morgan
 
 
10. מצאו דרך לשלב הבעת תודה בחיי היומיום
 
כל משפחה או ילד מוצאים את הדרך שלהם ליישם את הטיפ הזה באופן שמותאם להם, והאמת היא שהדרך לא חשובה כמו התוצאה: תזכורת יומיומית לדברים עליהם אנו צריכים להודות. יכול להיות שתכתבו "יומן הוקרה" יחד עם הילד או שפשוט תאמצו לעצמכם הרגל להזכיר לו פעם ביום לגבי פרט כזה או אחר כמו: "איזה מזל יש לנו שאפשר לשבת בבית בערב ולראות סרט ביחד".
 
 
11. למדו את הילדים כיצד להביע תודה בצורה ראויה
 
בהמשך ישיר לסעיף הקודם, יכול להיות שהילדים שלכם לא מביעים את תודתם והערכתם בצורה ראויה פשוט כי הם לא יודעים כיצד. זוהי לא בושה וזה מצב שקורה, לפעמים גם בלי שום קשר להתנהגות ההורים. אפשר לתקן את המצב הזה בקלות על ידי חיזוק העובדה שהוקרת תודה היא פעולה שכוללת הרבה יותר מאמירת המילים הנכונות. הדגישו את חשיבות המבט בעיניים, את החיבוק ואת הבעת התועלת באמרת התודה ("תודה אמא שבישלת לי את האוכל לארוחת הערב שלי"), שכן אם לאורך זמן תראו שההתנהגות שלהם לא משתנה, אתם תשנו את אופי הנתינה שלכם.
 
 
12. שתפו את החוויות שלכם עם ילדיכם
 
לסיום, טיפ קטן עם ערך גדול. בפעם הבאה שאתם מספרים לילדים סיפור לפני השינה או יוצאים איתם לנסיעה, ספרו להם את הסיפור על הבית הראשון שקניתם או המכונית הראשונה. לחילופין אתם גם יכולים לספר את הסיפור של ההורים שלכם, ואיך ההשקעה והמאמץ שלהם בכם הובילו לכך שאתם תוכלו להקים משפחה. אתם עברתם הרבה מאוד דברים כדי להפוך לאנשים שאתם היום והילדים שלכם לא צריכים לחוות זאת בעצמם, אבל זה לא ללא ספק יעיל עבורם לשמוע זאת, כדי שיגדלו להיות אנשים אסירי תודה, וגם כדי שיכירו את ההיסטוריה המשפחתית שלהם. 
 
מקור: ליאת רוזן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו