print header

המדריך לנימוסים במסיבות יום הולדת לילדים

ברגע שהילדים שלכם מבוגרים מספיק בשביל לבלות בחברת ילדים אחרים, בכיתה, בחוג או בשכונה, אתם יכולים לצפות לדבר אחד - זרם של הזמנות למסיבות יום הולדת. במחשבה ראשונה זה ייראה לכם עניין פשוט - קצת בלונים, קצת משחקים וקצת ממתקים, אבל מסתבר שיש לא מעט שיקולי תקציב ונימוסים סביב החגיגה. בין אם אתם המארחים או המוזמנים, עקבו אחרי המדריך הבא, כדי לפתור מצבים לא נעימים שעלולים להתעורר בעת אירוח או השתתפות במסיבות יום הולדת של ילדים.

ליזי פוסט, מחברת הספר "המהדורה ה-18 של כללי ההתנהגות ע"פ אמילי פוסט", עונה על השאלות הבוערות ביותר בנוגע לכללי התנהגות במסיבות יום הולדת של ילדים.

מתנה

אם אתם מארחים את המסיבה

האם להזמין את כל הכיתה?
"אתם לא חייבים להזמין את כל הכיתה" אומרת פוסט, "הרבה משפחות הולכות לפי הכלל 'הגיל ועוד אחד'. למשל, אם הילד חוגג 4, מזמינים 5 משתתפים". יש בתי ספר שקובעים מדיניות לפיה חובה להזמין את כל ילדי הכיתה או להזמין לפי מגדר - במידה ואתם מתלבטים, התייעצו עם המחנכת או הגננת. אם אתם לא מתכוונים להזמין את כולם, מומלץ לדבר עם הילד ולבקש ממנו להפעיל שיקול דעת ולא לדבר על המסיבה ליד כולם. "אם אתם מתכננים להזמין כמעט את כל הכיתה" אומרת פוסט "אז עליכם להזמין כבר את כולם".

האם ראוי לשלוח הזמנות בדואר אלקטרוני או בכתב?
למרות שהדואר האלקטרוני זמין, נוח וידידותי, פוסט מאמינה שיש לזה חסרון גדול: "הזמנות במייל חלא מאפשרות לילד להיות חלק מהתהליך". העדיפו הזמנה כתובה, ובקשו מהילד לעזור לבחור, לכתוב ולקשט את ההזמנות. אל תהססו להשתמש בדואר אלקטורני כדי לשלוח תזכורת.

איך מוודאים הגעה למסיבה?
ודאו שאתם מציינים על גבי ההזמנה תאריך אחרון לאישורי הגעה. בנוסף, ציינו לפחות שני אמצעי קשר (רצוי שאחד מהם יהיה מספר טלפון זמין). כשבוע לפני המסיבה, התקשרו למשפחות שטרם אישרו הגעה ובררו בצורה נחמדה האם הילדים מתוכננים להגיע למסיבה. חשוב מאוד: אל תהיו תקיפים.

האם לפתוח מתנות במהלך המסיבה?
לדברי פוסט "יש לזה יתרונות חסרונות. היתרונות הם שזה טוב ללמד את הילד לקבל מתנות באדיבות ולומר תודה פנים מול פנים, כמו כן זה נפלא עבור האורחים לראות עד כמה התרגש ילד היום הולדת מהמתנה שהביאו". יחד עם זאת, יש סיכוי שהילדים האחרים במסיבה ישתעממו, יקנאו או ינסו לנכס לעצמם את הצעצוע החדש, מה שעשוי לגרום לילד היום הולדת תחושה לא נעימה".

"במידה והחלטתם לפתוח את המתנות ליד האורחים, חשוב ליצור סדר", אומרת פוסט. "בקשו מכולם לשבת והזכירו לילדים במסיבה שהם יקבלו הפתעה משלהם בסוף המסיבה. ברגע שהילד סיים להתרגש מהמתנה, הרחיקו אותה ואמרו "יהיה לנו כיף מאוד לשחק עם זה מאוחר יותר". קחו בחשבון שגם אם הילד פתח מתנות ליד האורחים ואמר להם תודה פנים מול פנים, יש צורך לשלוח כרטיסי תודה למשתתפים בסוף המסיבה.

מה לעשות אם הילד מקבל מתנות יקרות מדי?
"קבלו אותה באותה אדיבות בה ניתנה" אומרת פוסט. "היו אסירי תודה ואל תאמרו 'אנחנו לא יכולים לקבל את זה'. במקום זה, הסבירו לילד היום הולדת שהוא קיבל מתנה מאוד מיוחדת שמצדיקה תודה מיוחדת. כשיגיע הזמן לגמול בחזרה, אל תנסו להתאים מתנות או להשוות את אותה נתינה, הצמדו לתקציב המתנות שלכם".

האם שקיות הפתעה בסוף המסיבה זה חובה?
שקיות הפתעה זו מסורת ארוכת שנים, אבל הן לא הכרחיות. זה תלוי מאוד בסגנון המסיבה. לפעמים, די בצ'ופר עבודת יד.


מתנה

אם אתם משתתפים במסיבת יום הולדת

כמה כסף להשקיע במתנות?
"אין מספר חד משמעי" אומרת פוסט. "מה שחשוב הוא לתת משהו כדי לפרגן לילד תשומת לב. הוציאו את הכסף שבתקציב שלכם. אתם יכולים להתייעץ עם ההורים של ילד יום הוולדת, האם יש משהו שהוא צריך או רוצה במיוחד. כך, אתם יודעים שלא משנה מה תביאו, הוא ישמח".

האם הילד שלכם צריך לעזור לקנות את המתנה?
"אם לילד שלכם יש מושג מה חברו לכיתה או לגן רוצה במתנה, לכו על זה. בנוסף, זה ילמד אותו על נתינה לאחרים". אם מדובר בילדים צעירים, אפשר לברר איתם מה חברם לכיתה אוהב לעשות - למשל: 'האם הוא אוהב לשחק במכוניות צעצוע?' עם ילדים גדולים יותר, אםשר להגיד: 'יש לנו תקציב מוגבל לקנות מתנה. מה לדעתכם כדאי לקנות?' אם הילדים צעירים מדי מכדי להבין, או שהם מנסים לנכס לעצמם את המתנה, עדיף שתלכו לקנות בלעדיהם.

אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לקנות מתנה?
"אפשרות אחת היא להתקשר להורים של ילד היום הולדת ולומר להם בכנות שקניית מתנות היא לא אפשרית לכם תקציבית, אבל חשבתם אולי לאפות לילד את העוגיות שהוא הכי אוהב. כך, אתם מאפשרים להורים המארחים לדעת למה לצפות מבלי להתאכזב, כמו גם אתם מראים שאיכפת לכם מבלי להשימע חסרי אונים או מסכנים. כמובן, יש לכם את הזכות לדון במצב עם הילד ולסרב בנימוס להזמנה למסיבה"

מה אם הילד מוזמן למסיבה שמחייבת תחפושת או תשלום דמי כניסה לאטרקציה, ואתם לא יכולים להרשות לעצמכם את זה?
"אם מדובר בתחפושת, אתם תמיד יכולים להכין תחפושת סמלית. אם מדובר באטרקציה שמחייבת דמי השתתפות, זה בסדר לדחות את ההזמנה ולהציע לארח את ילד היום הולדת בהזדמנות אחרת לארוחת ערב או למשחק".

אם יש לכם מספר ילדים, האם זה בסדר להביא את האחים למסיבה?
באופן כללי מצופה מההורים להישאר במסיבת יום ההולדת של תינוקות וילדים קטנים, לצורך השגחה ועזרה, אך בכל מקרה, מומלץ לשאול את המארחים. אם אין לכם הסדר לאחים, שאלו את המארחים: 'האם זה בסדר שאקפיץ את הילד למסיבה ולא אשאר כי אני צריך להשגיח על אחיו הקטנים?' זה יאפשר להם להגיד: 'למה שלא תביא גם אותם?'

אם הילד שלכם עצוב כי הוא לא הוזמן למסיבת יום הולדת של חבר לכיתה, מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם זה?
אם הילד לא הוזמן למסיבה של חבר כיתה, ייתכן שזה בגלל שהילד חוגג במתכונת מצומצמת. "דברו עם הילד שלכם על תחושת האכזבה ועזרו לו להתבגר ולהתגבר עליה" אומרת פוסט, "הציעו לו להזמין את החבר לשחק, בפעם אחרת".

אם הילד שלכם לא יכול להגיע למסיבה, האם צריך להביא מתנה בכל זאת?
"בניגוד לחתונה בה רובינו מרגישים צורך לשלוח מתנה גם אם לא נכחנו באירוע, ביום הולדת, אם לא נכחתם במסיבה, אתם לא מחוייבים לשלוח מתנה. אתם יכולים, אם אתם רוצים, אבל זה לא חובה".

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו