print header

העין והראיה: מומחי אסותא אופטיק עושים סדר!


ד"ר אירית בכר -  רופאת עיניים ומנתחת

הכותבת היא רופאת עיניים ומנתחת בכירה והיא המנהלת הרפואית של אסותא אופטיק ומנהלת שירות הקרנית של בית החולים בלינסון.
 


כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות? מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם? מומחי אסותא אופטיק עושים סדר!

מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים. לדוגמה, לפני כ-2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגיית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים שזוהרים בלילה. זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור, אך למעשה חתולים, כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין.

אצל חלק מהיונקים, במיוחד אצל טורפי הלילה, קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העין המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין. אף על פי כן, אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.

כך פועל מנגנון הראיה:
אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים הרגישים לאור ונקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים.

קבוצת הפרימטים, הכוללת קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, וזאת מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע. יש חיות נוספות הרואות בצבעים אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים. בדרך כלל חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים.

מדענים מצאו תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה, חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו, בני האדם, רק בצילום באור אולטרא סגול. אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים. הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם.

אצל ציפורים וחיות רבות אחרות, העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד. הדבר מאפשר להם לראות מכיוונים שונים. לחרקים יש עיניים מורכבות, הבנויות מאלפי עיניים קטנות.

עיניים

ומה איתנו בני האדם? כיצד אנו רואים?

פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה, הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה, מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים.

כ-30% מהאוכלוסיה סובלים מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:
מיופיה - קוצר ראיה. במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה.
היפראופיה - רוחק ראיה. במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת
צילינדר - אסטיגמציה, מוכרת גם כ"צילינדר". הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב  ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.

למרבה השמחה, לפני כ-630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז, הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, על-ידי צורתם המיוחדת, הן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית.

במהלך מלחמת העולם השניה, חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. יש הטוענים כי תחילת הדרך מקורה בתאונה. טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה. הרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי מידת הקימור של פני שטח העין, שכבת הקרנית, השתנתה וגרמה לכך שקרני האור התמקדו במרחק שונה בתוך העין. רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב ניצל את הרעיון וטען כי אצל אנשים לקויי ראיה ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון - על פני הרשתית, על ידי שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס.

פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה, כאשר תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית שגרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה.

רופאה

צילום: Ambro

ניתוחים אלו שנקראו "RK" היו מאד גסים ולא בטוחים, אך הרעיון המתין לפריצת הדרך הבאה. לפני כ-25 שנים, לאחר המצאת הלייזר, התאפשר לשנות את קמירות הקרנית על ידי אידוי תאים מפני השטח שלה. שיטה זו הייתה מדויקת הרבה יותר וכמעט ללא סיכונים. אכן, הבשורה פשטה כאש בשדה קוצים ומאז ועד היום, כבר 90 מליון איש עברו את הטיפול בלייזר לשיפור הראיה.

לפני כ-20 שנה, התחילו פרופ' לזר ודר' לפשיץ לבצע את הטיפולים להסרת משקפיים בלייזר בבי"ח אסותא בת"א. הרעיון של אידוי התאים מהקרנית לשינוי צורתה נשמר, אך הטכנולוגיה השתפרה לאין ערוך. כיום התהליך פשוט, קצר ומדוייק ביותר.

זה כחמש שנים שמתאפשר לצעירים שעברו ניתוחי לייזר, להתקבל לקורס טייס בישראל. צעירים רבים בעלי משקפיים עוברים טיפולי לייזר ומתקבלים לסיירות ולשייטת. בצבא ארה"ב, עברו עד היום כ-120,000 אנשי צוות אוויר וטייסים, טיפולי לייזר ע"י הצבא.
                                                           
השיטות השונות להסרת משקפיים בלייזר

בכל השיטות מטפלים בקרנית העין - השכבה החיצונית המגנה על העין, עובייה כחצי מ"מ. מטרת הטיפול בכל השיטות היא שינוי מידת הקימור של הקרנית כדי למקד את קרני האור בעין בצורה נכונה. השיטות מתחלקות לשתיים: האחת משנה את פני השטח של הקרנית והשנייה מטפלת בשכבות בעומק הקרנית. לכל אחת מהשיטות יש מספר טכנולוגיות כדי לבצע פעולה זו.

טיפול בפני השטח:

יתרונותיה של שיטה זו - המנעות מפעולות כירורגיות בעין וצמצום מידת הסיכון לקרנית ולראייה באופן משמעותי, הן בטווח הקצר והן בארוך. חסרונותיה - זמן החלמה האורך מספר ימים והתייצבות הדרגתית של הראייה.

קיימות מספר טכניקות להכנת פני הקרנית: PRK, LASEK , ASA  - ההבדלים אינם משמעותיים בזמן ההחלמה עד להתייצבות המספר, אך נראה ששיטת ה-ASA אשר בה לא מערבים כל שימוש במכשור כירורגי ובחומרים כימיים, עדיפה במידת הביטחון הגבוהה יותר.

טיפול עם חיתוך:

בשיטה זו חותכים את השכבה  העליונה של הקרנית, לפני פעולת הלייזר. השיטות השונות: LASIK, SUPER LASIK ,Z-LASIK, נבדלות ביניהן בטכניקות השונות של ביצוע החיתוך. יתרונותיה - זמן החלמה קצר מאד והתייצבות מהירה של הראיה. חסרונותיה - מידת סיכון גבוהה יותר עקב הפעולה הכירורגית והחלשת הקרנית. חלק גדול מהסיכונים באים לידי ביטוי מספר שנים לאחר הטיפול.

למטופלים בעלי קרנית דקה, בעלי מבנה לא סדיר, ספורטאים ובעלי מספרים גבוהים,  מומלץ להימנע מחיתוך הקרנית. מטופלים הזקוקים לזמן החלמה קצר יותר והמנעות מכאבים לאחר הניתוח יבחרו בחיתוך. בשיטה ללא חיתוך בוחרים מטופלים הרוצים להימנע מסיכוני וסיבוכי החיתוך, ומתופעות לוואי הנגרמים בעטיו. מבלי לחשוש ממספר ימים של אי נוחות עקב הכאב שלאחר הניתוח.

עיניים

צילום: graur razvan ionut

עד לפני כשלוש שנים עמד שיעור הניתוחים עם חיתוך, על כ80% מניתוחי הלייזר בעולם. אך עקב החשש מסיבוכי החיתוך עצמו, מספרם של הניתוחים ללא חיתוך של הקרנית תפס תאוצה משמעותית. לאחרונה מעידים חלק משמעותי של רופאי העיניים בעולם כי יעדיפו לנתח ללא חיתוך, שכן לטענתם התוצאות של חדות הראיה, חודשים לאחר הניתוח, לאחר שמתייצבת הראיה, זהים וללא הבדל בין שתי שיטות הניתוח.

מידת ההצלחה של ניתוחי הלייזר בכל השיטות גבוהה ביותר אך בדיקת התאמה יסודית הכרחית להצלחה ודיוק בטיפול.

באסותא אופטיק קיימת טכנולוגיית "הלייזר המודרך" אשר מאפשרת התאמה אישית מושלמת המטפלת בעיוותי ראייה הנגרמים מאי אחידות של הקרנית. לאחרונה, רכשה אסותא אופטיק את מכשיר ה-SIRIUS.

מכשיר ה-SIRIUS מאפשר לקבל הדמיה תלת ממדית של חלק העין הקדמי. וכן מיפוי מדוייק של פני השטח האחוריים של הקרנית, שם חבויים לעיתים עיוותים שאינם נראים מעל פני השטח. בנוסף, מתקבלת מפה מדויקת של עובי הקרנית בכל נקודה. מכשיר ה- SIRIUS מאפשר לראות את כל החלק הקדמי של העין – הלשכה הקדמית וכן את האישון והעדשה הפנימית שמאחוריו. נתונים אלו הם כלי חשוב בידי המנתח בהקטנת הסיכונים ובתכנון מדויק, המפחית עיוותי ראיה וסינוורים לאחר הניתוח.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.