print header

האם ניתן להפחית את סכום המזונות החודשיים?

עו"ד שירי אורון ועו"ד אלון אופנר

הכותבים הינם עורכי דין ומגשרים מנוסים בתחום דיני משפחה, מנהלים ביחד את מרכז "מתגשרים", מרכז גישור ויישוב סכסוכים.

משלם מזונות? האם ידעת שסכום המזונות שאתה משלם בכל חודש ניתן להפחתה?

על פי ההלכה המשפטית הרווחת בפסיקה, סכום המזונות ניתן לשינוי, אולם, בשל היות פסק הדין למזונות, מעצם טבעו, פסק דין הצופה פני עתיד, על תובע הקטנת המזונות, נטל ההוכחה להראות כי מעת פסיקת המזונות, חל שינוי נסיבות מהותי המצדיק את הפחתת הסכום הפסוק.מזונות

ובמה הדברים אמורים -

כאשר בית המשפט בא לפסוק סכום למזונות ילדים, הוא מביא בחשבון מגוון גורמים אשר משליכים על גובה הסכום שייפסק, כאשר העיקריים שביניהם הם צרכי הילדים והכנסת הבעל. שני גורמים עיקריים אלה, יכולים לעבור שינויים לא צפויים במהלך השנים, כאשר שינויים אלו יכולים לשמש עילה להפחתת המזונות.

לדוגמא:

•    פיטורין מעבודה.

•    ירידה משמעותית בשכר.

•    פגיעה ביכולת ההשתכרות בשל מצב בריאותי או נפשי לקוי.

•    התנכרות הילדים המקבלים מזונות מהאב משלם המזונות.

•    צמצום אובייקטיבי של צרכי הילדים עם גדילתם.

•    ילדים שנולדו לאב המשלם לאחר הגירושין.

•    נישואין והקמת משפחה חדשה על ידי אם הילדים, שאליה מועברים דמי המזונות.

•    גילוי בדבר מידע חדש או שהיה חסר ולא הובא בפני בית המשפט עת פסק את סכום המזונות.

•    הגעת אחד או חלק מהילדים לגיל 18.

הרשימה איננה רשימה סגורה וניתן להתחשב בתקדימים נוספים.

חשוב להבין, נטל ההוכחה חל על המבקש להפחית את סכום המזונות, ועל כן, כדאי להיות בטוחים במעמד הגשת התביעה להפחתת המזונות, כי הנסיבות אשר לדעתך מהוות בסיס לבקשה, הנן נסיבות מוכרות ונהוגות בפסיקת בתי המשפט, ולצורך כך מומלץ לתאם פגישה עם עורך דין המתמחה בתחום המעמד האישי.

על מנת להוכיח את תביעתך להפחתת מזונות, יהא עליך להמציא ראיות מוצקות על שינוי הנסיבות ולא די בטענות בעלמא או במחשבות סובייקטיביות שלך.

זכור, בסיס ההשוואה אשר בית המשפט יתייחס אליו בבואו לדון בבקשתך, הינו מצב הדברים נכון ליום פסק הדין מול מצב הדברים נכון למועד הגשת הבקשה. ככל שחולף זמן ניכר יותר, כך סביר שבית המשפט יתייחס לבקשה ברצינות. על מנת למנוע התלקחות מחודשת של המאבק שהיה בבית המשפט לקראת פסק הדין למזונות, ניתן לבצע את השינויים בפסק הדין בהסכמה, במסגרת הליך חוץ משפטי – הליך גישור.

מזונות

הליך הגישור מאפשר לצדדים להגיע להבנות בצורה נעימה, רגועה וזולה בהרבה מהליכים בבית המשפט. במסגרת הגישור, מצליחים הצדדים בדרך כלל להבין את הצרכים של הצד השני ולהגיע לפתרונות יצירתיים – מחוץ לקופסא – אשר לא תמיד ניתן להגיע אליהם בבית המשפט, שתפקידו להחליט ולפסוק ולא להביא את הצדדים להבנות.

כך, על אף שברור שבסיטואציה של הפחתת המזונות האינטרסים של שני הצדדים מנוגדים, ניתן להגיע להסכמות ולהבנות, אשר יהיו טובות יותר לשני הצדדים מאשר בהליך המשפטי. בכל מקרה, לדעתנו, מומלץ לפנות קודם כל להליך גישור, ואם זה לא מצליח, תמיד ניתן לפנות לבית המשפט.

 

צריך לזכור, עלויות הליך הגישור נמוכות בהרבה, הצדדים לא חייבים להיות מיוצגים על ידי עורכי דין, והעלות נקבעת לפי ישיבות גישור, כאשר ניתן להחליט בכל שלב שמפסיקים להתדיין. הליך הגישור חסוי והאמור בו לא עובר לבית המשפט, כך שבמקרה הכי גרוע, פשוט לא מגיעים להבנות ועוברים לבית המשפט. אולם, במקרה המצוי והשגרתי, קיים סיכוי גדול להגיע להבנות ולהסכמות, ולמנוע התדרדרות נוספת של היחסים, בהליכים נוספים בבית המשפט.

בואו לשאול את משרד מתגשרים ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים החדש שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.