print header

צלוליט - דרכי הטיפול והסיכונים


מהו צלוליט?
בוודאי רובכם מכירים את התופעה של מראה מקומט של העור, בדרך כלל אצל נשים באזור הירכיים. התופעה נגרמת בעקבות הצטברות שכבת שומן מתחת לעור. האמת המרה היא שכמעט כל אישה תפתח צלוליט, למרות אימונים ושמירה על משקל, אולם רק בחלק מהמקרים הוא יבלוט באופן ברור. לפניכם כמה עובדות על התופעה וטיפולים אפשריים.
חשוב מאוד להבין כי צלוליט הינו בעיה קוסמטית בלבד ולא מחלה או בעיה רפואית, להבדיל מצלוליט. התופעה קיימת, היא חלק מגוף האדם ולא נעלמת בקלות או לחלוטין, אך נוכל לצמצם ולשלוט בהיקפה.


הסימנים
הוא קיי
ם אצל המון אנשים ונראה כמו גומות רדודות או קליפת תפוז, אך ורק כאשר לוחצים את העור, אולם אצל הרבה אנשים המצב יותר בולט והעור נראה מקומט וגושי. בעוד שהוא נפוץ בעיקר בירכיים, צלוליט מופיע גם בבטן, בידיים ובחזה.


הגורמים לצלוליט
הצלוליט נגרם בעקבות הצטברות שכבת שומן בין רקמת השריר לעור. השומן יושב צמוד לסיבי חלבון הקולגן המעוגנים לשריר שמתחת. כשהסיבים הללו מתכווצים או כשאזורי השומן גדלים, השומן עשוי לבלוט החוצה. צלוליט נפוץ  יותר אצל נשים, אך קיים גם אצל גברים.
מיתוס: לאנשים רזים אין צלוליט
צלוליט קשור למבנה הפנימי של העור כך שגם אנשים כחושים יכולים לסבול מהתופעה. לבעלי נטייה לעור דק, הצלוליט יבלוט אף יותר.

 

 

 

מיתוס: שיזוף מסתיר צלוליט
שיזוף אולי מטשטש מעט ובאופן זמני, אך לאחר שהוא דוהה, הנזק גדול יותר והצלוליט בולט יותר. זה קורה כיוון שחשיפה ממושכת לקרני UV פוגעת בעור והופכת אותו לדק יותר וגמיש פחות.

 

 


גורמי סיכון שאינם בשליטה
גנטיקה משולה לגורל בכל הקשור לצלוליט -  אם היה להורים, סביר להניח שגם לילדים יהיה. אצל נשים לבנות הסיכוי גדול יותר
מאשר אצל נשים אסיתיות. גורמים נוספים שאינם בשליטתנו קשורים לשינויים הורמונליים בהריון וכמובן לגיל.


 

 

גורמי סיכון שנמצאים בשליטתינו
למרות שאי אפשר לשלוט בקיומו, סגנון החיים שלנו יכול להשפיע על הופעתו של הצלוליט. גורמים שמגבירים את
התופעה הם:

- דיאטת יו יו - התחלה והפסקה של דיאטות באופן תדיר.
- תפריט עשיר בפחמימות.
- עלייה במסת שומן כוללת בגוף.

- חוסר פעילות גופנית.
- אגירת נוזלים לא סבירה בגוף או התייבשות.

 


הטיפול הרצוי: ירידה במשקל
אם צלוליט נגרם בשל שכבת שומן, הדבר ההגיוני לעשות הוא להוריד במשקל. למעשה, במחקר משנת 2006, נמצא כי המראה של צלוליט השתפר אצל 17 נשים שעברו תכנית לירידת משקל בפיקוח רפואי, למרות שאצל 9 מהן המצב החמיר כיוון שהעור שלהן התרופף בצורה ניכרת.


 

 

ישנו מגוון אמצעים נוספים להתמודדות עם צלוליט, אך רובם שנויים במחלוקת או לא מוכחים מדעית:

קרם רטינול

מחקר אחד מצא כי מריחת קרם רטינול על האזור למשך תקופה של כחצי שנה, משפרת את המראה של העור הפגוע. התיאוריה היא שרטינול מגרה את רקמות העור כדי ליצור עור עבה יותר שמכסה טוב יותר את הגושיות שתחתיו. לצורך ההגינות, יש לציין שמחקרים אחרים לא הגיעו לממצאים האלה.

קרם מתילקסאנטין
ישנם מ
חקרים שאומרים כי שימוש בקרמים המכילים מתילקסנטין, כולל קפאין, אמינופילין ותיאופילין, יכול לסייע לשיפור מראה הצלוליט, אולם טווח השיפור נתון לויכוח. מחקרים אחרים לא מצביעים על קשר בין השימוש בקרם לשיפור המראה. הקרמים הללו נחשבים ככאלה שמפרקים שומן, אך לא ידוע אם מספיק חומר חודר דרך העור. האגודה האמריקאית לניתוחים פלסטיים אסתטיים, אומר כי ההוכחה המדעית הנוקבת ליעילות הקרמים עדיין רחוקה.

קרמים צמחיים

קרמים אלה, המכילים מגוון של רכיבים כמו ג'ינגקו בילובה, תלתן מתוק ושמן רקפות, אמורים להוריד את הצלוליט, כנראה על ידי השפעה על מחזור הדם. אולם אין מחקרים מדעיים התומכים בכך. למעשה, מחקר אחד בחן 32 קרמים נגד צלוליט המכילים מעל 260 כימיקלים, כשרבע מהם גורמים לאלרגיות.

עיסוי שואב
ישנם מכשירי עיס
וי המבצעים גם פעולת שאיבה על העור. המכשיר בעצם לש את העור. ישנם מכשירים שאושרו כמסייעים לשיפור המראה באופן זמני. יש צורך לבצע סדרת טיפולים של כחצי שעה פעמיים בשבוע למשך 14 שבועות. עם הפסקת הטיפול, יש סבירות שהצלוליט יחזור.

גלי רדיו
ישנם מכשירים העובדים על תדרי רדיו ומקרינים חום על העור, לעיתים בשילוב עיסוי רקמות. זה אמור לפגוע ולהרוס את שכבת השומן התת עורית וכן את רקמת החיבור שלה. זה אמור לדרבן את הידוק העור על הגוף והחלקת הגבשושיות. מחקרים מצאו כי ישנו שיפור זמני כתוצאה מהטיפול.


לייזר
מכשירי לייזר משמשים לטיפול במגוון שיטות, ביניהן בניית סיבי קולגן, אלו אשר היצרותם מבליטה את השומן ועיבוי העור. כמו כן, הלייזר יכול לשמש לעיסוי משולב שאיבה וקירור ו/או חימום על ידי תדרי רדיו של הצלוליט ב-3-4 שיטות במקביל. מחקרים מסויימים הראו יעילות בשיטה, לפחות באופן זמני.שאיבת שומן
שיטות שגרתיות של שאיבת שומן עשויות אף להגדיל את הגבשושיות בעור, כיוון שהשומן נשאב משכבות פנימיות בגוף. אולם, שאיבת שומן בסיוע לייזר קצר-פעימתי בעוצמה גבוהה, מסייעת להשמיד ולהסיר שומן מתחת לעור. עדיין מוקדם מכדי לדעת אם השיטה יעילה יותר משאיבת שומן מסורתית, בנוסף לסיכון לכוויות וצלקות.


סאבסיקציה
הליך פולשני זה מביא להפרדת רקמות העור באמצעות מחט ובכך להחלקת האזור הגבשושי. השפעת הטיפול בטווח הרחוק עדיין זקוקה לתמיכה מחקרית. בנוסף, הטיפול יקר ועשוי להביא לנפיחות ואודם זמניים באזור המטופל.


 

מזותרפיה
הליך בלתי מאושר ושנוי במחלוקת זה, כולל הזרקת חומרים ממיסי שומן מתחת לעור. ארגון התרופות הפדרלי בארה"ב הוציא אזהרה מפני טיפולים שכאלה, שדווחו כמשאירי צלקות וגורמי כאבים.


חבישה אלסטית
חבישה בתחבושות חמות עשויה להדק את העור באופן זמני ולהוריד קצת נפח בשל התייבשות, אך אין הוכחה מדעית לאפקט של התחבושות על השומן. ארגון תרופות אמריקאי אף הזהיר את החברות העוסקות בכך שלא לפרסם מידע כוזב בנוגע ליעילות הטיפול.

 

 


"התרופות" לצלוליט
אולי ניתן לצמצם את הופעת הצלוליט באמצעות שינוי באורח החיים ואולי אפילו על ידי מוצרים והליכים רפוא
יים, אך יש להיזהר מהבטחות להעלמת התופעה לצמיתות. ארגוני תרופות אמריקאיים הזהירו את החברות המסחריות בתחום שלא לצאת בהכרזות שווא. רוב הטיפולים יכולים לשפר את המראה לכל היותר לתקופת השימוש במוצרים.


בשורה התחתונה...
תפריט נכון והתעמלות אולי לא יעלימו את הצלוליט, אך הם יכולים לסייע לשיפור איכות העור והשרירים. שילוב של אימוני כוח וסיבולת יכולים לשרוף שומן ולבנות את השריר. כמו כן, חשוב לשתות הרבה נוזלים ולצרוך פחות פחמימות.

בסופו של דבר צריך לקבל את העובדה שהתופעה קיימת ולא מהווה סיכון. הדרך הטובה והבריאה ביותר להתמודד היא הקפדה על אורח חיים בריא מגיל צעיר ולאורך זמן, כך שנעכב את התהליך ונשמור עליו בהיקף מצומצם.


ליקט וערך: בועז מזרחי

 

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.