print header

8 שאלות נפוצות בנושא תזונה ובריאות ותשובות ממצות עליהן

"האם המאכל הזה טוב או רע לגוף שלי?", "האם משטר התזונה הזה נחשב ליעיל?", "מתי כדאי לי לאכול ומתי להתאמן?" – בכל מה שנוגע לבריאות היומיומיות שלנו ולמזון שאנחנו מכניסים לגוף, השאלות לא מפסיקות לצוץ ותמיד יש דבר מה חדש להתייחס אליו. אנשים רבים הולכים שבי אחרי מיתוסים שונים בנוגע לתזונה, מגששים באפלה אחר מענה לשאלות ומגלים תשובות שאולי סותרות אחת את השנייה, או טובעים בבליל מידע שאין לו קשר לעניין. כדי למנוע מכם מצבים שכאלו, החלטנו לאסוף 8 שאלות נפוצות במיוחד בנושא זה לצד תשובות קצרות, מתומצתות וברורות מפי מומחי תזונה שונים, שיוכלו לסייע לכם לעשות החלטות נבונות בלי להתבלבל יותר מדי.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: איור של צללית אישה המחזיקה סימן שאלה באוויר

1. האם יין אדום באמת בריא עבורנו?

למה זה צריך לעניין אתכם? יין אדום הוא אחד מהמשקאות האלכוהוליים היותר נפוצים, בארץ ובעולם; הוא מלווה כמעט כל ארוחת שבת וחג אצל משפחות ישראליות רבות, אנשי קולינריה ממליצים לשתות אותו לצד מנות בשריות, ויש רבים הנהנים ממנו גם סתם כך כפינוק. אך לאור האזהרות שאנו מקבלים, לפיהן שתיית משקאות אלכוהוליים עלולה להיות מסוכנת לבריאות, עולה שאלה אודות ערכו של היין האדום עבורנו והאם הוא מזיק לנו או מועיל.

התשובה היא: את תשובתנו הקצרה נחלק לשני חלקים: מצד אחד, כדאי לדעת שיין אדום מכיל רסברטרול, נוגד חמצון שיכול לסייע בהגנה על הגוף מפני בעיות שונות כמו סרטן, מחלות לב, אלצהיימר וסוכרת. מצד שני, מחקרים אחרים מוכיחים כי אכן, כפי שהאזהרות אומרות - צריכת אלכוהול, בעיקר בכמות מוגזמת, עלולה להעלות את הסיכון להיווצרות מחלות שכאלו בגופנו. המסקנה הברורה היא שיין אדום בריא אם  אתם צורכים ממנו במידה מבוקרת ולא מפריזים בשום אופן בשתייתו.

אתם מוזמנים לקבל מידע נוסף על יתרונות היין האדום, והאם הוא עדיף על יין לבן או ההיפך.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: יין אדום בכוס

2. האם דיאטה נטולת גלוטן בריאה יותר עבורנו?

למה זה צריך לעניין אתכם? לאחרונה תזונה נטולת גלוטן נהייתה דבר פופולרי, כאשר יותר ויותר אנשים מוציאים מן התפריט שלהם את כל סוגי הלחמים, המאפים, הקינוחים ושאר המזונות והמאכלים המכילים בתוכם את החלבון הבלתי מסיס הזה, המצוי בעיקר בדגנים.

והתשובה היא: על פי דבריה של הדיאטנית המוסמכת דניאלה נובוטני, מרצה ויועצת בתחומי הביו-רפואה, תזונה ואיכות חיים באוניברסיטת מיזורי, אם אתם לא חולי צליאק או רגישים לגלוטן, אתם לא תרוויחו הרבה מקפיצה על הטרנד הזה. נובוטני אומרת שכדי להוריד במשקל, צריך לצמצם באופן מאוזן צריכה של פחמימות מסוגים שונים ולא רק להימנע מסוג אחד שלהן, כמו אלו המכילות גלוטן.

אתם מוזמנים לקבל הסבר נוסף על דיאטה נטולת גלוטן, וללמוד מדוע באופן כללי מומלץ להיזהר מן החלבון הזה.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: עוגה חתוכה

3. האם ישנם יתרונות בצום לסירוגין?

למה זה צריך לעניין אתכם? עוד שיטה שהפכה פופולארית מאוד לאחרונה היא הצום לסירוגין – מונח שלמעשה מאגד תחתיו מספר שיטות שהמשותף לכולן הוא הקצבת זמן מוגבל מדי יום לאכילה, כאשר בשאר השעות נמנעים מאוכל ומתמקדים רק בשתיית נוזלים ובצריכה של מינרלים ללא פחמימות.

והתשובה היא: מומחים עדיין חוקרים לעומק את יתרונות שיטה זו, אך התזונאי אנדרס אי. אייסטה מספר כי חסידיה, שמקפידים על 8 שעות שבמסגרתן מותרת אכילה ואז 16 שעות צום - אכן הצליחו לשלוט על כמות צריכת הקלוריות היומית, ולכן אפשר לומר שהיא אכן עובדת, עבור אלו המנסים להוריד במשקלם. במקביל למרות שהשיטה עדיין נחקרת במידה נרחבת ובקרב בני אדם בפרט, מספר מחקרים שנעשו על חיות הוכיחו שהיא מצליחה. עם זאת, אייסטה מדגיש שלא מדובר בפתרון קסם, ושעדיין כדאי להיות מודעים לכמות הקלוריות שהגוף צורך ביממה, כי אכילת יתר של קלוריות ממה שהגוף צריך בחלון הזמן שבו לא צמים, עלולה שלא לסייע בכלל – לא למטרות ההורדה במשקל ולא לבריאות הכללית.

אתם מוזמנים להכיר דיאטת צום חלקי לסירוגין שנחשבת ליעילה ומתבססת על כך שלא קובעים בה מה לאכול, אלא מתי.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: צלחת ריקה ולצידה סכין ומזלג

4. האם תזונה צמחונית או טבעונית בריאה יותר מתזונה הכוללת בשר ומוצרים מן החי?

למה זה צריך לעניין אתכם? צמחונות וטבעונות הן שתי אסכולות תזונה שמלוות אותנו כבר לא מעט שנים, והן כבר אינן בגדר טרנד חולף. רבים מאמצים שיטות אלו מטעמים מוסריים ומצפוניים, אך לא מעט אימצו אותן גם, או אפילו בעיקר, בשל היתרונות הבריאותיים שכנראה מלווים לתזונה נטולת מוצרים מן החי.

והתשובה היא: לא רק בחברה הכללית ישנו דיון ער לגבי היתרונות של תזונה צמחית אל מול אלו של תזונה מבוססת בשר, אלא גם בקרב החוקרים והמומחים ישנן ראיות לפה ולפה, כך מודה התזונאי אייסטה. עם זאת, הוא מוסיף, לטווח הארוך תזונה צמחונית עשויה לנצח, גם עבורכם וגם עבור הסביבה, אך זאת רק אם תקפידו למלא את כל הצרכים התזונתיים שלכם ולקבל את כל החומרים והרכיבים שגופכם צריך גם ללא אכילת בשרים. לעומת תועלותיה של התזונה הצמחונית, אייסטה אומר שתזונה המבוססת על צריכה מרובה של בשר מעובד הוכחה ככזאת המעלה את הסיכון לסרטן.

אתם מוזמנים ללמוד עוד על הטעויות הנפוצות שאנשים עושים כשהם עוברים לתזונה צמחונית, על מנת להימנע מהן כמובן.   

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: שיפודי ירקות

5. מה הזמן הכי טוב ביום להתאמן בו?

למה זה צריך לעניין אתכם? אין הרבה דברים טובים יותר לגופנו ולשמירה על בריאותו מאשר אימונים ספורטיביים שמכניסים את הגוף לכושר – ועובדה זו הוכחה אי אילו פעמים. לכן, השאלה שלפנינו משמעותית גם לאנשים המקפידים על שגרת אימונים יומית, וגם לכאלו המחפשים "להגניב" אימון גופני פה ושם בזמנם הפנוי ומעוניינים לדעת מתי כדאי להם לעשות זאת במהלך היום.

והתשובה היא: המחקרים השונים שנעשו בעניין הראו באופן חד משמעי שהזמן הטוב ביותר להתאמן בו הוא בבוקר, מכיוון שפעילות בשעות המוקדמות של היממה עוזרת לשלוט טוב יותר ברעב במהלך היום, וכן מסייעת לשנת לילה טובה יותר. עם זאת, כדאי לדעת שמחקרים נוספים הראו שהגוף שלנו יודע להסתגל היטב לכל זמן שבו תתאמנו במהלך היום, והחשוב מכל הוא פשוט לעשות זאת – לכן אל תחשבו אפילו לפספס אימון בגלל שלא הצלחתם לעשות אותו בבוקר.  

אתם מוזמנים להכיר לעומק ממצאי מחקר נרחב שעסק בנושא.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: אישה עושה שכיבות סמיכה

6. האם כדאי לאכול אבוקדו כדי להישאר בריא?

למה זה צריך לעניין אתכם? אבוקדו הוא מן הפירות (על אף שיש כאלו המתייחסים אליו כירק) הנפוצים והאהובים ביותר - הוא לא רק מופיע כרכיב במנות מוכרות ואהובות כמו סושי או ממרחים למיניהם, אלא גם נצרך על ידי רבים כפי שהוא, בשלמותו או כחלק מסלט. עם זאת, אחרים המקפידים על תזונתם חוששים מהאבוקדו או אף נמנעים ממנו לחלוטין, בגלל תכולת הקלוריות הגבוהה בו – 332 קלוריות ו-29 גרם שומן באבוקדו אחד בלבד. 

והתשובה היא: "אבוקדו הוא מקור טוב לשומנים בלתי רווים, לסיבים ולסטרול צמחי" אומרת התזונאית היילי קריין, ומסבירה כי הסטרול הצמחי הוא רכיב שהוכח כבעל השפעות חיוביות על רמות הכולסטרול בגוף. לפיכך היא ממליצה לאכול אבוקדו ביום, כתחליף לשומנים רווים שאנו מכניסים לגופנו משתיית חלב ומצריכת גבינות שמנת, חמאה ובשרים מעובדים.

אתם מוזמנים להכיר יתרונות נוספים של אבוקדו וטיפים שונים אודותיו.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: אבוקדו חצוי מונח בקערה

7. מה צריכה להיות צריכת הנתרן היומית שלכם?

למה זה צריך לעניין אתכם? כישראלים, אנחנו מאוד אוהבים את האוכל שלנו מתובל כמה שיותר, ואחד התבלינים הבסיסיים והנפוצים ביותר הוא המלח. הבעיה היא שהוא מכיל כמויות גבוהות של נתרן, שנודע כבעל השפעות בריאותיות שליליות, ולכן עולה השאלה כמה נתרן ניתן לצרוך מדי יום, אם בכלל.

והתשובה היא: ההמלצה הכוללת היא לצרוך לא יותר מ-2,300 מיליגרם של נתרן ביום. מצד אחד אין להימנע כליל ממינרל זה, כי הוא מסייע בשמירה על איזון האלקטרוליטים בדם וחשוב לתפקודים רבים של הגוף, אך מצד שני צריכת יתר ממנו עלולה להביא בטווח הקצר לנפיחות ועלייה במשקל, ובטווח הארוך לעלייה בסיכון ללחץ דם גבוה, שבץ, בעיות לב, אבנים בכליות ודלדול עצם.

אתם מוזמנים להכיר מאכלים שמכילים כמות גבוהה של נתרן.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: מלחייה נפולה על השולחן לצד תלולית מלח

8. האם מומלץ לצרוך ממתיקים מלאכותיים במקום סוכר לבן?

למה זה צריך לעניין אתכם? בשנים האחרונות מדברים יותר ויותר על השפעותיו המזיקות של הסוכר הלבן, ולכן לא מעט אנשים מעדיפים להתרחק ממנו כמה שיותר ולהימנע מצריכת שלל מתוקים. עם זאת, כדי לפצות על החסר, לא מעט משתמשים בתחליפי סוכר מלאכותיים, באמונה שהם בריאים יותר מן הסוכר הלבן או לכל הפחות לא מזיקים כמוהו.

והתשובה היא: חד וחלק – לא. על פי התזונאית המוסמכת ארין פלגרין, ממתיקים מלאכותיים יכולים להיות מתוקים פי כמה מאות מסוכר לבן, ולכן "אנחנו באמת צריכים להימנע מצריכתם – או לעשות כמיטב יכולתנו כדי לעשות זאת כמה שפחות". פלגרין אומרת שכשאנחנו אוכלים דבר מה המעושר בממתיק מלאכותי שהוא מתוק פי 700 מסוכר רגיל, אנחנו מרגילים את הפה שלנו לדרוש דברים מתוקים במיוחד.

אתם מוזמנים להבין קצת יותר מה עושים תחליפי הסוכר לגופכם ואילו דברים נפלאים יקרו כשתפסיקו לצרוך מהם.

שאלות על תזונה ובריאות ותשובות ממצות להן: כפית סוכר

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.