print header

השוואה בין יתרונותיהם הבריאותיים של יינות אדומים ויינות לבנים

ההיסטוריה והמסורת ארוכת השנים של שתיית יין יחד עם התרבות הענפה שהתפתחה סביב המשקה הטעים הזה, מציבות אותו בראש הרשימה המכובדת של המשקאות הוותיקים, האהובים והנפוצים בעולם. גם אנחנו, הישראלים, אוהבים ללגום ולהגיש יין טוב, אם זה בסעודות השבת והחג המסורתיות ואם זה בערבים נעימים ואינטימיים בסלון ביתנו. למרות שלכל חובב יין יש את הסוג המועדף עליו, אדום או לבן, עדיין רבים שואלים את עצמם: מעבר לטעמים הנפרדים, מה הם ההבדלים בין שני הסוגים הללו? וגם שאלה אחת נוספת וחשובה לא פחות עולה ונשאלת: איזה מסוגי היינות, האדום או הלבן, עדיף מבחינה בריאותית? בכתבה הבאה נספק לכם את התשובות לשאלות הללו, נפרט מה הם היתרונות הבריאותיים של שני סוגי היינות וננסה להכריע בשאלה איזהו העדיף מביניהם.
 
יין אדום ויין לבן
 

מה ההבדלים בין יינות לבנים ליינות אדומים?

ההבדל העיקרי בין שני סוגי היינות הוא בהליך ובזני הענבים בהם נעשה שימוש לשם הכנתם: היין האדום מיוצר מזני ענבים אדומים, בוהקים ועשירים בפיגמנטים, ואילו עבור היין הלבן משתמשים בענבים ירוקים בהירים יותר. גם צורת התססה של שני הסוגים השונים מהווה הבדל מהותי: בעוד שהיין הלבן מיוצר על ידי הוצאת העסיס מתוך גוף הענבים והתססתו של המיץ הנקי בלבד, ביין האדום ההתססה מתבצעת למיץ הכולל בתוכו גם את קליפת הענב וחתיכות פרי ממנו, והם אלו המחזקים את צבעו הבוהק של היין. שיטת ההתססה משפיעה לא רק על צבע היין, אלא גם על רכיביו והחומרים הפעילים בו: בקליפות הענבים ובחרצניהם מצוי חומר ששמו טאנין, שהוא בעל תכונות נוגדות חמצון רבות, ומשום שהיין האדום מותסס יחד עם הקליפות והחרצנים, ריכוז הטאנין בו גבוה בהרבה מהקיים ביין הלבן. הטאנין מאפשר שימור טבעי של היין ומעניק לו סגולות בריאותיות ייחודיות, אף על פי שגם ביין הלבן ניתן למצוא יתרונות בריאותיים שונים.
 

יתרונות בריאותיים של יין אדום

1. מפחית את הסיכון לסרטן

נוגדי החמצון הקיימים ביין האדום נלחמים בזיהומים ומגנים על התאים השונים בגופנו כנגד אותם חומרים מסוכנים, כדוגמת הרדיקלים החופשיים, העלולים לפתח בו את מחלת הסרטן. מחקרים הראו שאנשים אשר צורכים יין אדום באופן קבוע, בכמויות מדודות וסבירות, נמצאים בסיכון מופחת לחלות במספר סוגים של סרטן. במחקר שכלל 2,000 נחקרים, נמצא כי אלו ששתו כמות מתונה של יין אדום, היו בעלי סיכון מופחת ב-45%, לעומת קבוצת הבקרה, לחלות בסרטן המעי הגס.

2.  מסייע לבריאות הלב

מכיוון שהיין האדום מכיל כמויות גדולות של טאנין, הוא בעל תכונות אשר מגנות על הלב מפני מחלות, בדומה להשפעה של אספירין. הטאנין הוא כאמור נוגד חמצון יעיל מאוד, ובתוך גופנו הוא מונע את הצטברות השומן בעורקים והסתיידותם. כך הוא שומר על כלי הדם נקיים ומפחית את הסיכוי ללקות בהתקפי לב ומחלות לבביות שונות.
כוסות יין ולבבות
  

3. עוזר לגוף לשלוט ברמות הסוכר

ביין האדום ישנו חומר הנקרא רסברטרול, שהוא בעל מספר סגולות בריאותיות, ביניהן היכולת לסייע לגוף לשלוט ברמת האינסולין המופרש מהלבלב, דבר המאפשר להוריד את רמת הסוכרים בדם ולשלוט בה. לפיכך, צריכה של יין אדום מפחיתה ב-30% את הסיכוי לחלות בסוכרת מסוג 2, כך נמצא במחקר שנערך בהולנד לפני מספר שנים. בנוסף נמצא כי צריכה מדודה של יין אדום מועילה גם לאלו החולים בסוכרת לשלוט ברמות הסוכר ולהפחית את מינון הסוכרים בדמם, וכך להקל על תסמיני המחלה.

4. מונע שפעת והצטננות

חולים? מקוררים? גם במקרה זה נוגדי החמצון שביין האדום, המסייעים לגוף להילחם בחיידקים ובנגיפים השונים, עשויים לעזור לכם להעביר את השפעת בקלות. במחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד בקרב 4,000 נחקרים, התגלה כי אלו ששתו כמות מדודה של יין אדום בכל שבוע במשך שנה אחת, נמצאו בסיכון של 40% פחות לחלות בשפעת או הצטננות, לעומת אלו שלא צרכו מן היין. המדענים טוענים כי שתיית המשקה מפחיתה את השפעת הדלקות השונות על האף ודרכי הנשימה, וכך מסייעת למערכת החיסונית להילחם בווירוסים.
כוס יין אדום מהביל
 

5. מועיל לשיפור הזיכרון ומניעת אלצהיימר

הרסברטרול הקיים ביין האדום יכול לשמש כגורם משמעותי שיחזק את יכולתכם לשמור על זיכרון חד לאורך זמן. החומר הפעיל הזה הוכח במחקרים כמרסן את התפתחו של חלבון הנקרא בטא עמילואיד, שהוא חלק משמעותי מהחומרים הנמצאים במוחם של חולי אלצהיימר, כך שככל שהתפתחותו במוחכם תתעכב, כך ייטב לכם. כדי לשמור על זיכרון טוב ומוח מתפקד המומחים ממליצים לשתות יין אדום, ולהתמיד בפתרון תשבצים ופאזלים.

יתרונותיו הבריאותיים של היין הלבן

1. מאט תהליכי הזדקנות

תאמינו או לא, אבל בדיקות שונות ומחקרים הראו ששתיית יין לבן מרסנת ומאטה תהליכי הזדקנות בגופנו. מדענים שחקרו את יעילותו של היין הלבן לבריאותו של הלב, מצאו כי שתיית המשקה גורמת להפעלתו של גן הנקרא סירטואין1, המסייע בבלימתן של השפעות הגיל השונות ומחזק את בריאות גופנו ורעננותו. לכן, אם אתם רוצים להישאר יפים וצעירים, מזגו לעצמכם פעם בכמה ימים כוס מרעננת של יין לבן.

2. מפחית תסמיני חמרמורת

בדרך כלל, כאשר אנחנו שותים כמויות גדולות של אלכוהול אנו עלולים להתעורר בבוקר שלאחר מכן עם תופעות לוואי בלתי נעימות של כאבי ראש ובחילות, הידועות בשם הכללי "חמרמורת". לעומת זאת, שתייה של יין לבן, אפילו בכמות מרובה, מסכנת אתכם הרבה פחות בעניין הזה, מכיוון שהיין הלבן מכיל ריכוז נמוך בהרבה של קונג'נרים, חומרים כימיים הקיימים באלכוהול ואחראיים לתופעות החמרמורת.
כוסות יין לבן באירוע

3. בעל תכונות אנטי בקטריאליות

ליין הלבן ולאלכוהול הנמצא בתוכו ישנן תכונות אנטי בקטריאליות המונעות זיהומים ומחלות, ובעבר היו אפילו תרבויות שנהגו להשתמש ביין זה על מנת לחטא פצעים וחבלות. החומר הנקרא רסברטרול נמצא בכמויות מדודות במשקה, מחליש ומפחית את השפעתן של דלקות שונות על הגוף, לא מאפשר את התחמצנותו של כולסטרול רע, ובכך מונע מכדוריות הדם להידבק אלו לאלו וליצור את קרישי הדם שעלולים לגרום להתקף לב.

4. מסייע להורדה במשקל

ביין הלבן ישנן פחות קלוריות מאשר ביין האדום, ונמצא כי יש לו תכונות המסייעות בהורדה במשקל, כך על פי מחקר שנערך בגרמניה בשנת 2004. במחקר נמצא כי הנחקרים שהקפידו על דיאטה דלת פחמימות ושילבו בה יין לבן הצליחו להשיל יותר ממשקלם מאשר אלו שנמענו משתיית המשקה. דיאטה שבה שולבו כ-10% קלוריות שנבעו מצריכת יין לבן נמצאה כיעילה להורדה במשקל כמו דיאטה שבה 10% מהקלוריות הנצרכות נבעו משתיית מיצים טבעיים. 
הורדה במשקל

 

5. תורם לבריאות הריאות

היין האדום נמצא כאמור כמועיל לבריאות הלב, ומתברר שהיין הלבן לעומתו טוב דווקא לריאות. חוקרים באוניברסיטת באפלו בארה"ב ערכו מחקר בקרב 1,555 בני אדם ומצאו כי לאלו שנוהגים לשתות יין לבן היו את הריאות הבריאות ביותר. למרות שהיין האדום מכיל יותר נוגדי חמצון, נראה כי דווקא הנוגדים הקיימים ביין הלבן, גם אם רק בכמויות קטנות, הם היעילים ביותר עבור שמירה על בריאות ריאותינו וניקיונן. 
 

בשורה התחתונה: איזה סוג יינות בריא יותר?

לאחר שראינו מה הם יתרונותיהם הבריאותיים של היינות האדומים מול אלו של הלבנים, הגענו לשאלה הגדולה: מהו סוג היין הבריא והמומלץ יותר? התשובה שהייתה נפוצה עד היום בקרב מומחי היין והבריאות ברחבי העולם הייתה בפירוש יין אדום. החומרים הפעילים ביין זה, כולל הטאנין והרסברטרול, כמו גם הרכבו התזונתי המכיל פחות סוכר ויותר ברזל, מגנזיום וקרוטנואידים, גרמו לסוג היין הזה להיתפס כעדיף בהרבה על פני היין הלבן. עם זאת, בשנים האחרונות הולך ומתברר לחוקרים כי היין הלבן לא נופל בהכרח ביתרונותיו הבריאותיים מהיין האדום, וגם אם כמות נוגדי החמצון שבו קטנה משמעותית מהכמות ביין האדום, בסופו של דבר השפעת שני הסוגים האלו על תאי הגוף היא כמעט וזהה. 
 
אז איזה יין כדאי לכם להגיש בשבת הקרובה או בארוחת החג המתקרבת? ראשית בחרו לפי הטעם והמרקם אותו אתם מעדיפים. מעבר לכך, הסתכלו על יתרונותיו הבריאותיים של כל אחד מסוגי היינות, כפי שציינו למעלה, והחליטו אילו מהם יותר חשובים עבורכם. בין שתבחרו ביין לבן ובין שתבחרו ביין אדום, כל עוד תקפידו על צריכה מתונה של כוס אחת או שתיים ליום תזכו בחיזוק משמעותי לבריאותכם. רק זכרו שאסור להפריז בשתיית יין ואלכוהול מכל סוג, שכן התנהגות שכזו תזיק לגופכם בוודאות מוחלטת.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.