print header

מה בין גמלאות לבריאות


פרישה לגמלאות נתפסת על פי רוב כזמן להירגע, לנסוע, להשתתף בפעילויות פנאי ולבלות זמן עם המשפחה. יחד עם זאת, יש במעמד גם לא מעט מתח - זהו שינוי דרמטי של אורח החיים, וכאשר הוא נעשה בגיל מבוגר, הרי שלא מעט פעמים הוא מלווה בבעיות בריאות שמשבשות את פוטנציאל ההנאה והנחת. מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מיזורי בארה"ב, מגלה כי היערכות מוקדמת לשינוי באורח החיים ובמצב הבריאותי, תוביל לפרישה טובה יותר, בעיקר עבור זוגות נשואים.

אנג'לה קורל, פרופסור בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת מיזורי, אומרת שזה חשוב מאוד שזוגות יתכננו את מעמד הפרישה של כל אחד מהם ושל שניהם ביחד.

זה נשמע אולי טריוויאלי, אך זה לא מובן מאליו שזוג שחלק אורח חיים אחד, יצליח לנהל באותה מידת הצלחה, אורח חיים אחר.

"כל צומת דרכים משמעותי הוא הזדמנות לערוך שינוי בחיים", מוסיפה קורל  "לכן, אם זוג שיצא לגמלאות רוצה לנצל את ההזדמנות ולערוך שינוי חיובי, עליהם לנהל תקשורת פתוחה ולבדוק האם המציאות של היום תואמת למציאות של לפני 40-50 שנה, כלומר, האם הם עדיין שותפים לאותם אידיאלים ותוכניות, מהם המשאבים הכלכליים העומדים לרשותם והכי חשוב, מהן ההסגות הבריאותיות שצריכות להילקח בחשבון".

המחקר בדק כיצד משפיעה הפרישה על הבריאות בכלל ועל בריאות הלב בפרט, בקרב זוגות נשואים ומצא הבדלים במידת ההסתגלות הבריאותית והנפשית של גברים ונשים למעמד הפרישה. כך למשל, עולה מהמחקר כי מצבן הנפשי של הנשים משתפר ככל שעוברות השנים ואילו מצבם הנפשי של הגברים, מדרדר ככל שהם מעמיקים בגמלאות. יחד עם זאת, המחקר מראה כי רוב הגברים דיווחו שכאשר האישה יצאה אף היא לגמלאות, המוטיבציה שלהם השתפרה.

גם בהיבט של ההסתגלות הבריאותית, נרשמו הבדלים. נמצא כי פרישה מפחיתה את הסיכון לבעיות לב אצל הגבר, אך אין לה שום השפעה על בריאות הלב של האישה.

קורל מסבירה את הפער בעובדה כי כאשר נשים פורשות, הן מסוגלות לפקח מקרוב על הבריאות של הבעלים שלהן, לקחת אותם באופן קבוע לרופא ולבדיקות, ולהבטיח להם אורח חיים בריא יותר. "באופן מסורתי, נשים תמיד ישימו צרכים של אחרים לפני הצרכים שלהן עצמן. אך בגיל מבוגר, התנהגות כזו עשויה לסכן את הבריאות שלהן והן חייבות להתחשב בסכנה ולדאוג לעצמן גם".


 

אז איך עושים את זה?

עורכי המחקר מציעים 3 היבטים חשובים:

1. כדי להקל על המעבר מהילוך גבוה להילוך ראשון, מעבודה במשרה מלאה לבטלה משובחת, ממליצים עורכי המחקר לבצע מהלך הדרגתי - לא לעזוב בבת אחת את העבודה, אלא להשתחרר באופן מדורג ממידת המעורבות וזמן העבודה. "יש הרבה יתרונות בריאותיים להישאר מועסק - לכן, עבודה חלקית של כמה שעות בשבוע יכולה להקל באופן משמעותי על הבריאות".

2. תכנון מוקדם, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית, תוך שיקול נכון של מערך השינויים הצפויים בחיי היום-יום ובמערכת היחסים שבין בני הזוג, יקל על ההסתגלות לשיגרה החדשה. "חישבו על זה כך, זוגות היוצאים יחד לגמלאות, קרוב לוודאי מנהלים מערכת יחסים בת עשרות שנים, שבמהלכה, הם היו ברובה שקועים בעבודה, גידול ילדים, תשלומי משכנתא והגשמה עצמית... כעת, כשמתאפשר להם לצאת לגמלאות, הם לא צריכים להטריד את עצמם במחשבות מיותרות, אלא פשוט להנות מפירות ההצלחה שלהם. עד כמה שזה נשמע נפלא, יש בזה גם הרבה מאוד לחץ ודרמה. אם לא מתכננים זאת כראוי, הזוג עשוי למצוא עצמו חסר אונים ואפילו אבוד..." צרו לעצמכם תוכניות וחוויות משותפות. הרגילו עצמכם לאורח החיים החדש, תוך שאתם שוזרים בו הנאה משותפת. הנאה היא אמצעי חשוב שעוזר לשמר את האהבה ואת בריאות הלב.

3. שאו בנטל במשותף! "מכיוון ששניכם נמצאים בגיל יחסית מבוגר ואינכם חזקים כמו פעם, השתדלו, כל עוד זה אפשר, להקל זה על זה ולטפל זה בזה". נכון, יש הרבה מאוד מקרים בהם הבריאות של אחד מבני הזוג לקויה ודורשת מאמץ יתר מבן הזוג השני, אך כדי שהשני יוכל להיות חזק, על הראשון לדאוג לא להחליש אותו ולא להזניח גם את בריאותו של השני.

שמירה על 3 היבטים חשובים אלה, תשפר, על פי דעת עורכי המחקר, את מעמד הפרישה לגמלאות ותסייע לכם לשמור על בריאות הגוף, הלב והנפש שלכם!

 

עריכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.