print header

תרומתה של השינה לזיכרון

אנו מניחים שהמוח שלנו עושה משהו בזמן שאנחנו ישנים, בגלל שאנחנו חולמים. אבל האם באמת חלומות הם הדבר היחיד שקורה שם למעלה? האם חלומות הם רעש סטטי הנוצר במוחנו הישן, או שאולי המוח שלנו עושה דברים מאחורי הגב שלנו בזמן שאנחנו ישנים?

כשאנחנו עייפים, אנחנו ישנים כדי "להטעין" את הגוף שלנו לשעות פעולה נוספות. נשמע הגיוני שגם המוח שלנו יעשה את אותו הדבר, לא? אחרי הכל, אנחנו הרי מתעייפים אחרי חשיבה מאומצת. שינה נשמעת כמו הדבר המושלם עבור כל המערכות שבגוף שלנו, כולל המוח שלנו, כדי לקחת פסק זמן ולהטעין מצברים.

אז זהו, שלא בדיוק!

למעשה, במהלך השינה המוח שלנו פעיל במיוחד. כפי שמתברר, רוב הפעילויות האלה מסייעות למוח שלנו ללמוד ולזכור. שינה מעורבת בתהליך הלמידה והזיכרון במספר דרכים חשובות. בואו נסתכל על שלוש מהן.

השינה עוזרת למוח לשחזר מיומנויות שנשכחו
מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת שיקגו הגיע למסקנה כי שינה עוזרת למוח ללמוד משימות מסובכות. היא עוזרת גם בשחזור ידע שנשכח במשך היום.
לדוגמה, במחקר אחד החוקרים לימדו קבוצה של אנשים כיצד לשחק במשחק וידאו מסובך. לאחר 12 שעות, מיומנות האנשים במשחק הלכה ופחתה. למרבה הפלא, אחרי לילה של שינה, היכולות שכביכול אבדו - שוקמו.
מדוע זה קורה?
מדובר בתהליך גיבוש שעובר על המוח בזמן השינה. השינה מגבשת את מה שנלמד במשך היום על ידי שיחזור של אותם הדברים שנשכחו, ועל ידי הגנה מפני אובדן נוסף. ממצאים אלה מראים כי לשינה יש תפקיד חשוב בלמידת כישורים מיוחדים, וכן ייצור הגנה לזיכרון הקיים. תהליך הגיבוש הזה עשוי לעזור גם לכישורי שפה כמו קריאה וכתיבה, כמו גם כישורי עין-יד כגון טניס.

המוח בוחר, באופן סלקטיבי, לשמר דווקא את הזכרונות הרגשיים
מחקר שנערך לאחרונה, מציע תובנות חדשות על מרכיבים ספציפיים של זיכרונות רגשיים. הוא מציע שהשינה ממלאת תפקיד מרכזי בקביעת הדברים שאותם אנו זוכרים - והדברים שאותם אנו שוכחים. הממצאים מראים כי השינה עוזרת למוח, באופן סלקטיבי, לשפר ולשמר היבטים מסויימים של הזיכרון. הזיכרונות בעלי הערך הרגשי הגדול ביותר משומרים, ובמקביל, אותם זיכרונות החסרים ערך רגשי נמחקים ונשכחים.

זיכרונות רגשיים מכילים, בדרך כלל, אלמנטים טעונים מאוד - למשל, במקרה שמכונית פגעה בנו בדרכנו הביתה. זיכרונות אלה כוללים כמה אלמנטים הקשורים לרגש בצורה מעורפלת. לדוגמה, את שם הרחוב שנסענו עליו, או בדיוק ליד איזו חנות היינו כשזה קרה. ברור כי רכיבים מסויימים של הזיכרון הרגשי לא "מגובשים" במהלך השינה. דבר זה מאפשר למוח שלנו לשמור, באופן סלקטיבי, רק את המידע שהוא חושב שנכון וראוי לזכור.

שינה עוזרת לנו לזכור את רצף האירועים
ייתכן שיש לנו זיכרונות טריים של אירועי העבר, אבל איך אנחנו זוכרים את סדר האירועים? עד לא מזמן, לא היה ברור כיצד עוקב המוח אחר הרצף הכרונולוגי של הזיכרונות. מחקר חדש אישר כי זיכרונות ארוכי טווח נוצרים בזמן שאנחנו ישנים. מטרה זו מושגת כתוצאה משחזור זיכרונות של חוויות היום יום שמבוצע על ידי המוח, במהלך הלילה.
יוצא מזה שלא רק שהשינה מחזקת את התוכן של הזיכרון, אלא היא גם משחזרת את הסדר הכרונולוגי של השתלשלות האירועים. ממצאים אלה מראים כי השינה אחראית על קביעת הסדר הכרונולוגי של הזכרונות השונים.

חשיבות השינה
ישנם סוגים שונים של זיכרון. יש זיכרון דקלרטיבי הכולל את המידע שאנו יכולים לשלוף בכל עת והוא מבוסס בעיקר על עובדות. יש זכרון אפיזודי אשר מתמקד באירועים מהחיים שלנו. ולבסוף, יש זיכרון פרוצדורלי המאפשר לנו לזכור איך לעשות דברים. החוקרים עיצבו דרכים כדי לבדוק כל אחד ואחד מהם. מה הם מצאו?

כמעט בכל מקרה, לא משנה באיזה סוג של זיכרון היה מדובר, עובדה אחת נותרה קבועה. אחרי שאותו זיכרון למד משהו חדש, השינה שיפרה את ביצועיו. זה כאילו המוח שלנו מבצע תרגול נוסף בזמן שאנחנו ישנים.

מדוע זה כל כך חשוב?
מספר חוקרים מאמינים, כי על כל שעתיים שאנחנו ערים, המוח שלנו זקוק לשעת שינה. זמן השינה הזה נועד לתת למוח זמן לפענח את כל החוויות שעברנו במשך הזמן בו היינו ערים, ומה חשיבותן. זה כבר דבר ידוע, השינה עוזרת לנו להבין את משמעות חיינו. כמו כן, השינה עוזרת לנו לסנן את כל אותם דברים שאיננו צריכים לזכור.

מה טוב בידע שלא ניתן לזכור אותו?
אנו חיים בעידן של עודף מידע. מהדורת חדשות אחת או עיתון אחד מכילים כמות גדולה יותר של מידע מאשר כמות המידע שלמד אדם במשך כל חייו לפני 200 שנה. נוסף על כך, אנשים מנסים לישון פחות שעות. זהו שילוב מסוכן העלול לגרום לאובדן מואץ של הזיכרון ככל שאנו מתבגרים ומזדקנים.

האם אתם מתקשים במציאת הגיון בחיים שלכם? האם אתם מוצאים את עצמכם שוכחים דברים לעיתים קרובות? האם לוקח לכם יותר זמן מאשר בעבר ללמוד מיומנויות חדשות? למה שלא תשנו על זה ותראו מה קורה?!

תרגום ועריכה: אוהד שלום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.