print header

תוכנית אימונים מיוחדת לגוף ולמוח

 
הדרך לגוף מחוטב לא עוברת רק דרך חדר הכושר, ומוח חד צריך יותר מתשחצים כדי להמשיך ולסייע לכם בפתרון בעיות שונות. בדיוק לשם כך נועדה מערכת האימונים הבאה, שמייעדת כל אחד מימי השבוע לפעילות אחרת שמסייעת לשריפת קלוריות ושומרת על מוח פעיל וגוף חזק. בשביל לפעול לפי התוכנית לא צריך מנוי לחדר כושר או לקנות ציוד יקר לבית, אלא רק כוח רצון ויכולת התמדה כדי לפנות בכל יום בין חצי שעה לשעה שתעשה לכם רק טוב. המשיכו לקרוא ובסיום הכתבה תבינו כמה קל לחיות חיים בריאים ולאמן מדי יום את הגוף ואת המוח.
 
כושר לגוף ולמוח
nate bolt
 
איך זה עובד?
 
פעילות גופנית היא דרך מצוינת לשמור על מוח בריא, כך מספר מנהל המרכז לחקר המוח בסיאטל  ד"ר ג'ון מדינה. המאמץ והפעלת השרירים גורמים להזרמת דם מהירה בכל הגוף, והדבר מוביל לתחלופת חמצן מהירה ועלייה בייצור כימיקליים שונים שעוזרים לנו להתרכז, לפתור בעיות ולזכור דברים לאורך זמן. במרכז נערך מחקר על מבוגרים שלא הקפידו בעבר על פעילות גופנית והתבקשו לבצע ריצה קלה למשך חצי שעה, 2-3 פעמים בשבוע. נמצא שלאחר תקופת הבחינה הייתה עלייה של כ-30% ביכולתם של הנבדקים להתרכז, לעמוד בהצלחה במבחני זיכרון ולהתמודד עם ריבוי משימות. 
 
חשוב לציין שהשיפור הזה אינו קבוע. במחקר מעקב שבוצע זמן מה לאחר מכן, התגלה שהנבדקים אשר חזרו למצב הפעילות הקודם והנמוך שלהם חוו ירידה בתוצאות המבחנים. עכשיו תארו לעצמכם מה היה יכול לקרות אם במקום 2-3 אימונים בשבוע, הנחקרים היו מקפידים על אימונים של שבעה ימים בשבוע... האמת היא שאתם לא צריכים לדמיין זאת, אתם יכולים פשוט לנסות את תוכנית האימונים הבאה ולחוות את השינוי בעצמכם!
 
ביום הראשון: הליכה בטבע
 
אתם אולי תופתעו לשמוע זאת, אבל הליכה בפארק, ביער או בכל סביבה טבעית אחרת היא הרבה יותר מועילה לגוף מאשר הליכה ברחובות העיר. מחקר שבוצע באוניברסיטת מישיגן מצא ששהייה בחיק הטבע משפרת את הריכוז והזיכרון הרבה יותר מאשר סביבה עירונית. סביבה טבעית מרגיעה את המוח ומאפשרת לו להתמודד ביעילות רבה יותר עם תהליכי עיבוד מידע וזיכרון שאנו כלל לא מודעים אליהם ברוב הזמן. כמו כן האוויר נקי יותר, הסחות דעת לא מטרידות אתכם ועצם העובדה שיצאתם מחוץ לסביבת החיים הרגילה שלכם תעודד אתכם להשקיע יותר זמן ומאמץ באימון. כמו כן, למרות שהדבר נפוץ מאוד, מומלץ שלא לבצע הליכות עם אוזניות ומוזיקה, שכן אף על פי שהדבר עוזר להעביר את זמן ההליכה בצורה נעימה יותר, המוזיקה פוגמת ביכולת של המוח להתרכז.
 
 
ביום השני: יוגה
 
פעילויות כמו יוגה, מדיטציה וטאי צ'י ידועות כבר זמן רב ביכולתן לסייע לשמירה על גוף גמיש ויציב, אך מחקר שנערך בשנת 2005 חושף שיש להם גם השפעה חיובית על התפיסה החושית של המוח שלכם. פרופסור קטרין קרר, שעמדה בראש צוות המחקר, בדקה אנשים שעוסקים באופן יומיומי במדיטציה ומצאה שהתפיסה החושית שלהם (מגע, דיוק ורפלקסים) הייתה גבוהה באופן חריג מאוד ביחס לקבוצת הגיל שלהם. התנועות של אימוני היוגה והטאי צ'י מחזקות את שרירי הגוף ואת העצבים שבקצות הגפיים שלנו, כך הרבה יותר קל לשמור על שיווי משקל ואיזון גם בגילאים מתקדמים. לחצו כאן כדי להכיר 6 תנוחות יוגה לטיפול בכאבים ולשיפור הגמישות.
 
כושר לגוף ולמוח
 

 

ביום השלישי: מהירות

אחרי שנחתם קצת ביום השני, ביום השלישי נועלים שוב את נעלי הספורט, והפעם יוצאים לריצה קלה. מדוע זה מחזק את המוח? בזמן שהגוף עוסק בפעילות קצרה ומאמצת, כמו ריצה מהירה למשך 2-3 דקות, זרימת הדם המואצת מעודדת את התפתחותו של חלק במוח בשם ההיפוקמפוס. זהו חלק שממוקם בשתי האונות הרקתיות בשני צדי הראש, ולו תפקיד חשוב ביצירת זיכרונות חדשים והתמודדות עם בעיות ניווט. אם אתם מתקשים לשלב ריצות קצרות באימון ההליכה שלכם, תוכלו לנסות ולשלב במקום זאת את אחד מ-7 תרגילי ההליכה האלו.
 
 
ביום הרביעי: תרגילי שיווי משקל
 
"תנועות מורכבות שדורשות מאתנו להפעיל את המוח באופן מודע כדי להפעיל שרירים בצורה מיוחדת מחזקות חלקים רבים במוח", כך אומר ג'ון מרטין, חוקר מוח באוניברסיטת קולומביה. לרוב אנו משתמשים בתרגילים האלה כדי לאתגר ילדים וחברים, אבל בעצם הם יכולים להיות חלק חשוב ומשמעותי מאוד מהאימון שלנו. זה יכול להיות עמידה על רגל אחת, הרמות מקבילות של גפיים בצדי גוף מנוגדים ותנועות סיבוביות לכיוונים שונים עם הידיים או הרגליים. אפשר להקדיש חצי שעה בשביל לבצע את התרגילים האלו בנוחות הסלון הביתי שלכם או לשלב אותם באימון מורכב יותר.
 
כושר לגוף ולמוח
 

 

ביום החמישי: קחו כדור טניס וצאו להליכה
 
מה הקשר בין כדור טניס וחיזוק המוח? קואורדינציה כמובן. החישובים והדיוק שהמוח נדרש להפעיל כשמקפיצים כדור בין הידיים או זורקים אותו באוויר ותופסים אותו, הם הרבה יותר מורכבים משאנו נוטים לחשוב. אם תשלבו את הפעולות האלו בזמן הליכה, לא רק שתהפכו אותן למאתגרות יותר עבור המוח, הן גם יעזרו לכם להעביר את זמן ההליכה במהירות ובהנאה. גם אם אתם לא יוצאים להליכה אלא רק יושבים בבית מול הטלוויזיה, עדיין תוכלו לנצל את ההשפעות החיוביות של הפעילות הזאת על יכולת הריכוז וזריזות הידיים בעזרת 10 דקות של העברת כדור טניס במהירות מיד ליד.
 
 
ביום השישי: חזרו על היום השלישי עם חבר
 
בנוסף לפעילות גופנית, גם אינטראקציה חברתית הוכחה על ידי מספר רב של מחקרים כגורם שמשפר תהליכים במוח, תורם להגנה על הזיכרון ואף יכול למנוע את התפתחות מחלת האלצהיימר. כמו כן, על ידי שיתוף אנשים אחרים בשגרת האימון שלכם, אתם מגבירים את המחויבות שלכם לתוכנית, והמוטיבציה ההדדית שתספקו אחד לשני מגבירה את הסיכויים שתוכלו להתמודד ביחד עם היום המאמץ ביותר בתוכנית האימונים הזאת. אם לא מצאתם בן או בת זוג לפעילות הליכה שמשלבת ריצות מהירות (כמו ביום השלישי), גם פעילויות כמו רכיבה על אופניים או שחייה יכולה להתאים. 
 
כושר לגוף ולמוח
Mike Baird

 

ביום השביעי: חזרו על היום הרביעי עם כיסוי עיניים
 
אם תנטרלו את חוש הראייה, המוח שלכם יצטרך לעבוד הרבה יותר קשה כדי לשמור על שיווי משקל ולבצע תרגילים שדורשים מודעות וריכוז. ככל שהזמן עובר המוח שלנו מאבד את גמישות המחשבה שלו, והגיוון שבביצוע תרגילי שיווי משקל (או כל פעילות אחרת) ללא חוש הראייה עוזר לנו לשמור על היכולת החשובה הזאת. כמובן שיש לנהוג בזהירות רבה כאשר עוסקים בפעילות שכזאת, ועדיף לבצע את התרגילים שלא מצריכים עמידה על הרגליים בשכיבה או בישיבה. ג'ון מרטין מוסיף שבגלל שחוש הראייה הוא חלק כל כך גדול מתפיסת הסביבה שלנו, נטרולו היא הדרך הטובה ביותר להוציא את המוח שלנו "מאזור הנוחות שלו" ולאתגר אותו ואת הגוף גם יחד.
 
לסיכום:
 
לפעילות גופנית יש השפעה רבה מאוד על הזיכרון, התהליכים המחשבתיים והמוח שלנו באופן כללי. באותה המידה למוח יש השפעה על מצב הגוף שלנו ואי אפשר שלא להזכיר את נושא התזונה. גם אם אין באפשרותכם לבצע אימון בכל אחד מימות השבוע, הקפדה על פעילות גופנית כפי שמתואר בתוכנית הזו במרווחים של יום או יומיים, תעשה נפלאות לגוף ולמוח שלכם.

תמונה ראשית: Allan Ajifo

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו