print header

איך להגיב להודעות דרמטיות של הילדים

  הילדים שלנו מסמלים עבורנו את עתידנו, או לפחות חלק מהמורשת שנשאיר כאן אחרינו. לכן חשוב לנו להעביר להם את כל הכלים והידע שיש לנו על מנת שיוכלו לגדול ולחיות באופן האידיאלי – כפי שאנחנו רואים לנכון. אך חשוב לזכור שגם הם בני אדם עם דעות, אמונות, הרגלים, רצונות וצרכים משלהם, ועלינו לכבד אותם כמו שהיינו רוצים שכולם יכבדו את אלו שלנו. אז מה עושים כשהילדים מבשרים לנו חדשות מרעישות שעלולות לערער את עולמנו? דבר ראשון, לא צריך להיות דרמטיים. הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור זה שגם הילדים הבוגרים והעצמאיים שלנו רוצים לדעת שאנחנו עדיין אוהבים אותם על אף הכל, ומחפשים אצלנו את התמיכה והעזרה שקיבלו מאיתנו עוד כשהיו קטנים. אז בחרנו להתמקד ב-4 הודעות דרמטיות שילדיכם המבוגרים יכולים להעלות בפניכם, ואת הדרכים שבהן מומלץ להגיב להן הן כדי לשמור על יחסים תקינים עם הילדים והן כדי לתמוך בהם בהחלטות שהם עושים בחייהם.
 

1. מעבר לארץ אחרת / עיר רחוקה

תמיד ידעתם שביום מן הימים הילדים שלכם יעזבו את הבית, אך ככל הנראה שמעולם לא ציפיתם שהם יעברו לגור במקום רחוק – על אחת כמה וכמה במדינה אחרת. מעבר שכזה יצריך מילדיכם להתחיל את חייהם מחדש, כשיהיה עליהם ליצור לעצמם מעגל חברים חדש, ללמוד כיצד להסתדר במקום שאינו מוכר להם ולעיתים אף להתחיל עבודה חדשה או ללמוד שפה אחרת. כמובן שתהיו עצובים במידת מה, אך תנו לעצמכם זמן להתאושש מהבשורות ואל תנסו להניא את ילדיכם מהרעיון – אם הם לא התייעצו איתכם לפני, סביר להניח שעד שהם סיפרו לכם על כך הם כבר עשו את ההחלטה באופן סופי.
 
חשוב שלא תיקחו את זה קשה ושתבינו שהמעבר הזה מסמל הצלחה מסוימת שלכם כהורים. הצלחתם לגדל ילדים עצמאיים שלא חוששים לצאת לדרך חדשה ומרגשת, ובזכותכם הם זכו בכישורים שאפשרו להם לעשות זאת. כדי לסייע להם, ראשית מומלץ לעזור להם לארוז ולמכור את הפריטים והרהיטים שלא ייקחו איתם – כמובן רק אם הם מעוניינים בכך. בנוסף, עוד לפני שהילדים עוזבים, קבעו איתם שתבצעו פגישות וירטואליות דרך שיחות וידאו בימים ובשעות מסוימים, על מנת שתוכלו לשמור על קשר באופן רציף – זה יעזור להם להתחייב ולפנות לכך זמן. 
איך להגיב לחדשות דרמטיות של הילדים: אישה מחבקת גבר לצד רכב עם תא מטען פתוח

2. מעבר לתזונה צמחונית/טבעונית

יום אחד הילדים שלכם הודיעו בגאון שהם מפסיקים לאכול בשר ומתנגדים לכך באופן נחרץ. חלקכם לא תבינו מאיפה הגיעה ההחלטה הזו – הרי אתם תמיד מכינים להם אוכל טעים שמכיל בשר, אך אל תרגישו שהם לא אוהבים את המנות שהכנתם להם עד היום. צמחונות וטבעונות הם משטרי תזונה נפוצים מאוד כיום מסיבות רבות, ביניהן גם כאלו אידיאולוגיות ובריאותיות. לא משנה מה הסיבה שבגללה ילדיכם החליטו לעבור לתזונה שכזו, עליכם לכבד את החלטתם וזכותם להזין את גופם במזון שהם בוחרים, וזאת מבלי להתבדח על חשבונם או לנסות לגרום להם לסעוד ממנות בשריות שאתם מכינים.
 
הסיבה שילדיכם סיפרו לכם על כך היא לא רק כדי להראות את נקודת מבטם על העולם ועל תזונה נכונה יותר לטענתם, אלא גם כדי שתוכלו לעזור להם לשמור על תזונה שכזו. לכן מומלץ שתתחילו ללמוד על תזונה צמחונית או טבעונית, כך שתוכלו לסייע להם לקבל את חומרי ההזנה הדרושים להם בכל ארוחה. לא חסרים מתכונים נהדרים ללא בשר שאפילו אתם תשמחו לטעום, ותוכלו ללחוץ כאן כדי לצפות באוסף שלם שלהם.
איך להגיב לחדשות דרמטיות של הילדים: אוכל טבעוני

3. יציאה מהארון

חדשות הנוגעות לנטיות המיניות של הילדים פוגעות קשה בהורים, מכיוון שרבים חושבים שמדובר בטעות מסוימת שהם עשו בגידולם, ולחלקם זה מרסק את החלומות שהיו בנוגע לנכדים בעתיד. עם זאת ועל אף מה שאתם מרגישים בנוגע לחדשות האלה, חשוב מאוד שתבינו שברגע שבו ילדיכם מספרים לכם על כך, הם עשויים להימצא בתהליך קשה מאוד של קבלה עצמית, והפתיחות בפניכם דרשה מהם הרבה מאוד אומץ. הם יודעים שאתם ככל הנראה תהיו מאוכזבים, אך מקווים שתוכלו להגיב בזרועות פתוחות ולקבל אותם באהבה כמו שהם.
אל תתעלמו מזה, אל תחשבו לעצמכם שזה שלב שיעבור ואל תנסו להשתמש בדת או באמצעים אחרים כדי לשנות את נטייתם המינית – כל אלה רק יתסכלו את ילדיכם יותר וירחיקו אותם מכם. בנוסף, אם הרגשתם וחשדתם מזה זמן מה שבשורות שכאלה עומדות להגיע מתישהו, אל תגידו "ידענו כל הזמן" - מאחר שזה יפגע בתהליך שהם עוברים עם עצמם. מה שעליכם לעשות זה לומר להם שאתם אוהבים אותם כפי שהם, ובאמת שלא צריך יותר מזה. תוכלו לשאול אותם שאלות שיש לכם והם ככל הנראה ישמחו לספר לכם הכל, כל עוד הן לא יעלו עם רגש כועס או מאוכזב – כך למשל ניתן לנסות ברר איתם כמה זמן הם כבר ידעו על נטייתם המינית או האם הם יוצאים עם מישהו וכדומה. 
איך להגיב לחדשות דרמטיות של הילדים: הורים מחבקים את בתם

4. גירושין

כשהילדים שלכם סיפרו לכם שהם עומדים להתחתן, סביר להניח שהייתם מאושרים עד הגג והרגשתם שהצלחתם כהורים, אך גירושין הם מצב הפוך לחלוטין שגורם לכם להרגיש שנכשלתם. על אף שבחלק מהמקרים תהיו בעד הגירושין, לרוב התחושה שלכם תהיה שזו טעות ושעל ילדיכם לנסות לגרום לזוגיות שלהם לעבוד. גם במקרה הזה כמו באחרים שברשימה זו, אם ילדיכם החליטו לספר לכם על כך, ככל הנראה ההחלטה היא סופית. חשוב שתבינו שיש דברים שנוגעים לזוגיות של ילדיכם שאינכם מודעים אליהם ושלא קשורים אליכם בשום צורה, ועל אף שתחושו אבל מסוים - גם ילדיכם יהיו במצב שכזה, ועליכם לתמוך בהם.
 
אם ילדיכם מחפשים מקום מגורים זמני, תוכלו להזמין אותם לביתכם בידיים פתוחות עד שיצליחו לעמוד על הרגליים. אם אתם מרגישים שיש בכך צורך, קבעו איתם אילו מטלות עליהם לבצע כדי שלא יתרגלו לחיות אצלכם ללא תחומי אחריות. אם אתם קרובים לבעל או לאישה של ילדיכם, תוכלו כמובן לשמור איתם על קשר – זה ככל הנראה לא יפגע בילדיכם, אך תמיד כדאי לשאול אותם בנוגע לזה. במקרה ההפוך, בו אתם לא בקשר טוב עם הבעל או האישה של ילדיכם, חשוב שלא תגידו עליהם דברים רעים. ילדיכם ככל הנראה לא שונאים אותם ולא מעוניינים לשמוע כאלה דברים, וישנו אף סיכוי שיחזרו להיות ביחד בשלב כזה או אחר - ואז לצערכם לא תוכלו לקחת לעולם את המילים שלכם בחזרה.
איך להגיב לחדשות דרמטיות של הילדים: איש מסיר טבעת נישואין

דבר נוסף שחשוב לציין כאן הוא הנכדים, אם יש כאלה בתמונה. עליכם לסייע להם לשמור על השגרה שהייתה להם כמה שיותר, לפחות מהצד שלכם. אם הם היו ישנים אצלכם מדי פעם, המשיכו לארח אותם כך, ואם ישנה התנגדות מהבעל או האישה הקודמים של ילדיכם, נסו ליישב זאת מולם בעצמכם ולא לגרום לילדיכם לדבר במקומכם. היו נוכחים בשיחה שתעלה ביניהם בנושא – אפילו אם מעורבים בה עורכי דין, ואל תתנו לילדיכם לשאת על כתפיהם את הנושא הזה לבד – יש להם מספיק דברים אחרים להתעסק בהם במהלך תהליך הגירושין.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.