print header

10 דברים שהורים צריכים לגרום לילדיהם להפסיק לעשות

 גידול ילדים, כפי שכולנו יודעים, זה עסק רציני ואתגר לא קטן. צריך להגן עליהם מכל מיני סכנות, תמיד להיות עם עין פקוחה לכיוונם כדי להבטיח את שלומם, וללכת איתם יד ביד עד שילמדו את כללי הזהירות של החיים. עם זאת, ישנם רגעים שבהם אנחנו מרשים לעצמנו להעלים עין לרגע, להגיד "ילדים הם ילדים" ולתת להם לעשות כל מיני דברים שאנו חושבים שקטנטנים נהגו לעשות מאז ומעולם ושלא נראים לנו מסוכנים מדי. הבעיה היא שיכול להיות שגישה כזו עלולה להתברר כשגויה ולגרום נזק גדול לילדיכם, כי לעיתים פעילויות פשוטות ונפוצות שכאלו יכולות להוביל לתוצאה רעה. כדי לסייע לכם לזהות אותן, אספנו עבורכם 10 דוגמאות להתנהגויות שכדאי לכם לשים לב אליהן ולהפסיקן או לפחות לצמצם אותן כמה שיותר.

דברים שהורים צריכים לגרום לילדים להפסיק לעשות: אם אוחזת בידה של ילדתה

1. להסתכן בעיסוק בענפי ספורט לא בטיחותיים

כמובן שבעיסוק בפעילויות ספורטיביות ופיזיות כאלו ואחרות ישנם יתרונות עצומים עבור ילדינו שיכולים ללמד אותם הרבה מאוד שיעורים לחיים, אך יש גם כאלו שיכולות להיות מסוכנות עבורם, בעיקר אם מדובר בגיל הרך ובשכבות הנמוכות בבתי הספר. ענפי ספורט שנחשבים נפוצים יחסית, כמו אומנויות לחימה ואגרוף, יכולים להוות סכנה עבור ילדיכם, כך על פי ד"ר בנט אומאלו. הסיבה לכך היא שלרוב במהלך האימונים בענפי הספורט הללו, ילדים עלולים לספוג מכות מרובות באזור הראש, דבר שגורם לפגיעה מוחית בדרגות שונות.

בנוסף גם פעילויות ספורטיביות מוגזמת, כמו הרמת משקלים, ריצות למרחקים ארוכים (יותר מ-400 מטר) ואפילו ריקודי בלט והתעמלות, עלולות להביא להיווצרות עקמת בגב אצל ילדים - דבר שיש לשים לב אליו ולהיזהר ממנו. אם קיים בכם חשש שילדיכם מפתחים בעיה זו, יש לבדוק זאת, ובמידת הצורך יש גם לגרום להם להפסיק לעסוק באותה פעילות.

2.  להיות צמודים למסכים כל היום (במיוחד פעוטות)

ידוע כי הילדים של היום מבלים שעות רבות מול מסכים – בין אם מדובר בטלוויזיה, ובין אם בסמארטפונים ובטאבלטים האהובים עליהם כל כך. אך בעוד שהורים רבים מתייחסים לכך כ"גזירת גורל" שכופה העידן הטכנולוגי, רופאים ממליצים בכל הזדמנות לצמצם זמן חשיפה שכזה, בגלל ה"אור הכחול" שנפלט ממסכים ועלול להיות מזיק ביותר.

תסמינים נפוצים של חשיפה מרובה מדי לאור כחול כוללים בין היתר כאבי ראש, צוואר וכתפיים, יובש או גירוי בעיניים, וכן השפעות פסיכולוגיות שונות כדוגמת ירידה ביכולות הקשב והריכוז, חוסר סבלנות וחוסר שקט. בנוסף לכך, חשיפה שכזו יכול לפגוע במחזור הערות והשינה של ילדיכם, ולגרום להם לחוש עייפים ותשושים במהלך היום. אתם מוזמנים להכיר כמה דרכים טובות כדי לנתק את ילדיכם ממסך הסמארטפון, וטיפים לגמילה ממשחקי מחשב.

דברים שהורים צריכים לגרום לילדים להפסיק לעשות: ילדה מתבוננת במסך סמארטפון

3. לשבת בתנוחת W

ילדים רבים נוטים לשבת בזמן משחק בתנוחת W – כשרגליהם מכופפות בעודן שטוחות על הרצפה ומופנות כלפי חוץ. אם אתם רואים את ילדיכם יושבים גם כן בצורה הזאת – דעו שעליכם להפסיק זאת תכף ומיד. מתברר שזוהי תנוחת הישיבה המסוכנת ביותר עבורם, ולכן אנשי מקצוע העוסקים בתחום מעודדים אתכם, ההורים, למנוע זאת ולא להתיר להם לשבת כך.

האוסטיאופתית הבריטית אבני טריוודי טוענת כי תנוחת הישיבה הזו היא "מגפה בריאותית חדשה" בקרב ילדים, והיא עלולה להשפיע לרעה בצורה ניכרת לעין על התפתחות מפרקי הרגליים ועצמות הירכיים שלהם. תנוחה זו, מוסיפה טריוודי ומזהירה, מחלישה את שרירי הגו של הקטנטנים ומפעילה לחץ על הכתפיים, הצוואר והגב שלהם. אתם מוזמנים ללחוץ כאן וללמוד עוד על התנוחה הזאת, לרבות הנזק שהיא גורמת.

4. לעמוד על כיסא

"הילד לא מגיע להיכן שהוא צריך בגלל שהוא לא גבוה מספיק? בוא ניתן לו לעמוד על כיסא ונפתור את הבעיה". אם גם לכם יצא לחשוב כך מתישהו, דעו שכדאי לכם לא לעשות זאת יותר. עמידה לא יציבה על כיסא שעלולה לגרום לנפילה, היא אחת מהסיבות השכיחות ביותר לפציעות, איבוד הכרה ולפגיעת ראש בקרב ילדים, בדגש על פעוטות. נכון, לעיתים קשה לעצור אותם כי הם אוהבים לטפס על כל דבר בבית, אך כדאי לכם לעשות מאמץ כדי להפסיק אותם בגלל הנזקים שעלולים להתרחש כתוצאה מהתנהגות מסוכנת שכזו.

במחקר שנעשה בארה"ב התגלה כי בממוצע בכל שעה נפגע לפחות ילד אחד במדינה מנפילה מכיסא גבוה, מה שמעיד על היקף התופעה. מכיוון שה המצב, המומחים ממליצים לכם כהורים להשתמש בכיסאות אוכל שניתן לקשור אליהן את הפעוט שלכם, וכן לאסור לחלוטין על ילדיכם לעמוד על כיסא, כמו גם להשגיח תמיד שהם אכן לא עושים זאת.

דברים שהורים צריכים לגרום לילדים להפסיק לעשות: ילדה קטנה עומדת על כיסא

5. לשחק בחול ובבוץ

כנראה שלא נגלה לכם שום דבר חדש אם נאמר לכם שילדים אוהבים להתלכלך כשהם משחקים בחוץ. עם זאת, כן כדאי לדעת שצריך להשגיח עליהם בכמה וכמה עיניים ולבדוק במה בדיוק הם משחקים וממה הם מתלכלכים – מכיוון שחפירה בחול והשתעשעות בו עם הידיים עלולה להתברר כמסוכנת מאוד עבור ילדיכם. הסיבה העיקרית לכך היא החשיפה שיכולה להיות במהלך פעילות זאת לעופרת והשפעתו המסוכנת של חומר זה על בריאותם.

העופרת נחשבת למתכת רעילה שעלולה לגרום לנזקים מוחיים ולבעיות בריאותיות כרוניות. בעוד שמרבית המוצרים שהכילו עופרת בעבר כבר נאסרו לשימוש ברוב מדינות העולם, עדיין ניתן למצוא את המתכת הזו קבורה בחול – אפילו בזה שמצוי בגינת המשחקים של ילדיכם. לכן, לא רק בגלל הלכלוך והזיהומים שגם כך נמצאים בחול, אלא גם בגלל סכנת העופרת, עליכם לאסור על ילדיכם לשחק עם ידיים חשופות במקומות כמו גינה ציבורית.

6. לרכוב על אופניים ללא קסדה

אחת הפעילויות האהובות ביותר על ילדים היא רכיבה על אופניים, כנראה בגלל שהיא נותנת להם תחושת עצמאות ומספקת להם לא מעט הנאה, בדיוק הדברים שאותם הם מחפשים. עם זאת, רכיבה על אופניים יכולה גם להיות מסוכנת אם לא מתנהגים באחריות, והדבר נוגע בעיקר לקטנטנים שעדיין לא מבינים את ההשלכות של רכיבה ללא הגנה.

לכן כלל הזהירות מספר אחת, שכולל שימוש בקסדה בכל הגילאים כדי להגן על הראש מפני נפילה במהלך רכיבה, תקף שבעתיים לגבי ילדינו. זה לא משנה אם הם רוכבים על אופניים עם גלגלי עזר או בלי – קסדה יכולה למנוי פגיעות ראש וטראומה חריפה בכל סוג נפילה, ולכן חשוב להקפיד שהילדים יחבשו אותה מהרגע שהם מתחילים להתנייד בעזרת אופניים. כמו כן חשוב לא לתת לילדיכם הצעירים לרכוב ללא השגחה, בעיקר לא בשלבים הראשונים, כשהם רק לומדים את כללי הרכיבה.

דברים שהורים צריכים לגרום לילדים להפסיק לעשות: ילדים על אופניים עם קסדה

7. לטפס ללא השגחה על מתקנים בגינת השעשועים

גינות שעשועים ופארקים אתגריים למיניהם הם יעד מועדף להורים ולילדים, שבו הילדים יכולים לשחק, לפרוק את האנרגיה שלהם וליהנות עד אין קץ. עם זאת, אין זה אומר שאפשר להוריד את העיניים מהילדים במקומות ציבוריים שכאלו ולהניח שהם יסתדרו בעצמם. גם כאן דרושה השגחה מתמשכת, כדי להבטיח שהילדים יחזרו לביתם בריאים ושלמים.

על פי מחקר שנעשה על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב, בכל שנה מתרחשים בארה"ב יותר מ-200,000 מקרים של פציעות ילדים כתוצאה מהשתוללות בגן שעשועים, שמסתיימים בהגעה לחדר מיון בבית חולים. חלק מפציעות אלו קטלניות ורובן נגרמות בעקבות טיפוס על מתקנים. לכן, על אף שזה נראה כמו פעילות כיפית וספורטיבית – אל תתנו לילדיכם לטפס על מתקני הגן ללא השגחתכם, ושימו תמיד עין על מעשיהם.

8. לגזור את הציפורניים שלהם קצר מאוד

גזירת ציפורניים היא עניין טריקי – בין אם אנחנו אלו שעושים אותה עבור ילדינו, ובין אם הם עושים זאת בעצמם לאחר שהם גדלים, אך בכל מקרה צריך להקפיד לשים לב לתוצאה המתקבלת. מומחים מסבירים שגזירת ציפורניים לאורך קצר מדי עלולה לגרום לזיהומים סביב האזור שנותר חשוף; בנוסף לכך, גזירה קצרה מדי עלולה לגרום למצב שבו העור שבקצות האצבעות יגדל ויכסה את הציפורן, מה שיכול להוביל להופעתה של ציפורן חודרנית.

לכן, אם אתם עדיין אחראיים על גזירת ציפורניהם של ילדיכם - דאגו תמיד להשאיר קצה לבן של ציפורן, ובדקו שלאחר הגזירה הציפורן גדלה באופן תקין. אם כבר הפקדתם את מלאכת גזירת הציפורניים בידי ילדיכם, וודאו שהם מכירים את הכלל הזה ואת אורך הציפורן הרצוי שאליו יש להגיע.

דברים שהורים צריכים לגרום לילדים להפסיק לעשות: כפות רגליים של ילד קטן

9. להיות פעילים מסביב לשעון בלי הפסקה

באופן כללי, ילדים צריכים להיות כמה שיותר עסוקים, מכיוון ששגרת יום שכזו עוזרת להם להתפתח והופכת אותם לחזקים יותר. עם זאת, אם אתם שמים לב שסדר היום שלהם לחוץ ועמוס מדי, ושיש להם עודף של פעילויות שלא נותן להם מנוחה מהרגע שהם קמים בבוקר עד שהם שבים למיטה בלילה – כדאי לכם לעצור את הכל לרגע ולחשוב אם זה בכלל נכון עבורם.

עודף פעילויות שכזה יכול להטיל לחץ רב על הילדים, כזה שיהפוך לכרוני עם הזמן. לחץ הוא גורם המביא לשינויים הורמונליים שעלולים להחליש את המערכת החיסונית של ילדיכם ולגרום להם לבעיות עיכול ועוד נזקים כאלו ואחרים. זכרו שאין שום דבר רע בארגון הפסקה קצרה במהלך היום עבור ילדיכם, ושגם שעמום, אם הוא קצר טווח ונוצר במיוחד לצרכי רגיעה, הוא מצב הכרחי עבורם להבטחת התפתחות פיזית תקינה.

10. לצחצח את שיניהם אחרי כל ארוחה

באופן עקרוני צחצוח שיניים הוא הרגל חשוב שיש להקפיד להנחיל לילדים – אך כדאי לזכור שהתדירות המומלצת לפעולה זו היא פעמיים ביום ולא יותר מכך. צחצוח שיניים לאחר כל ארוחה הוא לא רעיון טוב כל כך – בגלל ששימוש רב מדי במשחת השיניים משבש את מאזן החומציות בפה וגורם להרס של זגוגית השן. אותו הדבר ניתן לומר גם על שימוש תכוף מדי במי פה, שלהם השפעה שלילית על הקרום הרירי של הפה, במיוחד אצל ילדים.

באופן עקרוני, עליכם לזכור כי במהלך היום לרוק הנמצא בפה שלנו באופן טבעי יש תפקיד משמעותי בניקוי הפה ובתמיכה במאזן החומציות הקיים בו, לכן אין לילדיכם סיבה למהר לצחצח שיניים עם משחה לאחר כל ארוחה. אם בכל זאת הם רוצים לנקות את הפה בצורה כלשהי, אתם מוזמנים להיעזר במדריך הבא כדי לסייע לילדיכם לשמור ולהגן על שיניהם מילדות ועד בגרות.

מקור תמונה: Donnie Ray Jones

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.