maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

האם לתת מוצץ לילד? בעד, נגד ודרכים לגמילה

 השאלה האם לתת מוצץ לילדים היא אחת הסוגיות שעולות לא פעם במחשבותיהם של הורים רבים לאחר לידת תינוק חדש ובמהלך גידול הילדים. ישנן דעות רבות ומנוגדות זו לזו ביחס לנושא הזה, ועקב ריבוי הטענות בעד ונגד קשה מאוד לדעת מה באמת מומלץ לעשות. למרות שנכון לחשוב שכל מקרה לגופו ושכל תינוק הוא יחיד במינו, תמיד נשאלות שאלות בסגנון "אם ישנה המלצה גורפת לכאן או לכאן?", ואם כבר החלטתם והרגלתם את ילדיכם למוצץ, סביר להניח שמעניין אתכם לדעת גם מהו הגיל המתאים לגמילה ואיך ניתן להפריד את הילד מההרגל שמלווה אותו מינקות. על מנת לקבל תשובות לשאלות שכאלו, קראו את הכתבה הבאה שעוסקת בסוגיה החשובה הזו ובנוסף קבלו טיפים שימושיים שיסייעו לכם לעבור את תהליך הגמילה בשלום במידת הצורך.
 
האם לתת מוצץ לילדים: תינוק שוכב על הגב עם מוצץ בפה

יתרונות אפשריים של השימוש במוצץ:

 • מרגיע - המוצץ עשוי להרגיע את התינוק כיוון שפעולת היניקה גורמת לו להיות נינוח תוך מחשבה שהוא יונק ומחובר לאימו - תחושה המספקת לו ביטחון, וכן יש הטוענים כי עבור תינוקות מסוימים מוצץ הוא דרך להירגע בין הארוחות.
 • הסחת דעת זמנית  - המוצץ יכול לשמש כדרך נהדרת להסיח את דעתו של הילד במהלך בדיקות דם, קבלת חיסון או כל תהליך אחר שעלול לגרום לו לחוות חוסר נוחות.
 • עוזר להירדם – אם ילדכם מתקשה להירדם, מוצץ עשוי לסייע לו. יתרון נוסף הוא שהשימוש בו לא משפיע על אורך השינה או תדירות ההתעוררות של הילד.
 • מקל בטיסות ובנסיעות – כאשר אנו טסים או נוסעים בין מקומות עם הפרשי גבהים ולחצים, ברוב המקרים האוזניים שלנו נסתמות. כדי לשחרר את אותו הלחץ אנו בולעים רוק או מפהקים בכוונה, ואלו הן פעולת שמסייעות בשחרור הלחץ שנוצר. תינוקות לא יודעים כיצד לבצע את הפעולות הללו בכוונה ובמטרה לשחרר את הלחץ שבאוזניים שלהם, אך במצב של שינויים בלחץ האוויר מוצץ יכול מאוד לעזור.
 • מפחית סיכון למוות בעריסה – על פי מחקר שנערך בשנת 2005 על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, נמצא כי שימוש במוצץ עד גיל שנה במהלך השינה - קצרה כארוכה - מפחית את הסיכוי לאירוע טרגי של מוות בעריסה.   
 • ניתן להפריד אותו כשצריך – בשונה מילדים שמוצצים את האצבע, כאשר מגיע הזמן בו צריך להיפרד מהמוצץ יש רק לקחת אותו ולזרוק לפח, בעוד ששבירת ההרגל של מציצת האגודל תהיה קשה יותר.
האם לתת מוצץ לילדים: תינוקת מחייכת עם מוצץ ביד

חסרונות אפשריים של השימוש במוצץ:

 • שימוש מוקדם במוצץ עלול להפריע להנקה - הנקה היא תהליך טבעי שדורש לא מעט זמן עד שהאם והתינוק מתרגלים אליו, שכן פעולת היניקה מהשד של האם היא שונה מאופן המציצה של מוצץ או בקבוק, וישנם תינוקות שמרגישים בהבדל. לכן לא מומלץ לתת מוצץ לתינוק שיונק חלב לפחות ב-4-6 השבועות הראשונים. 
 • פיתוח תלות - עבור חלק מהילדים, הפסקת השימוש במוצץ עלולה להיות מסע קשה ורגשי בבוא העת, ובנוסף אם הילד רגיל לישון רק עם מוצץ, אתם עלולים לשמוע אותו מלחשש או בוכה באמצע הלילה כאשר נופל לו המוצץ מהפה.
 • עלול להגביר סיכון לדלקות באוזן התיכונה - המוצץ עצמו לא גורם לדלקות אוזניים, אלא השימוש במוצץ לא נקי ומחוטא על בסיס יומי הוא הגורם המזיק. עם זאת, בבדיקות שנערכו בנושא נמצא כי שימוש במוצצי לאטקס גרם לסבירות גבוהה יותר של היווצרות חיידקים וקנדידה של חלל הפה מאשר שימוש במוצץ שעשוי מסיליקון.
 • עלול לגרום לבעיות שיניים - מחקרים מראים כי שימוש ממושך במוצץ מעבר לגיל 3 עלול לגרום לבעיות שיניים ולהשפעה מזיקה יותר ויותר על השיניים המתפתחות, בעיקר בעת נגיסה של אוכל. עד גיל 3 לרוב אין בעיה מבחינה זו שהילד ישתמש במוצץ, אך מעבר לגיל הזה ההשפעות עלולות להיות חמורות יותר.
האם לתת מוצץ לילדים: תינוקת עם כובע כחול שוכבת על הגב ובוכה

עשו ואל תעשו בנושא מוצצים

כהורים אנו יודעים שברוב המקרים נתינת מוצץ לילד זה דבר בלתי נמנע, ובכל זאת כדאי לזכור את הטיפים הבאים:
 • חכו עד לביסוס ההנקה - אם התינוק יונק, מומלץ להמתין בין 4-6 שבועות או עד לביסוס ההנקה לפני שתתנו לו מוצץ. 
 • לא להשתמש במוצץ כ"משתיק קול" - אם התינוק בוכה אל תתנו לו מוצץ רק כדי שיירגע ולכם יהיה קצת שקט. במקום, נדנדו אותו מעט, לטפו אותו או העבירו אותו למקום אחר שבו יהיה לו נוח יותר - את המוצץ שמרו רק לזמן השינה.
 • לא לכפות מוצץ בכוח - אם התינוק לא מעונין במוצץ אל תדחפו לו אחד לפה בכוח, ואם המוצץ נפל מהפה תוך כדי שינה, אל תנסו לדחוף את המוצץ חזרה לפה אם הילד לא התעורר.
 • דאגו שהמוצץ יהיה נקי - יש להקפיד לשטוף על בסיס יומי את המוצץ, ולייבש אותו היטב באוויר לפני שתתנו אותו שוב לילדכם. הרתיחו את המוצץ לפני השימוש הראשוני, ועשו זאת לפחות פעם בשבוע. עמדו בפיתוי ואל "תשטפו" את המוצץ בפה שלכם – אתם רק מעבירים יותר חיידקים לילד שלכם.
 • אל תציעו ואל תשימו דבש או דברי מתיקה על המוצץ כדי לשכנע - אל תפתו את הילד להתחיל להשתמש במוצץ אם הוא לא רוצה, ובטח שלא כדאי למרוח לו את הפטמה של המוצץ בדבש או דברי מתיקה כדי לשכנעו. אם התינוק מסרב להשתמש במוצץ ולא נרגע, נסו להרגיע אותו בדרכים אחרות. 
 • התאימו את המוצץ לגיל הילד ודאגו לביטחונו - למוצצים יש גדלים ואורכים שונים המותאמים לגודל חלל הפה של הילד, לכן בבואכם לרכוש עבורו מוצץ, התאימו לו אחד לפי מה שנוח לו גם אם אתם זוכרים שלאחד האחים שלו התאים סוג אחר. בנוסף דאגו לבדוק שיש תו תקן למוצר וודאו שהוא לא יכול להתפרק לחלקים ושהוא אינו רופף או מתקלף. אל תצרפו שרשרת או רצועה למוצץ כאשר הוא בפה של הילד גם אם אתם חוששים שהוא ילך לו לאיבוד, מכיוון שהיא עלולה לגרום לחנק.

מה צריך לדעת על גמילה ממוצץ

האם לתת מוצץ לילדים: מוצץ סיליקון ורוד תלוי על ענף של עץ
כמו מבוגרים שמתרגלים לעשות דברים מסוימים על בסיס יומי ומתקשים להיגמל מהם, כך גם ילדים קטנים מתקשים להיגמל מהרגלים שונים, ושימוש במוצץ הוא אחד מהם. ההנחה הרווחת היא שאת תהליך ההיפרדות מהמוצץ מומלץ לעשות עד גיל 3, וגם אז ישנן שתי דעות חלוקות בנוגע לדרך שבה תתבצע הגמילה: האם כדאי לבצע גמילה בשלבים, או גמילה מהירה בבת אחת? 
על מנת להפוך את תהליך הגמילה לקל עד כמה שאפשר, עשו לילד הכנה מראש ודברו איתו בגובה העיניים במשך מספר ימים על הנושא -אפילו קיבעו תאריך יעד לגמילה מהמוצץ. הסבירו לו שאתם עומדים לשחרר את החבר שלו ושעליו לחזור לארץ המוצצים למשל. ערכו טקס פרידה שבסופו יהיה על הילד לתת לכם את המוצץ או לזרוק אותו לפח וכדומה - עם ילדיי למשל "שילחנו" את המוצץ לפח של משאית זבל ונופפנו לו לשלום.
עד כאן הכל יכול להיות פשוט, אך הבעיה מתעוררת לרוב בלילה לפני השינה, שכן מניסיון אישי עם הילדים שלי, הלילה הראשון הוא סוג של מלחמת התשה שבה עליכם להישאר איתנים בדעתכם על כך שאין יותר מוצץ; הישארו רגועים גם אם אתם סחוטים מעייפות, ונחמו את הילד כאשר הוא בוכה. פרט חשוב - אל תזכירו את השם או כינוי החיבה של המוצץ כאשר אתם מנסים לנחם את הילד הבוכה. הלילה השני יהיה קצת פחות קשוח, ובשלישי יש סיכוי גדול שהמוצץ כבר יישכח לגמרי, וגם אם לא, אל תעשו מזה עניין ושנו נושא שיחה עם הילד כשהוא מעלה את המוצץ. לרעיונות וטיפים נוספים לגמילה לחצו כאן. בהצלחה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו