print header

8 מחלות חמורות שמזכירות מחלות פשוטות

 ראש כואב, אף נוזל וחום עולה הם תסמינים המשותפים ללא מעט מחלות, ופעמים רבות כשאנו חווים אותם או את חלקם אנו מאבחנים את עצמנו ומסיקים שזו מחלה שכבר לקינו בה בעבר. אך למרות ההיכרות עם התסמינים שצוינו, ישנם גם מקרים רבים אחרים, שבהם הם עלולים להעיד על מחלה אחרת שמומלץ ללכת למומחה כדי לאבחן אותה. כידוע, ישנה חשיבות רבה בעדכון הרופא בכל התסמינים שאתם חווים, ולא רק באלו שעל פיהם אבחנתם את עצמכם, מפני שלעיתים מדובר במחלות חמורות הרבה יותר מצינון, שפעת או תגובה אלרגית. להלן 8 מחלות שונות שכדאי מאוד לשים לב אל התסמינים שלהן ולדווח עליהם לרופא המטפל.
 
מחלות מתחפשות: בובה של דוב עם בקבוק של תרופה, ממחטת נייר ומדחום לידו

1. דלקת גרון

התסמינים המאפיינים את דלקת הגרון הם לרוב כאב גרון, חום קל, תשישות ובלוטות לימפה נפוחות. כאשר תציגו לרופא רק את התסמינים הללו ברוב המקרים הוא יעניק לכם טיפול אנטיביוטי, כ-3-4 ימי מנוחה וישלח אתכם לדרככם.
 
אך אם יחד עם אלו יש לכם כאבים נוספים כמו למשל: רגישות בבטן, גירוי בעור (בעיקר לאחר שימוש באנטיביוטיקה), בצקות ונפיחות בעיניים, דווחו גם עליהם לרופא משום שככל הנראה מדובר במחלת הנשיקה ולא בדלקת גרון, ובעקבות כך הטיפול יהיה שונה לחלוטין. הרופא ידרוש מכם לבצע בדיקות דם וליטול משככי כאבים, וכן תקבלו ממנו אישור למספר רב יותר של ימי מחלה.
מחלות מתחפשות: אישה מקנחת את האף

2. שפעת

תסמיני מחלת השפעת מוכרים לנו עוד מילדות והם כוללים נזלת, עיטושים, דמעת (הפרשת דמעות לא ברורה מן העיניים) ונפיחות באזור העיניים. ברוב המקרים, הטיפול שיעניק הרופא יסתכם בימי מנוחה, נטילת משככי כאבים מפחיתי חום המכילים פרצטמול או איבופרופן וכן הנחייה להרבות בשתיית מים.
 
אך יש לזכור כי אם ישנם תסמינים נוספים על המפורטים מעלה - כגון עלייה של חום הגוף בצורה קיצונית (מעבר ל-40 מעלות), חוסר תאבון, שיעול יבש ופריחה נקודתית בצבעי אדום-חום המופיעה כ-3 ימים לאחר תחילת תסמיני המחלה ועד 8 ימים לאחריה - ככל הנראה מדובר בחצבת ויש צורך לגשת לרופא באופן מידי ולפרט בפניו את כל התסמינים ולא רק את חלקם. הטיפול עבור חצבת יכלול בדיקת דם או בדיקת רוק על מנת לאשש את האבחנה, מנוחה ונטילת משככי כאבים עד להחלמה מלאה, וכל זאת אם עדיין לא התפתחו סיבוכים. כמובן שהרופא מחויב לדווח לרשויות הבריאות, וכן אם מדובר בילד אז גם לגן או לביה"ס שבו הוא לומד, כדי למנוע הדבקה של חבריו לספסל הלימודים.
מחלות מתחפשות: אישה מוזגת תרופה לכפית

3. סרטן הכבד

הכבד הוא איבר המכיל סיבים עצביים מעטים ובשל כך כאב הוא אינו תסמין נפוץ לבעיה בו, אך אם אתם חווים כאב בצידה הימני של הבטן, בחילה, עור צהבהב, גרד בלתי פוסק וירידה במשקל - יכול להיות שהם קשורים לבעיה בכבד ויש צורך לפנות ישירות לרופא. עליכם לפרט ולהראות לרופא המטפל בכם את כל התסמינים מהם אתם סובלים, מאחר וישנה אפשרות שמדובר בסרטן הכבד שבו נוצר גידול על הרקמה העוטפת את הכבד או שנמצאת בתוכו. אם חלילה יתברר החשד כנכון וזהו אכן סרטן הכבד, תישלחו על ידי הרופא לבדיקה הכוללת ביופסיה או לפרוסקופיה אבחנתית וכן לקבלת טיפול תרופתי בסוראפניב, המשמשת כתרופה אנטי סרטנית.
 
אולם אם ישנם תסמינים נוספים כגון שתן כהה, דימום תכוף מהחניכיים או מהאף, הצטברות נוזלים בבטן שמשווים לחולה מראה של אישה בשלבי הריון מתקדמים וכן אובדן זיכרון ודופק מואץ, יכול להיות שמדובר בשחמת הכבד. במקרה זה יינתן לכם טיפול תרופתי למצבי זיהום, תונחו לתזונה דלת נתרן לצמצום צבירת הנוזלים בגוף ויירשמו לכם כדורים לוויסות לחץ הדם וקרמים ומשחות להקלה על הגרד שנוצר בעקבות המחלה.
מחלות מתחפשות: גבר אוחז בצד של בטנו

4. דלקת מפרקים שיגרונית

דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה שבה המערכת החיסונית שלנו פועלת בטעות נגד רקמות הגוף עצמו. החולים בה סובלים בעיקר מקושי בהנעת המפרקים, כאבים ומנפיחות כתוצאה מהדלקת. בימים כתיקונם, כאשר הגוף פועל כשורה, לא אמורים להרגיש כאב בתנועת המפרקים, שכן הסחוס מחליק על הנוזל הסינוביאלי המשמש כחומר סיכה, אך לעומת זאת כאשר חולים בדלקת מפרקים שיגרונית, נוצרים חומרים הגורמים נזק לגידים, לסחוס ולעצמות. דלקת המפרקים השיגרונית לא תמיד קלה לזיהוי שכן במקרים רבים אין הכאבים נבדלים מכאבי מפרקים רגילים, אך אם בנוסף אליהם אתם חשים כאב עמום, קישיון בוקר (כאבים במפרקים במיוחד בשעות הבוקר), אדמומיות ונפיחות, יכול להיות שמדובר בדלקת מפרקים שיגרונית, שעל מנת לטפל בה יפנה אתכם הרופא לבדיקת דם, צילום רנטגן וסריקת MRI, וכן יספק מרשם לטיפול תרופתי אנטי דלקתי המאפשר להפחית את הפגיעה בתפקוד.
 
יחד עם זאת יש לשים לב לכך שתסמינים נוספים כגון עייפות קשה, שינה לא מרעננת, פגיעה ביכולת הריכוז והזיכרון ופעילות מעיים בעייתית, יצביעו על פיברומיאלגיה (דאבת) אשר ידועה כמחלה לא דלקתית. 

מחלות מתחפשות: צילום רנטגן של עצמות מפרקים

5. עקיצת חרק 

עקיצה של חרק יכולה להיות מאוד מגרדת ומציקה, מלווה באדמומיות ולעיתים בכאב קל ומעיק היכול להימשך ימים בודדים. על מנת להרגיע את מקום העקיצה מורחים בדרך כלל תכשירים המכילים אלוורה או משחה מרגיעה כזאת או אחרת במשך יום-יומיים ובזה מסתיים הטיפול.
לפעמים ישנם מצבים בהם מריחת משחה מצמח האלוורה לא עוזרת ורצוי לתת יותר תשומת לב לאזור שנעקץ; לכן, אם לא חלה הקלה במהלך הימים הראשונים, קבעו תור לרופא עור מאחר וכנראה נעקצתם על ידי זבוב החול הנושא את הטפיל שאחראי לשושנת יריחו (לישמניה), שהיא סוג של מחלה טרופית הנוצרת בעור בעקבות התפתחות הטפיל. 
 
תסמינים נוספים הבאים לידי ביטוי במחלה זו הם גרד ותחושת כאב קלה גם לאחר 3 ימים והתחלה של הצטלקות העור עם נקודות אדומות באזורים נרחבים סביב מקום העקיצה. דרכי הטיפול השונות הן: צריבת הנגעים בחנקן נוזלי, מריחת משחה אנטיביוטית מקומית וכן זריקות וכדורים. זמן ההחלמה ללא טיפול יכול להיות ארוך, עד כשנתיים, ולכן כדאי מאוד לשים לב לכל שינוי שחל בגופכם באזור המגורה.
 
מחלות מתחפשות: יתוש על עור של אדם

6. דלקת עור 

דלקת העור זה מושג נרחב המתייחס למספר רב של מחלות עור שונות, כאשר המשותף להן הוא התהליך הדלקתי שלמעשה מסתמן כגורם העיקרי במחלה. דלקת העור המוכרת ביותר נגרמת לרוב על-ידי גורמים חיצוניים ועלולה להופיע גם אחרי מגע עם חומרי בסיס (סבון, סודה לשתייה ועוד) או חומצות (לימון, חלב וכדומה). כל מחלת עור דלקתית מלווה בגרד בלתי נסבל, עור קשקשי ונפיחות של העור. דרכי הטיפול הניתנות לרוב מבוססות על תחליבים, משחות ייעודיות ושמפו מיוחד לייבוש העור שמטרתו לשחרר את הקשקשת.
 
כמו כן, בהגיעכם לרופא דווחו לו על התסמינים והראו לו את האזורים הנגועים בעורכם, כך למשל: אם עיקר הגרד מורגש בין אצבעות הידיים, שורשי כף היד, סביב הפטמות ובקפלי המותניים, המיקומים יכולים להצביע על סקביאס (גרדת) - מחלת עור מדבקת הנגרמת על ידי קרדית החודרת מתחת לשכבת העור ומטילה שם את ביציה. הטיפול שיינתן ילווה במריחת משחה המכילה גופרית, או משחה בעלת מינון נמוך של קוטל חרקים על הגוף כולו וכן כיבוס כל כלי המיטה במים בטמפרטורה גבוהה עד כדי הרתחה - פעולה שמטרתה לקטול את הקרדית.
 
מחלות מתחפשות: צילום מיקרוסקופי של קרדית אבק

7. דיכאון קליני

דיכאון קליני הוא סוג של הפרעה נפשית בעלת דפוס מתמשך של מצב רוח ירוד, אובדן עניין והנאה, הפרעות שינה ותיאבון. בשל התסמינים הללו, הלוקים בדיכאון קליני סובלים מהשפעות שונות שמעיבות על קשרים אישיים וקשרי משפחה, ולעיתים אף גורמות לריחוק מהאדם הלוקה בדיכאון בטיעונים שונים ומשונים. ישנן מגוון שיטות לטיפול בדיכאון, כאשר העיקריות שבהן: נטילת תרופות נוגדות דיכאון, טיפול פסיכולוגי המתבצע על ידי שיחות עם מטפל או שילוב של שתיהם יחד.
 
למרות שמדובר במחלה המשפיעה על הנפש, ברוב המקרים נוטים לאבחן קודם את הגורמים הפיזיולוגיים. לכן אם יחד עם הדיכאון חווים תסמינים נוספים כמו: כאב עצמות, השמנת יתר, בעיות במערכת העיכול והזעת יתר, יתכן מאוד שמקור הבעיה הוא מחסור בוויטמין D ולא דיכאון. הטיפול יכלול חשיפה מוגברת לאור השמש, נטילת טיפות ויטמין D וכמובן אכילת מאכלים ושתיית משקאות העשירים בוויטמין כגון: טונה משומרת, פטריות פורטובלו, חלב מועשר, מיץ תפוזים ועוד.
 
מחלות מתחפשות: נערה אוחזת בברכיה המכופפות

8. הפרעות קשב וריכוז – ADHD

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) מתאפיינות בחוסר מנוחה, אימפולסיביות, שכחה, סחבת, נטייה לאבד דברים וכמובן חוסר היכולת לשים לב לפרטים באופן עקבי. תסמינים אלו פוגעים בתפקוד היומיומי וגורמים לסביבה לראות את האדם שסובל מהם כחסר אחריות או כלא מתחשב. לרוב, כאשר מגיעים לרופא ומציגים תסמינים שכוללים חוסר מנוחה סחבת וכדומה, יינתן טיפול תרופתי כדי לשפר את יכולות הקשב והריכוז באופן זמני ובזה יפטור הרופא את המטופל.
 
אך אם בעת הביקור אצל הרופא יוצגו תסמינים נוספים, כמו למשל: קושי בהירדמות בלילה, התעוררות פעמים רבות במהלך השינה, קושי בהתעוררות בבוקר, הליכה מתוך שינה ו/או בעיות נשימה הקשורות בשינה, יתכן מאוד שתאובחנו כבעלי הפרעות שינה ולא כסובלים מבעיות קשב וריכוז. במקרה שכזה, תישלחו למכון שינה על מנת לאבחן את המחלה, כאשר לאחר מכן, יינתן לכם הטיפול המתאים במידת הצורך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.