maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כך תזהו את סגנון הלמידה של ילדכם ותוכלו לסייע לו

 כבעלי ניסיון בלמידה ורכישת ידע, זה לא אמור להיות סוד עבורנו שניתן לפתח כישורים והבנה בתחומים רבים בכל מיני דרכים, שיטות וסגנונות. לכל אחד ואחת מאיתנו יש את סגנון הלמידה האישי שלו וכך, מן הסתם, גם לילדכם יש את הסגנון שייחודי לו. לעיתים סגנון הלמידה של ילדכם מתאים מאוד למערכת החינוך ולצרכיה, ולעיתים הוא שונה ולא תמיד מתקבל בברכה, אך מה שחשוב הוא שאנו נדע לתמוך בילדנו ובסגנונו הפרטי, ונכיר את הדרך בה אנו צריכים לעצב את חוויית הלמידה שתתאים לצרכיו. כדי לסייע לכם להבין את דרך המחשבה של הילדים שלכם ואת שיטת הלמידה היעילה ביותר עבורם, הכנו לכם מדריך קצר שיסביר לכם כיצד לזהות את סגנון הלמידה האישי שלהם, וגם יפרט את הסגנונות הנפוצים ודרכי הפעולה המומלצות כאשר ילדכם נוטה לכל אחד מהם.

סגנונות למידה אצל ילדים: ילד משרטט במחברת כשלצידו הסמארטפון שלו
 

כיצד תזהו את סגנון הלמידה של ילדכם

הדרך הטובה ביותר לזהות את סגנון הלמידה המאפיין את ילדכם, היא פשוט להתבונן בו ולבחון את התנהלותו והתנהגותו בעת שהוא לומד משהו חדש, במיוחד כשהוא נמצא בסביבה שבה ניתן לבדוק את ביצועיו ולמדוד אותם. תוכלו ללמוד באופן הטוב ביותר על סגנונו של ילדכם, דווקא במצבים שבהם תשימו לב שהוא נאבק ולא מצליח או שפעולה מסוימת קשה לו יותר מהאחרת, אז תקבלו את ההזדמנות הטובה ביותר להבין באופן מדויק מה הם הדברים שילדכם מעדיף וממה הוא מנסה להתרחק. שימו לב גם שילדים נוטים לעבור ולזגזג בין סגנונות למידה שונים ולהחליף את העדפותיהם הלימודיות מפעם לפעם, בהתאם לגורמים שונים ולהתפתחותם האישית. לכן זכרו שעליכם להיות סבלניים ועם האצבע על הדופק באופן מתמיד, על מנת שתוכלו לזהות את סגנון הלמידה של ילדכם בכל זמן נתון ותדעו כיצד ניתן לסייע לו בכל אחד מן המצבים איתם הוא מתמודד.

סגנונות למידה אצל ילדים: אישה משגיחה וצופה בילדות לומדות

7 סגנונות הלמידה הנפוצים ביותר והמלצות שיסייעו לילדיכם

בקרב החוקרים ומומחי הלמידה קיימים מספר מודלים לחלוקתם של סגנונות הלמידה השונים. אנו נביא בפניכם את אחד מהמודלים המקובלים ביותר, שמציע חלוקה ל-7 סגנונות. 5 הראשונים מבניהם: החזותי, השמיעתי, המילולי, התחושתי והלוגי, הם סוגים נפרדים – כלומר כאלו שבאופן מסורתי כל תלמיד יטה רק לאחד מהם, בעוד שהשניים הנוספים: החברותי והיחידני, הם משותפים, כלומר יצטרפו כנראה אל כל אחד מהסגנונות הנפרדים ויהוו יחדיו את סגנונו של ילדכם. נפרט עתה קצת יותר לגבי כל אחד מ-7 הסגנונות האלו, ומה ביכולתכם לעשות על מנת לסייע לילדכם כשהוא נוטה אל כל אחד מהם:

1. הסגנון החזותי 

אנשים שנוטים לכיוון הסגנון החזותי מעדיפים ללמוד באמצעות עזרים שונים כדוגמת: תמונות, גרפים, דיאגרמות ועוד, על מנת לעבד את המידע ולהטמיע אותו בראשם. לסוג התלמידים הזה יש העדפה ברורה ללמידה חזותית הכוללות תמונות וטקסט כתוב, מאשר כל דבר הקשור לצורך בשמיעה ובקול, ולכן הם נוטים להעדיף מטלות קריאה, כתיבה וציור על פני שמיעה ושינון, וזאת מכיוון שלעיתים רבות הם מתקשים בהקשבה להוראות.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: אם אתם שמים לב שילדכם נוטה לסגנון זה, השתדלו לספק לו כמה שיותר אמצעים וחומרי עזר חזותיים, עזרו לו לארגן את המחברות, הספרים וחומרי הלימוד שלו בעזרת הדבקת מדבקות בצבעים שונים וסייעו לו לבצע את מטלות בית הספר השונות - גם אלו הכוללות הקשבה לחומר ושמיעתם של דברים - בצורה שתעשה לו סדר בראש.

2. הסגנון השמיעתי

אלו שנוטים לסגנון למידה זה מעבדים ומשמרים מידע באמצעות האזנה ולעיתים גם חזרה עליו ושיננו בקול. ניתן לומר שסגנון זה הוא המתאים לשיטת הלימוד המסורתית של בתי הספר, שבה המורה מרצה בפני התלמידים ומכתיב את החומר בקולו. תלמידים שמעדיפים סגנון זה נהנים מפעילויות לימודיות כדוגמת קריאה בקול, הסברתם של דברים לאחרים ודיבור בפני הכיתה. ילדים שנוטים לסגנון השמיעתי מחבבים לרוב את כל נושא הדקדוק וההגייה ואוהבים אתגרים מילוליים, אך מצד שני הקריאה שלהם עלולה להיות קצת איטית בהשוואה לילדים אחרים. הם מגיבים היטב להוראות מילוליות ולרוב הם לומדים חברותיים, שאוהבים ללמוד עם אחרים, לשמוע ולהגיב.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: אם הילד שלכם נוטה אל סגנון זה, מומלץ שתיצרו עבורו סביבת עבודה ביתית עשירה באמצעי מולטימדיה, בין היתר על ידי שילוב של תכנים מן הטלוויזיה ומן האינטרנט, כמו למשל שיעורים מוקלטים בנושאים שונים שניתן למצוא ב-YouTube. כמו כן, השתדלו להקשיב לדבריו כאשר הוא חוזר בפניכם על מידע של שלמד, וסייעו לו בארגון קבוצות למידה יחד עם חבריו לאחר שעות הלימודים.

סגנונות למידה אצל ילדים: ילד מאזין באוזניות
 

3. הסגנון המילולי

סגנון זה מערב באופן מסוים בין החזותי לשמיעתי, וילדים שאוהבים גם קריאה וכתיבה, ויחד עם זאת מצטיינים בהקשבה ובשינון, נוטים כך נראה לסגנון הזה, המערב בין תוכן כתוב למילה המדוברת. ילדים שנוטים לסגנון המילולי נהנים מהתבוננות באמצעים חזותיים שונים ויודעים כיצד ללמוד מהם, ממש כמו אלו הנוטים לסגנון החזותי, והם גם קוראים הרבה, בין שעבור הלימודים ובין שעבור הנאתם האישית. יחד עם זאת, אותם ילדים נהנים גם לחזור על החומר שהם למדו ולשוחח עליו, ממש כמו הלומדים בסגנון השמיעתי.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: אם אתם שמים לב שהילד שלכם נוטה לסגנון זה, תוכלו לעזור לו בכך שתתנו לו לקרוא הוראות לימודיות בעצמו, לאחר מכן תחזרו עליהן בעצמכם ובסופו של דבר תשוחחו עימו על המטלות שלפניו, לפעמים אפילו יותר מפעם אחת. בנוסף תוכלו לסייע לו אם תהיו יצירתיים ותמציאו חרוזים או קיצורי מילים משעשעים שיעזרו לו לזכור ולשנן את המושגים השונים שהוא לומד.

4. הסגנון התחושתי

אנשים שמעדיפים ללמוד בסגנון זה אוהבים לגעת בדברים, לפרקם ולהרכיבם, להשתמש בתנועות ידיים מרובות בעת דיבורם, ולעיתים הם אף חייבים להתהלך ולהיות בתנועה על מנת להבין ולקלוט טוב יותר את החומר המועבר. הם מעוניינים להתנסות כמה שיותר, מה שאומר שהם בעלי העדפה ברורה לסביבת למידה פעילה ואנרגטית, והם נהנים במיוחד כשיש בידיהם כלים ועזרים לימודיים שונים, כדוגמת פאזלים ומשחקי הרכבה כאלו ואחרים, בהם הם יכולים לשחק ולהתעסק תוך כדי התהליך הלימודי. סגנון פעיל זה לא תמיד מתאים לצורת הלימוד המקובלת בבתי הספר, ולכן אם הילד שלכם נוטה לסגנון זה הוא עלול להיתקל בקשיים כאשר יוכרח לשבת ליד שולחן בכתה וללמוד בשקט מבלי להתנועע ולהימצא בתנועה.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: מכיוון שכאמור ההתמודדות עם בית הספר עבור ילדים הנוטים לעבר סגנון זה יכולה להיות קשה, חשוב שתדברו מראש עם מוריו של התלמיד ותנסו להתאים לו צורת לימוד שתוכל לשמור על הריכוז שלו בכיתה. מעבר לכך, היו סבלניים כלפיו גם בבית ואפשרו לו להסתובב, להתנועע ולפעול תוך כדי זמן הלימוד והכנת שיעורי הבית. יתרה מזאת, השתדלו לספק לו עזרים חווייתיים שונים ואפילו תוכלו לצאת לטיולים משפחתיים מחכימים ומלמדים על מנת לעודד אותו להכיר את העולם יותר ולחקור אותו.  

סגנונות למידה אצל ילדים: ילדים עוסקים במשימה לימודית חוויתית

5. הסגנון הלוגי

לומדים הנוטים לסגנון הלוגי מצוינים בהתמודדות עם מספרים, סדרות ונתונים חשבוניים, והם יכולים לבצע בראשם פעולות מתמטיות שכל אחד אחר היה נאבק ונלחם על מנת לפצחן. הם מאוד שיטתיים בעבודתם, אוהבים סדר וארגון ולרוב ישמחו לייצר מדריכים והוראות עבור התלמידים האחרים. יחד עם זאת, אם הילד שלכם נוטה לסגנון זה, הוא יזדקק לשכנוע ולדרבון כאשר הוא יידרש לעסוק ברעיונות מופשטים והומניים יותר, ולכן הרבה פעמים תצטרכו להיות סבלניים איתו ולהסביר לו מהי כוונת הדברים ומטרתם על מנת שהוא יבצע את המטלות גם במקצועות אלו ויגיע בהם להישגים טובים.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: הכינו יחד איתו רשימה של נקודות מפתח בכל מקצוע ומקצוע, ועזרו לו לחלק את הנושאים השונים, כולל אלו ההומניים, לתבניות ולדפוסים שהוא יוכל לזהות ולהתמודד איתם ביתר קלות.

הסגנונות המשותפים

6. הסגנון החברותי

תלמידים חברותיים הם כאלו המצטיינים בתקשורת עם אחרים, בין שבדיבור ובין שבכתב, כשכיתות גדולות וכן קבוצות למידה קטנות הם מערכי הלמידה המועדפים עליהם.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: אם הילד שלכם נוטה לסגנון זה (יחד עם הסגנון הנפרד שלו) סייעו לו בארגון קבוצות למידה יחד עם חבריו לאחר שעות הלימודים, ושקלו גם ליצור זמני למידה משותפים בתור משפחה, בהם תעסקו יחד בפעילויות חינוכיות. 

סגנונות למידה אצל ילדים: ילדים לומדים בקבוצה

7. יחידני

ללומדים הנוטים לסגנון הלמידה היחידני, למידה עצמאית ופרטנית היא המפתח. הקשב של תלמידים שכאלו מופנה כלפי פנימה, והם שומרים על יכולת ההתמקדות שלהם בקלות רק כשניתן להם להתעסק בדברים שלהם, בשקט וברוגע.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם: אם הילד שלכם נוטה לכיוון סגנון למידה הזה, פנו עבורו זמן שקט שבו הוא יוכל ללמוד בבית, וספקו לו סביבת לימוד רגועה ושלווה על מנת למנוע הסחות דעת מיותרות. 

מקור התמונות: US Department of Education

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו