print header

12 דרכים יצירתיות ונהדרות לנצל את הזמן עם הילדים

בזמן שאנו נמצאים במרדף בלתי פוסק אחרי הזמן ומנסים לתמרן בין עבודה, בישולים, שעת אמבטיה לילדים, הסעות לחוגים ועוד אינספור מחויבויות שונות, קשה לנו לעתים להבין שהשנים חולפות על פנינו במהירות האור, ושאסור לנו לפספס את הזמן שאנו מבלים עם ילדינו הקטנים. זו הסיבה שעלינו להשתדל ככל הניתן להעריך את רגעי הפליאה וההתחדשות, ולבחור להיות נוכחים בהם במלוא העוצמה. אין ספק שלא כל יום יהיה מושלם, אך מומלץ שתנסו ליישם חלק מהשיטות הבאות, שיאפשרו לכם לייעל ולנצל את הזמן עם הילדים עד תומו, גם במציאות העמוסה שלנו.

 
זמן איכות עם הילדים
 
1. נוכחות מלאה
 
הורים רבים מתמודדים בכל יום מחדש עם רמת האחריות שהם נושאים בעת גידול הילדים, ולא פעם הם מתנהלים כמו טייס אוטומטי, כשאינם נוכחים לחלוטין בזמנים בהם המשפחה נמצאת יחד. לכן חשוב להבין את חשיבות ניצול הזמן יחד עם ילדיכם, להפנים שאין זה מספיק לשהות יחד באותו החדר, ושכדאי לעשות מאמץ נוסף בכדי ליהנות במלוא העוצמה מכל חוויה ורגע שחולף. בפעם הבאה שאתם נמצאים יחד באותו החלל נסו להתמקד בילדיכם, השתדלו ככל הניתן להבין אותם, לשמוע אותם, לראות אותם ולהיווכח בנס הבריאה שהכנסתם לחייכם.
 
2. טיול עם פיג'מות
 
השעה שלפני השינה עשויה להיות תוהו ובוהו בזמן שהילדים עוד צעירים, לכן חשוב שתכירו שיטה נהדרת שתסייע להם להירגע, ותאפשר לכם ליהנות מזמן איכות נהדר יחד. שברו שגרה מדי פעם במהלך השבוע, כשמזג האוויר מאפשר זאת, וצאו עם ילדיכם סמוך לזמן השינה לטיול בפיג'מות באזור הקרוב לביתכם, לאחר שהילדים כבר צחצחו שיניים ושטפו פנים. האוויר הנעים וההליכה האיטית תעזור לכולכם לשחרחר מעט לחץ, ותוכלו לדבר עם הילדים על מהלך היום שלהם ושלכם, ולנצל את הרגעים המיוחדים הללו, שככל הנראה היו נבלעים עמוק אי שם בתוך הטלוויזיה, במידה והייתם נשארים בבית. 
 
זמן איכות עם הילדים
 
3. המצאת סיפורים
 
אם ילדיכם עוד בגיל המתאים להקראת סיפורים, אך כבר יכולים לקרוא בכוחות עצמם לפני השינה, תוכלו להפוך את הזמן הזה למרגש ומעניין הרבה יותר. ראשית יש לציין שחשוב לעודד את הקריאה העצמאית של הילדים, לכן אל תהפכו מנהג זה לשגרה אלא אמצו אותו כדרך לגוון אותה. כל שיש לעשות הוא לשבת יחד במיטה לפני השינה, ולהמציא יחד סיפור מסתורי או מצחיק, כשכל אחד בתורו תורם משפט שיקדם את העלילה. אותו זמן מיוחד יהפוך לדבר שאתם וילדיכם תצפו לו בכיליון עיניים, ובאותה העת תתוודעו לחלומות, לדמיונות ולהומור האחד של השני.
 
4. משחקים של הילדים
 
אם רכשתם עבור ילדיכם משחק וידיאו או משחק קופסה שהם אוהבים, השתדלו לשחק איתם מדי פעם, כדי שתוכלו לחוות את המציאות והעולם מזווית הראייה שלהם. יוזמה שכזו תאפשר לכם לבלות יותר זמן איכות יחד, ותוכלו גם ללמוד דברים רבים על האישיות וההתנהגות של הילדים כשהם משתתפים בפעילות תחרותית. אל תחששו מכך שאתם אולי לא מכירים את המשחקים האלו. מעבר לעובדה שככל הנראה זו תהייה הפעם הראשונה שלא תצטרכו להפסיד בכוונה, הילדים יזכו לראות אתכם באור יותר נגיש ופחות כדמות מחנכת ורשמית, ואתם תזכו ליהנות מהמשחק ביחד איתם. 
 
זמן איכות עם הילדים
 
5. טיפול בתקלות
 
השתדלו ככל הניתן לבצע תיקונים ושינויים בבית ובסביבתו יחד עם ילדיכם, וכך תזכו בזמן איכות עם ערך מוסף חשוב מאוד. בפעם הבאה שאתם מתקנים ברז שדולף, מחליפים צמיג, צובעים את הגדר או מנקים את הפילטרים של המזגן, הזמינו את ילדיכם לסייע ולהיות מעורבים. תוכלו ללמד אותם על הכלים בהם אתם משתמשים ואיך אתם פותרים את הבעיה, ובאותה העת תשתפו אותם בהשקפת החיים שלכם ובשיטות שלכם לטפל בבעיות שונות. כשהילדים עוד קטנים הפקידו בידם את הפנס והסבירו להם על תפקידם החשוב בעת פעולת התיקון, וכשהם יגדלו ויהפכו לעצמאיים יותר אתם תעברו לצד שאוחז באותו הפנס. במקום לחשוש שהילדים ישברו או יהרסו רהיטים או כל רכוש אחר, שתפו אותם בעבודה ותזכו לזמן נפלא יחד.
 
6. הפחתת נסיעות
 
כשצריך להקפיץ את הילד לחוג או לחבר אנו בוחרים בדרך כלל לעשות זאת באמצעות הרכב, כי אנו סבורים שזאת הדרך המהירה והנוחה ביותר. האמת היא שאם מדובר בנסיעה קצרה, יכול מאוד להיות ש"טקס" הכניסה לרכב וכל האילוצים שמתלווים לנסיעה הופכים אותה לחוויה מסורבלת שפוגמת בזמן שאפשר לנצל להליכה קצרה עם הילדים. בפעם הבאה כשאתם עומדים להסיע את ילדכם לפעילות שנמצאת בקרבת מקום, פעלו מעט אחרת ונסו להגיע לשם ברגל. הבחירה בהליכה תאפשר לכם להתנתק לרגע ממרוץ החיים ומהריכוז הרב שמושקע במתרחש בכביש בעת הנהיגה, ותוכלו להתרכז בשיחה והעמקת הקשר. יתרה מזאת, אם אתם לוקחים את ילדכם לחוג שלא נמשך זמן רב, תוכלו להמתין במקום ולנצל את הזמן הקצר כדי לעשות כמה שיחות טלפון או להאזין למוזיקה אהובה.
 
זמן איכות עם הילדים
 
7. תואר בידיעת הילדים
 
אם יצא לכם לעזור לילדיכם בהכנת שיעורי הבית, ככל הנראה היו רגעים שבהם העדפתם לשבת בסלון ולקרוא את ספר של אשכול נבו, במקום לנסות להסביר להם נוסחה בחשבון שכבר ממזמן שכחתם. זו הסיבה שכדאי לכם לנסות לאמץ את הגישה והשיטה הבאות; קודם כל נסו להתעניין באמת בשיעורי הבית שלהם, מאחר וישנה אפשרות שתלמדו משהו חדש שטרם שמעתם, שיעשיר את ידיעתכם. בנוסף, תוכלו לנצל את השהות שלכם יחד ולהפיק ממנה את המיטב באמצעות שבירת השגרה, שכוללת הפסקה יזומה במשך רבע שעה. בזמן המנוחה כדאי לכם לשחק את המשחק שיעניק לכם תואר בידיעת הילדים; הילדים שואלים אתכם שאלות טריוויה שקשורות לחלומות, לתשוקות ולדברים שמרגשים ומעניינים אותם בחיים, תוך כדי הצגת 3 תשובות אפשרויות, אתם בוחרים את התשובה המתאימה ביותר שתזכה אתכם בניקוד במידה שהצלחתם. מדובר בדרך מיוחדת ומפתיעה להכיר את ילדיכם ולהפוך את זמן שיעורי הבית למהנה יותר.
 
8. מכתבים
 
אם אתם נמצאים בעבודה בזמן שהילדים מגיעים הביתה אחרי הגן או בית הספר, תוכלו לגרום להם להרגיש מיוחדים, באמצעות מכתב או פתק שתתלו במקום נבחר בביתכם. כמובן שמכתב לא יכול להחליף את זמן האיכות שלכם יחד או את הנוכחות שלכם, אך מחווה שכזו תוביל למספר דקות שבהם הילדים ירגישו את הנוכחות שלכם, ואתם תדעו שהשפעתם לחיוב על המשך היום שלהם.
 
זמן איכות עם הילדים
 
9. תיאום פגישות
 
קבעו פגישות מראש עם ילדיכם, ממש כמו ישיבה בעבודה, ללא כל קשר לגילם ולסטטוס שלהם בחיים. כל שעליכם לעשות הוא לבדוק עם הילדים מתי נוח להם לבלות יחד, מה השעה המועדפת שמתאימה לכולכם ולסמן את התאריך שנקבע ביומן הפגישות או בלוח השנה. תכנון שכזה יאפשר לכולם להתכנס יחד ולבלות זמן איכות נפלא, בו תוכלו להתעדכן וליהנות מהחברה של האנשים היקרים לכם מכל. בנוסף, מומלץ להכניס את הפעילויות של הילדים ללוח הזמנים שלכם, כדי שתדעו מה קורה איתם ברגעים החשובים שלהם, בעיקר כשהם כבר אינם תלויים בכם.
 
10. ערב פיצה
 
ארוחת ערב בבית עם כל המשפחה היא מסורת מיוחדת וחשובה גם במתכונת הפשוטה, אבל הילדים שלכם יהיו להוטים עוד יותר לשבת יחד סביב השולחן אם לארוחת המיוחדות שלכם יהיה נושא. תוכלו להפוך את הערבים הללו למנהג שבועי בו תבחרו בכל פעם מחדש את נושא החגיגה; ערב פנקייק, ערב המבורגר, ערב פסטה וכל רעיון אחר שעולה על דעתכם. עד מהרה תבחינו שילדיכם נרגשים ושמחים בערב הנושא לו חיכו בכיליון עיניים, ותרגישו את האנרגיות החיוביות והרצון שלהם לשתף אתכם בכל המתרחש בחייהם, מה שיקרב אתכם ויחזק את הקשר שלכם עוד יותר.
 
זמן איכות עם הילדים
 
11. שמות חיבה
 
ככל הנראה כבר יש לכם שמות חיבה כאלה או אחרים לילדכם, וסביר להניח שאותו כינוי דבק בהם עוד בצעירותם וילווה אותם עד לבגרותם. אם אתם תוהים כעת מה הקשר בין שמות חיבה לזמן איכות יחד, הנה מגיע ההסבר; בחרו כינוי נוסף לכל אחד מילדיכם, שרק לכם מותר להשתמש בו, ותקראו בשם חיבה זה רק ברגעים המיוחדים שלכם יחד. בצורה זו הילדים ידעו שהם חלק חשוב מחייכם, שאתם אוהבים אותם בדרך ייחודית ופרטנית, ושמדובר בזמן המיוחד שלכם יחד. 
 
12. פעילות ספורטיבית
 
אם אתם מבצעים פעילות ספורטיבית קלילה כמו הליכה או תרגילי חיטוב ביתיים למיניהם, תוכלו מדי פעם לצרף את ילדיכם לאימון. כמובן שאתם צריכים גם זמן איכות עם עצמכם, כך ששיתוף הילדים בפעילות הספורטיבית או בכל דבר אחר שמנעים את זמנכם יתרחש רק מתי שאתם תחליטו, ולא יהפוך להרגל קבוע אלא אם תקבעו אחרת. בזמן הפעילות המשותפת הזו תוכלו ללמד את הילדים כיצד מתאמנים נכון, להבהיר להם את החשיבות של פעילות ספורטיבית, וכמובן תיהנו מעוד הזדמנות לזמן איכות מהנה. 
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.