print header

יתרונותיהם הבריאותיים של המזונות הסגולים

הופעה של צבעים שונים בירקות ובפירות מצביעה על הימצאות של ויטמינים ומינרלים מסוגים שונים, המעניקים לצמח יתרונות בריאותיים רבים, פרט לצבע היפה והמלכותי. חשוב להכיר את היתרונות הבריאותיים של הצבעים השונים, כדי שנוכל לתכנן בקלות תפריט עשיר ובריא. הכירו את את היתרונות הבריאותיים הרבים והמגוונים של משפחת המזונות הסגולים.

מזונות סגולים
 

מה מיוחד במזונות הסגולים?

הצבע הסגול של הירקות והפירות מגיע מתרכובות טבעיות הנקראות אנתוציאנינים. תרכובות אלה צובעות את הפירות ואת העלים הצעירים של הצמחים בצבעי סגול, כחול ואדום על מנת לסנן את הקרינה האולטרה סגולה המסוכנת של השמש. בגוף האדם משמשים האנתוציאנינים במגוון רחב של תפקידים חשובים:
 

1. מניעת סרטן

האנתוציאנינים פועלים כאנטיאוקסידנטים חזקים במיוחד, המגינים על התאים מפני רדיקלים חופשיים הפוגמים בתהליך השכפול התקין של התאים. כאשר תהליך השכפול נפגם, קיים סיכוי להופעה של תאים סרטניים. על ידי הגנה מפני הרדיקלים החופשיים, המזונות הסגולים מפחיתים את הסיכוי לחלות בסרטן.
 

2. חיזוק נגד סוכרת

מספר מחקרים שנערכו בין השנים 1994-2005 הראו כי האנתוציאנינים מסוגלים לייעל ולשפר את תהליך פירוק הסוכר בגוף, פעולה אשר מועילה רבות לחולי הסוכרת, שאינם מסוגלים לפרק את הסוכר בעצמם. ההשפעה החיובית על תהליך פירוק הסוכר תורמת לתחומים רבים בגוף, כגון גמישות כלי הדם וייצור חלבונים מוגבר.
 

3. עצירת דלקות

על ידי הגנה על כלי הדם מפני נזקים, האנתוציאנינים שבמזונות הסגולים יכולים לגרום להפחתה וריפוי של דלקות שונות בגוף. האנתוציאנינים הוכחו כיעילים במיוחד נגד דלקות כרוניות, כגון דלקת פרקים, ונגד מחלות ניווניות שונות, בינהן אלצהיימר, קהיון (דמנציה) ומחלות לב.
 

4. הקלה על תסמיני האלרגיה

האנתוציאנינים הם חלק ממשפחת תרכובות טבעיות גדולה בשם "פלבנואידים", תרכובות הפועלות כמגן של הגוף מפני פגעים שונים. מחקר שנערך בבולגריה מצא כי מבין כל הפלבנואידים, האנתוציאנינים שבמזונות הסגולים הן התרכובות שמעניקות את ההקלה הגדולה ביותר על תסמיני האלרגיה השונים.
 

5. שיפור הראייה

אחד היתרונות המפתיעים של האנתוציאנינים הוא ההשפעה החיובית שיש להם על הראייה, כפי שהראה מחקר שנערך בקנדה, גרמניה וניו זילנד. המחקר הראה כי בקרב אנשים שצרכו תוספי אנתוציאנינים באופן קבוע, השתפרה הראייה באופן כללי, וראיית הלילה במיוחד.
 

6. בריאות הלב

האנתוציאנינים גורמים להפחתה ברמות הכולסטרול בכלי הדם שלנו, ועקב כך מגינים על הלב מפני מחלות שונות, מורידים את לחץ הדם הגבוה, משפרים את זרימת הדם ושומרים על שריר לב חזק ויעיל.
 

7. שמירה על המשקל

מחקר שנערך על עכברים באוניברסיטת מינסוטה הראה כי עכברים אשר אכלו מזונות עשירים בשומנים אך קיבלו גם תוספת אנתוציאנינים, העלו פחות משקל מאשר העכברים שלא קיבלו את התוספים. כלומר, הוספת האנתוציאנינים לדיאטה גרמה לכך שאותה כמות קלוריות גרמה לעלייה מופחתת במשקל.
 

8. טיפול באולקוס

האנתוציאנינים מהווים טיפול יעיל באולקוס, בעקבות היכולת שלהם לחדש ולשמור על הציפוי המגן על הקיבה מפני חומצות העיכול החזקות שבה. כאשר הציפוי מתבלה, חומצות הקיבה מתחילות לעכל את הקיבה עצמה. הגנת האנתוציאנינים על שכבת ההגנה מטפל בבעיה.
 

9. שיפור יכולות קוגנטיביות

המזונות הסגולים טובים לא רק לשמירה על הבריאות, אלא גם לשמירה על מוח חד ובריא. מחקר שנערך בשנת 2011 ביפן הראה כי האנתוציאנינים מסוגלים להגן על המוח מפני אובדן זיכרון וניוון האזורים האחראים על מוטוריקה ותנועה.

מזונות סגוליםTsaiYuting

 

מהם היתרונות הבריאותיים של המזונות הסגולים?

פרט ליתרונות הרבים המצויים במזונות הסגולים בעקבות הימצאות האנתוציאנינים, משפחת המזונות הסגולים מציעה עוד מגוון גדול של יתרונות בריאותיים שעוזרים לנו לשמור על בריאות מקסימלית.
 

1. כרוב סגול - מניעת בצקות

הכרוב הסגול הוא אחד המקורות הטובים ביותר לאנתוציאנינים הבריאים, ובנוסף להם, הוא מכיל גם כמות גדולה של אשלגן, העוזר לגוף לאזן את רמות הנוזלים, ולמנוע בצקות.

מזונות סגולים

 

2. בצל סגול - חיזוק השלד

טעמו של הבצל הסגול מעודן יותר מזה של הבצל הלבן הרגיל, והוא נחשב לדרך מצויינת וטעימה במיוחד לשמור על הבריאות. פרט ליכולתו של הבצל למנוע סרטן, בזכות תכולת האנתוציאנינים והגופרית שבו, הוא מכיל גם כמות נכבדה של מנגן, העוזר לגוף לבנות שלד חזק ובריא.

מזונות סגולים

3. כרובית סגולה - תחזוק המערכת החיסונית

רוב הכרוביות שאנו רואים בחנות הן לבנבנות, אך אם נקפיד גם על אכילה של כרובית סגולה נוכל לרתום את היתרנות הבריאותיים שבה. צריכה של 100 גר' כרובית סגולה טרייה מספקת לגוף 100% מתצרוכת הויטמין C היומית המומלצת למבוגר, העוזרת לנו לשמור על המערכת החיסונית שלנו.

מזונות סגוליםDavid McSpadden

 

4. גמבה סגולה - הגנה מפני זיהומים

הגמבה המתוקה מגיעה אלינו במגוון צבעים, ובינהם ניתן למצוא גם את הצבע הסגול, המוענק לגמבה בעקבות תכולת האנתוציאנינים שבה. הפלפלים מכילים גם את התרכובת הטבעית קפסאיצין, המעניק לפלפלים חריפים את טעמם. בפלפל הסגול תרכובת זו מצוייה בכמויות קטנות, אך היא עדיין מסוגלת להגן על הגוף מפני זיהומים.

מזונות סגוליםBrian J. Matis

 

5. סלק - ניקוי רעלים טבעי

הסלק הוא אחד הירקות העשירים ביותר באנתוציאנינים, אך יש בו הרבה מעבר לכך ופעולתו בגוף גורמת לניקוי רעלים חיוני. הסלק מסלק מהגוף את כל הרעלנים שהצטברו במערכות השונות ונותן לנו התחלה חדשה ונקייה ליום שלנו.

מזונות סגוליםwoodleywonderworks

 

6. צנונים וצנוניות - הגנה על הכבד

הצנון והצנונית הטריים מכילים יתרונות בריאותיים רבים, בינהם שיפור היכולת של הדם להוביל חמצן לתאי הגוף, ניקוי הכבד מרעלנים והגנה על הלב ועל מערכת כלי הדם.

מזונות סגולים

 

7. חציל - שמירה על מוח חד

אחד הירקות הראשונים שאנו חושבים עליהם כשאנחנו חושבים על הצבע הסגול, הוא כמובן החציל בעל הצבע העמוק. המטבח הים תיכוני עושה שימוש נרחב בחצילים, וטוב שכך, כיוון שהחצילים יכולים לעזור לנו לשמור על מוח גמיש וחד גם בגילאים מתקדמים, בזכות תכולה של אנתוציאנינים מיוחדים מסוג נסונין.

מזונות סגוליםliz west

8. חסה סגולה - הורדה במשקל

עליה הצעירים של החסה הסגולה מכילים אנתוציאנינים המגינים עליהם מפני קרינת השמש האולטרה סגולה. החסה נחשבת כמזון "חסר קלוריות" בשל העובדה שעיכולה של החסה גורם לשריפה של יותר קלוריות מאשר היא מוסיפה לנו, מה שהופך אותה למזון המושלם לשומרים על המשקל.

מזונות סגוליםTatters ❀

 

9. ענבים סגולים - הגנה מפני סוכרת

הענבים הסגולים עשירים בטעם וגם ביתרונות בריאותיים שמסוגלים להגן על הגוף מפני סוכרת מסוג 2, הפוגעת בדרך כלל במבוגרים. הענבים מכילים כמות גדולה של ויטמין K, אשר הוכח מחקרית כמסוגל להקטין בעד כ-50% את הסיכוי לחלות בסוכרת.

מזונות סגולים

 

10. אוכמניות - ראייה חזקה

רשתית העין שלנו היא איבר עדין במיוחד, הנתון לסכנה מוגברת מפני נזק הנובע מחמצון, שיכול לפגוע משמעותית באיכות הראייה. באוכמניות קיים ריכוז גבוה של אנטיאוקסידנטים ייחודיים המועילים במיוחד בהגנה על רשתית העין מפני נזקים מצטברים.

מזונות סגולים

 

11. שזיפים - שיפור תהליך העיכול

פרט לתכולת האנתוצנינים הגבוהה שבהם, השזיפים הטעימים מכילים גם כמות גדולה של סיבים תזונתיים, הגורמים לשיפור משמעותי של תהליך העיכול, ועוזרים לנו לשמור על חילוף חומרים תקין.

מזונות סגולים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו