print header

איך חוסכים בתשלום מס רכישה בקניית דירה?

מאת: ישראל הס*

רוכשי דירות רבים ולא מעט משקיעי נדל"ן חושבים שמחיר המכירה של נכס זה או אחר, הוא המחיר הסופי. עם זאת, על מנת לחשב את מלוא הוצאותינו ברכישת דירה או נכס נדל"ני אחר יש לקחת בחשבון מרכיב חשוב ביותר והוא מס הרכישה. מהו מס הרכישה? כיצד מחשבים אותו ואיך ניתן לחסוך בתשלומים? כל שצריך לדעת!

בית

מס הרכישה הוא המס הראשוני אותו ידרשו רשויות המס מהרוכש ברכישת דירה, מגרש, משק חקלאי, בניין או כל נכס נדל"ני אחר. הגישה הרווחת בציבור היא כי לא ניתן לקבל פטור מתשלום מס רכישה חוץ מברכישת דירה בודדת, אך אין זה נכון. מגוון אפשרויות הפטור במקרה זה הן רחבות וכוללות מצבים רבים.

בטרם נתייחס לפטורים ולהנחות, נפרט מהם תשלומי מס הרכישה הסטנדרטיים כיום:

א) בנייה פרטית – בעבור רכישת קרקע לשם בניית בית פרטי או לשם בניית בית דירות, התשלום הוא אחיד ולא מדורג. ברכישת קרקע לצרכים אלו ניאלץ לשלם מס רכישה של 5% משווי הקרקע.

ב) רכישת דירה – בניגוד לרכישת קרקע, ברכישת דירה גישת רשויות המס היא שונה וחישוב המס יהיה פרוגרסיבי (כלומר, אחוז התשלום שלו עולה עם הסכום לתשלום). אדם הרוכש דירה וזו דירתו היחידה, ישלם את סכומי המס הבאים:

- עד לסכום של 1,421,760 לא ישולם מס רכישה כלל.
- על כל שקל מסכום זה ועד לסכום של 1,686,395 ישולם מס בגובה 3.5%.
- על כל שקל מעל לסכום זה ישולם מס של 5%.

לדוגמא: אם נרכוש דירה שעולה 1,800,000 שקלים נשלם 9,262 שקלים על החלק עפ"י מדרגת 3.5% +5,680 שקלים על החלק עפ"י מדרגת ה-5%.

ג) רכישת דירת מגורים נוספת – בשנת 2010 הועלו אחוזי מס הרכישה בעבור רכישת דירת מגורים נוספת. אדם הרוכש דירה וזו אינה דירתו היחידה, ישלם את סכומי המס הבאים:

- מהשקל הראשון ועד לסכום של 1,053,200 שקלים ישולם מס רכישה בגובה 5%.
- על כל שקל מסכום זה ועד לסכום של 3,159,600 ישולם סכום של 6%.
- על כל שקל מעל סכום זה, ישולמו 7%.

אחוזים אלו הם די קבועים אך מדרגות המיסוי משתנות בהתאם להוראת שעה או כל 3 חודשים. לדוגמא: הסכומים הנוכחיים נקבעו בהוראת שעה מיום ה-16/1/2012 ויחולו עד ה-31/12/2012. היות שכך, לא מומלץ לחפש חוקיות בקצב שינוי מדרגות המס אלא פשוט להתעדכן באתר משרד האוצר לפני רכישת דירה בנוגע לשיעורי המס הנוכחיים.

בית

פטורים והנחות בתשלום מס רכישה

למרות שהדעה הרווחת היא כי אין פטורים מתשלום מס רכישה, ישנם מספר סעיפים אותם יכולים לנצל רוכשי הדירות על מנת להפחית את חבותם בתשלום מס רכישה:

* פינוי בינוי – רוכש המקבל דירה חדשה במסגרת עסקת פינוי בינוי בתמורה לדירתו הישנה, לא ישלם עליה מס רכישה. למרות שבמבט ראשון נראה כי לא ביצענו שום עסקה חדשה וכי היינו פאסיביים בעת ביצוע הליך הפינוי בינוי, נראה כי הרווח שלנו בגין העסקה הוא רב ולעיתים ערך הדירה שלנו עולה ביותר מ-50%. מבחינת רשויות המס, כביכול נוצרה כאן עסקה רכישה (גם אם על הנייר או למראית עין בלבד), ולכן במקור היה צריך לחול מס רכישה על החלק היחסי של עליית ערך הדירה שלנו. עם זאת, בשל הפטורים שמעניק החוק ביישום פרויקט פינוי בינוי, נהייה זכאים לפטור ממס רכישה בעבור קבלת דירה חדשה בפרויקט מסוג זה.   

* העברת דירה מקרוב – רשויות המס קבעו כי יחיד המקבל במתנה דירת מגורים מקרוב משפחתו (בן זוג, הורה, צאצא, נכד, נין, בן זוג של הצאצא, אח ואחות), ישלם רק 1/3 ממס הרכישה הרגיל. עם זאת, העברת דירה בין בני זוג המתגוררים באותה דירה, במתנה מהאחד למשנהו, לא תחוייב במיסוי כלל.

מעבר לכך ישנן אוכלוסיות רבות הזכאיות לתשלום של מס רכישה בגובה של 0.5% בלבד ברכישת דירת מגורים, בהם נכללים:

1)    נכים – על פי דרגת הנכות
2)    בני משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה, עד גיל 40.
3)    עולים כהגדרתם על סמך תעודות רישום של משרד הפנים. עם זאת, תשלום של 0.5% מרכישת דירה על ידי עולה, הוא מהשקל הראשון ועד לסכום של 1,540,855 שקלים, על כל שקל מעל לסכום זה ישלם העולה 5%.
4)    רכישת משק חקלאי - עד סכום של 315,160 ייגבה מס בגובה של 0.5% ועל כל שקל שמעל לסכום זה ישלם הרוכש 5%.

* מועדי תשלום – חשוב לזכור כי יש להצהיר לרשויות המס על רכישת דירה, עד 30 יום מיום המכירה. לאחר מכן יקבל הרוכש שומה לתשלום מס הרכישה אותה יש לשלם תוך 14 ימים.


* ישראל הס, בעברו כתב נדל"ן ושוק ההון בביזפורטל ועורך שוק ההון במחלקת האינטרנט של 'כלכליסט', כיום מארגן קבוצות רכישה ורוכשים.

** המידע בכתבה זו לא יכול לשמש כייעוץ משפטי, מיסוי או ייעוץ מכל סוג אחר. אין כתבה זו מחליפה ייעוץ מס וייעוץ משפטי, אותם מומלץ לקבל לפני הצטרפות לעסקה של רכישת קרקע חקלאית.


 


מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.