print header

נושאים שחשוב לדעת לפני שחוזרים לענייניים

 

 

הקדמהסקס אחרי הריון
להביא תינוק לעולם זו חוויה מדהימה ומשנת חיים. אך לא משנה כמה כיף לגדל ילדים וכמה אתם אוהבים אותם, להבאת ילד חדש לעולם יש מחיר בחיי סקס. תינוקות עוצרים את חיי הסקס, אומרת הפסיכיאטרית ד"ר גייל סאלטץ מהמהרכז הרפואי ווייל - קורנל בניו יורק.
'על אף שתהליך החזרה לחיי מין סדירים הוא לא פשוט, הוא הכרחי ומאתגר את רוב הזוגות', ממשיכה  ד"ר סאלטץ, מומחית לטיפול במין. 'זה קשה אך אפשרי כל עוד יש לך דרישות הגיוניות מעצמך ומגופך.'

 האור הירוק לסקס אחרי ההיריו
ן
רוב הנשים מקבלות אישור מהרופא לחזור לקיים יחסי מין, בין חודש ל-6 שבועות לאחר הלידה. לפני החזרה, ההסקס אחרי הריוןפרשות הוגינליות של אחרי הלידה חייבות להסתיים. התהליך הזה קורה הן בלידה טבעית והן בניתוח קיסרי. קיום יחסי מין טרם הפסקת ההפרשות עלול לשים את האישה בסיכון לזיהום. במידה והלידה הסתיימה עם הרבה תפרים, זמן ההמתנה עשוי להתארך.
 


חוסר שינה חונק את היצרסקס אחרי הריון
לאמהות טריות, עייפות קשה היא בדרך כלל המחסום הגדול ביותר להרגשה סקסית, שכן הרך הנולד מתעורר מסיבות שונות בתדירות גבוהה. הדפוס הזה יכול להימשך זמן רב, כ-30% מהתינוקות לא ישנים ברציפות עד גיל 9 חודשיםסקס אחרי הריון כל הזמן הזה האישה יכולה לחוש כמו מכונת אמהות המנועה מתשוקה וחושניות.
העייפות אינה פוסחת על האב, אך הסיכוי שגברים יחפצו לקיים יחסים גבוהה יותר כיוון שהרבה פעמים זוהי דרך להירגע ולהרגיש קרבה לאישה. בנוסף, לדבריה של ד"ר סאלטץ, הם לא כל כך זקוקים למשחק מקדים כמו נשים.

עייפות

אם עייפות היא המכשול הגדול, אז ראשית יש לשוחח עם בן הזוג, אומרת ד"ר סאלסקס אחרי הריוןטץ. צריך למצוא פיתרונות יצירתיים למחסור בשינה. היא מציעה לבקש מבן הזוג להשגיח על התינוק כדי שתוכלי לתפוס תנומה ולהיכנס למצב הרוח. כמו כן אפשר לגוון בזמן, כלומר לכוון לקיום יחסי מין בבוקר, לאחר ששניכם ישנתם קצת. כמובן שישנו הפיתרון הידוע של עזרת המשפחה בהשגחה על התינוק.
אפשר לנסות להצי
ת מחדש את הלהבות גם בזמן שהתינוק ישן, אך כאן יש סכנה שהוא יתעורר בזמן לא נוח...

הורמוני פוסט לידה וסקס

גם הורמונים יכולים להפריע בסקס. רמת האסטרוגן יורדת לאחר הלידה ועשויה להביא לירידה ברמת חומר הסיכה הוגינלי, מה שישפיע באופן שלילי על הסקס.
תמיד ניתן להשתמש בחומרי סיכה. הבעיה עוברת לאח
סקס אחרי הריוןר שהאם מפסיקה להניק או כאשר המחזור חוזר לסדירותו, כך על פי ד"ר אליסה רוז ממרפאת אוב-ג'ין בקליבלנד. שינויים הורמונליים לאחר הלידה גם קשורים לדיכאון שלאחר לידה. דיכאון זה כרוך בתחושות עצבות, ייאוש וחרדה ויכול להימשך כמה שבועות ואפילו חודשים. תחושות אלה יכולות לדכא את החשק המיני באופן טבעי. אם התחושות מחמירות או מלוות ביאוש תמידי, פני לרופא.

הנקה
להנקה יש את היתר
ונות הברורים שלה אך היא מביאה עימה גם צד שלילי. הוצאת כמות עצומה של אנרגיה פיזית ורגשיתסקס אחרי הריון על הנקת תינוק יכולה לחסום את תחושת הסקסיות, מנטלית וגם פיזית. בנושא זה חשובה הבנה כמו גם התשוקה. צריך להעלות את הרגשות הנובעים מהנקה ולדבר עליהם ביחד. הנקה רצופה יכולה להביא לרגישות בחזה ורתיעה ממגע בו. לכן ניתן להישאר עם חזיה במהלך יחסי המין, אומר ד"ר רוז.

 


שינוויים בגוף, מבפנים החוצה
במהלך הלידה, מוסיפה אם ממוצעת למשקלה בין 11
ל- 16 ק"ג, מה שמלווה בסימני מתיחה. בנוסף, למי שעברה ניתוח קיסרי נוספה צלקת טרייה. לכן זה לא פלא שנשים הופכות מודעות לגופן באופן שלילי לאחר הלידה.
במצב כזה לפידבק של בן הזוג
יש משמעות קריטית. רתמי את בן זוגך למטרת החזרה לגוף שאת רוצה, כמו למשל לתת לו להשגיח על התינוק בזמן שאת מבצעת תרגילים, או לבקש את עזרתו בהכנת ארוחות בריאות. בינתיים, עד החזרת למצב הרצוי, ד"ר סאלטץ מציעה לרכוש לבנים סקסיים, אך כאלה שיכסו את המקומות שגורמים להרגיש אי נוחות. שינוי גופני נוסף קשור למתיחה של הדפנות הוגינליות. מתיחה זו גורמת להרחבת הנרתיק וכתוצאה, להורדת החיכוך, מה שעשוי להוריד מההסקס אחרי הריוןנאה.
לשרירים הללו יכול לקחת
זמן לחזור לרמת המתיחות הטבעית שלהם ואצל חלק מהנשים, אומרת ד"ר רוז, המצב לא חוזר לקדמותו. על בעייה זו ניתן לנסות להתגבר באמצעות תרגילי אגן. מתיחה והרפיה של שרירים אלו יכולה לסייע לאיחוי קרעים וגינליים. בכל אופן, כדאי לחשוב על כל השינויים בגוף כחלק מהאימהות.

כנות לגבי החסמים
אם יש לך בעיות לחזור לשגרה מינית, מעבר לנושא הפיזי, זה הזמן לתת מבט על מה קורה במערכת
סקס אחרי הריוןהיחסים מבחינה רגשית. שאלי את עצמך מה הדבר שגורם לך אי נוחות לבטא אינטמיות במהל קיום קיום יחסי מין, אומרת ד"ר סאלטץ.
אחד המחסומים הרגשיים הנפוצים הוא תחושת כעס ותרעומת על הריתוק הממושך לבית וטיפול בתינוק בעוד שגרת בן הזוג נמשכת כרגיל.

תקשורת עם בן הזוג
חסמים רגשיים נוספים נובעים ממודעות לגוף ועייסקס אחרי הריוןפות מצטברת של הגוף והנפש.
הרבה מהחסמים יכולים להיפתר דרך תקשורת עם בן הזוג. בנוסף לכך, כאשר את משתפת אותו, עובר המסר ששניכם נמצאים באותה הסירה.

ד"ר רוז גם ממליצה טיפול זוגי, לפחות פעם אחת לאחר הלידה. זה יכול לסייע בפיתרון בעיות קטנות טרם הפיכתן לנושא משמעותי.

חקרי את האלטרנטיבות
מטרת קיום יחסי המין היא עונג הדדי ולכך יש הרבה דרכים, אומרת ד"ר סאלטץ.
אם יש תחו
סקס אחרי הריוןשת אי נוחות ממגע מיני מלא, אפשר לנסות סקס אורלי, מגע ידני וכן מסאז' אירוטי. גם כשאת לא חשה מינית, עשי מאמץ להפגין חיבה, נסי לנשק , לחבק, להחזיק ידיים או סתם להתכרבל יחד על הספה. זכרי לעשות זאת במהלך היום כדי לשמור על תחושת החיבור לבן הזוג.

תזמון סקס
לפי מומחים ממרפאת מאיו, למרות שזה משתנה בין נשים, רוב הנושאים המיניים שהן חוות לאחר הלידה, משתפרים לאחר כשנ
סקס אחרי הריוןה. השנה הראשונה עם התינוק היא מאוד אינטנסיבית ועל שני בני הזוג להבין ולקבל את העובדה שהם כנראה לא יקיימו יחסי מין בתדירות של לפני ההריון. ייתכן מאוד גם שיחסי המין לא יחזרו להיות כמו שהיו. למשל ההרגל של לקבוע לוח זמנים לקיום יחסי מין הוא מאוד לא רומנטי, אך כאשר סדר היום מכתיב זאת, זה עדיף מלדחות כל הזמן.

לקבל את הנורמלי החדש
עם כל שלב חד
ש בהתפתחות המשפחה, צריך לקבל את השגרה החדשה שנוצרת בנוגע לסקס. הנקודה העיקרית היא לא כמה יחסי מין אתם מקיימים, אלא כמה אומללים תהיו שניכם אם לא תקיימו יחסים כלל, אומרת סאלטץ. אם אחד מבני הזוג מרגיש מנוע, זה יכול ליצור פגיעות במערכת היחסים והיא חייבת לקבל תשומת לב לפני שזה מאוחר מדי.סקס אחרי הריון
במקביל, אומרת ד"ר סאלטץ, אם לשניכם לא מפריעה כמות הסקס, גם זה בסדר.




 

תרגם: בועז מזרחי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.