print header

תהליך ההריון המרתק - מעקב חודשי!

אחד התהליכים המופלאים, המקסימים והמרגשים ביותר בטבע ובחיים הוא ההריון. זהו תהליך מרתק של יצירת חיים, שלא מפסיק לרגש ולהדהים אותנו אפילו שאנו חוקרים אותו כבר במשך שנים רבות. במהלך תשעת חודשי ההריון, מתרחש תהליך ארוך ומורכב שמשתנה במהירות, ולכל מנגנון וכל פעולה בו יש משמעות וערך. כל דבר קטן שמתרחש הינו עוד צעד בדרכו המופלאה של גופנו ליצור את דור ההמשך. אז מה מתרחש שם בתוך הבטן התפוחה? איך נוצרים בה חיים ואיך זה נראה? המשיכו לקרוא וגלו כיצד מתפתח עובר מהרגע שבו הוא נקלט ברחם אמו ועד להיוולדו.

 
תהליך ההריון

הפריה וקליטה ברחם

כאשר תא הזרע פוגש בביצית, נוצרת הפרייה. תופעה זו ידועה בשם התעברות. הפריה מתרחשת בחלקן העליון של החצוצרות או באמצע הדרך של הביצית אל הרחם. כאשר הזרע חודר לביצית, הוא משאיר את זנבו בחוץ, ואז הביצית מתחילה בתהליך האוטם אותה מחדירתם של זרעים נוספים. באותה עת, קיימים בסך הכל 46 כרומוזומים מאוחדים (23 מהביצית, 23 מהזרע) שיהפכו לאורגניזם שעתיד להתפתח לתינוק.

תהליך זה מבטיח את ההרכב הגנטי של העובר ואת מינו. שלושה ימים מרגע ההתעברות, הביצה המופרית מתחילה לחלק את עצמה במהירות לתאים רבים. היא "מתיישבת" על דופן הרחם ומייצרת תשתית ראויה עבור התפתחותו של התינוק - השיליה ומי השפיר מתפתחים ומעניקים לתינוק את התשתית הבסיסית ביותר עבור חיים בתוך רחם. אז התהליך המרתק של גדילת האורגניזם עד להיותו בן אדם, מתחיל לצבור תאוצה.

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-4?

בשלב זה גודלו של העובר הוא כגרגר שומשום, 1.5-2.5 מ"מ בערך. בזמן זה הוא מורכב משלושה קבוצות של תאים.

  • אקטודרם - הקבוצה העליונה ביותר ממנה יתפתחו המוח, העור והשיער של תינוק. אנדודרם - החלק התחתון ממנו יתפתחו האיברים הפנימיים ומערכת הנשימה.
  • מזודרם - התאים שבמרכז, מהם יתפתחו הלב, השרירים, העצמות ומערכת העיכול.

בתקופה זו לב העובר מתחיל לפעום!

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-8?

בשבוע זה העובר כבר בגודל שעועית, כלומר 8-11 מ"מ. הבטן עדיין שטוחה, אך התינוק שבפנים עובר תהליך גדילה מרתק. הוא כבר זז, אך עדיין לא ניתן להרגיש את זה בבטן. בזמן זה ראשו של התינוק גדול מאוד ביחס לגופו והמוח גדל ומשתכלל בצורה משמעותית. מתחילים להיווצר תווי פנים - אף, עפעפיים, פה ואוזניים קטנות. לבו מתחלק לחדרים, גודלו כגודל גביש סוכר קטנטן. מערכת הנשימה, הכבד, הכליות, מערכת העיכול וכלי הדם מתחילים להיווצר נוצרים מפרקים והתחלה של גפיים שנראים כסנפירים זעירים.

בתקופה זו לתינוק יש מעין זנב שעתיד להעלם בהמשך תהליך ההריון. בלוטות המין הופכות בשבוע ה-8 לאשכים או שחלות, כך שבשבועות הקרובים ההורים כבר יוכלו לדעת את מינו של עוברם.

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-12?

עד סוף השבוע ה-9 העובר כבר בגודל של 13-17 מ"מ ומשקלו גרם אחד בערך. העיניים של העובר סגורות לגמרי בשלב זה, העפעפיים מכסים אותן לחלוטין. הן יפתחו רק בשבוע ה-27 להריון. כלל האיברים בגוף מתחילים לקבל צורה אנושית מוכרת. התהליך הינו מהיר בשלב זה - האיברים מתפתחים במהירות והזנב מתחיל להעלם. התהליך כה מהיר עד כי כבר שבוע אחרי, גודלו של העובר נע בין 27-35 מ"מ (כמעט מכפיל את עצמו), ומשקלו גדל פי 4, כמעט 4 גרם. בכל יום. האצבעות בידיים וברגליים נפרדות זו מזו והתינוק כבר מסוגל לזוז בצורה מורגשת יותר. זהו כבר שלב התפתחות מתקדם שממנו כל שנותר לעובר הוא לגדול ולהתחזק.

בסוף תקופה זו, העובר יהיה כבר במשקל של 14 גרם, אז מתרחשת פעילות כמעט בכל המערכות שבגוף. המוח גדל ויוצר קשרים עצביים בתוכו ובמקביל בכל חלקי הגוף מתחילות להיווצר מערכות עצבים שיעניקו לתינוק את הרפלקסים שלו. אז הוא יתחיל למצוץ ולבלוע. העיניים שנוצרו תחילה בצדי הראש מתקרבות אט אט למרכז הראש, אז העובר נראה כיצור אנושי לכל דבר.

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-16?

בשלב זה אורכו של העובר כבר 12 ס"מ ומשקלו 80-85 גרם. בחודש זה צומחות שערות זעירות על גופו של התינוק על מנת לשמור ולהגן עליו. כמו כן, מתחילות לצמוח לו גבות. איברי המין ממשיכים להתפתח ומתחילים במערך של ייצור הורמונים. הכבד מתחיל לעבוד גם כן ולייצר מיצי קיבה. התינוק מתחיל ללמוד את פעולת הנשימה על ידי שאיפת מי השפיר לראותיו. השלד ממשיך לגדול ולהתקשות וכן השרירים שבגוף.

במקביל, מתחילות להתפתח בלוטות זיעה. מתקופה זו והלאה העובר יכול לחוש בטעם ואור, על אף שעיניו סגורות. עורו של העובר עדיין שקוף כך שניתן לראות דרכו את כלי הדם והאיברים הפנימיים.

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-20?

איזו התרגשות, בדיוק מחציתו של ההריון! עתה התינוק בגודל 25 ס"מ ומשקלו 250-380 גרם. בזמן זה כל החושים מתחזקים ומשתפרים. עתה יכול התינוק לשמוע את קצב פעימות הלב של אימו ואת זרימת הדם בגופה.

בחודש זה כבר מתחילים להרגיש את תזוזות התינוק. ההתפתחות המתקדמת של הרגליים והידיים גורמות לתינוק לזוז הרבה והופכת את צורתו לפרופורציונאלית יותר לגופו. בשלב זה נוצרות טביעות האצבע שיאפיינו את התינוק במשך כל חייו. בשבוע ה-20 תתחיל להיווצר שכבה שמנונית דמוית שעווה שתעטוף את כל גופו של העובר. מטרתה היא להגן עליו בשאר חודשי ההריון ובזמן הלידה, שבמהלכה שכבה זו תעזור לו להחליק החוצה בקלות רבה יותר.

תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-24?

עד סוף השבוע ה-24 התינוק גדל ומגיע לאורך של 30 ס"מ, במשקל 600 גרם. זוהי תקופה שבה העובר מתחיל להיות מודע יותר לעצמו. מערכת העצבים והחושים שלו כבר די מפותחים. הוא מתחיל לגעת בפניו ובגופו, למצוץ אצבע ולנוע ללא הרף. בראותיו נוצרים נימים זעירים שיעזרו לו לנשום ברגע שייצא לאוויר העולם. בזמן זה עורו של התינוק כבר פחות שקוף והופך ליותר אדמדם.

 
תהליך ההריון

מה קורה עד השבוע ה-28?

גודלו של התינוק הוא כבר 35-37 ס"מ, ומשקלו כבר מעל ל-1 ק"ג. במידה והעובר ממין זכר, כבר בשבוע 26 אשכיו יתחילו לרדת למטה ויתחילו להתמקם בשק האשכים המיועד להם. 

עיניו של העובר מתחילות להתפתח ומתחילים לצמוח לו ריסים. עתה יכול התינוק להבחין ביותר שינויים המתרחשים סביבו, בתוך הרחם ומחוצה לו. בחודש זה נשים רבות מרגישות דגדוגים בבטן - דבר זה מעיד על גיהוקים של העובר, שהתאמן בנשימה ושאף יותר מידי מי שפיר. בשלב זה יש לו כבר שעות ערות ושינה יחסית קבועות והוא כבר מזהה את קולותיהם של הוריו. כמו כן, ניתן כבר לדעת איך התינוק מיקם את עצמו בתוך הרחם. לרוב, תינוקות בשלב זה שוכבים כשראשם כלפי מטה, לכיוון היציאה. גם אם לא, סביר שהוא יתהפך לתנוחה זו בחודשים הקרובים באופן טבעי.

תהליך ההריון


מה קורה עד השבוע ה-32?

בחודש זה התינוק כבר במשקל של 1.6-1.8 ק"ג. חודש זה מאופיין ב"שיפוצים אחרונים" טרם הלידה. התינוק ממשיך להשמין ועורו נמתח ומקבל צורה אנושית, צבעו הופך ורדרד יותר ומשווה לו מראה אנושי. הוא כבר מודע מאוד לכל דבר המתרחש בסביבתו - הוא מבחין באורות ושומע קולות וצלילים. בחודש זה השיער שעוטף את גופו מתחיל לנשור.

תהליך ההריון


מה קורה עד השבוע ה-36?

התינוק לא מפסיק לגדול. עתה הוא כבר בגודל של 45-47 ס"מ, ומשקלו כבר 2.5-2.75 ק"ג. הריאות, הכליות והכבד כבר מפותחים לגמרי, הגוף גדול וחזק יותר. מידי שבוע בחודש זה, משקלו של תינוק יעלה ב-250 גרם לפחות. זהו שלב שלידה מוקדמת אינה מסוכנת כמעט בכלל. 99% ממקרי הילודה בשלב זה צולחים ללא כל בעיה.

תהליך ההריון

החודש האחרון עד הלידה...

בשבוע ה-37 העובר מסיים באופן רשמי את ההתפתחות המואצת שלו. בשלב זה הוא כבר יכול לשרוד בכוחות עצמו מחוץ לרחם. יש לו כבר תנועתיות מלאה, על אף שצפוף לו ברחם והוא כמעט לא יכול לזוז.

בשבוע ה-38 התינוק שוקל כבר 3 ק"ג בערך.

בשבוע ה-39 התינוק כבר די שמנמן וורוד, משקלו בערך 3.2 ק"ג ואורכו 40 ס"מ.

השבוע ה-40 מביא עימו את בשורת הגאולה עבור האם והתינוק הדחוס בבטנה. אם בתאריך המיועד עוד לא הופיעו צירים, אין שום סיבה לדאגה. רק 6% מהנשים יולדות בתאריך המיועד להן. שני ההורים הנרגשים כבר מצפים בשקיקה לצאצא הקטן ש"נאפה בתנור" גופה של אימו במשך 9 חודשים. כל שצריך לעשות הוא לתת לו את הזמן שלו...

העת תגיע סוף סוף, עם הגעתו של הציר הראשון המסמן את תחילתה של הלידה המיוחלת. הצירים יימשכו לעיתים תכופות עד פתיחת צוואר הרחם לגודל של 10 ס"מ. לכל אחת קצב הפתיחה שלה, שתלוי כמובן בתדירות הצירים. לאחר ההגעה ליעד יתחיל השלב השני והקשה, בו על האם ללחוץ את תינוקה החוצה, עד יציאתו לאוויר העולם!

מאותו רגע ועד לעולמי נצח, חייכם ישתנו, תחושו אהבה עילאית שתציף אתכם, תהיו הורים ליצור תמים ורך שזקוק לכם בכל מעודו. אין דבר מרגש מזה.

מזל טוב! אתם הורים!

תהליך ההריון
 

 

מקור: אנה מיכאלוב
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו