print header

10 תמונות בעלות סיפורים מיוחדים במינם

 אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים ולפעמים לתמונות מסוימות יש משמעויות ייחודיות ביותר, למרות שאחרים אולי יראו אותן כתצלומים פשוטים. אנו בטוחים שגם לכם יש תמונות שכאלה, בהן אתם או יקיריכם מתועדים בפעם הראשונה במסיבת יום הולדת יחדיו, בבילוי משותף בחוף הים או אפילו סתם בארוחה משפחתית באחד מחגי ישראל. אז לאחר שהשתכנעתם כי הסיפורים שמאחורי התמונות הם אלו שמוסיפים את הנדבך המשמעותי לחשיבות התמונה, תוכלו להמשיך לקרוא ולראות 10 תמונות שאולי נראות רגילות במבט ראשוני, אבל למעשה ברגע שתכירו את הסיפורים שמאחוריהן, אתם תבינו עד כמה הן מיוחדות ונדירות.

1. תדאוש זיטקוויץ' מחזיק תמונה של עצמו

תמונות עם סיפורים מיוחדים: איש זקן מחזיק תמונה של עצמו במהלך ניתוח
זהו תדאוש זיטקוויץ' – האדם הראשון בפולין שקיבל השתלת לב – עם תמונה שלו במהלך הניתוח לצד הרופא המבצע, זביגנייב רליגה ועמיתו שנרדם בפינת החדר. הניתוח הקשה הזה נמשך 23 שעות, במהלכן ד"ר רליגה נשאר במעקב אחר המטופל ותקינות איבריו הפנימיים. התמונה הזו, אשר צולמה על ידי הצלם האמריקאי ג'יימס סטאנפילד, נבחרה על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק לתמונה הטובה ביותר של שנת 1987.

2. שלושת גיבורי צ'רנוביל שלא נאמרו עליהם דברי הלל

תמונות עם סיפורים מיוחדים: שלושה גברים מלבישים שלושה גברים אחרים בחליפות צלילה
שלושת הגברים – אלכסיי אנננקו (שני משמאל) והחיילים ולרי בזפאלוב (במרכז) ובוריס ברנוז (ימני קיצוני) – סיכנו את חייהם כאשר נכנסו בחליפות צלילה ומסכות סינון אוויר אל המים הרדיואקטיביים של הכור במהלך האסון הגרעיני בצ'רנוביל באוקראינה בשנת 1986. לאחר שמערכת קירור המים נכשלה ובריכה הצטברה מתחת לכור במשך 10 ימים מתחילת האסון, היה סיכון גבוה שהחום של האנרגיה הרדיואקטיבית עלול להמיס את המחסומים ולשחרר את ליבת הכור לתוך הבריכה האמורה, וכך לגרום לפיצוץ קיטור. למרבה המזל, הגברים הצליחו לנקז את הנוזלים ובאופן מרהיב, וכל השלושה שרדו את הפעולה האמיצה הזו.

3. מאחורי הדלפק

תמונות עם סיפורים מיוחדים: אנשים זורקים מזון על שלושה אנשים שיושבים על דלפק
תמונה זו, אשר צולמה על ידי פרד בלקוול ב-28 במאי שנת 1963, מציגה את שלושת המפגינים – ג'ואן טראמפאוור, ג'ון סאלטר ואן מודי – יושבים ליד הדלפק של חנות ללבנים בלבד בג'קסון שבמיסיסיפי בזמן שהמון זועם שופך עליהם קטשופ, סוכר וחרדל. שלושת המפגינים היו ממכללת טוגלו שבעיר – מכללה של קהילת השחורים שהפכה לליבה של התנועה לזכויות האזרח במיסיסיפי.

4. חברי ילדות

תמונות עם סיפורים מיוחדים: גבר בוכה מחזיק במדיו של שוטר
ב-6 באפריל, 1972, עובדי אחת החברות הצרפתיות פרצו בשביתה ועמדו בפני שוטרים רבים שהוצבו במקום כדי למנוע הפגנות. בתצלום זה, שאותו הצליח לתעד ז'אק גורמלן, נראים שני גברים – גיא בורמיו, אחד העובדים בחברה, וז'אן איבון אנטיניאק, שוטר לפיזור הפגנות – עומדים פנים מול פנים. ברגע הצילום השניים הכירו וזיהו אחד את השני – הם היו חברי ילדות. הצלם נזכר ומספר כי הוא ראה את בורמיו צועד לכיוון חברו ותופס אותו בצווארון חולצתו כאשר בכה בזעם ואמר לו 'קדימה, תכה אותי!', החבר שלו לא הזיז שריר אחד.

5. פרץ של אושר

תמונות עם סיפורים מיוחדים: נערה רצה בזרועות פתוחות לעבר אביה
תמונה זו, אשר צולמה בשנת 1973 ונושאת את השם שבכותרת, מראה את הטייס סגן אלוף רוברט ל. סטירם מתאחד עם משפחתו לאחר שבילה כאסיר מלחמה בצפון וייטנאם במשך 5 שנים - הילדה אשר רצה אל רוברט בידיים פרושות לצדדים היא בתו בת ה-15 לורי. את התמונה זוכת פרס הפוליצר צילם הצלם סלבה "סאל" וודר, והוא מעיד כי הרגיש את האנרגיה והרגשות הרבים שהציפו את האוויר מסביב לאנשים המצולמים.

6. האמא הצעירה ביותר בעולם

תמונות עם סיפורים מיוחדים: מיילדת מחזיקה תינוק ובמיטה ליד שוכבת ילדה
לינה מדינה, פרואנית שנולדה ב-23 בספטמבר 1933, הייתה לאימא הצעירה ביותר שילדה, כאשר עשתה זאת שהייתה רק בת חמש. מתברר כי לינה נולדה עם מצב רפואי נדיר שנקרא "התבגרות מינית מוקדמת", מצב שבו מתרחשת התפתחות מינית בגיל צעיר מאוד. לינה ילדה בתאריך ה-14 במאי 1939, בעזרת ניתוח קיסרי, כיוון שהאגן שלה היה קטן מדי. הילד, שלו קוראים ג'ררדו, נולד בריא לגמרי, אבל אביו מעולם לא נחשף ואין יודעים מי הוא גם היום.

7. מזיזים בניין דירות כדי לבנות שדרה באלבה יוליה שברומניה

תמונות עם סיפורים מיוחדים: בניין מגורים על מסילות
התמונה הנדירה הזו צולמה בעיר אלבה יוליה שברומניה בשנת 1987. בתמונה ניתן לראות פועלי בניין המניעים בית שלם לאחר שהאזור בו היה מוצב נועד להיות בדרכה של שדרה חדשה בעיר. כדי לבצע את המהלך הזה, הבניין נחלק לשני חלקים והועבר 55 מטרים הצידה. העובדים הצליחו להעביר את הבניין ששוקל 7,600 טון במהלך שש שעות עבודה בלבד.

8. טרגדיה בחוף הים

תמונות עם סיפורים מיוחדים: גבר ואישה עומדים לצד חוף ים
הצלם ג'ון גונט שהה בחצר הקדמית של בית החוף שלו כאשר שמע את השכן שלו צועק "משהו קורה בחוף הים!". גונט תפס במהירות את המצלמה שלו ומיהר אל החוף, שם מצא זוג ליד המים אוחזים זה בזה – בנם בן השנה וחצי פשוט הסתובב בקרבת הים עד שנעלם במים. התמונה קורעת הלב הזו זכתה לאחר מספר שנים גם בפרס פוליצר.

9. אוניית "גראנקאן" ואסון טקסס סיטי

תמונות עם סיפורים מיוחדים: גברים עובדים ברציף לצד אוניה
מה שאולי נראה תחילה כמו תמונה רגילה המציגה אש שפרצה על אוניית "גראנקאן" בזמן שמתנדבי אש מהעיר טקסס מנסים לכבות אותה, למעשה מציג מציאות שחורה יותר. רגעים ספורים לאחר שצולמה התמונה, התפוצצה הספינה וגרמה למה שעדיין ידוע כהתפוצצות הלא-גרעינית הגדולה ביותר בתולדות האנושות. בפועל, פיצוץ הספינה ידוע היום יותר בשם "אסון טקסס סיטי", כאשר למעלה מ-5,000 אנשים נפצעו ו-468 מתו בטרגדיה הזו שהתרחשה בשנת 1947.

10. הניתור לעבר החופש

תמונות עם סיפורים מיוחדים: חייל מדלג מעל גדר תיל
לאחר מלחמת העולם השנייה חולקה העיר ברלין לארבעה אזורי כיבוש שונים, כאשר תנאי החיים היו שונים מאוד בכל אחד מהם. בין השנים 1949 ל-1961 נמלטו כ-2.5 מיליון בני אדם ממזרח גרמניה. לכן, הונחו מחסומים וחוטי תיל כדי למנוע מאנשים לברוח, אך דבר זה לא עצר את שומר הגבול בן ה-19 האנס קונרד שומן. הדבר קרה כאשר אזרחים ממערב גרמניה קראו לשומן להגיע אליהם, והוא דילג מעל גדר התיל והובל מהמקום בניידת של משטרת ברלין המערבית. הרגע בו דילג שומן מעל הגדר נלכד בעדשת המצלמה של הצלם פטר לייבינג, והתצלום הפך לאייקון המזוהה עם המלחמה הקרה בכלל ועם ברלין המחולקת בפרט.

מקור התמונות: demilked

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.