print header

איך הטלוויזיה משפיעה על הזדקנות בריאה?

צפייה בטלוויזיה זו דרך נהדרת להירגע אחרי יום ארוך או סתם כך בסופ״ש, אך אם התרגלתם לעשות זאת באופן קבוע, תתפלאו לגלות עד כמה זה משפיע לרעה על האופן שבו גופכם מזדקן. מחקר חדש שפורסם במגזין JAMA ושהתבסס על מחקר שנערך על יותר מ-45,000 אנשים בני 50 ומעלה לאורך 20 שנה, הראה שהזמן שאתם מבלים בישיבה מול הטלוויזיה עלול להשפיע לרעה על בריאותכם לאורך מעבר השנים ותהליך ההזדקנות, ומומלץ מאוד שתכירו את הממצאים כדי שתוכלו למנוע מעצמכם את הנזק.

המחקר בדק ומצא – צפייה בטלוויזיה פוגעת בהזדקנות הבריאה

החוקרים בדקו כמה זמן אנשים העבירו בישיבה בעבודה ובבית, כולל הזמן שהקדישו לצפייה בטלוויזיה, וכן את הזמן שהעבירו בעמידה או בהליכה בעבודה ובבית. את הממצאים שעלו הם השוו למידע שנגע לאופן ההזדקנות של הנחקרים, כשההגדרה להזדקנות בריאה היא חיים עד גיל 70 בבריאות מיטבית ב-4 קטגוריות שונות:
  • ללא מחלות כרוניות
  • ללא בעיות סובייקטיביות בזיכרון
  • ללא בעיות פיזיות
  • ללא הידרדרות בבריאות הנפשית
איך צפייה בטלוויזיה פוגעת בגוף כשמזדקנים: איש מבוגר צופה בטלוויזיה
מה שהתגלה זה שעל כל שעתיים של ישיבה מול הטלוויזיה, הנחקרים הפגינו ירידה של 12% בסיכוייהם להזדקן בצורה בריאה. במקביל לכך, המחקר גילה גם כי שעתיים של פעילות גופנית קלה בזמן העבודה הגבירה את הסיכויים להזדקנות בריאה ב-6%. אנשים שהחליפו שעה אחת של ישיבה מול הטלוויזיה בשעה אחת של פעילות גופנית קלילה הראו סיכויים גבוהים יותר להזדקן בצורה בריאה.

למה צפייה בטלוויזיה פוגעת בבריאות בעת שמזדקנים?

בסופו של דבר הכול חוזר לבעיה שכולנו כבר שמענו עליה ושנקראת ״יושבנות״ – שגרת חיים כוללת ישיבה ממושכת לאורך היום. הבעיה עם צפייה בטלוויזיה היא שזו פעילות שאנשים עושים לרוב בישיבה, והמחקר בדק את המנהג הזה באופן פרטני מאחר שישיבה ממושכת מקושרת לרמת בריאות נמוכה ואף למוות בטרם עת. 
 
מחקר אחר שפורסם בשנת 2017 בדק לדוגמה את משך הזמן שאנשים מעבירים בישיבה והראה כי ככל שישבו למשך זמנים ארוכים יותר, כך הסיכון שלהם למוות בטרם עת היה גבוה יותר. מדענים מזהירים כי אפילו אנשים שמבצעים פעילות גופנית באופן קבוע נמצאים בסכנה למחלות לב ושבץ עקב ישיבה ממושכת, כשהאדם הממוצע בחברה המערבית מעביר בין 6-8 שעות ביום בישיבה. ״יש לנו די ראיות לכך שהעברת זמן רב בישיבה מקושרת לתוצאות בריאותיות שאינן מיטביות״ ,כך אומרת ד״ר קתרין נ. בלנטקין, מרצה למדעי תזונה וכושר באוניברסיטת באפלו שבניו יורק.
כאמור, רוב האנשים צופים בטלוויזיה בישיבה, וזה משתלט על זמן שהם היו יכולים להיות בו פעילים יותר, אך יתרה מכך, ״ידוע שאנשים שמעבירים זמן רב בישיבה נוטים יותר לעסוק בפעילויות אחרות שאינן בריאות, כמו אכילת מזונות שאינם בריאים, צריכת כמות קלוריות גבוהה ועוד דברים רבים אחרים שמגבירים את הסיכון למחלות, ביניהם סוכרת ומחלות לב״, כך אומר ד״ר סקוט קייזר, מומחה לגריאטריה מסנטה מוניקה. ד״ר ברברה באוור, רופאת משפחה מאוניברסיטת אוהיו, מוסיפה גם שישיבה ממושכת מגבירה את הסיכון להיווצרות קרישי דם. היא אף מציינת: ״התנפחות ברגליים עלולה להיווצר עקב דם שנאגר בכפות הרגליים, מה שגורם לכאבים לאורך הזמן ובסופו של דבר גם לזיהומים.
 
איך צפייה בטלוויזיה פוגעת בגוף כשמזדקנים: איש ישן על ספה מול הטלוויזיה

איך להיות פעילים יותר לאורך היום ובעת צפייה בטלוויזיה?

אם אתם עוסקים בעבודה משרדית בישיבה, האפשרויות שלכם הן די מוגבלות, מאחר שאתם כנראה חייבים לשבת לאורך שעות ארוכות. עם זאת, ד״ר בלנטקין ממליצה לפצל את זמן הישיבה וליצור בתוכו הפסקות עמידה ותנועה. ״תוכלו ללכת או לבצע מתיחות״, כך היא ממליצה. ד״ר קייזר אומר שאתם לא חייבים להפסיק לצפות בטלוויזיה כליל, אך אתם כן צריכים להיות פעילים יותר בזמן שאתם צופים בה – ״קומו והתהלכו במהלך הפסקת פרסומות״, כך הוא ממליץ.
 
ד״ר קימברלי פראדו, מרצה בבית הספר לאחיות באוניברסיטת ראטגרס, ממליצה ללכת על הליכון או לרכב על אופני כושר בזמן הצפייה אם יש לכם כאלה בבית, או לבצע תרגילי התנגדות״תוכלו להמשיך ליהנות מהטלוויזיה בה בעת שאתם מחזקים את השרירים והעצמות שלכם״, כך היא אומרת. 
 
לד״ר באוור יש טיפ נוסף וחשוב, והוא לנסות שלא לאכול כשאתם צופים בטלוויזיה, זאת מכיוון שכשאתם עסוקים בצפייה אתם הרבה פחות שמים לב לכמויות המזון שאתם מכניסים לגופכם ולתחושת הרעב והשובע שלכם. אם בכל זאת אתם רוצים לאכול מול הטלוויזיה, ד״ר בלנטקין ממליצה לאכול מקערה או צלחת במקום ישירות מהשקית או מהקופסה – כך תוכלו להגביל את עצמכם מראש ועוד לפני שתתיישבו לצפות בטלוויזיה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.