print header

מחקר חדש הראה: אימוני ערב מועילים יותר לסובלים מעודף משקל

יש אנשים שאוהבים לבצע אימוני כושר על הבוקר, בעוד שאחרים משאירים את זה לשעות הערב, אך אם אתם סובלים מעודף משקל, מסקנות מחקר חדש שנערך באוניברסיטת סידני מראות שעליכם להתעלם מההעדפות שלכם ופשוט להפעיל את הגוף יותר בשעות הערב. כמובן שאם יש לכם מוטיבציה גבוהה יותר להתאמן בבוקר כדאי לכם לנצל זאת, אך על פי המחקר יש יתרונות רבים יותר לאימוני ערב עבור אלו שסובלים מעודף משקל, שקשורים להפחתת הסיכון למוות בטרם עת ולבעיות במערכת הלב וכלי הדם. נסביר לכם כעת כיצד התבצע המחקר, מה המסקנות ומה עליכם לבצע כדי ליהנות מהיתרונות של אימוני הערב, כך שתוכלו לעשות בחירה נכונה יותר של שעת אימוני הכושר שלכם וכן תבצעו את האימונים הנכונים לשמירה על בריאותכם.
 

איך התבצע המחקר?

החוקרים עקבו במשך 8 שנים אחרי 30,000 משתתפים שקיבלו התקן שמתלבש על הגוף ושבודק מדדים שונים בהקשר להשפעת הפעילות הגופנית שביצעו. הם חילקו את הנחקרים ל-3 קטגוריות – מתאמני בוקר, מתאמני אחר צהריים ומתאמני ערב – וגילו כי אלו שביצעו אימוני אירובי ברמת עצימות בינונית עד גבוהה בין השעות 18:00-00:00 היו בעלי סיכון מופחת למוות בטרם עת ולפיתוח מחלות לב וכלי דם. אימוני אירובי ברמת עצימות בינונית-גבוהה מאופיינים בכך שהם מעלים את הדופק והנשימה, ועל אף שהם מומלצים למען מטרות אלה באופן כללי, נראה כי מתאמני שעות הערב חוו את ההשפעה הגבוהה ביותר שלהם על בריאותם.
באיזו שעה כדאי להתאמן למניעת סיכונים בריאותיים בעודף משקל: רגליים של אישה כבדת משקל על הליכון

החשיבות של פעילות גופנית בשעות הערב

בנוסף לממצאים שהתגלו, נראה כי אימוני הערב היו חשובים יותר לבריאותם של הנחקרים מאשר כל הפעילות הגופנית שעסקו בה במהלך היום כולו. משמעות הדבר היא שגם בקרב אלו שהזיזו את הגוף מספר פעמים ביום, אימוני הערב היו המשמעותיים והחשובים ביותר לשמירה על בריאותם.
 
״2 מתוך כל 3 אוסטרלים סובלים מעודף משקל או השמנת יתר, מה ששם אותם בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם ולסבול משבץ, התקף לב ומוות בטרם עת״, כך אומר ד״ר אנג׳לו סבג, מרצה לפיזיולוגיה וכושר באוניברסיטת סידני. ״פעילות גופנית היא כמובן לא הפתרון היחידי לבעיית השמנת היתר בקרב האוכלוסייה האוסטרלית, אך המחקר הזה מציע שאם אנשים מייעדים את הפעילות הגופנית שלהם לשעות מסוימות במהלך היום, הם יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכון שלהם לסבול מבעיות בריאותיות שמתלוות אליה״.

המשמעות הגדולה של המחקר

ניסויים קליניים בסדר גודל קטן יותר הראו תוצאות דומות, אך הממצאים של המחקר הנוכחי הם המשמעותיים ביותר שהתגלו עד כה, זאת עקב סדר גודל המחקר, שכלל כמות נחקרים גדולה ואפשרות למדידת רמת הפעילות הגופנית שלהם באופן אובייקטיבי. החוקרים מדגישים ומציינים שהמחקר לא רק עקב אחרי משטר האימונים של כל משתתף, אלא גם אחר פעילות אירובית מתמשכת (לאורך 3 דקות) שביצעו הנחקרים, מה שהראה קשר חזק מאוד בין סוג הפעילות הגופנית, כיצד היא סייעה לשלוט ברמות הסוכר בדם ועד כמה היא הפחיתה את הסיכון לפתח מחלות לב, זאת ביחס לפעילות קצרה יותר שאינה אירובית.
 
״עקבנו אחרי כל סוג של פעילות גופנית, מהליכה מהירה, דרך עלייה במדרגות ועד לריצה, וכללנו אפילו פעילות נמרצת כמו ניקיון הבית״, כך אומר ד״ר אחמדי, אחד החוקרים שניהלו את המחקר. הממצאים תמכו בהשערה הראשונית של החוקרים, שהתבססה על מחקרים קודמים, על פיה אנשים שסובלים מסוכרת והשמנת יתר, אצלם כבר קיים מצב של אי סבילות לגלוקוז בשעות הערב, יוכלו לאזן את השפעתה של אי הסבילות לגלוקוז והסיבוכים הנלווים לה בעזרת ביצוע פעילות גופנית בשעות הערב.
באיזו שעה כדאי להתאמן למניעת סיכונים בריאותיים בעודף משקל: אישה כבדת משקל מבצעת מתיחות בטבע

מה כדאי לקחת מהמחקר הזה?

פעילות גופנית בשעות הערב – בין השעות 18:00-00:00 – מומלצת יותר לאנשים שסובלים מעודף משקל והשמנת יתר, ובפרט לאלו שכבר סובלים מהפרעה בסבילות לגלוקוז. הפעילות המומלצת היא פעילות אירובית בעצימות בינונית-גבוהה, לדוגמה:
  • הליכה מהירה
  • ריצה
  • שחייה
  • רכיבה על אופניים
  • ריקוד
  • קפיצה בחבל
  • עלייה וירידה במדרגות
יחד עם זאת, עבודה מאמצת בגינה או בבית, כמו כיסוח דשא או ניקוי נמרץ של הרצפה, יכולה להיחשב אף היא כפעילות מועילה שכזו. על כן, גם אם אתם לא עוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע, יתכן שכדאי לכם להשאיר את המטלות האלה לשעות הערב במקום לבצע אותן אחרי הצהריים או בבוקר. מה שחשוב זה שתזיזו את הגוף יותר בשעות הערב, ובאופן שיאמץ אותו וימריץ את הדופק והנשימה, וכך תצליחו להדוף את ההשפעות השליליות שמביא המשקל העודף ולהגיע למשקל הרצוי שלכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.