print header

8 דרכים לעזור לילדכם להסתגל לאח חדש

מזל טוב, אתם מצפים לתינוק ועומדים להרחיב שוב את משפחתכם! אבל... רגע, איך מכינים את ילדכם הגדול לתוספת החדשה? בין אם הוא בן שנתיים, ארבע או שבע, עליכם לוודא שהוא יצליח להסתגל לשינוי הזה בחייו, שללא ספק ישפיע עליו. לאחר שהוא יעבור את התהליך החשוב הזה ויהיה מוכן לקבל את אחיו הקטן, הוא לא רק יפגין כלפיו אהבה, אלא גם יוכל לשתף עימו צעצועים, חפצים או אפילו אתכם כהורים. אז איך עושים את זה ועוזרים לילדכם או ילדתכם הגדולים לקבל את התינוק החדש, מבלי לסבול מהתפרצויות זעם ובכי? אתם מוזמנים להיעזר ב-8 הטיפים הבאים.
 

1. אל תסתירו את הגעתו של התינוק

אם יש לכם כבר ילד יחסית גדול בבית, הוא כנראה ישים לב במהרה לכך שהמשפחה עומדת להתרחב – הוא הרי יראה שבטנה של אימו גדלה ותופחת מרגע לרגע. יתרה מכך, גם ילד קטן יותר, בין הגילים 18 חודשים לשנתיים, יכול להרגיש שמשהו בחייו עומד להשתנות, ולכן עדיף להימנע מלהסתיר ממנו את הבשורה המשמחת. לא משנה בן כמה הוא, ספרו לו שיהיה לו מישהו חדש לאהוב, כך שלא יחשוש מזה שהתוספת החדשה תיקח את מקומו במשפחה, אלא יבין שהיא מתנה אמיתית לכולם. אימהות, תנו לילדכן הגדול לתקשר עם הבטן שלכן – לדבר אליה, ללטף אותה ולהרגיש את העובר בועט. אם אתם חשים שילדכם הגדול חווה איזושהי רגרסיה בעקבות לידתו של האח הקטן, היעזרו בטיפים הנהדרים שבכתבה הזו.

2. העניקו לאח הגדול מתנה או שתיים...

סביר להניח שתקבלו לא מעט מתנות לאחר הלידה, שכוללות משחקים ואביזרים לתינוק הרך. אתם כנראה תתלהבו מאוד מהן ומעצם המחווה  הנדיבה הזו, אבל יתכן שילדכם הגדול שרואה אותן ומבין שהן לא בשבילו, יתבאס מהן ואף ירגיש מעט עזוב. כדי לשפר את תחושתו, אתם יכולים להפתיע אותו ולהביא לו מתנה מדי פעם, כשהיא לא חייבת להיות יקרה, אלא משהו קטן שיעניק לו תשומת לב ותחושה שזה ממש מגניב להיות אח גדול, כמו לוח וטושים מחיקים, ספר צביעה, פאזל מדליק או מדבקות עם דמויות שהוא אוהב. בנוסף, הרשו לו לפתוח את המתנות שהתינוק מקבל ולנסות לשחק בהן בעצמו, הוא כנראה ממש יתלהב מכך.
 
דרכים לעזור לילד להסתגל לאח חדש: ילד מחזיק קופסת מתנה ומחייך

3. אל תאשימו את התינוק בהכל

ברגע שמצטרף תינוק חדש למשפחה, צריך להחליף לו חיתול, לשמור על שקט כדי שיישן כראוי או להאכיל אותו. במילים אחרות, החיים משתנים ויש לכם פחות זמן כדי להקדיש לילדכם הגדול ולסייע לו כפי שעשיתם לפני כן. במצבים שכאלו הכי קל לומר לו משפטים כמו "אני לא יכול לעזור לך עכשיו, אני צריך להחליף חיתול לאחיך" או "תהיה בשקט, אתה תעיר את אחותך הקטנה". עם זאת מומלץ להימנע מכך, זאת מכיוון שאם תשתמשו במשפטים הללו כתירוץ לכך שאתם לא יכולים לעשות דבר מה, ילדכם הגדול יחשוב שאחיו התינוק הוא באמת המקור לכל צרותיו. במקום זאת השמיעו סיבות אחרות, או לפחות כאלו שלא כוללות את המילה "התינוק" או שמרמזות לאח או לאחות הקטנים והרכים שלו. השתמשו, למשל, במשפטים כמו "אני עסוק כרגע", "אין בעיה, אעשה את זה אחרי שתאכל צהריים" או "אעזור לך עוד 3 דקות".

4. ארגנו מפגשים עם ילדים אחרים

ילדכם הגדול זקוק לחברתו של אדם קרוב, כזה שהוא אוהב, סומך עליו ונהנה עימו, בעיקר בתקופה הזו שבה הוא חווה שינוי כה גדול בחיים. אנו מניחים שאם הוא כבר הולך לבית הספר, יש לו לפחות חבר אחד טוב שעימו הוא נהנה להעביר את שעות אחר הצהריים. עודדו אותו להיפגש עימו ואפילו בקשו מהורי אותו חבר לאשר לו לבלות יותר זמן עם ילדכם הגדול. נסו לארגן אפילו צפייה משותפת בסרט בבית או בקולנוע, או טיול קצר בפארק – עם השגחה של מבוגר אחראי, כמובן. ילדכם הגדול לא רק יהנה מהיציאות האלו, שיהוו מעין שבירת שגרה עבורו, אלא גם יחוש בטוח ליד אנשים שהוא אוהב.
דרכים לעזור לילד להסתגל לאח חדש: ילדים מעיפים עלים צהובים בפארק

5. הראו שתינוק הוא אדם אמיתי

כשהייתי קטנה, הוריי נהגו לומר לי בהומור שנולדתי כי אחותי הגדולה רצתה בובת תינוק, ולכן כשצפיתי באחייניתי בת ה-3 לצד אחותה הקטנה והתינוקת, תהיתי האם היא מבינה שמדובר באדם אמיתי ולא בעוד בובה. מצב שכזה נשמע מעט מופרך אך הוא מציאותי לחלוטין, וכדי למנוע אותו, עליכם להסביר לילדכם שאחיו החדש הוא אדם קטן עם צרכים. אמרו לו שמדובר בתינוק ששותה חלב, ישן הרבה וזקוק להחלפת חיתולים תכופה, ושיש דברים שהוא אוהב ודברים שלא. הוסיפו שייתכן כי האח הקטן והחדש כנראה יעשה דברים מגעילים, אך זה לא יהיה בכוונה. לאחר מכן נסו להלהיב את ילדכם הגדול ושאלו אותו אילו בגדים וצעצועים הוא חושב שהתינוק יצטרך. אתם גם יכולים להראות לו תמונות שלו כתינוק, כך אולי הוא יוכל להתחבר לאחיו החדש ולהבין שמדובר באדם קטן – בדיוק כפי שהוא עצמו היה בעבר...

6. החמיאו לו לעיתים קרובות

ילדכם חיכה בסבלנות ובשקט בזמן שהחלפתם חיתול לתינוק או כשהאכלתם אותו? הוא עזר לכם בכך, במקום פשוט לעמוד בצד ולקטר על כך שאתם לא עימו? הוא שם לב שהתינוק בוכה ואמר לכם משפט כמו "אימא, הוא בוכה, אולי הוא רעב"? חבקו אותו והחמיאו לו על כך. אל תתביישו לעשות זאת אפילו מול אחרים, פשוט לחבק את ילדכם חזק ולומר "תודה על זה שעזרת לי, מתוקי! איזה אח טוב אתה!". בנוסף, אל תשכחו להחמיא לו על כך שהוא למד והתבגר מאוד מאז שהוא היה תינוק כמו אחיו, ובעיקר מאז שהגיעה התוספת המבורכת הזו למשפחה.
דרכים לעזור לילד להסתגל לאח חדש: אימא ובת מתחבקות במטבח

7. אל תרחיקו אותו מהתינוק

הורים רבים משתדלים להפריד בין התינוק לאחיו הגדול, כדי למנוע התלקחות של כל מיני קונפליקטים בין השניים. לשם כך הם נותנים להם פעילויות שונות – למשל מבקשים מהאח הגדול להתקלח בזמן שהתינוק משחק בצעצועים, במקום להניח להם לשחק באותו אזור. לחלופין, הם גם משכנים אותם בחדרים נפרדים כדי להעניק לכל אחד מהילדים מרחב נפרד משלו. אם גם אתם נוהגים כך, יתכן שבאמת תמנעו בדרך זו כל מיני מריבות, אך אתם גם עלולים לשלוח לילדכם מסר שגוי שלפיו לא חשוב לכם שהוא יפתח קשר טוב ובריא עם אחיו הקטן. כדי למנוע מצב שכזה, אמרו לילדכם הגדול כמה חשוב לכם שהוא יהיה חבר של התינוק, ומצאו פעילויות משותפות שהם ייהנו לעשות יחדיו, זאת כמובן תוך שמירה על כללי זהירות ותחת השגחתכם.

8. אל תכריחו את ילדכם לאהוב את התינוק

הורים רבים רוצים שילדיהם יסתדרו זה עם זה ויאהבו אחד את השני, וסביר להניח שגם אתם תרבו נחת אם זה יקרה במשפחתכם, אך בפועל – לא כל אחד מסתדר עם אחיו. בניגוד למה שרבים חושבים, לא כדאי לכם לנסות להכריח את ילדכם הגדול לאהוב את התינוק שהצטרף למשפחה, מכמה סיבות. ראשית, תינוקכם כנראה לא עושה כרגע הרבה, ולכן הוא גם ככה לא יגיב יותר מדי ובאופן מידי לאחיו. בנוסף, עליכם לזכור שמבחינת ילדכם הגדול, התינוק הזה מייצג מישהו שגוזל ממנו את תשומת הלב, לכן אל תצפו ממנו להתאהב בו כבר ברגע הראשון. לבסוף, יתכן שהמאמצים האלו לגרום לילד הגדול לאהוב את אחיו הקטן – דווקא יובילו לתוצאה הפוכה ויורידו את הסיכויים לכינון מערכת יחסים חמה וטובה ביניהם. לכן במקום להכריח את האח הגדול, תנו לו את הזמן והמרחב הדרושים לו כדי לפתח קשר טוב עם התינוק – יש סיכוי מאוד גדול שהזמן יעשה את שלו...
 
מקור התמונות: canva.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.