print header

15 דברים שילדים אוהבים וצריכים, אבל לא תמיד אומרים להורים

לפעמים זה נראה כאילו שאין דבר קל יותר בעולם מלשמח ילדים קטנים, הרי מספיק לתת להם מתנה קטנה או להראות להם תוכנית טלוויזיה אהובה  והם כבר מרותקים ומאושרים עד השמיים. אך האושר הזה הוא חלקי במקרה הטוב ועלול אף להזיק לאורך זמן במקרה הרע, כי למען האמת ילדים רוצים וצריכים לקבל דברים אחרים לגמרי. הבעיה הגדולה היא שהם לא תמיד יכולים לתאר אותם במילים, וההורים שלהם לפעמים שוכחים את הצרכים האלו או שפשוט לא מבינים את החשיבות העמוקה שלהם. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על 15 צרכים שכאלה, שאולי אפילו הילדים שלכם זקוקים להם כדי להפוך את החיים שלהם, ולכן גם את שלכם, להרבה יותר מספקים ומאושרים.
 
דברים שילדים צריכים ואוהבים: אבא מרים ילדה לאוויר בפארק

1. חברים טובים

ילדים קטנים אוהבים את ההורים שלהם, והקשר איתם הוא אחד הקשרים הכי חשובים שלהם, אבל זה לא אומר שהם יכולים להסתדר בלי רשתות חברתיות אחרות כמו למשל חברים טובים. כי עם כל הכבוד לאהבה של ההורים, חברים בשכבת הגיל של הילדים תורמים להתפתחות שלהם בדרך מיוחדת וחשובה. אז הקדישו מאמצים לקביעת מפגשים עם חברים של ילדיכם, קחו אותם לפעילויות שונות כאשר זה מתאפשר והקפידו לדבר איתם על הנושא הזה כדי שהם ירגישו שהם והחברויות שלהם חשובים.

2. מלוא תשומת הלב של ההורים

יכול להיות שיותר מכל המתנות והפינוקים בעולם, זה הדבר שילדים צריכים יותר מהכל, אפילו אם הם לא יודעים להגיד זאת בעצמם. כאשר אתם מניחים בצד את הטלפון, העיתון או השלט של הטלוויזיה, אתם בעצם אומרים להם שאין שום דבר שיותר חשוב לכם מהם עכשיו. אם לומר את האמת, גם מבוגרים מאוד צריכים את ההרגשה הזאת, ובעולם המודרני שלנו זה יחסית נדיר ליהנות ממנה, אז העניקו את המתנה הנפלאה והנדירה הזאת לילדים שלכם, שהיא אולי אחת מהחשובות ביותר שתגלו בכתבה.

3. תהליכים יצירתיים

אפילו אם היצירות שלהם רחוקות משלמות, ילדים אוהבים לצייר, להדביק דברים, לקשט צעצועים שונים וכדומה. העיקר בשבילם הוא לא התוצאה הסופית, אלא הדרך, וזהו דבר שמבוגרים צריכים לזכור אם כל מה שמעניין אותם זה רק תוצאות. התהליכים היצירתיים שנוצרים בשל עבודות מלאכה שונות או אפילו שעות של ציור קשקושים הם חשובים עבור ילדים קטנים, ואסור להורים לשכוח זאת או לזלזל בהם.
דברים שילדים צריכים ואוהבים: ילדים בזמן עבודות מלאכה

4. מסיבות ריקודים

אם אתם רוצים לראות את הפנים של הילדים שלכם נדלקות מרוב אושר, לא תאמינו כמה קל לעשות את זה בעזרת קצת מוזיקה טובה וצעדי ריקוד, לא משנה כמה הם מטופשים. העיקר הוא שתשתתפו במסיבה הזאת בעצמכם ותראו לילדים שלכם שהם יכולים להצטרף אליכם בחופשיות. אגב, יתרון מפתיע של הפעילות הזו הוא שהיא גם מספקת פעילות גופנית נהדרת לכל הצדדים!

5. התכרבלות 

אם אתם הורים צעירים, כנראה שאתם יודעים כמה זה טוב להתכרבל עם אדם אהוב על המיטה או הספה ופשוט לנוח. גם ילדים קטנים מרגישים את השלווה והביטחון שהתכרבלות משותפת מעניקה, ועבורם התחושות האלו חשובות פי כמה וכמה מאשר למבוגרים. יש ילדים שמבקשים את המגע הזה, אחרים אולי ינסו להכחיש זאת, אבל בכל מקרה רוב הסיכויים שהוא יעשה להם רק טוב.

6. עולם דמיון אישי

זהו מאפיין משותף כמעט לכל הילדים הקטנים בעולם, שכן הם חיים בעולם שהוא תערובת של המציאות שאנחנו מכירים, ביחד עם הדמיון שממלא את הראש שלהם בדברים מדהימים. אמנם הורים צריכים להיות אחראיים, מסודרים ובעלי אחריות, אך אסור לתת לתכונות האלו לדרוס את הקסם שבעולם הדמיון הפרטי של הילדים, כל עוד הוא לא מזיק להם. אל תפחדו אפילו לעצב את העולם הזה ביחד עם הילדים שלכם, כי בעזרת משחקים מלאי דמיון, לבני לגו קמות לחיים ופרחים יכולים להעניק כוחות על.
דברים שילדים צריכים ואוהבים: אימא ובן מפריחים בועות סבון

7. מבנה

כפי שכבר אמרנו, לילדים לפעמים קשה לנסח במדויק את הדברים שהם רוצים וצריכים, והסעיף הזה הוא דוגמה מושלמת לכך. רוב הילדים צריכים יציבות בחיים שלהם, וגם חוקים וגבולות, גם אם הם אולי לא אוהבים אותם. בטווח הארוך, המבנה החזק והמסודר של החיים שתספקו להם היום, יהיה הבסיס לעתיד המוצלח שלהם.

8. תחושה של מיוחדות

ילדים אוהבים שההורים שלהם שמים לב לתכונות שונות כמו חוש הומור מפותח, יכולת נגינה או כישרון ספורטיבי, וגורמים להם להרגיש מיוחדים בשל כך. חיזוק התכונות האלו על ידי מתן מחמאות שיעודדו את הילדים להמשיך לפתח את התחומים האלה, הוא דרך חשובה מאוד שבה הורים מעצבים את החיים של הילדים שלהם, לפעמים מבלי לשים לב בכלל.

9. בחירה

כבר מגיל קטן ילדים אוהבים שיש להם בחירות, כמו באיזה משחק לשחק, מה לאכול לצהריים או מה ללבוש בבוקר. עם זאת, הם לא אוהבים שאומרים להם מה לעשות, אז נצלו את שתי העובדות האלו והשתדלו תמיד לתת להם לבחור (או לעזור לכם לבחור) בין כמה אפשרויות, וכך תסייעו להם להרגיש שיש להם שליטה על חייהם.
דברים שילדים צריכים ואוהבים: ילדים מרכיבים פאזל

10. מסורות

ארוחות בוקר מפנקות בימי הולדת, חופשות שנתיות במקום קבוע, משחקים מיוחדים לאירועים שונים, לכל המסורות הנפלאות האלה יש חשיבות רבה בעולמם של ילדים. לא רק שהן מספקות להם הנאה רבה, הן גם יוצרות תחושת אחדות ושייכות שהם צריכים כדי לגדול מאושרים. אם אין לכם הרבה מסורות משפחתיות שכאלה, התחילו בקטן ואל תחששו להתייעץ עם הילדים עצמם בקשר למה שהם הכי ירצו.

11. זיכרונות

למרות שהחיים שלהם רק בתחילת דרכם, ילדים עדיין נהנים לקבל הצצות אל העבר בעזרת סיפורים, תמונות וסרטונים. לא רק שזה משמח אותם לראות את עצמם, זאת גם דרך נהדרת בשבילם לראות את ההתקדמות האדירה שהם עשו במהלך השנים. אגב, במקום להושיב אותם מול מחשב או טלפון חכם, עדיף לכם לפתח עותקים מוחשיים של התמונות האלו וליצור ביחד אלבום משפחתי מופלא.

12. לשחק בחוץ

זה אולי מובן מאליו לקרוא את הסעיף הזה, אך למרבה הצער היום יותר ויותר ילדים מעבירים את זמנם בעיקר מול מסכים. אז כנראה שכולנו צריכים להיזכר כמה זה חשוב שילדים יבלו קצת זמן בחוץ כאשר ניתן לעשות זאת. גם משחק עם כדור בחצר הבית או מסע אופניים משותף הם דברים שיכולים לספק את הצורך הזה. אם לא תקפידו לתת לילדים שלכם את המסגרת המתאימה לפעילויות בחוץ, סביר להניח שתראו אותם משתגעים מרוב מרץ בבית או קמלים מחוסר מעש מול המסכים.
דברים שילדים צריכים ואוהבים: אימא וילדה משחקות ליד עץ

13. ליהנות מקצת זמן ללא לחץ

זמן הוא משהו שתמיד חסר לנו, ובמיוחד להורים צעירים, אך למרות הלחץ המובן שהמצב הזה יוצר, ילדים צריכים לקחת דברים בקצב שלהם לפעמים. יכול להיות שבדרך לסידורים הם ירצו לעצור בגינת משחקים קטנה, ואולי פשוט להריח פרחים בזמן טיול משפחתי. נכון שזה לא תמיד נוח ומסתדר לנו, אך הילדים זקוקים לזמן הזה, אז כדאי לנסות להתחשב בכך במידת האפשר, ואם צריך אז פשוט לתכנן דברים מראש בדרך גמישה יותר.

14. סביבה בריאה

כשחושבים על סביבה בריאה לילדים כנראה שהמוח ישר נודד למחשבות על אוכל ביתי, ניקיון כללי, בגדים מכובסים וכדומה. אך אסור לשכוח שגם הבריאות הנפשית והרגשית של ילדים מושפעת מהסביבה שלהם במידה רבה מאוד. קחו זאת בחשבון והקפידו שלא לנהל ויכוחים קולניים מול ילדים קטנים, הסבירו להם דברים שקורים בעולם ושהם אולי לא מסוגלים להבין וספקו להם דוגמה אישית בכל מה שקשור להתמודדות עם אתגרים ועם כישלונות.

15. עצות ולא עובדות

ככל שהשנים עוברות וילדים קטנים מתבגרים, הם צריכים לקבל יותר עצות במקום חוקים או הנחיות שמשמעותם היא שמישהו שולט בחיים שלהם. הם צריכים לדעת שיש להם דעה עצמאית ושהם יכולים לפעול על פיה ללא חשש מהתגובה של ההורים שלהם. לא תמיד קל לבצע את השינוי הזה, אך זכרו שזה משהו שילדים צריכים אפילו אם הם לא יגידו זאת בעצמם. אם אתם נמצאים במצב שבו עליכם להחליט האם לתת עצה או להורות לילדים שלכם לעשות משהו, שאלו את עצמכם מה הדבר הגרוע ביותר שעלול לקרות אם רק תספקו עצה ותתנו לילד להחליט בעצמו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.