print header

האם כדאי להיכנס להיריון אחרי גיל 30?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר סיפורים על מפורסמות שמצליחות להיכנס להיריון ולהביא ילדים בגילאים מבוגרים, כמו למשל האלי ברי וג'נט ג'קסון. ודאי שמעתם גם על נשים בסביבתכם שזכו ליהנות מהפלא הזה אחרי גיל 30 או 40, ולעיתים אפילו להביא צאצא ראשון בשלב מאוחר יחסית של חייהן. רבים מכירים את הקשיים הביולוגיים הכרוכים בהיריון בגילאים שכאלו, ולכן סיפורים מסוג זה מעלים דיון אודות השאלה האם בכלל כדאי להיכנס לתהליך שכזה אחרי גיל 30? אם גם אתם מתחבטים בכך או מכירים מישהו שהסוגיה הזו נוגעת אליו, אתם מוזמנים להכיר את העובדות הבאות בעד ונגד הנושא, ולגבש את דעתכם בהתאם לייעוץ רפואי מתאים.
 
היריון בגיל מבוגר: אישה בהיריון על רקע ים

טיעונים נגד היריון בגיל מבוגר

מחקרים שונים שנעשו בנושא לאורך השנים מעלים קשיים שעלולים להטריד נשים שמעוניינות להיכנס להיריון בגיל מבוגר, אשר קשורים למצבן הבריאותי והביולוגי, כמו השלושה הבאים:

קשה יותר להיכנס להיריון ולהתרגל לשינויי הגוף

רבים יודעים שמבחינה ביולוגית, קשה להיכנס להיריון בגילאים מבוגרים ולכן מעדיפים לעשות זאת בגיל צעיר. מחקר שמאשש ומחדד עובדה זו נעשה על ידי הקולג' האמריקאי למיילדות ולגינקולוגים, ובמסגרתו הוכח כי פוריות האישה יורדת אחרי גיל 32. בשל כך, מומלץ לנשים בגילאים אלו, שמקיימות יחסי מין באופן תדיר למשך חצי שנה ועדיין לא מצליחות להיכנס להיריון - להתייעץ עם מומחה ולפנות אל מכוני פוריות. בנוסף, תהליך ההיריון מלווה בשינויים רבים בגוף, עימם קשה יותר להתמודד בגילאים מבוגרים. עם זאת, נשים שהקפידו לשמור על אורח חיים ספורטיבי ובריא בטרם ההיריון ושימשיכו לעשות זאת במהלכו תוך התייעצות עם רופא - יצליחו להתמודד עם השינויים הללו בקלות רבה יותר.

סכנות ומחלות אצל היולדת ואצל העובר

נשים בכל גיל עלולות לסבול ממחלות ומסיבוכים שונים במהלך ההיריון, כמו צירים ולידה מוקדמים, רעלת וסוכרת היריון, אך הסיכוי ללקות בהם גבוה יותר כשנכנסים לתהליך זה בשלב מאוחר בחיים. בנוסף לכך, בעיות כרוניות שיש לנשים מבוגרות עוד לפני כניסתן לתהליך, כמו סוכרת, לחץ דם גבוה והפרעות בבלוטת התריס, עלולות להגביר את הסיכון להפלה בכל שלביו. לכן, נשים שרוצות לעבור היריון ולידה רגועים, צריכות לשמור על הבריאות בטרם כניסה לתהליך ולהתייעץ עם רופא כיצד כדאי לנהוג במצבים שכאלו. בנוסף, לידה אחרי גיל 35 עלולה להעלות את הסיכון להיווצרותן של בעיות גנטיות שונות אצל עוברים, כמו זו שגורמת לתסמונת דאון, וכדי לאתר אותן בזמן, היריוניות מבוגרות נשלחות ליותר בדיקות מחברותיהן הצעירות.
היריון בגיל מבוגר: סלילים של DNA

סיבוכים בלידה

בנוסף לבעיות שציינו עד כה, נשים שנכנסות להיריון בגיל מבוגר הן בעלות סיכון גבוה יותר לסבול מסיבוכים שונים במהלך הלידה ובכך מסכנות את בריאותן, בהשוואה לצעירות מהן. בנסיבות שכאלו, כדאי להשתמש באמצעי עזר שונים שניתן לקבל בעת הלידה, ולקחת בחשבון שהם עלולים להעלות את הצורך בניתוח קיסרי. בשל כך, כדאי להתייעץ עם הרופא לקראת רגע האמת, ולבדוק לפי ההיסטוריה הרפואית של היולדת מהו הפתרון הרצוי שמתאים לה ושיקל על הלידה בדרך הכי טובה. עם זאת, יש לנו חדשות נהדרות לנשים שזהו אינו הריונן הראשון - הסיכוי שלהן לסבול מסיבוכים שכאלו הוא נמוך יותר מאשר אם היה מדובר בלידה ראשונה.

טיעונים בעד היריון בגיל מבוגר

במקביל לטענות ולבעיות האפשריות שהועלו עד כה, ניתן לראות גם טיעונים נהדרים בעד היריון בגיל מבוגר, שקשורים בעיקר למצבם הנפשי והכלכלי של הורי הילוד ושל התינוק עצמו.

מוכנות נפשית

למרות שמבחינה ביולוגית מומלץ להיכנס להיריון בגילאים 30-20, כדאי דווקא לזוגות רבים לשקול לעשות זאת מאוחר יותר מכיוון שהם נמצאים במצב נפשי טוב יותר, שמאפשר להם להתמודד בהצלחה רבה יותר עם השינויים שמאפיינים את התהליך הזה. אם אתם מתלבטים אודות הסוגיה, נסו להיזכר היכן הייתם ומה עשיתם בעשור השלישי של חייכם – סביר להניח שלמדתם או שחיפשתם את עצמכם ואת הקריירה שמתאימה לכם. כנראה שהיו לכם מספיק בעיות והייתם עדיין בעיצומו של תהליך התבגרות בו רכשתם כלים להתמודדות עם החיים, וכעת, אחרי שעברתם את גיל 30, אתם חשים מוכנים נפשית להשתמש בהם ביעילות. בנוסף, בגיל מתקדם יותר יש בסביבתכם הורים בגילכם שהם בעלי ניסיון ויכולים לעזור ולייעץ לכם. בזכות כל אלו, תוכלו להתמודד טוב יותר עם הקשיים שאולי יצוצו בדרככם עד ללידה – וגם אחריה...
היריון בגיל מבוגר: זוג מאושר ומחובק

יציבות כלכלית

בהמשך לסעיף הקודם, לפיו בגילאים 30-20 כנראה הוצאתם כסף על לימודים וניסיתם לבנות קריירה ולהתבסס, סביר להניח שלא היו לכם אמצעים כלכליים כדי לממן ילד. בנוסף, יש לזכור שגידול ילדים מצריך לעיתים היעדרויות מרובות מהעבודה – הן לחופשת לידה והן למקרים חד פעמיים בהם עליכם לקחת אותם לרופא או פשוט להישאר עימם בבית. ברגע שיש לכם עבודה קבועה בה ביססתם יחסי אמון עם מעסיקיכם, יהיה לכם קל יותר לקחת חופשות כדי לטפל בילדיכם, בלי לחשוש שתפקידכם ומקומכם ייתפסו על ידי אחרים. מכאן, שכדאי להיכנס להיריון כשיש לכם מקום עבודה קבוע ותומך, וכמובן – הכנסה שתספיק לגידול ילדים.

ילדים חכמים שחיים יותר

כעת, נשנה זווית ראייה ונסתכל על תרומתו של השותף בתהליך - האבא; עובדה מעניינת שמעלה מחקר משנת 2017, היא שילדים שנולדים לאבות מבוגרים הם בעלי IQ גבוה יותר, יכולת להתעמק בנושאים שמעניינים אותם ובזכות זאת הם מאוד חכמים. בשל כך, ילדים שכאלו יכולים להגיע בעתיד למצב סוציו-אקונומי טוב יותר, ובכך גם להפוך לעשירים ולמשפיעים יותר. בנוסף, במחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד נמצא שהורים מבוגרים מורישים לילדיהם כרומוזומים שעוזרים להאריך חיים – ומי לא רוצה ילד חכם שיחייה שנים רבות? מהסיבות האלו לידה בגיל מבוגר לא מועילה רק מכיוון שהיא מגיעה בשלב בו בני הזוג מוכנים יותר לגדל ילד, אלא גם משום שהיא כנראה מובילה ליתרונות חשובים עבור הילדים שלהם.
היריון בגיל מבוגר: ילדה קוראת ספר על פירמידת ספרים

אז האם כדאי ללדת בגיל מבוגר?

כפי שאתם רואים, הדעות אודות השאלה החשובה הזו חלוקות גם במחקרים, ולכן אין לנו תשובה חד משמעית לספק לכם, אבל ניתן לענות עליה באופן אישי בעזרת טיעונים כמו אלו שקראתם עליהם, בעד וגם נגד, שיכולים לעזור לכם להגיע להחלטה שמתאימה לכם לאחר ייעוץ רפואי מתאים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.