print header

איך ללמד ילדים להפוך לעצמאיים יותר מבחינת היגיינה אישית

היגיינה אישית היא הרגל שמתפתח כבר מגיל קטן. מי שהורגל לשטוף ידיים לפני כל ארוחה עוד בילדותו ככל הנראה לא פוסח על כך גם בבגרותו, ואותו הדבר תקף גם לגבי מקלחת יומית וצחצוח שיניים בכל בוקר ובכל ערב. את המנהגים האלה יש להנחיל בילדים כבר מגיל קטן, במיוחד היום (נכון למרץ 2020) כשנגיף הקורונה משתולל בחוץ, אך אצל כל ילד מגיע שלב שבו הוא מתחיל לעשות את ה"טקסים" האלה לבד. איך מלמדים את הילד כיצד לשמור על היגיינה אישית ואיך לוודא שהוא אכן שוטף ידיים, מתרחץ, מצחצח שיניים, מנגב את הישבן ואף מתעטש ומשתעל בצורה נכונה? הכנו לכם מדריכים מפורטים לכל אחד מהתהליכים האלה, שיסייעו לכם להפוך את ילדיכם לעצמאיים יותר וחשוב מכך – יעזרו להם לשמור על הבריאות וההיגיינה האישית שלהם בכוחות עצמם.
איך ללמד ילדים לשמור על היגיינה: ילד שוטף ידיים בכיור

1. שטיפת ידיים

ילדים קטנים לא נוטים לשטוף ידיים באופן אינסטינקטיבי כשהן מתלכלכות, לכן עליכם ללמד אותם איך ומתי לעשות זאת, וניתן להתחיל כבר בגיל שנתיים. היום כשהחשש מפני הידבקות בקורונה נמצא בראשו של כל הורה, זה חשוב מאוד על מנת שהילדים לא יחלו בעצמם ולא ידביקו אתכם ואת סביבתם בנגיף, אף אם ילד אחר בגן חלילה התגלה כחולה בו. כמובן שהרגל שכזה ימנע מהם גם הידבקות בחיידקים ובמחלות אחרים, כשבמחקרים נמצא כי ילדים ששוטפים ידיים באופן קבוע ובזמנים הנכונים הם הרבה יותר בריאים מאלו שלא.
 
אז מתי צריך ללמד את הילדים שעליהם לשטוף ידיים? בכל אחד מהמקרים הבאים:
  • לפני האוכל
  • לפני שנוגעים בפה, בעיניים או באף
  • לפני שנוגעים בפצע או בחתך
  • אחרי השירותים
  • אחרי שמשחקים עם חיות מחמד או מלטפים אותן
  • אחרי שנוגעים באוכל או בחטיף של בעלי חיים
  • אחרי שחוזרים מגינת המשחקים
  • אחרי ששוהים בסביבת אדם חולה
  • אחרי שנוגעים בזבל

כדי ללמד את ילדיכם כיצד לשטוף ידיים נכון, עבדו על פי 4 הצעדים הבאים והדגימו להם אותם:

1. שוטפים את הידיים במים.

2. משפשפים את הידיים עם הסבון למשך 15 שניות. כדי שיבינו כמה זמן זה, הסבירו להם שהם יכולים לשיר בלב את השיר "יום הולדת שמח" פעמיים בזמן שהם עושים זאת. חשוב לשפשף את כף היד עצמה, גב כף היד, בין האצבעות ומתחת לציפורניים אם גם הן מלוכלכות.

3. שוטפים את הסבון במים ומשפשפים את הידיים עד שהן נקיות לחלוטין מסבון.

4. מנערים את הידיים כמה פעמים ומייבשים אותן עם מגבת.

איך ללמד ילדים לשמור על היגיינה: ילד שוטף ידיים בכיור

2. מקלחת

מקלחת יכולה להיות מטלה מציקה או זמן מהנה עבור הילדים, והכל תלוי בדרך שבה הם מתייחסים אליה, אך בסופו של דבר מגיע הזמן שבו הם צריכים להתרגל לעשות את זה לבד, מה שיסייע להם לקבל תחושת אחריות ועצמאות. הזמן הנכון ללמד ילדים כיצד להתקלח בעצמם הוא בין הגילאים 3-5, ומכיוון שהם לומדים הכי טוב בעזרת חיקוי הוריהם, מומלץ אפילו שתתקלחו איתם ותראו להם איך לעשות זאת על גופכם. דרך אחרת להציג את הנושא היא בעזרת קילוח בובות עם גוף אנושי, בסגנון בובת ברבי או גיבורי על, כשתסבירו עליהם כל צעד שאתם עושים. 
 

עקבו אחרי הצעדים הבאים כדי ללמד את ילדיכם הקטנים כיצד להתקלח בעצמם, ועשו זאת כמה פעמים ביחד איתם עד שתרגישו שהם הבינו כיצד לעשות זאת לבד:

1. ראשית כל - ככל הנראה יש לכם הרבה מוצרי טיפוח במקלחת, לכן כדאי שתיצרו סלסלה מיוחדת עבור הילד, שם יהיו הפריטים שהוא צריך על מנת שלא יתבלבל: סבון, שמפו ולופה אם צריך. 

2. הורו לילד להוריד את הבגדים והראו לו איפה עליו לשים אותם – לרוב בסל הכביסה. הדריכו אותו גם להניח את המגבת שבה ישתמש בצורה מסודרת ליד המקלחת, אם היא לא שם באופן תמידי.

3. כעת נכנסים למקלחת. הסיטו את הווילון והראו לילד איך להפעיל את זרם המים ולכוון אותו לטמפרטורה הרצויה, וכן לבדוק את המים עם היד לפני שיכוון אותם על גופו, זאת על מנת להרגיש מה הטמפרטורה שלהם. הדגישו בפני ילדכם שזה לא זמן למשחקים, שעליו לכוון את המים לכיוון האמבטיה ולא החוצה, ושאחרי שכל גופו רטוב, צריך לסגור את ברז המים.

4. הראו לילד בכמה שמפו עליו להשתמש על ידי כך שתשימו לו את השמפו בכף ידו. אמרו "צריך ממש קצת – בגודל של מטבע". אם הכישורים המוטוריים שלו עדיין לא מאפשרים לו להוציא מהבקבוק את הכמות הנכונה, העבירו עבורו מעט שמפו לבקבוקון סבון נוזלי לידיים. אם עדיין לחיצה על המשאבה גורמת ליציאת יותר מדי שמפו, כרכו סביב בסיסה גומייה כדי להגביל את גובה הלחיצה. הסבירו לילד כיצד למרוח שמפו על כל השיער, והנחו אותו לספור לאט לפחות עד 10 לפני שיפסיק את הפעולה. כמובן הורו לו לעצום עיניים כדי שלא ייכנס אליהן שמפו.

5. אחרי ששוטפים את השמפו עושים את אותו התהליך, אלא שעם הסבון. למדו את ילדכם להסתבן מלמעלה למטה, ותוכלו אפילו להניח מולו מראה בפעמים הראשונות כדי שיראה בדיוק איך הוא עושה את זה. כדי לוודא שיסתבן כמו שצריך, הורו לו לשפשף כל אזור בגוף עם סבון לפחות 5 פעמים.

6. שוטפים את הגוף עד שכל הסבון יורד, סוגרים את זרם המים ומתנגבים היטב עם המגבת באותו הסדר – ראש ואז גוף. 

עשו זאת כמה פעמים ותנו לילדכם משוב על התהליך. אם למשל אתם שמים לב שהוא הסתבן מעט מדי, אמרו לו: "שפשפת את היד עם סבון רק 4 פעמים, חסרה לך עוד פעם אחת" ומשפטים דומים כדי להדגיש שצריך להסתבן היטב.

איך ללמד ילדים לשמור על היגיינה: ילד באמבטיה

3. צחצוח שיניים

ייתכן שאתם מרגישים שילדיכם מוכנים לצחצח שיניים בעצמם כבר בגיל צעיר, אך למעשה רופאי שיניים ממליצים לא להתחיל לבצע זאת לבד לפני גיל 6 ולא מאוחר מגיל 9. זאת כדי לוודא שאכן התהליך ייעשה כמו שצריך. כדי שיישמרו על שגרת צחצוח בכל בוקר וערב, עליכם להנחיל זאת אצלם עוד לפני שתלמדו אותם לעשות זאת לבד. כדי שילמדו איך לצחצח שיניים נכון, תוכלו להראות להם את הסרטון הבא:
 
אם קשה לילדיכם להבין כמה זמן זה 2 דקות, מצאו שיר שהם אוהבים ושאורכו כ-2 דקות ובקשו מהם לשיר אותו בלב בזמן שהם מצחצחים שיניים. אל תצפו לכך שהטכניקה של ילדיכם תהיה מושלמת כבר בפעמים הראשונות, אך בהחלט יש להדגיש בפניהם את החשיבות של ניקוי כל משטח השן וקו החניכיים. מומלץ גם ללמד אותם להבריש את הלשון כדי להיפטר מחיידקים שמצויים עליה. דבר נוסף שחשוב להדגיש לילדים זה לירוק את משחת השיניים ולא לבלוע אותה, אפילו אם היא טעימה – כי לאחר הצחצוח היא מלוכלכת בחיידקים. 

4. שירותים (ניגוב ישבן)

השלב הראשון בהנחלת הידע בנוגע להיגיינת שירותים אצל ילדים הוא כמובן גמילה מחיתולים ומעבר לעשיית צרכים בסיר, אך בגיל שבו תעשו זאת ייתכן שלא יהיו לילד הכישורים המוטוריים כדי לנגב בעצמו את ישבנו. אפשר ללמד אותו לעשות זאת כבר בגיל 3-4, אך אל תצפו שישר יבצע זאת כמו שצריך ולכן עליכם לסייע לו להשלים את המשימה. 
 
הראו לילדכם כמה נייר טואלט מספיק לניגוב (משבצת אחת, בעיקרון) והסבירו כיצד לנגב נכון – מקדימה לאחור. לאחר מכן הסבירו לילד שעליו להסתכל על נייר הטואלט ולוודא שאין עליו עוד צואה לפני שיפסיק לנגב, ואם יש - הבהירו לו כי צריך להשליך את נייר הטואלט לאשפה, לקחת חתיכה חדשה ולנגב שוב. תנו לילדכם להתאמן בתנועת הניגוב על בובה לפני שינסה לעשות את כל הצעדים האלה על עצמו, וכאמור – ודאו שהוא ביצע את המשימה כמו שצריך. תנו לילדכם משוב, ואט אט תוכלו לאפשר לו להישאר לבד בזמן שהוא עושה זאת, אך צפו מראש שעדיין יקרא לכם כשיסיים כדי שתסייעו לו לוודא שביצע את הפעולה כמו שצריך. לאחר מכן כמובן הדגישו בפניו שצריך לשטוף ידיים עם סבון, ממש כפי שלימדתם אותו על פי הכללים בסעיף 1.
איך ללמד ילדים לשמור על היגיינה: ילד קורא ספר על אסלה

5. התעטשות ושיעול

כחלק מכללי ההיגיינה, עלינו לסייע גם לאחרים להישאר נקיים מחיידקים ונגיפים, והרי ידוע שילדים הם המדביקים העיקריים, כשבגן ובבית הספר מחלות עוברות מילד לילד - לעיתים ממש כמו מגיפה קטנה. לכן חשוב שכל הורה ילמד את ילדיו כיצד להתעטש ולהשתעל נכון, במטרה להדביק כמה שפחות ילדים אחרים ואף את האחים וההורים בחיידקים או בנגיפים שהוא נושא עליו – בין היתר, בעת הנוכחית, גם נגיף הקורונה.
 
ראשית, כשמתעטשים או משתעלים חשוב להדגיש שעושים זאת לאזור המרפק ועל שרוול החולצה ולא לתוך כף היד. תצטרכו להדגים את זה לילדיכם ולהראות להם שגם אתם נוהגים כך. כשאתם רואים שילדכם פועל כך, עודדו אותו בעזרת תשבחות, "כל הכבוד, תודה שהתעטשת כך". בנוסף לכל זה, ודאו שלילדכם תמיד תהיה ממחטת נייר עליו, שאיתה יוכל לנגב את הנזלת שאולי יצאה בעיטוש. אם לא תהיה לו ממחטה שכזו, סביר להניח שהוא ינגב את הנזלת על הבגדים, לכן דאגו שתהיה לו אחת בכיס או אפילו חבילה קטנה של כמה ממחטות נייר.
 
מקור התמונות: thejbird

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.