print header

סימני האזהרה לכך שהורים מבוגרים זקוקים לסיוע

מילדות התרגלנו לכך שהורינו דואגים לביטחוננו ולרווחתנו, אבל עם השנים אנחנו הופכים להיות אלה שדואגים להם ולשלומם. אם אחד מהוריכם או שניהם מתגוררים לבדם ומתנהלים עצמאית, ייתכן שגם אתם שמים לב לשינויים שעשויים להביע על הצורך שלהם בעזרה נוספת. עם זאת, בכל פעם שאתם מעלים את הנושא ושואלים אותם ישירות, הם עונים: "מה פתאום, הכל בסדר."

הודאה בצורך בעזרה בתחום מסוים היא מבחינת רבים הצהרה שהם לא יכולים לדאוג לעצמם יותר, ואף אחד לא רוצה לאבד את העצמאות שלו. מסיבה זו, אנשים מבוגרים רבים מתכחשים למצבם הרפואי או הנפשי ומסרבים לקבל עזרה כל עוד הם יכולים להתנגד לה. הסימנים הבאים יעזרו לכם לזהות האם ייתכן שהוריכם המבוגרים זקוקים לעזרה בבית, ובהמשך תוכלו גם לקרוא כיצד ניתן להעלות מולם את הנושא ומה ניתן לעשות כדי לעזור להם בפועל.

סימנים שההורים צריכים עזרה
סימנים שעשויים להצביע על צורך ההורה בעזרה בבית
 
אם אתם חשים בשינויים כלליים בהתנהגות הוריכם או במראה ביתם, אולם ההורים טוענים שהכל כשורה, הסימנים הבאים עשויים לסייע לכם להגיע אל ההחלטה הנכונה. מדובר בתמרורי אזהרה חשובים, ששילוב ביניהם מעיד על כך שכדאי לשוחח עם ההורים שוב ולראות באיזו דרך ניתן לעזור להם. 
 
1. שינויים ברחבי הבית
 
שימו לב לכל שינוי במטבח כמו הצטברות כלים בכיור או הופעתו של מזון מקולקל או פג תוקף שלא נזרק במקרר או בארונות. בדקו גם את תדירות ריקון האשפה, וודאו שהפח אינו עולה על גדותיו עקב קושי בהשלכת השקית או שיכחה מהנושא. הסתכלו מה המצב בארון הבגדים, והאם קיימות ערימות כביסה מלוכלכת. כמו כן, שימו לב לכל שינוי באסתטיקה הכללית בבית; הבית מאובק, לא מאוורר או עמוס בחפצים. ודאו כמובן שאינכם מעניקים להורים תחושה של "חקירה".
 
2. שינויים התנהגותיים
 
  • בעיות זכרון - האם אתם חשים שההורים שוכחים שמות או מפספסים פגישות שנקבעו להם? ייתכן שהם מגלים חוסר ודאות ובלבול בעת ביצוע משימות מוכרות? 
  • פעילויות יומיומיות - האם הם מאבדים עניין בתחביבים שהיו להם ופעילויות שגרתיות?
  • תרופות - האם הם שוכחים לקחת תרופות או לוקחים יותר מהמינון שנקבע להם? 
  • מצבי רוח - האם אתם שמים לב לתנודות במצב הרוח או שינויי מצב רוח קיצוניים?
  • שינויים בהרגלי צריכה - האם הם רוכשים חפצים שאין להם צורך בהם או שלהיפך אתם מזהים מחסור במוצרים בבית?
סימנים שההורים צריכים עזרה
 
3. שינויים גופניים
 
הבחינו בכל שינוי במראה החיצוני, ביציבות או בתנועה: חבורות ופצעים בלתי מוסברים, קושי בהליכה ובשיווי המשקל, קושי לעבור מתנוחת ישיבה לעמידה, ירידה בולטת בהרגלי טיפוח והגיינה אישית ותזונה לקויה או ירידה במשקל.
 
4. סימנים נוספים
 
חפשו גם אחר שינויים נוספים שעשויים להיות בלתי מוסברים: שריטות על הרכב שהוריכם אינם מזהים במידה והם עדיין נוהגים, ערימות של דואר שלא נפתח או תיבת דואר עולה על גדותיה וקבלת התראות והודעות על איחור בתשלום.
 
סימנים שההורים צריכים עזרה
 
איך מדברים עם ההורים על הצורך בקבלת עזרה
 
אם שמתם לב להופעתם של כמה מסימני האזהרה שהוזכרו, נראה שהגיע הזמן להתחיל ולדבר עם ההורים בהקדם ולא להמתין עד שיתרחש משבר חמור יותר. עם זאת, כיצד ניתן להעלות את הנושא הרגיש בצורה הטובה ביותר? 
 
ראשית, ארגנו את נושאי השיחה וחשבו מראש מה אתם מעוניינים לומר. מובן שהמצב החדש עשוי להפתיע ואף להבהיל אתכם, אולם דווקא מסיבה זו חשוב שבמהלך השיחה תשדרו רוגע ושליטה במצב. אם תעבירו תחושת פאניקה להוריכם, קיים סיכוי רב יותר שהם יתנגדו להמשך הדיבור על הנושא.
 
חשוב לציין ולהזכיר גם לעצמכם וגם להורים, שמטרת השיחה היא לא בהכרח שינוי מקיף באורח החיים או מעבר לדיור מוגן. אנשים מבוגרים רבים מתכחשים למצבם עקב החשש מאובדן שליטה על חייהם, לכן יש לומר שוב ושוב שהמטרה הראשונית היא הענקת מעט סיוע ברחבי הבית או בפעילות היומיומית. 
 
סימנים שההורים צריכים עזרה
 
ספרו להוריכם על השינויים ששמתם לב אליהם, ושאלו אותם מה לדעתם הסיבה למצב. אם ההורים מכירים בשינוי, שאלו מה עשוי לדעתם להיות פתרון טוב לבעיה הנקודתית וכיצד ניתן לעזור. אם לעומת זאת הם מציינים שאינם מזהים בעיה, השתמשו בדוגמאות קונקרטיות שיתמכו בטיעונים שלכם. זכרו לא לתקוף את האמירות שלהם או לתת להם תחושה שאתם כועסים, מאוכזבים או שופטים אותם.
 
לבסוף, גם אם כיום ההורים הם אלה שזקוקים לתמיכתם, זכרו שאתם משוחחים עם אנשים מבוגרים ולא עם ילדים. דיבור מתנשא או תינוקי עשוי להעמיד את הוריכם במצב של מגננה ולהקשות על המשך השיחה. 
 
סימנים שההורים צריכים עזרה
Quinn Dombrowski
כיצד תוכלו לעזור להוריכם בפועל
 
1. תשלום חשבונות וכרטיסי אשראי
 
ייתכן שהוריכם מקבלים את ההודעות לתשלום החשבונות לביתם, ומעוניינים להמשיך ולשלם את החשבונות שלהם בעצמם. עם זאת, אם בחלק מהמקרים הם שוכחים לעשות זאת בזמן או שאתם חוששים שיחמיצו את המועד, ודאו האם יש באפשרותכם לקבל עותק של ההודעה לתשלום גם אל חשבון הדואר האלקטרוני שלכם. בצורה כזו תוכלו לעקוב אחר הסכומים לתשלום ולראות האם התבצעו שינויים מסוימים (למשל עלייה בתשלום החשמל כיוון ששכחו לכבות את האורות או המזגן). אם תתקבל התראה, תדעו שהסכום לא שולם במועד ותוכלו להזכיר להם לשלם אותו. 
 
2. עריכת קניות
 
בקשו מהוריכם להכין יחד אתכם רשימה של מספר מוצרים שהם משתמשים בהם על בסיס קבוע, ורכשו עבורם את המוצרים טרם כל ביקור שלכם אצלם. אם אתם גרים קרוב וילדיכם גדולים מספיק, אתם יכולים לבקש מהם שיעשו את הקניות עבור הוריכם וכך שני הצדדים גם יהנו מהזדמנות להיפגש לעיתים קרובות יותר. אפשרות נוספת היא שילדיכם ילוו את הוריכם לקניות ויעזרו להם לעשות אותן יחד. ספק שהוריכם יתנגדו לזמן איכות נוסף עם הנכדים! אם אתם זוכים לבקר את ההורים לעיתים רחוקות, בררו את פרטי החנות הקרובה אל ביתם שעושה משלוחים, והתקשרו מדי שבוע על מנת לבצע משלוח עבורם.
 
סימנים שההורים צריכים עזרה
Catherine Scott - Matti
3. סיוע במשק הבית
 
קיימות מטלות רבות שיש לבצע לאורך השבוע לצורך שמירה על תחזוק משק בית, שאנחנו עושים באופן אוטומטי, אולם הורינו עשויים להיתקל בקושי בביצוען. אם ההורים מגלים רצון וצורך לבצע יותר מהן בעצמם, הציעו לסייע להם במטלות שביצוען נדרש אחת לשבוע, כמו שאיבת אבק, שטיפת רצפה, החלפת מצעים או גיהוץ מרוכז של הבגדים, על מנת שתוכלו לבצע אותן כשתגיעו לבקר. אם ההורים מגלים רצון בעזרה חיצונית, הביאו עוזרת למספר שעות או בקשו לשלם לילדי השכנים עבור מטלות פשוטות כמו זריקת אשפה או שטיפת כלים.
 
4. שמירה על בטיחות בבית
 
ודאו שהבית של הוריכם ממוגן ובטוח, על מנת למנוע מהם סכנות החלקה או מעידה עקב בעיות ראייה או קשיים ביציבה. תוכלו לעשות זאת בבית באמצעות סידור מחדש של חוטי חשמל או הזזת שטיחים קטנים, במטבח באמצעות שינוי מקומם של חפצים שניצבים בארונות, ובחדר המדרגות על ידי בדיקת התאורה. לחצו כאן כדי להכיר מגוון דרכים נוספות למיגון כל חדרי הבית והתאמתם לגילאים מתקדמים.
 
סימנים שההורים צריכים עזרה
 

זקנה היא חלק טבעי מהחיים, אך עשויה להיות מלווה במגוון אתגרים. באמצעות גילוי עירנות לשינויים בהתנהגות הוריכם ומוכנות לניהול שיחה פתוחה ככל שיידרש, תוכלו לשפר את איכות חייהם לאורך תקופה ארוכה ולסייע להם במגוון תחומים. רק בריאות!

בית בכפר מציגה: התכנית להעצמת החיים לגיל השלישי - לפרטים לחצו כאן >>

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.