print header

מחקר: ילדים שאוכלים יותר פירות וירקות הם בעלי נפש בריאה יותר

  ידוע לכולם שכל אדם צריך לאכול שפע של פירות וירקות כדי לשמור על הבריאות, ולא משנה מה גילו. בעוד שאנחנו המבוגרים נאכל את אותם ירקות או פירות באופן קבוע כדי לשמור על עצמנו בריאים – גם ללא חשק אמיתי – את הילדים שלנו קשה הרבה יותר להכריח לעשות זאת. אמנם לא חסרים מתכונים למאכלים שילדים אוהבים אך עליהם לצרוך לאורך היום לפחות 5 פירות וירקות, ולא רק עבור בריאותם הפיזית, אלא מתברר שגם עבור בריאותם הנפשית. 
 
באוניברסיטת מזרח אנגליה עשו בסוף שנת 2021 מחקר שבאופן מפתיע הוא הראשון מסוגו, אשר מטרתו הייתה לבדוק האם קיים קשר בין צריכת פירות וירקות בארוחת הבוקר ובצהריים לבין רווחתם הנפשית של תלמידי בית ספר בבריטניה. המחקר הראה שאכן קיים קשר בין השניים, כשהתלמידים שצרכו 5 או יותר מנות של פירות וירקות מדי יום היו בעלי ציוני הרווחה הנפשית הגבוהים ביותר.
הקשר בין תזונה לבריאות הנפש של הילדים: אימא מאכילה את בנה ירקות
"אנחנו יודעים שבעיות בנפש הן נושא חשוב מאוד בבריאותם של הילדים, ולרוב יש להן השלכות שליליות לטווח הארוך על חייהם", כך אומרת פרופסור אליסה וולש, מנהלת המחקר. "הלחץ שמגיע מהרשתות החברתיות ותרבות בתי הספר המודרנית הם סיבות אפשריות לדעיכה ברווחתם הנפשית של ילדים ונערים, וכעת יש הכרה שהולכת ועולה בכל הנוגע לחשיבותה של בריאות הנפש בשלבים המוקדמים של החיים. זאת לא רק מכיוון שבעיות נפשיות מהילדות נוטות להישאר גם בבגרות, אלא גם כי זה פוגע ביכולת להצליח ולהגיע להישגים".

בפעם הראשונה נבדק הקשר שבין תזונה לרווחה נפשית

"בעוד שידוע שקיים קשר בין תזונה לבריאות פיזית, לא היה ברור לנו הקשר שקיים בינה לבין הבריאות הנפשית והרגשית של הילדים. לכן יצאנו לבדוק בדיוק את זה", כך מספרת פרופסור וולש. צוות החוקרים בדק מידע שנאסף מכ-9,000 תלמידים מ-50 בתי ספר שונים (יסודיים וחטיבות ביניים), אשר הגיע מסקר שנערך במחוז נורפוק שבאנגליה. על הסקר פיקחו משרד הבריאות הציבורית והוועדה לשלום הילד של נורפוק.
 
הילדים שהשתתפו במחקר דיווחו על הרגלי התזונה שלהם והשתתפו במבדקים מנטליים בהתאם לגילם, שמטרתם הייתה לבדוק מה מידת השמחה והרוגע שלהם, וגם את איכות מערכות היחסים הבין אישיות שיש להם. 
הקשר בין תזונה לבריאות הנפש של הילדים: ילדים עם סלסילות של ירקות מטיילים בשדה

תוצאות המחקר

"מבחינה תזונתית, גילינו שרבע מתלמידי חטיבות הביניים ו-28% מתלמידי בתי הספר היסודיים אוכלים כפי שמומלץ – 5 פירות וירקות או יותר מדי יום. לעומתם רק 1 מבין כל 10 ילדים לא אכל כלל פירות וירקות מדי יום. בנוסף, 1 מבין כל 5 תלמידים בחטיבות הביניים ו-1 מבין כל 10 תלמידים בבתי הספר היסודיים לא נהגו לאכול ארוחת בוקר, ו-1 מבין כל 10 תלמידים בחטיבות הביניים לא נהג לאכול כלל ארוחת צהריים". צוות החוקרים כמובן התייחס גם לגורמים אחרים שיכולים להשפיע על בריאותם הנפשית של הילדים, כמו חוויות שליליות שמקורן בילדות או בחיי המשפחה בבית.
ד"ר ריצ'רד הייהו מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מזרח אנגליה אמר: "מצאנו שאכילה נכונה מקושרת לרווחה נפשית טובה יותר אצל הילדים, ושבקרב תלמידי חטיבות הביניים היה קשר חזק מאוד בין הרגלי התזונה שלהם לבין בריאותם הנפשית; ילדים שאכלו ארוחת בוקר בריאה היו בעלי רווחה נפשית גבוהה יותר מאשר אלו שרק אכלו חטיף קטן או שתו דבר מה, אולם תלמידי חטיבות הביניים ששתו משקאות אנרגיה על הבוקר היו בעלי ניקוד נמוך מאוד – אפילו נמוך יותר מזה של אלו שלא אכלו כלל ארוחת בוקר."
 
"לפי המידע שאספנו, בכיתה של 30 תלמידי חטיבת ביניים יש כ-21 ילדים שלא אוכלים ארוחת בוקר בריאה, ולפחות 4 מתוכם לא אוכלים או שותים כלום לפני הלימודים. באופן דומה, לפחות 3 תלמידים יחזרו ללימודים אחרי הצהריים מבלי לאכול ארוחת צהריים, וזו בהחלט סיבה לדאגה, מכיוון שזה לא משפיע רק על התפקוד שלהם בבית הספר, אלא גם על התפתחותם הפיזית. פרט לכך, ממצא מעניין נוסף שגילינו זה שלתזונה הייתה השפעה חזקה יותר על רווחתם הנפשית של התלמידים ביחס לצעקות או אלימות קבועה בבית".
הקשר בין תזונה לבריאות הנפש של הילדים: ילדים אוכלים גזר

אז מה צריך לקחת מכל המידע הזה?

על פי צוות החוקרים, הממצאים האלה מעידים על כך שיש לשנות את האסטרטגיות והמדיניות של בתי הספר על מנת לוודא שהילדים יקבלו תזונה איכותית לפני ובמהלך שעות הלימודים, וזאת כדי להבטיח שכל ילד יוכל לממש את הפוטנציאל המלא שלו עם בריאות נפשית איתנה. "כגורם שניתן לשינוי ברמה האינדיבידואלית והחברתית, תזונה מייצגת את אחת המטרות העיקריות שיש לכוון אליהן בשמירה על בריאותם המנטלית של הילדים", כך אומרת פרופסור וולש.
 
מה שאתם צריכים לעשות אם כן זה לאפשר לילדיכם לאכול פירות וירקות – לפחות 5 מדי יום – וכן לצרוך ארוחות בוקר וצהריים בריאות. זה ברור מאליו שעליכם לספק לילדים את כל זה, אך עכשיו אתם יודעים שתזונה שכזו יכולה להפוך את ילדיכם לא רק לבריאים יותר, אלא גם למאושרים יותר בהווה ובעתיד, ואיזה הורה לא רוצה שהילדים שלו יהיו מאושרים? עשו כל שביכולתכם כדי לספק להם את מה שנדרש עבורם מבחינה בריאותית ונפשית – זוהי האחריות שלכם, וזה ישפיע על העתיד שלהם יותר ממה שאתם משערים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.