print header

איך משחקים בבוץ ובטבע מחזקים את מערכת החיסון של הילדים

  כל הורה מעוניין שהמערכת החיסונית של ילדיו תהיה חזקה ואיתנה, במיוחד לקראת עונת השפעת ובייחוד בתקופה הנוכחית שבה מגפת הקורונה עדיין איתנו. אז איך עושים את זה? האם צריך להכניס את הילדים למשטר אימונים רציני שיחזק את גופםהאם צריך להלביש אותם חם עד כדי מחנק על מנת שלא יתקררו? ובכן, התשובה אולי תפתיע אתכם! מחקר חדש גילה כי ילדים במעונות יום מפתחים מיקרוביוטה מגוונת יותר וסובלים פחות ממחלות דלקתיות כשמכניסים את הטבע לתוך רחבת המשחקים שלהם, ובעוד שההשפעות ארוכות הטווח עדיין נחקרות, הממצאים מראים כי משחק בטבע מועיל יותר לילדים מאשר משחק בפארק עירוני או שטח סטרילי, ואתם מוזמנים לגלות עד כמה.

מהלך המחקר על משחקים באדמת טבע

במחקר שפורסם ב-14 באוקטובר 2020, חוקרים מפינלנד יצאו לבדוק איך הוספת אלמנטים מן הטבע לרחבת המשחקים של הילדים משפיעה על מערכת החיסון והמיקרוביוטה שלהם. במחקר נבדקו 75 ילדים ב-10 מעונות שונים בשתי ערים שונות בפינלנד, כשבשלושה מהם שיחקו הילדים בסביבה טבעית לחלוטין, בשלושה אחרים שיחקו הילדים בסביבה עירונית לחלוטין, ובארבעת הנותרים שילבו אלמנטים מן הטבע ברחבת משחקים עירונית למען המחקר.
 
מחקר על משחק של ילדים באדמה ולכלוך: מגלשה
בארבעת המעונות שבהם נעשתה התערבות של החוקרים, כיסו את הרצפה שברחבת המשחקים באדמת יער וגושי אדמה עם עשב, והוסיפו גם צמחים שנתיים ובלוקים של כבול (חומר דחוס ורקוב חלקית של צמחים ותאית המצויים בטבע), עליהם הילדים היו יכולים לטפס ובהם גם לחפור. הילדים העבירו כ-90 דקות בממוצע במשחקים בחצר בכל יום למשך 28 ימי המחקר, ולאחר מכן נלקחו מהם דגימות, מפני שטח העור ומהדם.

תוצאות המחקר והיתרונות שהתגלו למשחקים באדמה

מהתוצאות עולה שהילדים ששיחקו בארבעת המעונות שבהם נעשתה התערבות עם אלמנטים מהטבע – היו בעלי יחס גבוה יותר של חלבונים נוגדי דלקות לעומת חלבונים שגורמים לדלקות במערכת החיסון. אותו יחס נמצא גם אצל הילדים ששיחקו במעונות שהיו בסביבה טבעית לחלוטין מלכתחילה, אלא שאצלם היה גם מגוון רחב יותר של מיקרואורגניזמים על גבי העור.
המחקר הזה עזר לקדם את ההבנה שלנו בנוגע לאופן שבו משפיעה הסביבה על תגובת מערכת החיסון והמיקרוביוטה של האדם. זה בעצם היה מבחן להיפותזת המגוון הביולוגי שעל פיה אינטראקציה עם סביבה טבעית מעשירה את המיקרוביוטה של האדם, מסייעת באיזון מערכת החיסון ובסופו של דבר מובילה להגנה טובה יותר מפני מחלות דלקתיות ואלרגיות.
 
חוקרים רבים כבר הביעו חשש מפני המעבר של בני האדם לסביבה עירונית יותר ויותרכשהם טוענו שמיקרובים מועילים שהתפתחו לצד האדם לאורך דורות רבים נעלמים כתוצאה מאורח החיים המודרני שלנו ושימוש באנטיביוטיקה. המחקר הנוכחי שמגיע אלינו מפינלנד הראה כי ייתכן שיש אמת בדבר.
מחקר על משחק של ילדים באדמה ולכלוך: ילד מטפס על תל אדמה

האם ילדים שמשחקים בלכלוך ובוץ באמת בריאים יותר?

כעת עם זאת נשאלת השאלה – האם המיקרוביוטה שבטבע אכן מועילה לאדם בטווח הארוך? התשובה לעת עתה היא לא, מכיוון שמיקרובים שחיים באדמה מורגלים לחיות באדמה, ובגוף האדם הם לא שורדים למשך זמן רב. עם זאת, החוקרים טוענים שמשחקים באדמת טבע מווסתים את מערכת החיסון ועוזרים לה להגיב בצורה טובה יותר לחיידקים בטווח המידי, אך נדרש עוד מחקר כדי להבין מהן ההשפעות לטווח הארוך.
 
ד"ר פורנה ס. קשייאפ, רופא גסטרו שמתמחה במיקרוביוטה, אומר: "זה עשוי להוביל לפחות מחלות גם בהמשך החיים, אך זו לא הנחה שקל לעשות. האתגר עם מחקרים מסוג זה הוא שצריך לעקוב אחרי הנבדקים לאורך 10, 20 ו-30 שנה ולראות איך גופם מגיב גם בטווח הארוך ולא רק בטווח הקצר". בעוד שאנחנו מחכים למחקר ארוך טווח שכזה, ההשפעה המידית עדיין הוכחה כחיובית, וחוקרים בהחלט ממליצים לתת לילדים לשחק יותר בחוץ ובעיקר בטבע. 
מחקר על משחק של ילדים באדמה ולכלוך: ילדים על דשא

ממחקרים אחרים שנערכו בתחום עולה כי ילדים שמשחקים בחוץ נהנים משלל יתרונות בריאותיים אחרים גם ללא קשר למיקרוביוטה שבגופם, כמו ניקוד נמוך במדד מסת גוף וסיכוי מופחת לסבול מבעיות בראייהלכן גם אם אין לכם אפשרות לצאת עם הילדים לטבע ולשחק בבוץ וחול טבעיים, עדיין מומלץ לתת להם לשחק בחוץ יותר מאשר בתוך הבית, אך כמובן שיש לשמור על כללי הזהירות בתקופה זו של המגפה:

  • לשחק בפארקים שקרובים לביתכם
  • להימנע משהייה במקומות הומי אדם
  • לעטות מסיכה למשך כל זמן שהותכם בחוץ
  • לשטוף ידיים ולהימנע ממגע עם צעצועים של ילדים אחרים
  • לשמור מרחק של 2 מטר מאחרים
 
מקור התמונות: canva

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.