print header

10 דרכים שבהן אנחנו הורסים לעצמנו את התדמית

 כולנו רוצים להיות מוערכים בזכות יכולותינו הרבות על ידי הסובבים אותנו – משפחה, חברים ועמיתים לעבודה. לשם כך אנחנו מאמצים תדמית מסוימת ומנסים לטפח אותה ולשמור עליה ככל האפשר למשך שנים, אך לעיתים אנחנו עושים כל מיני טעויות קטנות שהורסות אותה ברגע. הנה 10 דרכים שבהן אנחנו מחרבים את התדמית והמוניטין שלנו – בעזרת מילים מיותרות והתנהגות שגויה – מבלי לשים לב לכך. יש בסביבתכם מישהו שהורס לעצמו את התדמית במו ידיו ולא מודע לכך? שלחו לו את הכתבה ואל תשכחו להיזהר מהן בעצמכם!

1. לא נוטלים אחריות

דרכים להריסת תדמית: מנהל שואל שני עובדים: "למה לא הבאתם לי את המסמכים שבקשתי?!", אחד העובדים אומר: "זו לא אשמתי!"
מכירים את האנשים האלו שאף פעם לא אשמים? אותם חברים ועמיתים בעבודה שגם כשהכל מסביבם קורס – הם מתעקשים שאין להם יד בדבר... בכל פעם כשקורה משהו רע, הם ממהרים לברוח בטרם יאשימו אותם בדרך כזו או אחרת. הם לא אמינים וכנראה נטולי כל יכולת לקחת אחריות על מעשיהם, ולא תהיה להם שום בעיה להפיל אותה על אחרים. בגלל כל אלו מומלץ לכם להתרחק מהם כמו מאש, וכמובן לוודא שאתם לא מתנהגים כך בעצמכם.

2. משתמשים בחנופה כתירוץ

דרכים להריסת תדמית: בחור: "רוצה שנלך להתאמן יחדיו מתישהו?", בחורה: "אתה מאוד נחמד אבל אני לא יכולה להתאמן איתך"
כמה פעמים הרגשתם שלא נעים לכם לסרב לאדם מסוים, ולכן במקום להגיד לו ישר "לא", העדפתם להחמיא לו קודם? למרות שהכוונה שלכם היא כנראה טובה ונובעת מכך שאתם לא רוצים לפגוע בו, אתם כנראה מזיקים לו ופוגעים בתדמית שלכם. אם אתם רוצים לסרב לאדם שרוצה להיפגש איתכם, למשל, אל תאמרו לו קודם כמה שהוא אדם מקסים ונחמד ורק אז שאתם לא מעוניינים בכך, אלא סרבו בעדינות ובישירות. הוא יעריך את הכנות שלכם ואת העובדה שלא בזבזתם את זמנו יותר מדי.

3. נפגעים ונעלבים בקלות

דרכים להריסת תדמית: בחורה: "יוסי, מה קרה?", בחור: "אני אפילו לא רוצה לדבר איתך"
כמה פעמים ישבתם זעופים מול בני הזוג והחברים שלכם כי נעלבתם או חשתם התקף קנאה ככה סתם? ייתכן שהייתה לכך סיבה מוצדקת מבחינתכם, אבל גם אם כן – אינכם צריכים להתנהג כך כל הזמן או לעיתים תכופות מדי. הרגל שלילי שכזה יגרום לאחרים להתייחס אליכם כמו אל ילדים שלא יכולים לשלוט ברגשותיהם, והוא מעיד על חוסר ביטחון. אתם כנראה לא הייתם רוצים להתמודד עם אנשים שמתנהגים כך, וזוהי לא התדמית שאתם רוצים לאמץ ולטפח בעצמכם...

4. לא לוקחים ברצינות את רגשותיכם

דרכים להריסת תדמית: בחורה שמאלית: "את בסדר?", בחורה ימנית מקבלת הודעה מאהובה שבה כתוב שהוא נפרד ממנה, ועונה "כן...", בחורה ימנית: "בקיצור, אני ודני צפינו אתמול בסרט נהדר"
לעיתים אנחנו לא לוקחים את הרגשות שלנו ברצינות ולא מוכנים להיפתח בפני אחרים. אם גם אתם מתנהגים כך, דעו שדווקא כדאי לכם לשתף מדי פעם את חברים שלכם במחשבות שמתרוצצות בראשכם ובמה שמתחולל בלבכם, זאת מכיוון שזה עשוי להקל עליכם ולהרגיע אתכם. אתם אולי חושבים שאם לא תדברו ותשמרו את התחושות שלכם לעצמכם, אתם תיתפסו כאנשים חזקים שמסוגלים להתמודד עם הכל, אך ההפך הוא הנכון. ברגע שתעמידו פנים שהכל בסדר אצלכם, אנשים יחשבו ששום דבר לא פוגע בכם ושאתם מסוגלים להתמודד עם הכל, ולכן לא יקחו את תחושותיכם ורצונותיכם בחשבון. לפיכך לעיתים עדיף להיחשף, ודווקא כך ניתן לפתח תדמית עוצמתית.

5. משתמשים במילים "בדרך כלל" כתירוץ

דרכים להריסת תדמית: בחור מגיע באיחור למשרד: "אני בדרך כלל מגיע בזמן!"
"אני בדרך כלל לא מאחר!", "אני בדרך כלל אוכל בריא!", כמה פעמים התנערתם מהשגיאות שלכם בעזרת המילים האלו שמראות שאתם דווקא בסדר לרוב? כולנו מועדים מדי פעם, הרי אנחנו בסך הכל בני אדם – החוכמה היא לקחת אחריות על הטעויות החד-פעמיות האלו ולא להפוך אותן להרגל. ברגע שאנחנו משתמשים בצמד המילים "בדרך כלל", אנחנו מגמדים ואף מבטלים את השגיאות הללו, וגורמים לעצמנו להיראות רע בעיני אחרים. במקום לעצבן את הסובבים אותנו, עדיף להתנצל על הטעות שנעשתה – ללא כל תירוץ.

6. לא מכבדים את הרצונות של עצמכם

דרכים להריסת תדמית: בחורה שמאלית: "תמיד רצית להיות אמנית!", בחורה ימנית מקבלת כרטיס ברכה ואומרת: "הו, אני לא בטוחה שהייתי מצליחה בזה..."
כמה פעמים רציתם לעשות דבר מה, אבל שללתם את עצמכם רק כי מישהו אחר לא חשב שתצליחו בכך? למשל, כל חייכם חלמתם להיות זמרים, אבל מעולם לא הגשמתם זאת כי ההורים שלכם לא חשבו שיש לכם סיכוי להצליח בתחום המאתגר הזה. מצב שכזה מזיק לתדמית שלכם, מכיוון שברגע שאתם מתעלמים באופן קבוע מהחלומות ומהרצונות שלכם – מהקטנים עד לגדולים – בגלל חוסר ביטחון או חששות של מישהו אחר, גם הסובבים אתכם יפסיקו להתייחס אליהם. בשל כך, התחילו לעשות מה שאתם רוצים כל עוד זה לא מזיק לאחרים – ואם מישהו מתנגד לכך, זו הבעיה שלו.

7. אף פעם לא מרוצים

דרכים להריסת תדמית: גבר אומר ליד שתי נשים: "אני כל כך עמוס כל הזמן! אין לי אפילו זמן לארוחת צהריים!"
כולנו מתעייפים ומתעצבנים מדי פעם, וזה בסדר לפרוק ייאוש לפעמים, אבל יש אנשים שנשארים במצב הזה כל הזמן. אתם כנראה מכירים את האנשים האלו שלא מפסיקים לקטר על הכל, החל ממצבם הבריאותי הקשה, דרך כמה רע להם בעבודה, ועד לכך שהם פשוט עייפים – למרות שבפועל הם בסדר ואולי אפילו הייתם חולמים להחליף אותם. אף אחד לא רוצה להיות חבר של אנשים שליליים שכאלו, שנותנים לבעיות בחייהם להשתלט על התדמית האמיתית שלהם. אם גם לא מפסיקים לקטר ומפזרים שליליות לכל עבר, כך תוכלו להתמודד עם הבעיה ולהפוך לחיוביים יותר.

8. מעלים האשמות שלא קשורות לסיטואציה מסוימת

דרכים להריסת תדמית: בחורה אומרת לבחור בזמן ריב: "אתה תמיד עושה את זה!"
לעיתים בשיא של מריבה או ויכוח עם מישהו, למשל עם בן או בת הזוג, אנחנו זורקים לאוויר אמירות מטופשות שלא תמיד קשורות לנושא. לדוגמה, מזכירים את הפעם ההיא שבה הם התייחסו אליכם לא יפה בפומבי, למרות שאין למקרה המצער ההוא כל קשר לריב הנוכחי. אמירות שכאלו מעידות על כך שאין לכם משהו להגיד שאתם סתם רוצים להתווכח – ממש לא התדמית שאתם רוצים לטפח. במקום זאת, חשבו היטב על כל מילה שיוצאת לכם מהפה, היו מדויקים והסבירו כיצד אתם מרגישים באמת. לא יודעים איך לריב "נכון"? היעזרו בכתבה הבאה.

9. מדברים על עצמכם בזלזול

דרכים להריסת תדמית: בחורה ימנית: "את בסדר?", בחורה שמאלית: "אני נראית כמו פרה!"
"אני נראית כמו פרה!", "אני כזה מטומטם!", כמה פעמים הערתם וירדתם על עצמכם מול אחרים? אם התשובה היא "יותר מדי" במבט מושפל, הגיע הזמן שתפסיקו עם ההרגל הזה, מכיוון שהוא עלול לגרום לאחרים לזלזל בכם. יתרה מכך, גם הערך העצמי שלכם יכול להיפגע, זאת למרות שיש לכם כל כך הרבה דברים להציע לעולם, וייתכן שכל ההערות האלו בכלל לא נכונות. בעזרת השיטות שבכתבה הבאה תוכלו להעלות לעצמכם את הערך העצמי, ולחזור להאמין בעצמכם.

10. משתמשים בביטויים שחוקים ונדושים

דרכים להריסת תדמית: בחורה אומרת לחברה: "עלייך לצאת מאזור הנוחות שלך"

חבר שלכם ניגש אליכם לבקשת עצה בעת צרה, וכל מה שיש לכם להגיד לו זה אמירות כמו "זה עניין של זמן", "תחשוב מחוץ לקופסה" או "צא מאזור הנוחות שלך"? אל תתפלאו שהוא לא משתף אתכם שוב – הוא כנראה שמע אותן אלף פעמים במהלך חייו ויודע אותן מצוין, ולכן הן חסרות משמעות בעיניו. למעשה, התגובה הזו שלכם רק מציקה לו וגורמת לו להאמין שאין לכם משהו טוב יותר לומר. במקרה שכזה כדאי לכם פשוט לשתוק ולהקשיב – זה עדיף מאשר להשתמש בביטויים נדושים שכאלו, שגורמים לכם להישמע רע.

מקור התמונות: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.