print header

10 כללי האושר על פי המחקרים שנערכו בנושא

  נושא האושר לא תמיד היה מרכזי בחיי האדם, אולם הוא בהחלט היה מוקד למחקר ודיון עוד משחר ההיסטוריה. עם זאת, רק במאה ה-20 התחילו באמת לחקור לעומק את האושר במסגרת מדעי ההתנהגות והמוח כדי להבין מה המקור האמיתי שלו, איך ניתן להשיג אותו ולמה אנשים מסוימים מאושרים יותר מאחרים. עד היום הספקנו לקבל לא מעט תשובות מרתקות לשאלות האלה ועכשיו נשאר רק להבין מה יש למחקרים שנערכו עד עתה לספר לנו על אושר. איגדנו עבורכם את 10 העקרונות המובילים שהראו לחוקרים ולעולם מה באמת גורם לאנשים להיות מאושרים יותר, ואם תפעלו על פיהם, סביר להניח שגם אתם תוכלו לחזק את תחושת האושר בחייכם.
 
10 כללים לאושר: ילדה רצה עם בלונים

1. יוזמה מובילה לאושר

אנשים מאושרים הם אנשים שיש להם מטרות חיוביות להשגה, ובדרך אליהן מטלות חיוביות, כשבמילה "חיוביות" הכוונה היא לכך שהן מועילות להם או לאחרים. אנשים בעלי יוזמה שכזו נמצאו כמסופקים יותר מחייהם ב-15% מאשר אנשים שחיו באופן פאסיבי את חייהם. חוקר האושר אד דיאנר מסביר, "אנשים מאושרים קובעים לעצמם מטרות – פעם אחר פעם". משמעות הדבר היא שגם אחרי שהשיגו את מטרתם, אנשים מאושרים קובעים לעצמם מטרה חדשה ולא עוצרים אף פעם בהתקדמותם להצלחה.

2. חיים פעילים הם חיים מאושרים

על אף שזה נשמע זהה לסעיף הקודם, כאן מדובר על הפעלת הגוף באופן פיזי, כפי שנטען בביטוי הידוע "נפש בריאה בגוף בריא". לא צריך להשקיע הרבה בפעילות גופנית כדי להיות מאושרים יותר, שאנשים שבסך הכל מקפידים על מנהג של הליכה יומית נמצאו לאורך שלל מחקרים כמאושרים יותר ב-12% מאשר אנשים שלא מזיזים את הגוף כלל. השחקן והסופר האנגלי דייוויד ניוואן אומר, "אנשים שנשארים בכושר בעזרת ספורט הם אנשים בריאים יותר, חיוביים יותר ומוצלחים יותר".

3. מעשים טובים הם מקור לאושר

הרבה יותר משמח לתת מאשר לקבל, ואת זה מוכיחים מחקרים רבים, כשבסקירה מחקרית שלהם נמצא כי אנשים שעושים דברים טובים לאחרים מאושרים ב-24% יותר מאשר אלו שחיים רק עבור עצמם. הסופר ג'ון א. שניידר כתב על הנושא, "חיה את חייך כאדם נותן. אלו שנותנים מאושרים יותר מאשר אלו שרק לוקחים. אלו שנותנים לאחרים מגלים את היופי שבעולם". נתינה יכולה להיעשות בעזרת מתנות לאחרים, אך לא תמיד חייב לבזבז על כך כסף, וגם התנדבות בגופים שונים יכולה לסייע לכם לתת מעצמכם בכך שתשקיעו את זמנכם ויכולותיכם במוקד חיצוני לכם.
10 כללים לאושר: ידיים מגישות פרח

4. מנוחה ורגיעה מעניקים אושר לנשמה

אחד הדברים החשובים בנושא האושר זה האיזון שבין מנוחה לפעילות. פרט לעבודה, פעילות גופנית והזמן שאנחנו מבלים עם אחרים, עלינו להקדיש גם זמן למנוחה של הגוף ושל הנפש. עלינו לקבל מספיק שעות שינה, כשכל שעת שינה שפספסנו מפחיתה את רמת החיוביות שלנו במהלך היום שלמחרת. אתם הם אלו שמחליטים איפה נמצא האיזון הזה בחייכם, ועליכם להתנסות ולמצוא אותו בעצמכם – כמה זמן אתם צריכים לישון כדי להתעורר חיוניים ולכמה זמן עם עצמכם אתם זקוקים כדי שיהיו לכם אנרגיות נפשיות לפעילויות אחרות. 

5. חשיבה חיובית היא משמעותית לאושר

האופטימיים שבינינו הם בעלי סיכוי גבוה פי שתיים להיות מאושרים יותר, ולכן אם אתם רוצים באמת להיות מאושרים, עליכם להתחיל לחשוב חיובי אם אינכם עושים זאת עדיין. זוהי תכונה רצויה מאוד שמעידה על תבונה, אהבה, שלווה פנימית ושמחת חיים, והיא צריכה להיות במרכז חייו של כל אחד כדי שיוכל להעביר את ימיו בצורה האופטימלית ביותר. תצטרכו לעשות החלטה מודעת להיות חיוביים, למשל לשאול את עצמכם, "איך אני יכול להיות יותר חיובי היום", ולפעול על פי התשובה שלכם, או פשוט לבחור להסתכל על החצי הכוס המלאה של מצבים שונים.

6. הטלוויזיה עלולה לפגוע באושר שלכם

במחקרים נמצא כי כל שעה נוספת של צפייה בטלוויזיה מפחיתה את איכות חייו של האדם בכ-5%. הטלוויזיה מכוונת אתכם להיות קשובים יותר לדברים מלאכותיים שקיים סביבכם, ואף מלמדת אתכם דרכים שגויות להיות מאושרים. היא מגבירה את הרצונות והתוקפנות שלכם, ואף מעוררת בכם תחושות עצב ויגון. עם זאת, זה תלוי גם באופן השימוש שלכם בטלוויזיה; הימנעו מתכנים שליליים, כמו מהדורות חדשות, נסו שלא לצפות בטלוויזיה יותר משעה ביום, ובזמנים שבהם אינכם צופים בטלוויזיה, עסקו בפעילויות אחרות שיעשירו אתכם, כמו קריאת ספרים למשל.
10 כללים לאושר: אישה קוראת ספר

7. חברים הם המפתח לאושר

אחד הדברים המשמעותיים ביותר לרמת האושר שלכם הוא מעגל החברים שסביבכם. במחקרים נמצא למשל כי נשים שמדברות אחת עם השנייה מפחיתות את רמת החרדות והלחצים שלהן ב-55%, ואילו נשים חולות סרטן שנפגשו עם קבוצת חברים פעם בשבוע הגבירו את סיכויי ההחלמה שלהן פי שתיים מאשר נשים שלא עשו זאת. חשוב שתבלו את זמנכם עם חברים שתומכים בכם ולא כאלה שמזיקים לכם, משום שלשני סוגי החברים האלה יהיו השפעות ישירות על רמת האושר שלכם בחיים.

8. אתם יכולים ליצור אושר בעצמכם

אלו שמוצאים נקודות אור משמחות בחייהם ושמים עליהן את הדגש הראוי מגבירים את רמת האושר שלהם ב-20% על פי מחקרים שנערכו בנושא. הבעיה עם זאת היא שאנשים לפעמים מוצאים את נקודות האור האלה דווקא במקומות לא נכונים. למשל, אם אתם נוטים לאכול ממתקים כדי להרגיש טוב יותר, מדובר במנהג שמזיק לכם מבחינה גופנית ושאולי גורם לכם להרגיש רע עם עצמכם בטווח הקצר או הארוך. במקום זה, מומחים ממליצים להתמקד בפן הרוחני של החיים ולמצוא פעילויות שמחזקות את הקשר הרוחני שלכם לעצמכם ולעולם.

9. הומור הוא המצפן שמוביל לאושר

במחקרים שנערכו לאורך השנים נמצא כי אנשים בעלי חוש הומור מפותח חיוביים יותר מאחרים ב-33%. זה לא אומר שאתם צריכים להיות אנשים מצחיקים, אלא רק שתדעו לקחת את החיים בקלילות ושתדעו להסתכל לפעמים על הצד המשעשע שלהם. עליכם גם ללמוד כיצד לצחוק על עצמכם, משום שאלו שמסוגלים לעשות זאת יכולים להקל מאוד על נפשם. בנוסף, מומחים ממליצים לצפות בתכנים מצחיקים, כמו סרטונים או סרטים משעשעים והומוריסטיים, וכן לקרוא ספרים שמאופיינים בהומור שנון ולבלות עם אנשים בעלי חוש הומור מפותח.
10 כללים לאושר: אישה עם משקפיים מצחיקות עם שפם וגבות עבות

10. ביטחון עצמי יעשה אתכם מאושרים יותר

אנשים מאושרים מאמינים בעצמם, מה שעוזר גם בתחום שהזכרנו קודם לכן בסעיף הראשון – הצבת מטרות. הם מאמינים בכך שיצליחו להגיע להישגים וליעדים שקבעו לעצמם, הם מאמינים בתבונה שלהם והם מאמינים בכוח הפנימי שלהם – הם רואים את עצמם כמנצחים ולא כמפסידנים, ויודעים שיעברו כל מכשול שיגיע בדרכם. עליכם למצוא דרך לעגן את עצמכם למשמעת עצמית שתחדיר בכם ביטחון, ולהימנע מכל הספקות שעלולות לצוץ בראשכם – הן יצוצו, אך עליכם להתעלם מהן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.